Autor Tema: Iz dnevnih novina  (Posjeta: 213745 vremena)

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1650 u: 11. 12. 2015. 13:24:06 »
Vraga, nazalost, uvijek moze biti, medjutim zakon o lovstvu kaze slijedece:

Clanak 51, tocka 8:

Uzgoj i zaštita divljači obuhvaćaju:

8. smanjivanje broja divljači koja čini štetu usjevima, stoci, šumama, ribnjacima, drugim vodama i ostaloj imovini na podnošljivi broj te uklanjanje pasa i mačaka skitnica,

Odnosno:
Članak 55. - tocke 1 do 3:

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.

(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.

(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

>>>>>>>>>>>
Uglavnom, ako je gadjao na udaljenosti vecoj od 300 metara od kuca, realna je sansa da se izvuce.
Ovdje zakon baca krivnju na vlasnika, ako su se nasli u lovistu bez nadzora. Znaci, ako je lovac bio u lovistu, prijavljen u knjigu lovaca, itd... sve uredno, i ako je dalje od 300 m od kuca, realne su sanse da se izvuce.

Inace, koliko pratim vrlo cesto se slicni slucajevi povlace po novinama, ova dva clanka treba nauciti napamet.
Gente Balcanico!

Offline Bodul

  • K 500
  • ***
  • Postova: 747
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1651 u: 11. 12. 2015. 13:51:41 »
Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

Ova odredba Zakona se da protumačiti na više načina jer ne piše da lovoovlaštenik ima pravo odstrjeliti pse i mačke.
Uglavnom kada ovakvi slučajevi dođu na sud tumači se da se psi i mačke mogu ukloniti iz lovišta na druge načine, a ne isključivo odstrjelom, pa sad se ti vadi.

Offline Aguila

  • K 100
  • **
  • Postova: 459
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1652 u: 11. 12. 2015. 14:07:38 »
Mislim da će ovaj naj..at, ali sam si je kriv, nepromišljen i glup postupak... z12

Offline tur338

  • K 100
  • **
  • Postova: 172
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1653 u: 11. 12. 2015. 21:34:47 »
Zakona o lovstvu se ne drzi nitko.
Kod nas dva lovca ostala bez oruzja i jos morali platiti odstetu vlasnicima
jedan 10000 kn a drugi 15000 kn za mjesance koji su bili cca 2 km od naselja i bez kontrole.
Zakon o lovstvu i gore navedene clanke pravosude ne priznaje.
Banana drzava,zato bolje ne dizati pusku na lutalice jer ste 99% popusili.

Offline danijel

  • K 500
  • ***
  • Postova: 701
  • Nema straha dok je v puški praha
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1654 u: 11. 12. 2015. 21:40:10 »
Ništa od toga ako je bio uredno u lovu. Još ako je unutar lovišta dovoljno udaljeno od naselja nije kriv nikako. Jbg.  loše je procijenio da su lutalice, još ako nisu imali ogrlice eto ti vraga. I šta imaju psi raditi u lovištu bez vlasnika u blizini?? Ok,,možda su pobjegli ali je svejedno problem. Vjerujem da čovjek ne bi pucao da je znao.

Kako nije kriv? Jbg, u zakonu lijepo piše:
Lovačko oružje je vatreno oružje kojim se smije loviti divljač po propisima o lovstvu.

Offline avincet2

  • K 100
  • **
  • Postova: 104
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1655 u: 12. 12. 2015. 22:28:01 »
Pozdrav
 Evo da se i ja uključim, ja mislim da je bilo već riječi o ovoj temi i daje jedan naš kolega lovac imao problema oko "uklanjanja" pasa lutalica.Da sada ne prepričavam priču, mislim da je poanta priče ,  i njegov savjet na kraju je bio, da je trebao reći da su ga lutalice napale i da se on branio,(to mu je rekao policijski službenik). Koliko sam ja razumio čak i u slučaju da se nalazite u lovištu na manjoj udaljenosti od nekog objekta ima te se pravo braniti oružjem koje legalno posjedujete,  i naravno imate i dozvolu za kretanje po lovištu i dozvolu za lov.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1656 u: 12. 12. 2015. 22:45:48 »
upravo to neka kaže da se branio

po meni treba odma pucat sve pse koji ide bez veze po lovištu imali ogrlicu ili ne ako vlasnik nije sa njima i naravno nikome ni riječi pa neka traže koje i šta je
to samo tjera i uznemiruje divljač nerijetko i ubiju nešto

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1657 u: 12. 12. 2015. 23:06:58 »
upravo to neka kaže da se branio

po meni treba odma pucat sve pse koji ide bez veze po lovištu imali ogrlicu ili ne ako vlasnik nije sa njima i naravno nikome ni riječi pa neka traže koje i šta je
to samo tjera i uznemiruje divljač nerijetko i ubiju nešto

Josipe jesi ikad imao psa gonica pa da tako postupi netko prema tvom psu koji je ostao u lovu jer ga nisi nasao pa ti ga netko otpuca..... Sta bi mu ti napravio???? Lako je tudjim kurcem glog mlatit... Ali kad netko ulozi par tisuca eura i par godina, promjeni desetke legala da bi dobio extra psa i ti mu ga odstrjelis pod iznimkom da je lutalica¿ uf

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1658 u: 12. 12. 2015. 23:47:39 »
psi koji idu bez veze po lovištu

zna se šta je lovački pas i kad se lovi sa njime

Offline sina

  • K 100
  • **
  • Postova: 108
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1659 u: 13. 12. 2015. 13:58:23 »
Lovačko oružje služi isključivo za odstrel divljači...
Pas nije divljač i tu je priči kraj.
666 i 999
Zlo i naopako

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1660 u: 13. 12. 2015. 14:22:52 »
sjebali su oni u zakonu to što piše "ukloniti" umjesto da su napisali fino odstrijeliti i nikakvih problema
ovo ukloniti tumači kako ko hoće

tako su meni 2 neke đukele dolazile na čeku i rastravale divljač
ja tražio čiji su psi svi se prave mutavi pa sam ih ljepo uklonio iz lovišta

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1661 u: 13. 12. 2015. 16:54:25 »
psi koji idu bez veze po lovištu

zna se šta je lovački pas i kad se lovi sa njime
Ti sigurno psa nemaš niti si u životu kune i minute potrošio na to.  Dobar i dug pas kod mene zlata vrijedi,a nekada ostanu danima po lovištu. Dobar kolega lovac to veže i zove, a idioti pucaju. Lutalice štetočine na stranu ali nekome u šumi ubiti lovačkog psa je za robiju.

Offline josip89

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1321
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1662 u: 13. 12. 2015. 18:39:11 »
imao ih više i svi mi nastradali
otprilike pola od vuka a pola od metka ili otrova(ne moga već ljudi ubiju ovako bezveze a dva su nastradala ovako u lovu zato što svi lovci dobro pogledaju di pucaju i šta pucaju i nikad nepucaju kad "nešto šušne")
tako da je meni otpilike otislo 13 14 pasa

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1663 u: 13. 12. 2015. 19:32:33 »
I kod nas vuk opet, prošlu nedjelju traga od svinja koliko hoćeš i napucali se fino. Jutros nigdje ništa, vidio kolega vučka. A ti majstori što slučajno ubiju psa....nemam komentara. Tako bi i čovjeka. Bogu hvala u mojem lovačkom stažu to ne pamtim.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2634
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1664 u: 14. 12. 2015. 09:21:23 »
Ako pas kolje divljač ili domače životinje, možemo ga kokniti odmah na licu mjesta! Ima puno vlasnika koje često upozoravamo a psi ganjaju i kolju srne, a ne možeš dokazati, e sad ? Niti ne priznaju.