Streljaštvo > Tehnika gađanja

Pitanje

<< < (2/5) > >>

roger:
Prije postavljanja dijagnoze, reci da li cistis pusku prije pucanja?
Prvi metak na cistu cijev, pa makar i odmascenu zna biti svojeglav.

Aki nije rijec o cistoj cijevi, onda napravi ovako:
Pukni prvi. Cekaj da se potpuno ohladi. Pa pukni drugi, cekaj da se potpuno ohladi. itd... pa javi sta je bilo

Batali stalak.

Ako je puska upucana, potkundak nasloni na mekani naslon, deka i slicno.
Kundak, takodjer.
I lagano otpusti hitac.

Stalak blokira prirodni trzaj puske, nije to - to. Iako se neko nece sloziti, ovo je moje misljenje

Osobno, ja stalak koristim samo da puska bude fixirana isklucivo dok preklikavam optiku, dok je ne dovedem na  tocku pogotka. Ali pucanje obavljamiz ruke, lezeci, sa nsalonjenim kundakom i potkundakom  na mekom osloncu
Idealno bi bilo da imas neki tronozac za prednji naslon, a zecje usi za naslon kundaka, ali da se ne bacas u trosak, improviziraj s dekicama.

Mlađan Lovac:
Da, ociscena temeljito ččč

roger:
To ti je i odgovor. Ostaje uvjek malo masti nakon spricanja u cijev, bez obzira koliko kasnije posusis
Ja sam se poprilicno bavio tim problemom.

Rjesenje je da ne budes prepedantan oko ciscenja.
Kad zaprljas cijev, ostavi je tako. Odnosno da budes na miru, provuci samo SUHU cetkicu da pokupis garez i cadju.

Prvi metak, ili cak, prva 2-3, na cistu cijev, zove se "fouling shot", kad si je malo zaprljao, obavi podesavanje optike i to je to.
Da se cijev stabilizra u preciznosti, na nekim puskama treba jedan metak nakon cisscenja, na nekim nekoliko.
Za fouling shot ja koristim najjetftiniju municiju koju mogu naci, najceesce belot.

Ako pucas na ociscenu cijev, prvi hici su svojeglavi. To je moje iskustvo za ove srednje kalibre. Nervozni su.

Kod 9.3, tih problema nisam prmjetio. tezak i spor, malo sta ga izabci iz takta.

Trebalo bi u idealnom rjesenju naci mogucnost da se cijev ocisti i prvi metak da ide na tocku upucavanja.
Ako si pedantan oko oruzja, nova puska, pa bi je sad gladio  cistio mazio i pazio. probaj jedan trik.

Meni na nekim puskama funkcionira na nekim ne.
Uzmi brake cleaner, ili neki sprey odmascivac.
Nakon sta si ocistio cijev, provukao suhe krpice i obavio sve rituale oko susenja masne cijevi.
Nakon tog naspricaj brake celaner, odmascivac, i onda jos jednom osusi cijev temeljito.to bitrebalo odstraniti masnoce 100%. )kod klasicnog ciscenja, nakon mehanickog susenja nesto uvjek ostane pa zato i prvi hitac ode malkice u stranu

Moze se desiti da ces na taj nacin zaista potpuno osusiti cijev, pa ce nositi kako treba i kako ocekujes. Ako funkcionira, onda si mozes imati masnu cijev u ormaru a kad ides u lov, dan ranije sve odmasti kako sam napisao.
Medjutim ovo ce kostati dodatnog vremena na strelistu, i ispaljenih metaka, da se uvjeris kako funkcionira

Osobno, ja se drzim"fouling shot" teorije prije lova, na streljani, i kad sam zadovoljan ne diram vise.

target:
Moja preporuka je još da ne čistiš svaki put bakar iz cijevi. Ako je 3006 u pitanju, svakih 100 metaka očisti jednom.
Vidit ćeš kako se nakon 20-30 komada grupa sužava.

pepi2:
Mladjan Lovac ,za tvoj karabin se moze reci da je upucan a to sto prvi metak poslije ciscenja ide 4cm ispod je slucajnost, moze ici bilo kuda i i puno dalje. I meni se to dogadja i isto sa Sako karabinom ali mislim da marka karabina nije bitna. Ja temeljito cijev cistim na kraju sezone a u sezoni iza svakog pucanja samo prodjem sa suhom krpicom kroz cijev.Tjekom sezone lova nikad nikakakvih nejasnoca oko preciznosti. I ne uzdaj se u pucanje iz stalka, evo kolega roger je rekao ono najbitnije.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju