Lovna kinologija > Lovna kinologija

Uvoz pasa

<< < (2/4) > >>

STARI AVDZIJA:
za čipovanje to u Hrvatskoj ne znam da li je još uvijek propis ali za dozvolu od ministarstva za uvoz psa prvi put ćujem da ima u nekoj državi,pa kako onda kerovi dolaze na izložbe?????????

Huntercro:
kerovi dolaze na izložbe sa internacionalnim knjižicama (obično su žute boje), moraju biti čipirani i cijepljeni protiv bjesnila

Unošenje živih životinja, uključivo i kućnih ljubimaca podliježe posebnom režimu, i može se obaviti samo na određenim graničnim prijelazima gdje postoji veterinarska inspekcija. Pas sa stalnim boravištem u zemlji koja nije članica EU može u Republiku Hrvatsku  ući u skladu s odredbama Pravilnika o pošiljkama životinja i proizvoda životinjskog podrijetla koje podliježu veterinarsko-zdravstvenoj kontroli, a za koje nije potrebno rješenje Uprave za veterinarstvo o nepostojanju veterinarsko-zdravstvenih smetnji za uvoz u Republiku Hrvatsku i provoz preko područja Republike Hrvatske i o pošiljkama proizvoda životinjskog podrijetla koji ne podliježu veterinarsko-zdravstvenom pregledu i kontroli u uvozu, izvozu i provozu (Narodne novine, broj 130/04.).

Rješenje o veterinarsko-zdravstvenim uvjetima za uvoz nije potrebno za pošiljke kućnih ljubimaca (pasa, mačaka, ukrasnih i egzotičnih ptica, zamorčadi, hrčaka i dr.) ukoliko:
1. isti nisu namijenjeni za daljnju prodaju i ostaju u vlasništvu uvoznika;
2. iste prati propisana međunarodna svjedodžba o zdravlju životinja ili veterinarski certifikat, u kojemu ovlašteni veterinar zemlje izvoznice potvrđuje da su:
a) životinje zdrave i da ne pokazuju sumnju na zarazne bolesti koje su obvezne prijavljivanju i da ne potječu iz područja u kojima vladaju zarazne bolesti koje se tom vrstom životinja mogu prenositi;
b) psi označeni u skladu s Pravilnikom o označavanju pasa (»Narodne novine« 162/03 i 114/04) tj. psi koji privremeno borave u Republici Hrvatskoj moraju, prije ulaska u zemlju, biti označeni mikročipom ili jasno čitljivim tetoviranim brojem koji mora biti upisan u prateću dokumentaciju;
c) psi cijepljeni protiv bjesnoće:
– prije ne manje od 6 mjeseci i ne više od godinu dana prije otpreme u slučaju primarne vakcinacije, koja bi trebala biti provedena kada je životinja bila stara najmanje 3 mjeseca;
–   prije ne više od godinu dana u slučaju svake sljedeće (»booster«) vakcinacije;
– umrtvljenim sojem virusa bjesnoće.

Pravilnikom o označavanju pasa (Narodne novine, broj 162/03. i 114/04.) propisano je da psi u pratnji posjednika koji se provoze preko područja Republike Hrvatske te oni koji privremeno borave u Republici Hrvatskoj (npr. turistička putovanja, natjecanja, izložbe, lov, parenje i sl.), moraju, prije ulaska u zemlju, biti označeni mikročipom ili jasno čitljivim tetovir brojem (ne priznaje se tetovir broj nacionalnog Kinološkog saveza) koji mora biti upisan u prateću međunarodnu svjedodžbu (certifikat).

Ukoliko su psi koji ulaze na područje Republike Hrvatske označeni mikročipom koji nije u skladu s kriterijima određenim ovim Pravilnikom, posjednik mora osigurati odgovarajući čitač za očitavanje identifikacijskog broja s mikročipa.

            Psi koji su uvezeni na područje Hrvatske u svrhu trajnog boravka, a nisu označeni mikročipom, moraju biti označeni mikročipom u roku 15 dana od dana ulaska u zemlju.

Odredbama Pravilnika o opasnim psima (Narodne novine, broj 26/05.) zabranjen je uvoz i privremeni boravak na području Republike Hrvatske moguće opasnih pasa pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnog kinološkog saveza  (FCI) (pit bull terijera) i njihovih križanaca.

Za ulazak u Republiku Hrvatsku psa u pratnji posjednika potrebno je osigurati pravilno ispunjenu međunarodnu svjedodžbu o zdravlju životinja (certifikat), kako je i određeno Pravilnikom o pošiljkama životinja i proizvoda životinjskog podrijetla koje podliježu veterinarsko-zdravstvenoj kontroli, a za koje nije potrebno rješenje Uprave za veterinarstvo o nepostojanju veterinarsko zdravstvenih smetnji za uvoz u Republiku Hrvatsku i provoz preko područja Republike Hrvatske i o pošiljkama proizvoda koji ne podliježu veterinarsko-zdravstvenom pregledu i kontroli u uvozu, izvozu i provozu ( Narodne novine, broj 139/04.).

STARI AVDZIJA:
huntercro meni ovdje od silnih odredbi opet nije jasno:konkretno jeli ti moraš u R.Hrvatskoj tražiti odobrenje od ministarstva šumarstva i poljoprivrede dozvolu za nabavku i uvoz psa iz druge zemlje(eto recimo koja nije članica EU (gdje još ni RH nije).Drugo kako ne može biti tetovir broj priznat od Nacionalnog kinološkog saveza ,pa ko je i odgovoran u prvom redu za identitet psa(tetovir broj) ako nije kinološki savez?Postupak oko veterinarske zaštite i certifikat nije problem to se i u BiH izdaje.
Komplikovanije procedure od uvoza psa u Norvešku ne znam ima li na svijetu.
E još nešto u EU ti "ne pije voda"ona žuta nego plava (pasoš)za zemlje EU.
Imam jako mučno iskustvo a Norveška ti je"gora"od EU.

Huntercro:
pazi nemoj brkati oko uvoza i privremenog uvoza,

drugo nema ulaska u RH bez čipa ako se ne priznaje broj nacionalnog kinološkog saveza.

To su trenutno važeći zakoni na teritoriju RH i nisam ih izmislio ja nego ih je donijelo ministartvo u suradnji sa upravom za veterinarstvo.

Jasno i glasno: nema uvoza psa bez dozvole. Što bi u prijevodu značilo svaka živa životinja koja se uvozi (ne misli se pod time dolazak na izložbe jer je to privremeni uvoz i takva roba mora biti izvežena) mora imati dozvolu za uvoz.
Oko boje sam malo fulao valjda je prije bila žuta, a ovo ti je 100 % sigurno. Kontrolu toga provode carinici na ulazu u RH.

nazime:
  uf Mislim da bi bilo najbolje da mi ga čovjek donese osobno.   fre

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju