Autor Tema: "Bullbar" - izvan Zakona  (Posjeta: 13466 vremena)

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
"Bullbar" - izvan Zakona
« u: 09. 04. 2010. 13:43:59 »
Novim propisima zabranjen je tzv. "Bullbar",  "Spoiler"-i moraju biti homologirani (tvornički ili samogradnja), dodatni pragovi, gume i vitla također, a dodatna svjetla na krovu zabranjena su već dugo. Prema novim propisima kazne su naravno jebačke, a za potrebe nas lovaca boli ih kita. Ulazimo u Europu pa treba paziti na pješake, osim ako nisi iz "dobre obitelji" ili iz "ekipe"!

Ima li prijedloga (osim šuti i radi kako ti se kaže)? zagi

Offline mve

  • K 500
  • ***
  • Postova: 762
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #1 u: 09. 04. 2010. 15:31:49 »
Naći frenda u stanici za tehnički pregled!!!!! A za ostalo-plakat........
Moj Zagreb tak imam te rad...

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #2 u: 09. 04. 2010. 18:40:04 »
Ta opcija ne drži vodu! Nije problem u tehničkom pregledu nego u kontroli na cesti. Kontrolu provode djelatnici prometne policije koji nisu baš uvijek do kraja upoznati s važećim propisima, već imam osječaj da se vozila često kontroliraju prema nalogu nadređenih za određeni dan ili područje i to nakon stupanja na snagu novih propisa, a nakon kampanje - kako kad i kako gdje.
Želio bih biti čist pred Zakonom i koristiti vozilo prema svojim potrebama. Prema ovim novim propisima to nažalost očito nije moguće. Ne znam naime kako po terenu kojim se sad vozim proći bez vitla i zaštite prednjeg veznog lima i pragova, a da nakon svake druge vožnje ne moram kod auto-limara. Kako se po visokoj travi ili snijegu voziti bez svjetala na krovu. Kako upravo odstrijeljenu, blatnu i krvavu DS iz vukojebine dovesti u civilizaciju bez rampe za te namjene (na vozilu bez tovarnog prostora) itd.
Nisam do sad bio osobito zainteresiran za propise u Europskoj uniji ali bih sad volio doznati iskustva kolega koji tamo žive i rade. Kako je to riješeno kod vas i postoji li koja kategorija vozila (ili neka druga opcija) koja omogućava korištenje ovih dijelova dodatne opreme. Valjda i tamo koriste vozila "Off Road" i izvan kategorije za utrke (za lov ili slično). zagi

Offline 3006sprg

  • K 100
  • **
  • Postova: 136
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #3 u: 09. 04. 2010. 20:01:39 »
To je novi propis samo za onog tko do sada za njega nije čuo. onaj koji to provodi vjerovatno je o tome više upoznat nego onaj koji o tome ima vlastito i traži tuđe mišljenje. ne znam dali ste pogledali u prometnu dozvolu dimenzije vašeg vozila, rubrike "kuka" "vitlo". podaci u prometnoj dozvoli bi morali odgovarati stvarnom stanju. ako je izvršena nadogradnja, prepravak itd, to više nije to.

 dio članka  276 ZSPC kaže
"Vozila na kojima se obavlja nadogradnja, pregradnja ili zamjena serijskog dijela ili uređaja neserijskim dijelom ili uređajem prije puštanja u promet, moraju biti podvrgnuta ispitivanju promijenjenih dijelova i uređaja i ostalih tehničkih značajki bitnih za sigurnost i ekološku podobnost vozila u prometu na cestama."
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba obrtnik ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
(6) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač, odnosno vlasnik koji u prometu na cesti upravlja vozilom koje nije podvrgnuto ispitivanju sukladno odredbama ovoga članka.

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #4 u: 09. 04. 2010. 22:03:16 »
Sve navedeno imam upisano za Nivu koju sad vozim, no trenutno pripremam Patrola i spremao sam se napraviti atest, međutim novim propisom "Bullbar je stavljen van Zakona i nema atestiranja jer je zabranjen. Svjetla na krovu (iznad dozvoljene visine - koja je premala za terenska vozila) i prije nisu bila dozvoljena i to je problem jer ponekad koristim vozilo u visokoj travi gdje su serijska svjetla beskorisna. Zanima me iskustvo drugih kolega o potrebi za ovom dodatnom opremom i propisima koji vrijede u Europi.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #5 u: 09. 04. 2010. 22:55:22 »
Vidio sam da švabe imaju nekakve košare što idu na kuku i na njima su svjetla i vjerojatno moraju zadovoljavati neke standarde. Ja imam sreće pa me nitko dosad nije gnjavio zbog bulbara, ali dosta prijatelja je moralo skidati bulbare koje su kupili s novim novcatim autom u salonu, jer ih nije puštalo na tehničkom.
Ako si baš zadrti legalista svjetla možda možeš riješiti da ih možeš lako i brzo otkopčati ili samo preklopiti prema dole i onda su ispod visine krovnog nosača ili kutije koji nisu zabranjeni,a i sumnjam da se policajci smucaju s metrom i mjere visinu, a i sami znamo kakvi se sve kretenluci nađu upisani u prometne dozvole.
Između ostalog -gdje je mjesto u prometnoj na koje bi se upisivao bullbar-meni u prometnoj pod model vozila piše neki broj koji nema vezu s vezom, ali je na početku slovo C-i na tehničkom mi kaže da se to jako rijetko viđa i da je na autu nešto modificirano,ali se ne zna što  uf-da nije to možda prednji branik i bullbar ččč.
Inače ove godine je tehnički žestoko postrožen, pa auti i s najmanjim tragom hrđe,udubljenjem,.. ne prolaze-na to su najžešći, a ko terenca vozi u lov zna kako se brzo izgrebe, udubi s granama, polome retrovizori, štoplampe, a i blato ne djeluje prepovoljno na koroziju, a i karoserijska hrđa na terencima s šasijom je samo kozmetika-bitno da je šasija zdrava. Ali ne, ti nemoš proć jer imaš hrđe po rubu vrata, za što te iskreno zaboli nešto, a neko npr. potpuno trulog renolčeka u raspadu malo zakita i pofarba s penzlićem-on prolazi ::) Zato dečki prije registracije gedore u ruke- bulbarove,kuke i maglenke dole, par naljepnica preko hrđe-ili ko ima volje može i penzlićem inaće ... sor nebuislo

Offline Baki

  • K 100
  • **
  • Postova: 254
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #6 u: 13. 04. 2010. 09:08:03 »
Onda dodjite u Bosnu i boli vas kita sto se tice bilo kakvih nadogradnji.Policija ti nece nista, niti cete pitati sta si nadogradio ili zbog cega si nadogradio jer im se jebe za tim posto ovdje nema zakona za takve stvari.Na tehnickom pregledu isto tako te nece niko nista pitati,mada je jos ovdje kod nas das covjeku koji radi u osiguranju saobracajnu ili prometnu i on ragistruje auto i uplati tehnicki i sve gluposti i ode on u stanicu policije i zavrsi ti registraciju vozila.Dobijes registrovano auto da ti auto uopste ne ide nikud iz dvorista.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #7 u: 13. 04. 2010. 09:25:34 »
Pa moraju naši smislit di će ti uzet više para
pa ikam mi idemo u europu pa nemožemo više bit balkanci

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #8 u: 13. 04. 2010. 10:17:15 »
Apsolutno nisam za anarhiju i slažem se da treba postaviti kriterije što se vozi po našim cestama. Sasvim sigurno ne možeš na auto montirati opasni borbeni oklop kao u "Pobješnjelom Maxu" ili bočna sječiva kao na "Borbenim kolima" ali neku mogućnost zaštite vozila za vožnju kroz šipražje ipak bi trebalo dozvoliti. Osobno se slažem da mi za tako opremljeno vozilo smanje max. dozvoljenu brzinu na npr. 50 km/h ili uvedu neko razumno ograničenje ali totalna zabrana "terenske"dodatne opreme čini mi se prestroga. Nisam doduše siguran da li je propis o totalnoj zabrani "Bullbar"-a već stupio na snagu ili je u donošenju ali sam revoltiran takvom idejom. Razlog je navodno zaštita pješaka, kao da su vozila namjenjena za udaranje i gaženje pješaka po ulicama.
U ideji svakako ima logike, međutim u slučaju naleta na pješaka starim Nissanom (Patrol) na kojem je montiran "prednji cjevasti okvir" i onim bez njega (s masivnim prednjim odbojnikom) sumnjam da bi bilo osobite razlike u stupnju povreda. Mislim da je pravi razlog zabrane klasične kuke i ove nove ideje s "Bullbar"-om zapravo rezultat lobiranja osiguravajućih tvrtki da bi smanjile izdatke za štete na vozilima i od vozila i tako povečale svoj ionako enormni porfit. Za pješake kao osobe njih boli k...c! zagi

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #9 u: 13. 04. 2010. 11:01:00 »
Ajde recimo da im zabrana bullbara ima neko utemeljenje, ali čemu zabrana dodatnih svjetala?!? Naravno da bi trebalo kažnjavati one koji se konstantno voze s upaljenim maglenkama i zasljepljuju sve vozače i takav zakon se provodi, ali ako ih imaš ugašene na cesti nikome ne smetaš niti ikoga ugrožavaš ččč

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #10 u: 13. 04. 2010. 11:29:08 »
Vidi ovo! Obratite pažnju na sliku 3 (pod "Spojleri"), na zadnji redak.
 
Slažem se da reda mora biti ali kao i obično, kod nas se provođenje Zakona pretvori u "kampanju lova na vještice" s ciljem da se uberu pare za krpanje Proračuna i onda se "tjera mak na konac". Kakva je npr. razlika ako na vozilo sa standardnim gumama 165x75R13 montirate gume 175x65HR13 ili neka slična kombinacija koja zapravo povećava sgurnost u prometu, a "organ" te odere jer nisi "po propisu"? Sad malo karikiram ali vjerujem da je bilo i takvih bisera. zagi

Offline mve

  • K 500
  • ***
  • Postova: 762
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #11 u: 13. 04. 2010. 11:43:13 »
Kod mene je bilo zajebancije na tehničkom, umjesto 195 ja imao 205 ali se upisom u prometnu rješilo. A ak će abraniti bullbar onda zašto ga stavljaju kao opciju dodatne opreme i kao takve prodaju. Ja bi prije derao po kojekakvim street racerima i nabrijanim kantama - namjerno kažem kantama jer prave čitaj sigurne prerade možeš nabrojati jako malo..
Veći problem je vitlo -za pješake ali i to bio se dalo regulurati nekim štitnikom.
A -slažem se sa vama- da nekog bubne tenk od patrola svejedno bi mu bilo imao on bullbar ili ne..
Opet izmišljamo toplu vodu a ona je odavno izmišljena.
Moj Zagreb tak imam te rad...

Offline toni(c)

  • K 100
  • **
  • Postova: 104
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #12 u: 13. 04. 2010. 23:47:41 »
Sto se tice zabrane bullbara ona je vec godinama na snazi, samo se ne provodi. to je nesto sa cime cemo se morat pomiriti i nesto sto ce biti sve stroze. razlog je uskladjivanje sa EU zakonodavstvom koje na to gleda kao na veliku opasnost za pjesake - sto i je. Tu ako netko bas hoce morat ce ici na neka montazna rjesenja, mekane navlake - ili homologirati vozilo kao teretno za posebne namjene (p.s. unimog npr tu spada i prolazi sa zastitama kakvim hoces, cak i sa pripremom za ralicu ;D)

Sto se tice svjetla i reflektora situacija nije tako crna. to je ogromno trziste tesko milione eura i ti dodaci nisu toliko opasni. Samo treba kupiti cestovne reflektore od evropskog proizvodjaca (npr. hella) i on za svako svjetlo ima homologaciju, upute za montazu - dimenzije i visine koje su uskladjene sa eu zakonodavstvom (time automatski i sa nasim) i eventualne poklopce  ili okretna postolja da sve bude po p.s.-u

Ono sto je iza auta (platforma za divljac) ne ugrozava pjesake, nego eventualno onog iza u lancanom sudaru, a i oni stari zakoni o dozvoljenom prevjesu od 0,5m iza vozila su jos na snazi. Mislim da ce to neko vrijeme jos prolazit na nacin da se skine na tehnickom, a da se kod eventualne kontrole na cesti izvlaci na dozvoljeni prevjes. Za koju godinu cemo to vjerojatno morat imat homologirano kao i njemci one nosace za bicikle i razne stvari prikacene na bunker.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #13 u: 15. 04. 2010. 01:16:40 »
Kod nas bullbar dobro dodje ako nocu naletis na kengura ili nesto slicno mozes otpisati auto ili zavrsiti u kanalu. na mom autu je jedan koji odlicno radi i ne skidam ga za nikoga iako je i kod nas bilo takvih pokusaja.

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: "Bullbar" - izvan Zakona
« Odgovori #14 u: 15. 04. 2010. 07:47:43 »
Obzirom da živiš u specifičnoj i veoma prostranoj zemlji, takva oprema u svakodnevnom prometu ima opravdanje.
Problem je kod nas u Europi, gdje realno gledajući nema potrebe za takvom opremom (u gradu) ali što je s nama lovcima koji se krećemo izvan prometnica.
Moje vozilo za lov stalno je u lovištu (parkirano kod prijatelja u dvorištu) i koristi se isključivo za lov i vožnju po blatu, kroz šipražje (jer "glavne" šumske puteve lokalno stanovništvo vrlo brzo uništi izvozom drva pomoću teških traktora) i na tvrđu podlogu, a pogotovo asfalt izlazi samo za "praznik" (max 2-3 km).
Kako riješiti problem da budem ispravan pred Zakonom i u voznom stanju nakon par lovova?

Da bih došao do dijela lovišta u kojem najčešće lovim, moram prijeći oko 600 m javne prometnice (selo). Ako me na tom dijelu, s neregistriranim vozilom, zaustavi prometna policija - naj.bo sam. Ako idem okolnim putem - uništit ću mjesnom stanovništvu lokalne poljske puteve i opet sam naj.bo. Ako se lovištem vozim sa serijskim vozilom (koje prolazi redovni teh. pregled) - neću doći ni do prve šume (bez posebnih guma s traktorskim profilom koje ne prolaze na teh. pregledu na terenskom vozilu). Ako se sa serijskim vozilom vozim po suhim putevima (ljeti) - nakon par lovova udubit ću pragove, vrata i prednji vezni lim do stanja koje me isključuje iz prometa pri susretu s policijom. Neki će reći - pa koji se k...ac onda voziš po lovištu - odi pješke ili kupi traktor. E to ne ide jer se zbog zglobova teško krećem, a traktor bi brzo bio na krovu na mjestima kojima prolazim terencem.
I što sad, jer "Živjeti se ne mora ali loviti se mora!"? teaa zagi