Lovna kinologija > Veterinarski kutak

VAKCINACIJA ŠTENACA

(1/2) > >>

SEJFO:
 pozdrav svima !
 obzirom da sam u situaciji da imam štence prvi put, molio bih Vas da mi kažete Vaša iskustva sa vakcinacijom štenadi : kad  se vakcinišu,koliko puta,  i cijene vakcina orjentirno! (npr-protiv štenećaka).
 Do groba zahvalan!!! ;)

lovacpd:
Joooooj Sejfo......
Protiv kako ti kazes stenecaka se pelcuju vec nakon 6 nedelja starosti (naravno prije toga moras ih "ocistiti" od glista - ja za gliste koristim liek protiv glista za djecu, mnogo ga je lakse dozirati za stence i manje je agresivan prema bubrezima steneta). Nakon mjesec dana slijedi revakcinacija(isto postupiti sa stencima, gliste pa vakcina) i to je to! Vakcinaciju bi trebalo ponavljati jednom godisnje.
Cijena kod mene je 15KM po vakcini!Najblje je stence odvesti u vet.ambulantu, zbog osjetljivosti vakcine.
Nakon 12 nedelja starosti stence je potrebno vakcinisati protiv bjesnila...
Ja tako postupam!
A posto ovdje imamo i veterinare, neka nam pomognu

Harry P.:
   

Jedno od najvažnijih mjera zaštite pasa od zaraznih bolesti je svakako cijepljenje. Iako se čini jednostavnim, cijepljenje zahtjeva posebnu pažnju, pa bi svaki vlasnik trebao režim cijepljenja provesti u dogovoru sa svojim veterinarom.

Svrha cijepljenja je stimulacija humoralnog i/ili staničnog odgovora imunološkog sustava u stvaranju imunološke memorije, koja će kod izlaganja bolesti zaštiti životinju.

Kod pasa nema prijenosa majčinih antitijela kroz placentu u fetus, pa se štenci rađaju s vrlo malo antitijela, osim nekih antitijela grupe IgM, pa zaštita nije dovoljna za večinu infekcioznih agenasa. Zaštita se postiže ingestijom kolostralnih antitijela (sisanjem majčinog mlijeka) tijekom prvih dana života. Kako titar antitijela raste, razvija se i neonatalni imunološki sustav. Odnosno, životinje kojima je uskraćen kolostrum (koje nisu sisale) trebale bi teoretski biti cijepljenje u dobi od 2-3 tjedna, a oni koji su dobili kolostrum u dobi od 6-9 tjedana.

U mladih životinja prisustvo majčinih antitijela mogu blokirati imunološki odgovor na cjepivo, pa se serije vakcina daju u pravilnim vremenskim razmacima i na taj se način stvara aktivni imunitet protiv cijepnih antigena i drugim antigenima.

Interval između prve i druge vakcinacije treba biti između 3-4 tjedna, jer vakcine mogu interferirati jedna sa drugom, što znači da na taj način može doći do uništavanja atenuiranog virusa koji se nalazi u cijepivu, pa ne dolazi do imunološkog odgovora odnosno do stvaranja imuniteta.

Cijepe se samo zdravi psi, što znači da psi s povišenom tjelesnom temperaturom, imunodeficijencijom, kroničnim bolestima i dr., ako se i cijepe, neće pravilno reagirati na cijepivo.

Štenci se prema klasičnoj shemi cijepe s 8, 12 i 16 tjedana starosti polivalentnom vakcinom protiv štenećaka, parvoviroze, leptospiroze i hepatitisa. Nikako nije preporučljivo cijepiti pse mlađe od osam tjedana protiv parvoviroze atnuiranom vakcinom, zbog potencijalnog oštećenja stanica (u tom slučaju koriste se "mrtve" vakcine). Revakcinacija se obavlja svake godine, bez obzira na životnu dob psa, jer virusne zarazne bolesti mogu biti jednako fatalne u bilo kojoj životnoj dobi pasa.

U Hrvatskoj zakon propisuje obavezno cijepljenje pasa protiv bjesnoće i dehelmintizaciju (tretman protiv unutrašnjih parazita) s navršena tri mjeseca starosti, pa sve do kraja života. Zakonski rok za cjepljenje svih pasa protiv bjesnoće je od 1. siječnja do 31. ožujka za tekuću godinu.

Također, za sve pse rođene od 1.10. 2004. i mlađe, zakonska je obveza i mikročipiranje.

Bjesnoća je virusna zarazna bolest toplokrvnih životinja i čovjeka (zoonoza), stoga ne cijepimo pse samo radi njihove zaštite, već i radi zaštite ljudi. Dakle, Vi ste zakonski obavezni cijepiti svoga psa, u starosnoj dobi od 14 tjedana.

Uobičajeni postupak dehelmintizacije pasa je da se štenad prvi put tretira Banminth pastom u dobi od 10 dana. Postupak treba ponoviti u dobi od 20 i 30 dana, te u životinja starih 8 i 12 tjedana. Od 6-tog mjeseca na dalje pse valja dehelmintizirati svaka 3 mjeseca. Banminth pastu imamo u našoj veterinarskoj ljekarni i cijena je za 10 gramsku pastu 28,10kn, koja se dozira 2 cm po kilogramu oralno (u usta).
[/left]


Odgovara: Dino Karakaš, dr.vet.med., Pet centar Heinzelova 60, Zagreb


P.S.

Da nebude zabune ja nisam Dino Karakaš samo sam malo "maznuo" njegovog znanja kako bih pomogao jaranu Sejfi teaa

SEJFO:
 Tenkju veri mač i tebi i "Dini"!! d4 d7

huntinggirl:
Na jednom sajtu gde je pisalo o parvovirozi sam pročitala sledeće:

"Postoji imunoserum koji može spasiti psa i daje se u početnom stadijumu bolesti. Imnoserum su gotova antitela protiv virusa i noviji su proizvod na tržištu, proizvodi se i u Sloveniji i boca sa dozom za više upotreba košta oko 30 eura."

Da li neko zna nešto o tom serumu?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju