Lovna kinologija > Veterinarski kutak
KRPELJI
Fratt:
Danas bio sa malom i ženom na 3-satnom španciranju kroz šumu,malo prolazili kroz visoku ravu na polju,obišli jezero u Mirkovcu pa iznad njega se uspinjali na neki brežuljak...uglavnom totalni broj gamadi je ovakav:
Kćer:3+1 koji se primio na zglobu noge,izvađen sa glavom.
Žena:2+2 koja su se primila,oba izvađena pincetom dr. Frattulovskog
Dr Frattulovski:5 komada,nijedan zagrizao (zna đubre kog ne smije)...
Skinuli smo ih u roku od max sat vremena ugriza pa se nadam da ne bude nekih problema (borelioza ili nedaj Bože meningitis)...inače prolazim od početka sezone stvarno svakojaka lovišta i terene i onda praktički u vlastitom "dvorištu" da natovarim takav veliki broj tih gadova...
ivod:
Kuriozitet; nedavno su epidemiolozi bolnice u Zaboku iz crknutog krpelja izolirali dotad nepoznatu protozou Frattuziju. Bolest se, kako je objavljeno prenosi s ljudi na krpelje (!), a prema njenu uzročniku nazvana je Frattoza. Dalje zaraženi krpelji prenose bolest na pse koji se krajnje neobično ponašaju. Mlohavih penisa i staklenog pogleda besciljno teturaju,
naganjaju krave pokušavajući spolno općiti s njima, a noću provaljuju u okolne kleti, te se oblokavaju Zelenim silvancem, od čega na kraju ugibaju u strašnim mukama.
Fratt:
Kopate si grob kolega Ivo,sve mogu progutati ali provaljivanje u zagorske hramove Vam ne mogu oprostiti... d6
Inače,zanimljiv text sa drugog foruma...
--- Citat: xplicit - 27. 06. 2012. 14:55:27 ---Pozdrav svima, evo pratim malo ovu temu i pratio sam mnoge teme, tekstove i studije vezane uz ove krvopije pa evo da nešto od naučenog napišem što kraće i jasnije. Na repelente, prevenciju i paramedicinu prije i poslije uboda se neću previše osvrtati pošto je sama prevencija stvar osobnog odabira, moj je odabir slojevita odjeća u kombinaciji sa repelentom na izloženim komadima odjeće izbjegavajući pritom direktno nanošenje kemikalija na kožu (smigl je sažeo DEET u dobar tekst a ima nešto magično i u češnjaku). Također ako je moguće u doba najveće populacije krpelja (kraj proljeća, ljeto) izbjegavajte terene na kojima ste većinu vremena u niskom raslinju ili grmlju jer to su mjesta na kojima krpelji čekaju da se zakače na domaćina pošto su to i najčešće mjesta u kojima životinje pronalaze zaklon od sunca/grabežljivaca. Najveća koncentracija krpelja u RH je od Mure(Drave) do Save, ponajviše šume i livade bogate krznenim i pernatim životom i dovoljno sjene. Također te su životinje i inkubatori zaraze (Krpeljni meningoencefalitis i Lyme borelioza na krpelja se prenose isključivo posredstvom zaražene životinje).
Životni ciklus krpelja i kako dolazi do zaraze
Odrasla ženka krpelja polaže hrpice od 100-tinjak jajašaca na mjesta lagano uzdignuta od tla, te u jednom ciklusu položi i do 3000 jajašaca koja se u pravilu izlegu u 2 tjedna te iz njih izlazi larva krpelja - sitni prethodnik mnogo opasnije nimfe i lako se prepozna možda čak i golim okom ali za 100% sigurnost uzmite povećalo i prebrojite nožice (larve imaju 3 para nožica), one ujedno i čine najbezopasniji oblik krpelja jer još nisu bile u kontaktu sa životinjom a kako se zaraze šire isključivo sisanjem krvi oboljelog domaćina larve su i time sigurnije po ljude, a i dodatno zbog činjenice da se hrane samo jednom prije transformacije u nimfu, dakle nakon što se larva nahrani (a potencijalno time i preuzme virus ili bakteriju) povlači se i započinje transformacija u nimfu - e tu nastaju problemi, kako je velik broj larva izašao po prvi obrok veća je vjerojatnost da će u tom prvom transformiranju veći broj jedinki zagristi upravo bolesnu životinju, no nimfa je samo među-stadij do odraslog krpelja, vrlo su malene i dosta ih je teško uočiti prilikom pregleda i najčešće nam se zavuku negdje i zagrizu, i nimfa kao i larva odmah traže novog domaćina koji će im osigurati hranu za prelazak u idući stadij - odraslog krpelja. Pošto je do ove forme krpelja prošlo 2 hranjenja u ovom stadiju mogućnost zaraze je najveća pa se može jednostavno zaključiti što je krpelj stariji to je mogućnost zaraze veća. U Hrvatskoj u crvenim krpeljnim zonama koncentracija zaraženih krpelja doseže i do 4 promila (4 od 1000), a vama na procjenu ostavljam kolike su šanse da neka tamo srna nosi baš zaraženog krpelja i da će upravo tako zarazit deseci drugih krpelja. U odrasloj fazi krpelji se spremaju za parenje kojem, naravno, opet prethodi obrok. Ovaj opisani ciklus (varira u literaturi, ovisno o vrsti krpelja i vanjskim uvjetima) može potrajati i do 4 godine od larve do odraslog krpelja. Mnogo će ih naravno izginut na razne načine no dosta će ih preživjet i najhladniju zimu i najsuše ljeto. Krpelji su, na žalost, doista otporna stvorenja i svakako treba oprezno s njima. Ovo je bila ukratko biografija prosječnog gladnog krpelja.
Što činiti kad uočite krpelja na sebi?
Podrazumjevajući da ste napravili standardne korake nakon boravka u prirodi koji su više puta ovdje spomenuti (skinuli odjeću, samopregled...) i uočili ste krpelja na koži, najprije promotrite kreće li se ili je već ugnjuren glavom u vašu kožu, ako se još uvijek miče - no problem - kill, ako ne, e onda bez panike jer vam koraci koje ćete iduće poduzeti mogu zakomplicirati medicinsku sliku.
Ovdje bih najprije želio isključiti dosta česte zablude...
- krpelji nisu vodootporni, ali jako čvrsto se drže za kožu kad se nađu na njoj i samo tuširanje nije dovoljno da budete sigurni da vam nije ostao neki krpelj.
- krpelji se ne uhvate 6-8-12 sati otkako dođu na domaćina - ne, uhvatit će se on i odmah ako mu odgovara mjesto, ili za 10-20-50 minuta ako pronađe pogodan tanji sloj kože.
- krpelj ne prenosi zarazu ako ga maknem xy sati nakon ugriza - ne, prilikom ubadanja rilca krpelj ispušta "slinu", tj, koktel protiv zgrušnjavanja krvi i anestetik (zbog čega nikad ne osjetite njegov ubod) a u toj slini ukoliko je zaražen naravno imamo i virus ili bakteriju tak da do zaraze dolazi odmah prilikom uboda
- krpelj buši kožu puno sati - da i ne - prije nego počne sa sisanjem krpelju je potrebno dosta više vremena od primjerice komarca da ubode i iz tog razloga ispušta anestetik i što je tanja koža to je kraće vrijeme uboda ali nikako se ne radi o razdoblju od 6 sati ili koliko već se priča.
- bilo kakva para-medicina u obliku ulja, voskova, lakova i koječega NE DOLAZI U OBZIR - nanošenjem bilo čega na krpelja činite sebi štetu jer gušite krpelja a ovaj u mukama izbacuje sadržaj utrobe u vaš krvotok i time povećava koncentraciju virusa u vašem organizmu i u worst case scenariju može doći do otrovanja ili sepse. Na taj će način krpelj vjerojatno izvadit rilo iz vaše kože ali će vam ostavit posjetnicu zauzvrat.
vidim neke i manje učestale zablude a to su crveni krugovi koji se koncentrično šire od mjesta uboda i da oni znače krpeljni meningoencefalitis - to također nije točno - crvenilo nakon uboda krpelja može potrajati čak i 2 mjeseca, a upravo ti krugovi povezani su uz Lyme boreliozu, ne i uz meningitis.
osim zaljevanja mazanja i ne znam čega krpelja opasne su i zablude vezane uz vađenje krpelja - važno za upamtiti - KRPELJ NIJE ŠARAF ni sa lijevim ni sa desnim navojem, krpelj ima rilce na kojem su redovi "zubaca" koji su kao harpuni okrenuti kontra smjera uboda. da krpelj u nekoj nevjerojatnoj kombinaciji i ima spiralno rile morao bi se vrtit kad vam buši kožu ko da se šarafi u vas. no to nije slučaj. krpelj vas bode ovim:
Svim okretanjima povećavate šansu da mu otkinete glavu što vam komplicira situaciju. Jedino zašto krpelj u tom slučaju lakše ide van je zato jer postignete sličan efekt dolje opisanom postupku ali uz mnogo veći rizik da otiknete ili rilce ili glavu krpelja.
Ispravan postupak vađenja krpelja je uhvatiti ga pincetom što je bliže koži, odnosno ZA GLAVU (krpelj gura samo "slamku" u vas, ne i glavu), i jedini smjer u kojem se preporuča gibati krpelja je lijevo desno ili gore dolje i to kako bi na nekoj tamo mikro ili mini razini malo napravili prostora (lufta) oko rilca za pravocrtno i okomito vađenje krpelja.
Sad kad smo ga izvadili idućih 2 tjedna čak do mjesec dana pratite promjene na koži i zdravstveno stanje. Crvenilo i koncentrični krugovi od mjesta uboda upućuju na Lyme boreliozu, dok povišena temperatura (do 40°C), mučnine, vrtoglavice, povraćanje upućuju na krpeljni meningoencefalitis.
Bolesti u crticama
Lyme Borelioza - BAKTERIJSKA bolest - liječenje antibiotskom terapijom - prvi znakovi bolesti nakon 2-3 tjedna (crvenilo i crveni krugovi oko mjesta uboda), bolest ima 3 stadija i vrlo je opasna ukoliko se pusti da uznapreduje i može uzrokovati dugoročne posljedice i u kasnijim stadijima uzrokuje mnoge upalne procese među kojima čak i upalu srca zglobova i živčanog sustava. Prvi simptomi su gotovo tipični upalni simptomi - povišena temperatura, malaksavost, umor, bolovi u zglobovima i mišićima, povećani limfni čvorovi, dok u zadnjem stadiju mogu nastati trajne posljedice kao što su oštećenja hrskavica i trajne promjene na koži... dakle pravovremenom reakcijom spriječit ćete dugoročne posljedice
Krpeljni meningoencefalitis - VIRUSNA bolest - ne postoji terapija - prvi simpromi 7-21 dan nakon ugriza - glavobolja, klonulost, vrućica, povraćanje, bolovi u vratu pa čak i cijelom tijelu - ukoliko sumnjate da ste zaraženi pokušajte sjedeći na podu poljubiti koljeno, ukoliko imate bolove u vratu javite se liječniku - dokazivanje prisutstva virusa radi se isključivo punktiranjem leđne moždine - bolest također prolazi kroz nekoliko stadija i najčešće završava u prvom stadiju, no u 20-30% bolesnika tjedan dana nakon nestanka simptoma bolest prelazi u drugu fazu infekcije središnjeg živčanog sustava, u tom stadiju bolesti 50% oboljelih ima blaži oblik bez posljedica, u 40% njih razvije se teži oblik, dok u 10% slučajeva najteži oblik bolesti koji u 1-2% ima smrtnu posljedicu. Većinom kod ove bolesti vam ne gine hospitalizacija.
Moj zaključak - čuvajte se - prevencija je carica. Zašijte gume na hlače da vam peta drži hlače u čizmama, nosite potkošulju i pokrivalo za glavu i to je sve od mene. Ako se još nešto sjetim da nisam napisao u ovom "kratkom" osvrtu editirati ću.
Lijep pozdrav!
--- Kraj citata ---
Lazar:
protiv meni goencefalitisa se moze vakcinitisat , preporucio bi to svakome , postoje podrucja u evropi gdje je svaki drugi sa ovim zarazen , protiv borelioze nema jos nista al od neceg se i mora umrijet hao
mario86:
Čuo sam da je frontline jako dobar, ali traje mjesec dana!
a one BIO ogrlice traju navodno duže ali neznam koliko je učinkovito?!
neki prijedlozi??
Navigacija
[0] Lista Poruka
Idi na punu verziju