Autor Tema: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI  (Posjeta: 21194 vremena)

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« u: 22. 07. 2019. 17:20:56 »
Odlučio sam se na ovaj post kako bih pomogao kolegama koji žele promijeniti dosadašnji način obuke pasa za bilo koju namjenu!
Sami početak bi bio za one koji imaju uzgojne ženke da ih puste da same obave sve vezano za štenjenje naravno u nešto većoj kućici sa puno slame jer slama najbolje grije a vlaga ide na dno tako da je gornji sloj uvijek suh. I to samo slama od pšenice, ječam nikako jer većina pasa dobije aleegiju

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #1 u: 23. 07. 2019. 00:38:29 »
Jako dobrim se pokazalo krenuti sa socijalizacijom na zvukove od trenutka kada štenci počnu čuti s obzirom da im se prvo javlja osjetilo sluha sa 10-14 dana na način da ako imate stari radio s cd-om koji podržava mp3 format, na snimite sve moguće zvukove koji vam padaju na pamet ( pucnjave, grmljavine, petarde, vatromet, glazbala, prijevoza sredstva, vikanje, bacanje predmeta, kočenja vozila, glasno pričanjem, u biti što više to bolje). Naravno, bolje je to puštati i prije nego počnu čuti i prvo tiho pa postepeno pojačavati, što zbog štenaca, što zbog ženke. Možete snimiti kakvi god vam zvukovi padnu na pamet i to ne morate gasiti a štencima će to biti prvi zvukovi koje će ćuti i zapamti će ih na pozitivan način jer su u okruženju ostalih štenaca i majke i ništa loše im se ne događa bez obzira na zvukove. Događaju se samo dobre stvari, majka i mlijeko, braća i sestre i kasnije njihova igra a zvukovi im kasnije neće biti nepoznanica već nešto na što su se naučili

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #2 u: 23. 07. 2019. 00:51:13 »
Pustite neka mp3 svira što više, čak i kada budu imali 2 mjeseca. Kada ih krenete odvikavati od sisanja, postavite im i neke sitne prepreke koje moraju proći da bi došli do hrane,mogu biti i na maloj visini, da se provlače, da nešto padne i sl. Što ste maštovitiji, to bolje. Ako vidite da se koje štene dvoumi, nemojte odustati od njega, bodrite ga, uklonite mu prepreke za početak pa kad se navike bez, krenuti će i sa preprekama. Uvijek ih bodrite, koliko god bili dobri ili loši, treba im podrška! Nakon drugog cjepiva protiv zaraznih bolesti, zovite susjede, prijatelje, klince, neka dođu kod vas, neka se igraju s štencima i maze ih, nemojte to izbjegavati, neće tako izgubiti nagone ali će te tako odraditi dobar dio socijalizacije!

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #3 u: 26. 07. 2019. 00:44:24 »
Idemo dalje! Kada vam štenci počnu izlaziti i istraživati svijet oko sebe, nastavite sa postavljanjem prepreka i puštanje mp3 snimaka. Također im možete napuniti plastične boce ili kanistere kamenjem i neka se igraju sa tim jer to proizvodi prilično jake zvukove.
Također ih počnite učiti kroz igru, sa hranom ili sa igračko vježbe sjedi, lezi, dođi i naravno pusti da bi ste si kasnije olakšali puštanje aporta! Postoji jedna jako dobra stvarčica koja se jako puno koristi u obuci danas a to je kliker!
Prednost klikera je što na početku nagrađujete ponašanje psa koje vam sam ponudi. Ali prije početka rada sa klikerom, štene morate " upucati" na zvuk klikera pa ću vam sada pokušati objasniti na koji način.
Uzmite sa sobom hrane za psa ali preporučujem da ne bude suha hrana nego npr. hrenovke koje možete a i ne morate kuhati. Podijelite jednu hrenovku na više manjih komadića i naravno kupite si " kliker" koji možete naći za 20 kuna. Pokušajte naći kliker koji proizvodi jači zvuk i možete početi sa upucavanjem.
Radite sa svakim štencom posebno! Za početak kada pas dođe kod vas, izvadite hranu i stavite mu rukom na njušku držeći šaku zatvoreni! Štene će početi lizati šaku i tada kliknite i otvorite šaku neka pojede hranu. Kada pojede, stavite novi komadić u ruku i krenite unatrag, štene će vas pratiti, napravite dva do tri koraka i kliknite, otvorite šaku i dajte mu da pojede.

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #4 u: 26. 07. 2019. 00:53:22 »
Onda možete uvesti i bacanje hrane na zemlju. Kada vam štene dođe, kažete mu npr. daj i bacite hranu na zemlju ali tako da vidi vaš pokret ruke i mjesto di je hrana pala. Kada dođe na 1-2 cm od hrane, kliknite obavezno! Nakon toga ga zovete k sebi držeći hranu u ruci krečući se unatrag. Kada vam pas dođe do šake, kliknete i date hranu pa ponovite bacanje. Ako slučajno štene ne uspije vidjeti mjesto di je pala hrana, nemojte mu ni slučajno rukom pokazati direktno na hranu, nego cca 1 metar od nje spustite otvoreni dlan i povucite po zemlji u smjeru hrane ali mu prije te radnje obavezno recite "traži".  Sa ovih par stvari vježbate kod psa dolazak kod vas, zapovijed traži i upucavanje klikera.

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #5 u: 26. 07. 2019. 01:08:34 »
Jedna jako bitna stvar s kojom puno ljudi griješi. Malo je štenaca a i odraslih pasa koji se ne uplaše nečega. Kada vam se štene ili odrasli pas nečega uplaše, ignorirajte to i krenite svojim putem a ako vam je pas na povodniku i skužili ste čega se uplašilo, krenite lagano prema izvoru straha, bez da vičete na njega. Nipošto ga nemojte maziti kada se uplaši jer mu tako šaljete poruku da je to dobro što ima strah! Zašto?
Vrlo je jednostavno u biti! Kada vam pas sjedne ili legne, pomazite ga i pas zna da je to dobro. Aportira i vi ga pomazite i pas zna i to je dobro! E, ali kad se uplaši i vi ga pomazite, pas misli da je dobro i bojati se jer ste maženjem nagradili to njegovo negativno ponašanje! Igrajte se sa štencima, sa igračkama ili lopticama, krpicama na špagi, natežite se s njim kratko vrijeme i na početku, uvijek mu dajte da pobjedi u toj igri! Na taj način jako dižete štencu samopouzdanje! Obavezno se igrajte na duljem povodniku, kada mu pustite plijen da ga odnese, da pobijedi, krenite unatrag i lagano privlačite štene k sebi vukući povodnik i kada vam je plijen ( igračka) na dohvat ruke, recite veselo igra i ponovo se natežite s njim! Kada vidite da trga plijen radeći glavom lijevo ili desno ili krene vući plijen prema sebi, ponovno mu pustite da pobjedi!
Zapamtite da je na početku bolje da on više puta pobjedi od vas zbog njegovog samopouzdanja i da vi počinje te i završavate igru

Offline Ideerp

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #6 u: 26. 07. 2019. 11:54:23 »
Bez uvrede,al ima ovde i dosta filozofiranja,sa nečim se slažem ali kad mu dižeš puno samopouzdanje na taj način gubiš i autoritet,a ako nemaš autoriteta...

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #7 u: 26. 07. 2019. 12:10:30 »
tako je... to je možda ok kod "neutralnih" i bojažljivih pasa, ali kod "zvijeri" mislim da takav pristup samo još više potiče divljanje i neposluh... zagi dok sam bio klinac stari je imao nekoliko legala bretona,  čim pregledaju vidi se koji iz legla će biti "divlji" a koji "sramežljivi"... i nemože biti jednaki pristup u odgoju za jedne i druge...  zagi uglavnom imam osjećaj da je od onih "divljih" uvijek bio bolji pas za lov... jer živahan pas se može primiriti do jedne granice... a "zapetića" je teško ohrabriti da krene... barem su takva moja iskustva, tj.zapažanja jer tada sam imao ulogu "kerovođe" i nosača puške... hao

Offline Ideerp

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #8 u: 26. 07. 2019. 13:13:33 »
Mlađo u mene je taj "divlji",divljaci su odvažniji i puno je lakše primiriti divljaka nego ovoga ohrabrivat,divljaci su obično zainteresiraniji za stvari stoga lakše i prije krenu sa prvim lovnim koracima,od prvog dana se zna kad je igra,a kad se radi,ako neće po mome onda u boks i nastavljamo sutra nikakvo vikanje ni udaranje,normalno ne može se štene forsirat priko 10-15 minuta kod učenja sjedi-dođi-čekaj i te osnovne komande,prvo igra da se malo primiri i izgušta jer nema smisla drugačije dok se on ne ispuca,pa se onda radi jedno 10 minuta,ako ne želi ide u boks,nakon par dana skuži i on šta ga čeka ako je tvrdoglav,bilo je i u terenu nekih 2-3 puta kad se nije vraćao na poziv sa nekih 5 mjeseci,trk,uhvatim ga i idemo kući,to bi bilo pozivanje kad nije imao neku zanimaciju,gleda te i glumi kretena,ali kad pas pogotovo mlad krene za nekom pticom nema ga smisla dozivat jer ima i on svoje nagone(stariji to ne smiju radit),isto tako odraslog psa kad ga tek pustamo nema smisla dozivat jer nema šanse da dolazi dok se ne ispali par minuta,danas imamo zdrav odnos i ne gubimo kontakt u terenu

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #9 u: 26. 07. 2019. 13:42:17 »
Filozofiranje?! Ajmo to ovako postaviti Ideerp! Ti i ja, isto leglo, ti biraj psa prvi, po tvom izboru, pasmina isto i javi di si i šta uzeo! Uzeti ću i ja iz istog legla i vidimo se na terenu kad ti poželiš! Može?
Divljaci kažete?! Niti jedna, najbolja lovna pasmina se ne može mjeriti sa prosječnim divljakom u vidu Malinoisa Belgijskog ovčara)!
Divljak ne vrijedi ako nije pod nadzorom, vrijedi ali ništa bez GPS uređaja koji ujedno ima i teletakt koji je zakonom zabranjen za korištenje

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #10 u: 26. 07. 2019. 13:45:11 »
Uvijek na početku treba raditi na samopouzdanje! Da imaš extremnog pljenaša, uzimaju mu plijen više nego što mu puštaš, uništiš mu volju samo tako!

Offline Ideerp

  • K 100
  • **
  • Postova: 252
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #11 u: 26. 07. 2019. 14:42:00 »
Ovi klikeri,stavljanje prepreka do hrane štenetu i pustanje zvukova na MP3 su mi,uz poštovanje,smiješni,prijatelj mi ima oštrodlakog istarca,"extremnog pljenaša",kojem vadi zeca iz usta sa Mechanix rukavicama,koji napada ostale pse kad ima tog zeca,po meni agresivan pas,ja i ti ne možemo imati istoga psa jer su velike razlike između dviju jedinki,ali si vjerojatno iskusniji jer je ovo meni prvi pas kojeg sam sam odgojio(imao sam već odraslog) i jer mi vjerojatno po godinama možeš biti otac,uspoređivanje obuke ptičara i belgijskog ovčara po meni nema smisla jer ovčar nema nikakve nagone kao ptičar,koje treba buditi na pocetku obuke i usavrsavati tijekom obuke,pod divljak ja i Mlađo mislimo na štence koji su aktivniji i znatiželjniji od ostalih te da su perspektivniji za obuku i lov od ovih sramežljivijih,GPS i teletakt nisu nužno povezani a teletakt nije zakonom zabranjen jer ne bi bio u prodaji,ako je zabranjen dokaži(članak zakona koji to brani),danas imam "divljaka" sa nepunih 10 mjeseci koji je spreman za lovnu sezonu i u kojeg imam povjerenje i kontrolu

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #12 u: 26. 07. 2019. 22:30:36 »
Svaka čast za obuku, svakako je milina vidjeti odlično obučenog psa u lovu  1liga
Ali ako pas nije okočen s kvalitetama koje ga čine vrhunskim (nos,volja,stil....) on če bit samo prosječan lovni pas, doduše dobro obučen i ugodan lovni pratioc. Velika je razlika između dobrog i vrhunskog lovačkog pasa. Ovih zadnjih je jako malo, iako puno ljudi tvrdi da ima "vrhunske" pase, eno i oglasi su ih puni ali ja mislim da malo ljudi zaista zna šta je vrhunski pas

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #13 u: 26. 07. 2019. 22:59:05 »
Zabranjeni postupci u svrhu zaštite životinja9

Članak 5

Offline tar

  • K 100
  • **
  • Postova: 130
Odg: OBUKA PASA OD NAJRANIJE DOBI
« Odgovori #14 u: 26. 07. 2019. 23:00:01 »
7. koristiti tehničke uređaje, pomoćna sredstva ili naprave kojima se u obliku kazne utječe na ponašanje životinja, uključujući bodljikave ogrlice ili sredstva za školovanje koja uključuju uporabu električne struje ili kemijskih tvari, čijim korištenjem se uzrokuje bol