Streljaštvo > Natjecanja .:. Treninzi

Šicara

(1/3) > >>

Sale Zr:
LD Fazan iz Zrenjanina od 2003. godine organizuje lovačku šicaru za vreme uskršnjih praznika. Tako je i ove godine 18.aprila kod lovačkog doma na putu prema Mihajlovu i Jankov Mostu održana šesta po redu šicara. Za učešće je bilo prijavljeno trideset četiri takmičara, i prvi put ove godine uz pratnju starijih iskusnih lovaca i četvorica dečaka iz lovačkog podmlatka. Pucalo se na vinsku flašu napunjenu vodom na 60 metara na postolju, pivska flaša na 35 metara, i klatno – jaje na 35 metara i 15 metara. U prvom krugu je bilo moguće koristiti dva metka, po potrebi. Svaki pogodak je donosio određeni broj bodova, ali u principu svi koji pogode na sva četiri mesta se plasiraju  sledeći krug, gde je bilo dozvoljeno korišćenje samo jednog metka. Najveća dozvoljena krupnoća sačme je 4mm (šestica), a iskusniji strelci i lovci su svesni da je pravilno odabran metak od proverenog proizvođača presudan za rezultat, ne zanemarujući i veštinu samog pucača. Sistemom eliminacije ostala su tri takmičara koji su u raspucavanju, odnosno gađanju pivske flaše na 60 metara ostvarili sledeći plasman:

1. Janjić Bojan (Stajićevo)
2. Ćurčin Slobodan (Zrenjanin)
3. Stanić Stevica  (Elemir)

Posebno je bilo zanimljivo takmičenje dečaka, koji su na opšte oduševljenje prisutnih uspešno pogađali mete, i pokazali da su naučili kako se pravilno i precizno rukuje lovačkim oružjem. Na kraju redosled je bio sledeći:

1.Cvejanov Nikola rodjen 1997. Taraš
2.Garaji Igor  rodjen 1998. Zrenjanin
3.Garaji Ivan  rodjen 1998. Zrenjanin
4.Šaru Marko rodjen 1997. Zrenjanin

Lovački podmladak i najkomunikativniji takmičar Dušan Ugrizović su dobili diplome od organizatora (Slobodan Ćurčin ispred streljačke sekcije društva i sekretar LD Fazan Dragan Nikolić), a troje prvoplasiranih prigodne nagrade od sponzora Darka Levajića, iz firme Lovac iz Zrenjanina.  Druženje je nastavljeno u prostorijama lovačkog doma, uz piće i pasulj, koji standardno dobro kuva Borislav Martinov, čuveni čika Bora. Posebno se zahvaljujemo Milošević Sanji, jedinoj takmičarki koja je osvojila sve simpatije prisutnih,kao i dvojici takmičara, Mlađanu Diniću i Miletu Nikoliću koji su iz Beča doputovali i učestvovali u, sada već tradicionalnoj „Uskršnjoj šicari”.

Pripreme dan ranije



Organizatori



Joca lovnik i njegova ćerka Sanja



Podmladak



Pobednik




Sale Zr:

Milan Martinek:
Sale Zr,
Kolega lovac i Forumaš,
Drago mi je što si se javio na Forum sa jako interesantnim /za mene do sada najinteresantnijim/
natjecanjem "LOVAČKA ŠICARA" u Zrenjaninu. Sve je za pozdravit i pohvalit. BRAVO ! Ja sam
prisustvovao u svojoj bivšoj Lovačkoj Udruzi "SRNA SAMOBOR" sličnom natjecanju, ali sam imao
na to odmah veliku primjedbu. Zapravo; morali smo svaki od kuče donesti svoju original punu
flašu pive i u nju osobno gadjati! Tko je promašio, morao ju je natašte pred svima /kao kaznu/
popiti. Zamisli, svi smo odreda sutradan rasporedjeni za pogon, i to bez oružja.
NO, svako natjecanje je za preporučiti, jer svatko ima  jednaku šansu za pokazati  u čemu
je najbolji.
Moja jedina primjedba Sale Zr jesu ona četiri lovačka podmlatka na slici. Malo su po mojem mišljenju
/11-13 godina/ premladi da ih se uči na rukovanje i pucanje sa ubojitim oružjem. Njih bi trebalo
prvo učiti na hranjenje i uzgoj naše lovne divljači, a kada im po godinama dodje vrijeme,  tojest ,
Zakonski uvjeti, onda im dati u ruke sačmarice.
ALI, na mladima svijet ostaje i uz jaku kontrolu vodje natjecanja možda može i to.
Pozdrav Milan - uzgajalište divljih zečeva "ŽUMBERAK" - Hrvatska.           z11

Sale Zr:
Pozdrav za kolegu Milana!
Drago mi je što Vam se sviđa šicara. Nisam to spominjao, ali kod nas je procedura za svako takmičenje sledeća = Traži se dozvola od nadležnog MUPa, i ako se dobije na teren izlaze dežurni policajci koji nadgledaju ceo tok takmičenja. Puške moraju biti preklopljene i prazne, i svako odstupanje se kažnjava diskvalifikacijom, a za teže je zadužena policija, do sada hvala Bogu to se nije desilo. Puška se puni na liniji pucanja, a sudija je u neposrednoj blizini pucača. Podmladkari su puške imali u ruci za slikanje, posle su predavane pratiocima koji su sa njima prilazili liniji pucanja, i tek tu im davali u ruke i pratili sa sudijom ceo postupak, od punjenja, do nišanjena i samog pucanja, te prelamanja i pražnjenja. Nisam to detaljnije da sad napisao, izvinjavam se. A u pravu ste za podmladkare za učenje o uzgoju i zaštiti, to su sve deca pravih lovaca koji i te kako prenose znanja, a i obaveze koje idu sa zvanjem LOVCA...








 z10

fulir:
daj malo podrobnije opišite pravila kaj te flaše stoje lete ili nešto treče ?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju