Autor Tema: Iz dnevnih novina  (Posjeta: 213806 vremena)

Offline kalibar

  • K 100
  • **
  • Postova: 177
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #630 u: 23. 10. 2012. 12:55:43 »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/krvava-sezona-lova-u-italiji-od-rujna-13-mrtvih-33-ozlijedjena/643041.aspx

Ima zanimljivih komentara koji potiću na razmišljanje, no i kod nas u HR bi uskoro mogla biti slična situacija.Sve češće se nakon obavljenih lovova raspravlja, prepričava, komentira o opasnim radnjama odnosno bolje rečeno neprihvatljivom i nestručnom ponašanju velikog djela novopečenih lovaca tjekom skupnih lovovova.
Osobno vidim i tvrdim da je problem u tome što danas lovački ispit polaže svatko tko ima novac, uplati se ispit, odsluša se teorija(neki ni to), odvede se komisija na ručak i preko noći postaje se lovac sa oružjem u ruci.Večina prvi put opali metak iz oružja tek u nekom od skupnih lovova.Treba ponovo uvesti lovački pripravnički staž od godinu dana i polaganje praktičnog ispita iz kretanja i rukovanja oružjem u lovištu, pa ko voli nek izvoli. 

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #631 u: 23. 10. 2012. 13:08:41 »
slazem se kolega u potpunosti..jasno je da danas ljudi imaju malo vremena za sve,al moje je misljenje da lovacko staziranje nije trebalo nikada ni bit ukinuto,pogotovo zbog lovaca koji nikada prije polaganja ispita nisu imali nikakvih doticaja sa lovom

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #632 u: 23. 10. 2012. 13:16:29 »
slazem se kolega u potpunosti..jasno je da danas ljudi imaju malo vremena za sve,al moje je misljenje da lovacko staziranje nije trebalo nikada ni bit ukinuto,pogotovo zbog lovaca koji nikada prije polaganja ispita nisu imali nikakvih doticaja sa lovom
I ja se slažem kolega s tobom u potpunosti, naime po meni nije toliki problem što se pojedinci nisu susretali s lovom ali za mene je veći problem što se pojedinci nisu susretali s oružjem ili su odslužili civilno služenje vojske a danas su "veliki i strastveni lovci"sa puno cijevi u sefu.... uf gss
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #633 u: 23. 10. 2012. 15:19:44 »
Ovo je generaliziranje,nisam niti stažirao a nisam ni služio nikakvoj vojsci...a opet se znam ponašati u lovištu bolje nego večine mogućih "lovčuga" i "Ramba iz rata"....kad si glup i neoprezan ne pomaže ti nikakvo stažiranje ili iskustvo.
Viđao sam svega i svačega u lovu ali nikad nisam vidio neoprezno rukovanje oružjem od strane mladih lovaca nego pretjerano sigurnih "iskusnjara" koji misle da su primili Boga za jajca jer love još od Bakarića i Milke Planinc,ti su najgori i najopasniji,njima ne treba reflektirajuća traka jer su bili na previše lovova i nikad im se nije ništa dogodilo pa neće ni sada...

Strastven sam (neću reći velik jer bi bilo to neskromno od mene) i mladi lovac sa dovoljno cijevi u ormaru.
Nadam se da se to neće promjeniti još dugo.
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline kalibar

  • K 100
  • **
  • Postova: 177
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #634 u: 23. 10. 2012. 15:42:49 »
Ovo je generaliziranje,nisam niti stažirao a nisam ni služio nikakvoj vojsci...a opet se znam ponašati u lovištu bolje nego večine mogućih "lovčuga" i "Ramba iz rata"....kad si glup i neoprezan ne pomaže ti nikakvo stažiranje ili iskustvo.
Viđao sam svega i svačega u lovu ali nikad nisam vidio neoprezno rukovanje oružjem od strane mladih lovaca nego pretjerano sigurnih "iskusnjara" koji misle da su primili Boga za jajca jer love još od Bakarića i Milke Planinc,ti su najgori i najopasniji,njima ne treba reflektirajuća traka jer su bili na previše lovova i nikad im se nije ništa dogodilo pa neće ni sada...

Strastven sam (neću reći velik jer bi bilo to neskromno od mene) i mladi lovac sa dovoljno cijevi u ormaru.
Nadam se da se to neće promjeniti još dugo.

 Zašto se uvijek netko nađe prozvanim  paci rodjo  uf  nocom

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #635 u: 23. 10. 2012. 17:13:04 »
Recite vi sto god zelite i neka se nitko ne nadje pogodjen, bez pripravnickog staza, nije to to.

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #636 u: 23. 10. 2012. 17:42:22 »
Ma ni govora,nema nikakve zamjerke. zagi
Jedino mi nije jasno sto korisnog pripravnik moze nauciti od takvih "kauboja" osim dobiti mozda lose navike...dok ucenje 1 na 1 sa starijim kolegom lovcem koji zna sto govori,e to je ipak nesto drugo i ne prestaje kad istekne pripravnicki staz nego traje dok je god volje za ucenjem.

"i samilosni je za ljude!!!"

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #637 u: 23. 10. 2012. 18:37:01 »
Moje je mišljenje da bi stažiranje trebalo biti ili
obavezno neki praktični dio .

Prije dvije godine pred otvorenje lova na DS. prilazi
mi čovjek , lovac od prije nekoliko mjeseci i iskreno
mi i pomalo sramežljivo kaže :
Nemojte mi zamjeriti ovo mi prvi skupni lov u životu , otprilike
znam šta je štand , šta je pogon , znam da jedni idu prema
drugima ali jednostavno si nemogu predočiti kako to funkcionira .
Problem je što si nemogu predočiti ako tu idu jedni prema
drugima gdje se tu onda puca . Ja sam na štandu i neznam gdje
točno smijem pucati a gdje ne .

Nakon toga sam malo ozbiljnije počeo razmišljati o tome .
Neke stvari možeš naučiti iz knjige , neke jednostavno nemožeš .
Problem je što sad neke osnovne stvari učiš a već si aktivni sudionik
lova sa oružjem u rukama .
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #638 u: 23. 10. 2012. 19:06:17 »

Problem je što sad neke osnovne stvari učiš a već si aktivni sudionik
lova sa oružjem u rukama .
[/quote]
to je poanta,bez da se itko nadje prozvan ili uvrijedjen zagi

Offline kalibar

  • K 100
  • **
  • Postova: 177
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #639 u: 23. 10. 2012. 19:29:29 »
Moje je mišljenje da bi stažiranje trebalo biti ili
obavezno neki praktični dio .

Prije dvije godine pred otvorenje lova na DS. prilazi
mi čovjek , lovac od prije nekoliko mjeseci i iskreno
mi i pomalo sramežljivo kaže :
Nemojte mi zamjeriti ovo mi prvi skupni lov u životu , otprilike
znam šta je štand , šta je pogon , znam da jedni idu prema
drugima ali jednostavno si nemogu predočiti kako to funkcionira .
Problem je što si nemogu predočiti ako tu idu jedni prema
drugima gdje se tu onda puca . Ja sam na štandu i neznam gdje
točno smijem pucati a gdje ne .

Nakon toga sam malo ozbiljnije počeo razmišljati o tome .
Neke stvari možeš naučiti iz knjige , neke jednostavno nemožeš .
Problem je što sad neke osnovne stvari učiš a već si aktivni sudionik
lova sa oružjem u rukama .

 zagi živio ti meni Šokac, dobro se razumijemo i znamo o kakvom problemu raspravljamo i svjedoci smo da veliki dio nakon položenog lovačkog ispita nema gotovo nikakvog iskustva u rukovanju oružjem, načinu lova itd.(čast izuzecima npr kolega Fratt i drugi), ali za mene pod mladim lovcem podrazumijevaju se i ljudi sa 30, 50 i više godina koji su tek položili ispit, a do tada nisu uopće imali doticaja sa lovom.

Usporedbe radi za mene je to kao da čovjek u auto školi odsluša teoriju, odradi simulator položi teoriju i nako toga dobije dozvolu za vožnju, a nije ni sata imao praktične vožnje, naravno da bi takav predstavljao smrtnu opasnost u prometu kako za sebe tako i za sve ostale. dlovac


Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Em ti sumpor.....

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #642 u: 30. 10. 2012. 08:06:56 »
Tvrdim da su najopasniji oni koji se "okrvave " nakon 45-te . Stari su i nedaju si ništa pokazati i dokazati , a šuplji su ko ispuhano jaje.
Takvih sam najviše najuril iz društva jer misle da su popili svu pamet svijeta.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #643 u: 30. 10. 2012. 09:25:04 »
Tvrdim da su najopasniji oni koji se "okrvave " nakon 45-te . Stari su i nedaju si ništa pokazati i dokazati , a šuplji su ko ispuhano jaje.
Takvih sam najviše najuril iz društva jer misle da su popili svu pamet svijeta.

Kao da čitam svoj post,potpuno se slažem s tobom kolega Fazan.  zagi
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #644 u: 30. 10. 2012. 09:39:55 »
Joj dečki svašta sam doživio u 36 godina bavljenja lovom. Prije 30 ili više godina tada poznati sportaš sa vjerovatno dobivenim lovačkim ispitom u skupnom lovu odstreli 6 svinja. Problem je bio što su sve svinje bile bijele, domaće. Šta si to napravio pa svinje su bijele. Šta ti znaš ima bijeli srnjak, bijeli jelen i bijela divlja svinja. Amen. Izbacili ga iz društva, a onda je išao u zološki vrt da vidi divlju svinju.
Jedan novopečeni prije par godina me pita: a zašto vaš karabin ima dva okidača? Više puta sam u skupnom lovu kad je počela pucnjava legao i molio da me ne strefi. Onih koji stoje na krivoj strani prosjeke  na  štantu ima koliko hočeš. Danas zbog vlastite sigurnosti više ne lovim pogonom, samo doček. JOš da me ubije na mjestu, ajde de, al da me iznakazi i napravi invalida, ne hvala.