ovo što je antezg stavio u svoj post je VHF ručna radio stanica
I to je točno. VHF pomorska za područje 156-162MHz, ovako napamet i u ova doba noći rekao bi da se radi o nekih 54 kanala.
Što se tiče šumova, još od vremena Tesle i Marconija šum je iritirao korisnike i dovodio ih do ludila, a o potrošnji uređaja da i ne govorimo, pa se negdje 50-ih godina prošlog stoljeća sa razvojem ručnih (kada to kažem mislim na uređaje koje je korisnik mogao držati jednom rukom dulje od 5 minuta) počeo koristiti potiskivač šuma (eng. squelch), tako da su od tog vremena nadalje gotovo svi radio uređaji bili opremljeni i tim famoznim sklopom koji je produžio trajanje baterija i više od deset puta, a uređaj je bio kuš dok nije bilo signala.
Sada malo
o šumovima određenih frekvencijskih područja i prostiranju signala....
cb...gornji rub kratkovalnog područja, no prostiranje jako ovisi o dobu dana (po danu je domet osjetno manji nego po noći), sunčevim pjegama (to je razlog popularnosti cb-a otprilike svakih 11 godina) smetnjama (računala, monitori, sva elektronička oprema, neispravne fluo-cijevi....), koristi se AM modulacija koja je poprilično neotporna na smetnje.
VHF....prostire se otprilike kao i svjetlost - dokle vidiš, dotle čuješ, šum i smetnje (industrijske) su izraženije u gradovima nego van grada (ali ih još uvijek ima poprilično), pogodniji je za vegetacijom obrasla područja nego UHF. Za prijenos govora na VHF i UHF područjima najčešće se koristi se FM modulacija (osim za avijaciju gdje se i dalje koristi AM iz sigurnosnih razloga - ako se dogodi da 2 ili više sudionika istovremeno emitira, svi će biti razumljivi za razliku od FM modulacije kod koje će se u tom slučaju čuti pištanje i zavijanje).
UHF...prostire se kao i VHF, šum je nešto manji, nema toliko industrijskih smetnji, vrlo dobro se ponaša na kamenjaru i u gradovima gdje ima puno armiranog betona i metaliziranog stakla.
Dovoljno sam
za jedan post.