Autor Tema: Iz dnevnih novina  (Posjeta: 212027 vremena)

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2670 u: 12. 11. 2022. 08:13:20 »
arhetipski izraz, koji bolje zvuci nego melanisticki leopard. (melanizam zvuci ko bolest) dok pantera zvuci ko nesto mega ekstra svasta nesto.

Crna pantera je zapravo termin iz stripova. crna pantera. Budi mastu, pocelo je sa knjigom prica o Dzungli. Rudyard Kipling

mene bi vise zanimalo koja su pravila za to odstreliti ako dodje kod nas.
crni leopard bi u africi kostao barem duplo za lov, a obicni leopard sa cites papirima za izvoz je u prosjeku 20.000 eur.
Rijetka bestija.

U juznoj africi su napravili svojevremeno biznis sa varijantama boja, uzgajajuci specijalno divljac u boji. 4 boje springboka, "zlatni" plavi gnu, 2,3 boje blesboka, crna impala, zlatni oryx..
Sad je to splasnulo. I dalje se nude, ali po realnijim cijenama
Medjutim, leoparda u crnoj boji niko ne uzgaja. leopard se ne moze uzgajati za lov jer preskace sve ograde. Pa ne kogu miksati boje uzgojem i genetskim inzejeringom
« Zadnja izmjena: 12. 11. 2022. 08:26:36 od roger »
Gente Balcanico!

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2671 u: 12. 11. 2022. 08:55:39 »
Osim izraza "crna pantera", druga je stvar zavaravajuca u novinama:
"Predator je izrazito opasan".
Po cemu?
Ovaj do sad nije napao ni jednog covjeka, pobjgao iz kaveza i ako je ziv, prezivljava na divljaci (radi stetu), mozda cak i domacim zivotinjama.
(Imao sam jednog inidjca na brodu, iz ruralne indije, kaze mi - leopard mu zadavio 20 pasa, oko kuce)

Ovog sad svi ga traze, ne mogu ga naci.
Samozatajna zivotinja, nocni predator, danju se skirva i spava, izbjegava ljude,
Leopard se tipicno lovi nocu, na "bait" da mu se postavi hrana.
Kojekakve "masovne potrage" ga nece naci. U prirodi izbjegava ljude.'

Po africi je postojala praksa lova psima (ali ne brak jazavcarima), koji bi ga u pogonu stjerali na drvo.
Ali takvih pasa mi nemamo na ovim prostorima.
Dakle, ako ga misle uloviti, moguce je ili na bait, da mu ostavljaju hranu, ako lociraju teritorij gdje se zadrzava, ili na slucajnost da nekome izviri na ceku, ili da ga negdje lupi auto.

Ranjen, da, svakako je opasan. Vrlo je neugodan, premda u konacnici ima malo smrtnih slucajeva od leopardovih napada.
Jer sa pandzama razreze lovca, na rezance, pa slijedi infekcija. Danas se to rjesava antibioricima, pa je smrtnost napada leoparda svedena na minimum.
Ovo je divljac za koju se dan danas lome koplja kojim kalibrom ga loviit. Relativno male biomase ispod 100 kg, vjerojatno bi ga i 243 s dobrim pgotkom srusio, 30-06 dovoljan, ali minimum 375 preporucen. (za leoparda i lava u pojedinim zemljama spustaju preporuceni kalibar lova)

Ako je ranjen kako najefektivnije zaustaviti napad koji se desava u sekundi?
Sacma 9 mm? (bilo je slucajeva da se kuglice odbiju od kosti lubanje, ali i da ga zaustavi - prodje kroz ocni zivac do mozga), sacmom u napadu najlakse ga pogoditi, ali bez garancije da ce ga zuastaviti, zatim brenekke kugla, mora biti efektivna (koko tolko), ili teski kalibar, ali treba pogoditi?
Vjecita diskusija?
Neugodna je situacija trazit ga ranjenog kad se zavuce u grmlje, dakle, najbolje ga dobro pogoditi kad izadje vani, na drvo. A za osigurat si situaciju nakon pogotka, teski spori kalibar, soft point. bi bilo moje razmisljanje.



Gente Balcanico!

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2672 u: 12. 11. 2022. 09:23:43 »
Vrste leoparda.

Indijski "village" leopard, vrti se blize naseljima, rijetko postaje man-eater, cesto radi stetu na kokosama i kozama

Indijski "forest" leopard, drzi se duboko u sumi, prezivljava na divljaci, kad ostari ili bude onemocao, zna se okranuti na ljude. Veci je od seoskog leoparda

Ovo dvoje moze biti ista vrsta, ali zive u razlicitim stanistima, i razliciti su u velicini, slicno kao nas brdski ili nizinski jelen obicni.

Indijski Clouded leopard, manji od ovo dvoje, hrani se manjom divljaci ili radi stetu na domacim zivotinjama.

Snjezni leopard, centralna brdska azija do sibira, od sjevera indije pa na gore. Rijetko u kontaktu sa ljudima.
(zanimljivo da Indija ima 4 vrste/podrvste leoparda)

Afrika.
Samo jedna vrsta

Juzna Amerika, jaguar, nekad rasprostranjen to Texasa. (nije leopard, ali mu je slican)
Mozda se i sad tu i tamo pojavi pokoji do Texasa, obicno pracen senzacijom po novinama.
Prema jugu amerike sve cesci, od mexica juzno.

Od svih lovnih leopardu slicnih macaka, jedino se africki lepard danas legalno lovi, svi ostali su zasticeni zakonom.
Azijski leopard, i Africki se najcesce spominju u kontekstu crne pantere.

Azijski "forest" leopard, ima reputaciju da se najcesce pretvara u napadaca na ljude, dok je za Africkog ovo vrlo rijetko, gotovo nepoznato - osim sto je opasan kad je ranjen.

U aziji je populacija realtivno stabilna, ali lokalne drzave imaju slabo sluha za lov, lovstvo i pravnu-zakonsku regulaciju lova, po kvotama prema evropskom, americkom ili africkom tipu lovnog gospodarenja.
Indira Gandhi je zabranila svaki lov u Indiji jos 1972. A druge zemlje nemaju tradiciju lovne kulture, ili su pod utjecajem suprotne anti lovne politike, itd.

U africi, africki leopard se redovno lovi po svim lovnim zemljama subsaharske afrike.
« Zadnja izmjena: 12. 11. 2022. 09:29:47 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2673 u: 12. 11. 2022. 12:56:45 »
ja sam čuo samo za jednu crnu panteru po imenu naomi  happi
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Gente Balcanico!



Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2677 u: 10. 03. 2023. 12:19:28 »
HM , vraški je dobro i jako pogodio na pravo mjesto. Svak ko je to gledao zna koliko dobro macom treba svinju udarit u čelo da padne i pusti joj se krv .

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2678 u: 07. 04. 2023. 16:08:29 »
Zar je dotle doslo?
Gle budale!

https://www.youtube.com/watch?v=yqN9ksABiPQ
Gente Balcanico!

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2679 u: 07. 04. 2023. 18:15:42 »
 Vidio sam to,fanatici slL to je bilo prije mislim dvije godine.

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2680 u: 08. 04. 2023. 00:23:19 »
Prekidaju zakonit lov, trcanjem pred pusku?

Osim medicinskog, pitam se postoji li kakav pravni lijek za ovakve slucajeve?
Pada mi napamet kazneno - Dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Članak 215. (1)

Osim sluzbene osobe, kaznenu prijavu moze podnijeti udruga ili fizicka osoba. Ja bih tako.
Prvo zvao policiju, kad se dobije zapisnik i identitet ovih mangupa, podnio bih prijavu.
Gente Balcanico!


Offline Acido

  • K 100
  • **
  • Postova: 366
  • živim da lovim
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2682 u: 11. 04. 2023. 09:40:23 »
Prekidaju zakonit lov, trcanjem pred pusku?

Osim medicinskog, pitam se postoji li kakav pravni lijek za ovakve slucajeve?
Pada mi napamet kazneno - Dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Članak 215. (1)

Osim sluzbene osobe, kaznenu prijavu moze podnijeti udruga ili fizicka osoba. Ja bih tako.
Prvo zvao policiju, kad se dobije zapisnik i identitet ovih mangupa, podnio bih prijavu.

fanatici, nema što drugo reć za to...
Svaki metak ima svoju metu...

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2683 u: 11. 04. 2023. 11:45:45 »
Gente Balcanico!

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2684 u: 11. 04. 2023. 15:47:58 »
Poanta je vjerovatno da javnost počne srat po vlasnicima oružja i da se uvede još stroži zakon,vidi komentare oružje treba da ima samo policija ,zaštitari i vojska do pametnjakovića koji bi svake godine uveo obavezan psiho test :pferd: