Evo donosim članak koji je izašao u večernjem listu 10.11.2010. zagorsko izdanje.
Tekst se odnosi na proslavu 65. obljetnice postojanja društva te proslava blagdana sv. Huberta. Tekst je napisao Mladen Kukas.
10.11.2010.
Već šest i pol desetljeća uspješno djeluje Lovačko društvo Orao iz Gornje Stubice, jedno od starijih lovačkih društava u Zagorju. Trenutačno gornjostubički lovci brinu o 6.400 hektara lovno gospodarske površine, po čemu su drugo lovačko društvo u Krapinsko-zagorskoj županiji. Iako se često lovce doživljava kao grupu naoružanih ljudi koji hodaju šumom u potrazi za plijenom, oni ističu kako je na prvom mjestu briga o životinjama i divljači.
-Godišnjim planom gospodarenja definiran je točan broj odstrela pojedine vrste divljači. Mnogo veće napore ulažemo u zaštitu i uzgoj divljači s ciljem očuvanja biološke i ekološke ravnoteže prirodnih staništa, divljači i divlje faune i flore. Tijekom godine u lovište unesemo 7.000 kg kukuruza, 2.500 kg repe, 200 kg soli, sijemo 2.500 četvornih hvati kukuruza, te 350 hvati djeteline. Planom gospodarenja dužni smo imati i održavati razne lovno-tehničke objekte, hranilišta za svinje, srne, fazane, kaljužišta i poilišta za divljač-, kaže Ivan Ilinić, aktualni predsjednik LD Orao.
Od svojih 6.400 hekrata lovnog gospodarske površine, gornjostubički lovci imaju 1.200 hektara lovno-produktivne površine za uzgoj svinje divlje, 1.540 ha za uzgoj obične srne, te 1.000 ha za uzgoj fazana i zeca. Pritom lovci napominju da se te spomenute površine u određenoj mjeri preklapaju, te se svakodnevno smanjuju zahvaljujući sve većem broju neobrađenih poljoprivrednih površina, izuzev za divlju svinju.
Osnivači LD Orao bili su Josip Boronjek, Dragutin Bočkaj, Rudolf Dominikuš. Stjepan Horvat, Vjekoslav Horvat, Stjepan Novosel Biljak, Rudolf Sever, Josip Žagar i drugi. Društvo je brojilo ukupno 20 do 30 članova, a predsjednik je do 1956.godine bio je Rudolf Sever. Od 1956. do 1985. Josip Boronjek, a slijedili su Stjepan Terković, Josip Petrović, Branko Jakopović, Zlatko Tursan, Božidar Novosel, Stjepan Osrečak, Vjekoslav Plaščar, Josip Lešković, Stjepan Vrđuka i sada Ivan Ilinić. Lovački dom koji je u vlasništvu Društva počeo se graditi 1970.godine, te je dovršen 1973., a dogradnja doma izvršena je 1980.god.. Troškove gradnje snosili su sami članovi iz svoje članarine, te samim radom.
-Naše društvo danas broji 65 članova, što je dvostruko manje od našeg najvećeg broja. Također je zabrinjavajuće što nam je prosječna starost preko 51 godine. Želja nam je privući pažnju i zainteresiranost mlađih naraštaja za učlanjenje u naše društvo, što nam ide dosta teško-, kaže predsjednik Ivan Ilinić.
Inače svako lovačko društvo zbog specifičnosti i odgovornosti bavljenja uzgojem, zaštitom i lovom divljači, podliježe brojnim zakonima, a Lovno-gospodarska osnova odobrena od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva je temeljni dokument za izvršavanje svih aktivnosti za period od deset godina. Ono što lovci posebno naglašavaju je kako im je na prvom mjestu briga o divljači, a odstrel, i to planiran i organiziran, samo je jedna od njihovih brojnih aktivnosti.