Autor Tema: bam bam (iliti ulitimativni alat svakog kovaca nozeva)  (Posjeta: 2248 vremena)

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
uff, od kad mi je zadnji post :D

rekao sam si; kad ce biti gotov, moram ga pokazati svijetu :D tesko da onaj tko nije nikada kovao, moze cijeniti ovu cudnu napravu i da onaj tko je, da je ne cijeni vise od ijednog alata u kovacnici. a napravit si ju sam, covjece...

ovak je cijela prica izgledala rane 2010:



nisam znal niti dal bu uspjelo, dal bum imal volje..sve u svemu, kad sam si sel i gledal ga nakon varenja, imal sam knedlu u grlu kaj se tice finisiranja.

ali malo po malo, sa beskonacnim varenjima i fleksanjima, ultimativni alat svakog kovaca je dozivio prvo izdanje. definitivno ce jos malo trebati poraditi na finom stelanju, ali RADI!. filmic je kratak, bat ne radi punom parom ali mislim da se sve lijepo vidi. specijalno me veseli skoro perfektni rad opruge (na mom kanalnu na youtubeu ima jos par filmica iz ranih faza testiranja):



reko bih; "nadam se da vam se svida" ili nesto slicno, ali budimo realni, sa obzirom kak zgleda, samo ga majka moze voljeti...ili onaj za koga besplatno radi :D

prva stvar kaj sam na njemu napravil, i to vise kao finalni test, je komad 400x90x9 mm iz komada oko 70x17 mm i mislim da je prosao sa vrlo dobrim, nazalost nemam slike, ali bila je narudba, pa ce sigurno na nekom forumu izroniti kad ga vlasnik pretvori u noz.

druga stvar koju sam na njemu napravio je vijak/kosir:







vijak sam radio, za razliku od onog prijasnjeg komada flaha, da vidim koliko fino mogu raditi sa batom i rezultati su relativno dobri. apsolutno sve, osim savijanja vrha vijka na rogu nakovnja, napravljeno je sa batom, ukljucujuci i kovanje fazete i trna. takoder, na vijku nista nije bruseno, tako kako izgleda je izasao ispod bata. naravno, buduci da sam prvi put tako nesto radio na batu, potkralo se par greskica, primjerice, vijak koji drzi bat je zapeo za donje rame, pa se vidi malo preklapanje materijala (doduse taj dio bi se trebao brusiti za prednji "bolster", pa i nije nesto strasno)...takoder, tu i tamo neki krivi udarac jer nisam imao kljesta bas za primit vijak, pa je malo plesal, ali sve u svemu sitne stvari za koje bat nije kriv tako da sam iznimno zadovoljan.

i za kraj, sto se mene tice, ako se tko upusta u izradu bata i ima pitanja, vicite. takoder, komentari i jos vise savijeti su uvijek dobrodosli ;)

damask, here I come :P

PS vidim da sam moderator, pa ako vam nije problem da mi kazete, kome da se obratim zbog ove funkcije...koje su mi duznosti, casti i obaveze :D iako, koliko me nije bilo na forumu, mislim da je to vise reda radi.

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: bam bam (iliti ulitimativni alat svakog kovaca nozeva)
« Odgovori #1 u: 27. 06. 2011. 23:13:22 »
Zanimljivo... Svaka čast...  just

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: bam bam (iliti ulitimativni alat svakog kovaca nozeva)
« Odgovori #2 u: 28. 06. 2011. 09:21:28 »
fala. je, zanimljivo i bucno :D

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Odg: bam bam (iliti ulitimativni alat svakog kovaca nozeva)
« Odgovori #3 u: 28. 06. 2011. 09:55:16 »
Malo si me podsetio na prošli vek jer je moj pokojni deda imao kovačnicu  sa mehom nakovnjem i ostalim zaebancijama ... a kovao je samo za sebe . Brat od ujaka je završio kovački zanat i danas radi kao kovač , varilac , bravar tj sve od metala. Inače u Jarmenovcima kod Topole podno Rudnik planine ima kovač u čijoj kući se jedno desetak generacija rađaju samo muška deca :) a bili su živi zadnji put kad sam bio gore 3 generacije. Inače deda ima svojevrstan test gde šegrt zavuče srednji prst u onu rupu na nakovnju i ako uspe da podigne nakovanj može da počne sa izučavanjem zanata. Kao dete gledao sam čiču koji kuje kovačkim varom osovine za gumarabe (vučna konjska kola) . Matori pored sebe ima kofu hladne vode kutiju od kilogram šećera do kraja dana popio je bar dve kofe a šećera više nije bilo . Čekić je mislim od 5 kilograma ispod kojeg su pičile varnice i koji je za mene tada izgledao kao Torov bat ! ...  d4 ;D

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: bam bam (iliti ulitimativni alat svakog kovaca nozeva)
« Odgovori #4 u: 28. 06. 2011. 11:16:49 »
drago mi je da sam te podsjetio na romanticna vremena.

ako se sjetis sljedeci put kad ih posjecujes uzeti kameru ili fotic, to bi bio gust za pogledat.