Autor Tema: Stradavanje pasa u lovu  (Posjeta: 33330 vremena)

Offline ivod

  • K 500
  • ***
  • Postova: 618
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #75 u: 03. 01. 2013. 09:28:17 »
Ima za kupiti paketić gdje imaš nekih 100-150cm konca zajedno sa zavinutom iglom, kirurzi to koriste za pričvršćivanje krvnih katetera uz kožu...
Postoji konac koji moraš vaditi ili onaj koji je razgradiv...Ovaj koji je spomenut treba vaditi nakon nekog vremena

Gdje se to, kolega Tyrol, u Zagrebu može kupiti ? Vet apoteke ?

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #76 u: 03. 01. 2013. 10:42:16 »
Mislim da ljekarne nemaju toga, moguće je naručiti no to je paket od 12, 24 ili 36kom
traži Ethicon MERSILK
Em ti sumpor.....

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #77 u: 04. 01. 2013. 10:03:04 »
IVOD šaljem ti PM
Em ti sumpor.....

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #78 u: 05. 01. 2013. 11:57:09 »
Postoje dvije vrste konca. Jedan je absorbcijski tj. razlaže se nakon nekog vremena i on se obično radi od mačjih crijeva i od tuda mi ime CATGUT. Bolji je jer nema potrebe za vađenjem konaca i dodatnim traumatiziranjem životinje.
Drugi je silikonski ili svileni i on se mora vadit.
Ako se već sami upuštate u šivanje onda treba paziti na to kako će se rana zašiti da ne bi kasnije došlo do povlačenja kože i otežanog kretanja. Isto tako nije svejedno s kakvom se iglom šiva. Postoji trobrida igla koja kako joj i ime kaže ima presjek trokuta i oštre rubove te radi dosta oštećenja na tkivu ali lakše prolazi zbog oštrih rubova. I postoji ona klasična koja je okruglog promjera, nije tako oštra kao trobrida ali ni ne radi dodatna oštećenja. Nisam veterinar ali radim u farmaceustkoj djelatnosti tako da nešto znam i iz prve ruke. Niti jedan veterinar Vam neće, barem ne bi smio dati ili prodati konac i iglu jer to bi ipak trebali raditi veterinari koji su se za to školovali. Treba nabaviti i iglodržač, to je instrument sličan malim kliještima pomoću kojeg se igla drži i provlači kroz tkivo. Najbolja opcija je ranu pošpricati antiseptikom i otići veterinaru jer postoji opasnost da se zajedno sa ranom zašiju i neka druga strana tijela, prljavština koja tada može biti veći i gori uzročnik naknadnih infekcija i zagnojenja rana što može dovesti do zatrovanja krvi i mogućih kobnih posljedica po životinju. Eto da ne pametujem više, nadam se da nitko neće uzeti za zlo ovo.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #79 u: 05. 01. 2013. 13:32:03 »
Niti jedan veterinar Vam neće, barem ne bi smio dati ili prodati konac i iglu jer to bi ipak trebali raditi veterinari koji su se za to školovali.
Kolega, razumijem ja to, no šta ako je veterinar zajedno u skupnom lovu...ili osoba koja ima takvo znanje
Nisam jedan od onih koji to rade, no sila zakon mijenja ponekad.....
Nema razlike u prodaji sanitetskog materijala, to nisu lijekovi..(ne radi se o zlouporabi)...A radi se materijalu kojeg je korisno imati u torbici prve pomoći, a preporuka je nositi malo "medicine" u skupne lovove.
Druga je stvar kakve posljedice na psu može imati nestručno korištenje (nesterilno i NEPRAVILNO šivanje rane)
« Zadnja izmjena: 05. 01. 2013. 13:40:37 od tyrol »
Em ti sumpor.....

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #80 u: 05. 01. 2013. 15:11:56 »
Slažem se sa tobom, ali Agencija za lijekove i medicinske proizvode konac i igle za šivanja rana nije svrstala u sanitetski materijal već u grupu medicinskih proizvoda i bez njihove dozvole niti jedan uvoznik u RH ne može nabaviti te proizvode. Hrpa papirologija i birokracija ali je tako.
Naravno da treba odmah pokušati pomoći psu, ali pri tome treba voditi računa da se ne napravi veće zlo od onoga koji se trenutno sanira.
Ja sam čuo da postoje neke kopče koje se pomoću nekog uređaja doslovno klamaju kao klamerice na papir, i na taj način se zatvara rana. Na kraju krajeva kakav bi to lov bio bez pasa ? Ne znam da li si pokušao kada kupiti medicinski konac i igle za šivanje. Ja nisam ali rekao mi je kolega veterinar koji ih i uvozi iz Danske od jedne firme da ih on ne smije prodati fizičkoj osobi, samo veterinarskim ustanovama. Po meni ne bi bilo loše kada bi HLS mogao organizirati neku vrstu tečaja gdje bi se polagao neki tip ispita kao kada moraš položiti prvu pomoć kada polažeš vozački ispit, pa da onda ipak imamo neko teorijsko i praktično znanje.
Evo ideje onima u HLS-u ili u HKS-u. Mislim da bi svakako bilo zainteresiranih, ja bih bio prvi.
Dobra kob.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline velimir

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #81 u: 05. 01. 2013. 17:33:06 »
Sve ovisi o težini ozljede. Ako je došlo do veče posjekotine ili kidanja mišičnog tkiva mislim da je svakako bolje ako postoji mogučnost šivanje prepustiti osobi koja je zato kvalificirana. Imao sam prilike biti prisutan šivanju terijera od strane njegovoga vlasnika i bio sam uvjeren da pas neče dočekati jutro, lovi sa njime i danas, zaraslo ko  z5
Šta se tiće kupnje igle i konca, danas se mogu kupiti i puno gorje stvari  medicusuper

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #82 u: 05. 01. 2013. 18:38:03 »
Najmanji je problem zašiti ranu .
Ako je neka vanjska ozljeda kože onda nema problema ...
Problem nastaje ako je oštećen mišić ili nešto drugo unutra ...
Onda se prvo to šije unutra . Prije šivanja treba očistiti ranu jer unutra
bude zemlje , lišća ... Vet. obično rasječe još malo kože da može bolje
raditi i vidjeti unutra . To se sve zajedno može raditi samo pod
narkozom jer pas nebi dao . Obično se stavlja dren da čisti ranu .
Daje se nekoliko inekcija . Protiv trovanja , vitamini ...

Naravno može se na licu mjestu odmah površinski zašiti, nakon
nekog vremena će vjerovatno zarasti i čovjek misli da je sve u redu .
Onda nakon nekog vremena pas prilikom lova i dužeg napora počne
držati napr . nogu u zraku i počinje izbjegavati oslanjati se na nju .
Ponekad se desi da zbog nestručnog šivanja rane pogotovo unutra
dođe do krivog zarastanja .
Htio bih napomenuti da nisu svi vet. stručnjaci za takve stvari .
Neki se nisu sa tim nikada ni susreli . Najčešće sa stokom i sl. , pogotovo lokalni .
Ima ovdje nekoliko dr. vet. na forumu pa neka kažu koliko su se sa tim susretali na faxu .
Vjerovatno nikad .
Treba se malo raspitati , postoje doktori koji su specijalizirali pse , mačke ..
Poznam ih nekoliko i imao sam prilike vidjeti iz kakvog su stanja spašavali pse .
To su stvarno majstori svog zanata i nezna čovjek kako bi se zahvalio kad vidi
sa koliko se truda i volje prilazi lječenju tako ozljeđenog psa .
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline Lovočuvar

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #83 u: 19. 01. 2013. 21:32:07 »
Svaka rana i stradanje psa u lovu je teška za psa i njegovog vodiča i to znaju samo njih dvojica,jer su jedan drugome velika podrška...Nekako mi je najgore kada se dogodi da lovačkog psa rani ili ubije da doslovno tako kažem neki lovac a ne divljač kada već dolazi do stradavanja.Ja uzgajam i lovim sa njemačkim lovnim terijerima već dugi niz godina i nagledao sam se svakakvih rana,postavit ću samo neke slike i od mojih pasa.Pancirke koje su se ovdje spominjale su nepraktične za manje pasmine jer se pas sputava i ograničava mu se brzina i okretnost,sposobnost da umakne u naletu divlje svinje,jednostavno je najbolje sve skinuti sa psa jer u borbi sa veprom dolazi do svakakvih situacija kada pas ima bilo šta na sebi pa i ogrlicu bilo kakvu.A igla i konac nisu presudni da su odmah pri ruci kod stradavanja pasa jer se ništa ne dobija trenutnom intervencijom na terenu,ako pas iskrvari svakako mu se teško može pomoći na licu mjesta,tu od igle i konca nema pomoći a rane koje ne krvare se stignu zašiti i u sterilnijim uvjetima koliko je to moguće u ambulanti a ne u šumi,uz stručnu osobu i sam rad odnosno šivanje.

Offline Lovočuvar

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #84 u: 19. 01. 2013. 21:36:28 »
Evo još nekih...

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #85 u: 19. 01. 2013. 21:51:44 »
ima pancirki koje su se dobro pokazale u lovu na DS ali za terijera koštaju oko 250 eura,a prema gore nema granica,sve rade po mjeri psa,nema gotovih pancirki za kupiti
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Morgan

  • K 100
  • **
  • Postova: 285
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #86 u: 20. 01. 2013. 16:56:14 »
I ovo je dobro prošlo...
Najviše se laže prije izbora, za vrijeme rata i nakon lova...

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #87 u: 20. 01. 2013. 17:26:27 »
Morgan,šte se desilo to?
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #88 u: 20. 01. 2013. 19:10:12 »
Lp!

Jaooo samo da gledam, sve me boli... Šta se desilo? Dal išlo krdo svinja preko njega?

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Stradavanje pasa u lovu
« Odgovori #89 u: 20. 01. 2013. 19:33:13 »
više mi izgleda da je ovo "rukopis" od vuka.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"