Lovna kinologija > Veterinarski kutak

Eutanazija psa

(1/4) > >>

Bobi:
Evo posjetio sam malo NEWS grupe i snimio zanimljiv post, koji me totalno dotukao! Procitao sam ga jedno 2-3 puta i jos ne mogu vjerovat sto se dogadja...

Donosim link na skeniranu stranicu novina, koju sam pokupio s news-a...

http://img258.imageshack.us/img258/9568/eutanazijalp6.jpg

Katastrofa, ja ne znam sto bi napravio da mi se dogodi nesto slicno  :(

Na news-e je to stavio Lee-chan, ne znam dali je to ista osoba kao i na nasem forumu, ali evo ja ju prenosim na forum...

medicus:
nije to bas sve tako crno i bijelo
1.sredstvo kojim se vrsi eutanazija sastoji se od tri djelatne tvari(narkotik koji izaziva opcu anesteziju,blokator prijenosa podrazaja-uzrokuje paralizu misica,lokalni anestetik)
2.aplikacija moze biti intrapulomonalna i intravenska
3.eutanazija moze biti usporena kod starijih zivotinja(ova je bila stara 14 god)i kod zivotinja s teskim ostecenjem srca i krvotoka(ova zivotinja je imala tumor)jer sredstvo sporo dolazi na mjesto djelovanja
4.sto se tice krvarenja na mjestu uboda to je ponekad neizbjezno,ovom psu je potrebno aplicirati oko 20 ml sredstva,sto zahtijeva iglu malo veceg promjera

poprilicno sam uvjeren da je vlasnik bio zamoljen od strana vet da ne prisustvuje eutanaziji i to ne zbog toga da se moze izivljavati na necijoj zivotinji vec zbog gore navedenog,da ga je poslusao ne bi to morao prozivjeti

zao mi je i vlasnika koji je to morao slusati i gledati,psa koji je trpio i veterinara koji se nasao u novinama

Bobi:

--- Citat: medicus - 12. 10. 2007. 19:41:03 ---nije to bas sve tako crno i bijelo
1.sredstvo kojim se vrsi eutanazija sastoji se od tri djelatne tvari(narkotik koji izaziva opcu anesteziju,blokator prijenosa podrazaja-uzrokuje paralizu misica,lokalni anestetik)
2.aplikacija moze biti intrapulomonalna i intravenska
3.eutanazija moze biti usporena kod starijih zivotinja(ova je bila stara 14 god)i kod zivotinja s teskim ostecenjem srca i krvotoka(ova zivotinja je imala tumor)jer sredstvo sporo dolazi na mjesto djelovanja
4.sto se tice krvarenja na mjestu uboda to je ponekad neizbjezno,ovom psu je potrebno aplicirati oko 20 ml sredstva,sto zahtijeva iglu malo veceg promjera

poprilicno sam uvjeren da je vlasnik bio zamoljen od strana vet da ne prisustvuje eutanaziji i to ne zbog toga da se moze izivljavati na necijoj zivotinji vec zbog gore navedenog,da ga je poslusao ne bi to morao prozivjeti

zao mi je i vlasnika koji je to morao slusati i gledati,psa koji je trpio i veterinara koji se nasao u novinama

--- Kraj citata ---

Sve stoji sto si rekao, ali me zanima zar ne postoji u tim slucajevima neki nacin da se to izbjegne, ka npr. psa prije uspavati ili na neki drugi nacin omamiti da ne dodje do slucaja kao kod doticnog gospodinač

medicus:
moze se aplicirati i sedativ i narkotik prije aplikacije sredstva za eutanaziju ali sredstvo za eutanaziju vec sadrzi u sebi narkotik-opci i lokalni-znaci da pas ne bi trebao osjetiti ni ubod igle,ja sam ih eutanazirao poprilicno i svaki pas odreagira drugacije,vjeruj mi da veterinar zeli to zavrsiti sto je prije moguce i da bude bezbolno za sve,ali kod starih pasa to zna poprilicno potrajati(ja sam jednu kujicu koja je bila nepokretna cekao pola sata nakon aplikacije narkotika i nista,i dalje je bila pri svijesti),e sad moguce je i da je sredstvo nije djelovalo kako bi trebalo-mozda je ishlapilo,osim toga u uputama sredstva pise da sluzi za eutanaziju bez ekscitacije,trebalo bi djelovati brzo(13,6 sekundi)

ipak su to ziva bica :'(

Bobi:
Nista, hvala na pojasnjenju! Sada mi je i taj postupak jasniji, na srecu do sada nisam imao potrebe tako nesto poduzimati, ali mislim da bi uvijek svom ljubimcu priustio dostojnu smrt, a ne da se muci ako tesko oboli!  :(

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju