Streljaštvo > Tehnika gađanja

pitanje za kalibar cca 300m meta ..

(1/9) > >>

skakavac:
koji bi kalibar isao bolje iz tike super varmint  6.5x55 ili .260rem ili .243w  ?

meta do 300m  isto tako kako bi se to sve ponasalo i na 500m
hvala

citao sam na americkim forumima  svi gone .260 i onda ga preradjuju na 6.5 creedmor
ili odmah idu na njega (npr ruger precision rifle ide standardno na 6.5 creedmor pored .308 )
jer je precizniji do 500m od .308
samo neznam kako se ponasaju druga dva u 6.5 ?

Schultz and Larsen:
Prije svih ovih modernih  6,5 kracija je od 1893 u cijeloj Skandinaviji bio i ostao 6,5x55 SM/Scan ikona streljastva...kalibri dolaz i prolaze ali ovaj je ostao bas TO....Sa mog stanista gledanja kao strelac do 1000m 6,5x55 definitivno...za diamantima "are forever"  zagi

roger:

--- Citat: skakavac - 29. 03. 2016. 21:38:16 ---koji bi kalibar isao bolje iz tike super varmint  6.5x55 ili .260rem ili .243w  ?

meta do 300m  isto tako kako bi se to sve ponasalo i na 500m
hvala

citao sam na americkim forumima  svi gone .260 i onda ga preradjuju na 6.5 creedmor
ili odmah idu na njega (npr ruger precision rifle ide standardno na 6.5 creedmor pored .308 )
jer je precizniji do 500m od .308
samo neznam kako se ponasaju druga dva u 6.5 ?

--- Kraj citata ---

Prijatelju, nemoj se ljutiti, ali gramatika ti je katastrofa, zaista mi se digne kosa na glavi.
Kad vec postavis ozbiljno pitanje, pa daj se potrudi pronaci velika slova, tocke itd... Ovaj forum citaju na par kontinenata i u dosta zemalja, pa razmisli malo kakav neozbiljan i nedozreli dojam ostavljas.
Nemoj se ljutiti, ali to bas tako izgleda.

A vezano za ostao:
Od navedenog, ako bas moras uzmi 6.5 sweedish. Kao sta navodi kolega S&L.
Batali sta Ameri brbljaju po svojim forumima, jer oni imaju posve drugaciju podrsku industrije, ponudu na trzistu, opcije reloadinga, itd...oni sami izvode svoje wild cat kalibre (van saami i cip standarda), koji opet upadaju u klasu "open" na natjecanjima.

I pitanje je sta znaci uopce "precizniji" kalibar.

Ako mislis uzimat nesto za gadjanje u metu, i ako uzmes bilo koji od kalibara koje si naveo, prvo ces imati velikih problema oko nabavke match municije, a zatim ako dodjes na natjecanje stavit ce te po pravilniku u klasu open gdje je konkurencija izuzetno jaka.

Pucanje na 300, i do 500 sta kazes nije pretjerane daljine, pa zato razmisli radije o kalibru 308.

Jetinije i pristupacno streljivo, dug zivotni vijek cijevi. Preciznost metka je zadovoljavajuca na udaljenostima koje navodis. Na natjecanju, ako bude po pravilima f-class, upadas u disciplinu "target rifle -TR", u koju ulaze samo 223 i 308, i po meni 308 je dominantan kalibar u tom slucaju za te udaljenosti.
308 se moze dovesti debelo ispod 1 moa preciznosti.

Tako da zakljucim, ako bas moras - uzmi 6.5 sweedish od navednog, ali prethodno se informiraj o cijenama i mogucnosti nabavke match municije za ovaj kalibar. Nazovi ducane i pitaj. Ali bas ako imas neki jak razlog bas za taj kalibar.

Odnosno, razmisi o 308 win, koji bi ja preporucio.
Od municije ima dosta Bellota 168 grain, smk hpbt u ducanima.

A ako mislis pucati cim jeftinije, vecu kolicinu onda uzmes 223 rem.
Medjutim na natjecanjima ako bude vjetra, neces imati sanse pored tezih kalibara. Ali zbog cijene municije, i treniranja ni 223 nije za zanemariti, a k tome je i inherentno precizan kalibar, sa municijom koju mozes naci vrlo povoljno na nasem trzistu. Za 223 je jedini problem zanos vjetra zbog lakseg zrna.

spinnaker:
Skakavac.

Sve kalibre koje si naveo odlični su. Ameri (LRSU) koji pucaju na daleko koriste čak i 6.5x55. Naravno radi se o dva-tri primjerka dok je ostalo 6.5 creedmoore, 6.5 Grendel, .260Rem.

Ova tri su superiornija jer su napravili studiju o njima, reloading je kod njih izuzetno jak.

Što se tiće pucanja u metu do 500m, složio bih se sa kolegom da uzmeš .308. Zašto .308? Zato što je veliki izbor streljiva, o njemu se jako puno zna,cijena je prihvatljiva,vojnih se da naći po dobroj cijeni.

Moj izbor bi svakako bio 6.5, ni sam ne znam zašto kada je sve na strani .308, al jebi ga - svaka budala ima svoje veselje.

 z10

roger:
Jos da nadopunim spinakera:
Kod BR kalibara u 6 i 6.5 - oni su dominantni u preciznosti na udaljenostima do 1000 metara.
Dakle, istinski, i pravi long range.

Za ove manje udaljenosti, 308, sasvim ispunjava ulogu.

Drugi nedostatak BR 6, i 6.5 je pojacano i ubrzano trosenje cijevi, pa nakon kratkog vremena grupe se pocnu siriti, pa samim tim traze promjenu cijevi. U Americi je ovo jednostavno, medjutim kod nas... malo manje jednostavno... a vise komplicirano. Znamo vec sve pratece komplikacije, da ne ulazim dublje u to.

Od tih kalibara u 6 i 6.5 treba istaknuti 6.5x47 lapua, koji je optimiziran u preciznosti za long range, i za duzi zivotni vijek cijevi u usporedbi sa ovim ostalim przilicama.
Medjutim, jos uvijek mu cijev manje traje od 308, i postavlja se pitanje dostupnosti streljiva u ducanima.

Jednostavno logisticka podrska u americi je jaka, i u takvom ambijentu ovi kalibri sijaju punim sjajem.

Lokalno u nas, 308 i 223 su najoptimalniji izbor, jer su uvjeti u kojim gadjamo vrlo razilciti da ne kazem nepovoljni u usporedbi sa amerikom, a da ponovim na 1000 metara se ne gadja nigdje u HR, a ove sestice su upravo za takve udaljenosti.

Primjerice - Na Grobniku, na Kovacevu zadnji put na snajper kupu 2015 se po prvi put gadjalo na 750 metara, i to padajuce siluete meta (skoro pa metar x metar), pa tu ne moramo ni govoriti trazenoj bench rest preciznosti.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju