Autor Tema: meso divljaci  (Posjeta: 12097 vremena)

Offline oliverl

  • K 500
  • ***
  • Postova: 695
Odg: meso divljaci
« Odgovori #15 u: 17. 03. 2008. 12:48:50 »
Bravo PinzHunter, odličan link, a i odlična tema!
Do sada nisam ni znao da meso treba sazrijeti jer ovdje kod mene nikoga nisam vidio da to radi!

http://www.frankonia.de/shop/Wildkühlschränke/_/cid/1033/categorylist.html

Kada sam gledao u katalogu nije mi bilo jasno čemu stavljaju cijelu divljač u hladnjaču - sada da!  d4

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: meso divljaci
« Odgovori #16 u: 17. 03. 2008. 13:04:02 »
hvala,

tema je jako interesantna, ali i jako opsirna. sa obzirom da sam gurman i sladokusac volim znati kako se radi sa mesom. ;)
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Zoran

  • Gost
Odg: meso divljaci
« Odgovori #17 u: 17. 03. 2008. 13:09:33 »
pa zato mi sa foruma educiramo a ne HLS haahahahha!  z14
te stvari ce doci uskoro na red jer kako vec u RH.
 se sprovode zakoni iz europeske unije i ti ce doci uskoro na snagu!
od toga kako cemo ici na krus guljenja i obrađivanja menesa do lagarovanja, higijene! itd....
ovo je samo jedna od tih tema a ova tema je beznacajna ali poceli smo od nje!
jer kako se vec provodi zakon o hladnjacama u lovistu,markice itd..
bice tu jos svasta sto ces trebati poloziti, kad zakoni dođu!
a naj jaci zakon sto nam moze da dojde jeste i taj sa kojim noževima ces smjeti obrađivati divljac, a one sto imate noževe mozete nekom pokloniti! hehhehehe  z1

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: meso divljaci
« Odgovori #18 u: 17. 03. 2008. 15:04:57 »
sto se tice zakona, bas kod ove teme kad se radi o mesu i "deranju"( skidanju koze, da me nebi ko pogresno skuzio) divljaci, citam da u njemackoj nesmijes to raditi ako nemas polozen kurs o deranju i komadanju divljaci.
Navodno zbog eventualnog prepoznavanja bolesti (trihinele itd) i odrzavanja higijenskih uvjeta itd...

U pravu si Zorane, bice to sve i kod nas..

Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: meso divljaci
« Odgovori #19 u: 17. 03. 2008. 15:12:56 »
sto se tice zakona, bas kod ove teme kad se radi o mesu i "deranju"( skidanju koze, da me nebi ko pogresno skuzio) divljaci, citam da u njemackoj nesmijes to raditi ako nemas polozen kurs o deranju i komadanju divljaci.
Navodno zbog eventualnog prepoznavanja bolesti (trihinele itd) i odrzavanja higijenskih uvjeta itd...

U pravu si Zorane, bice to sve i kod nas..
Bude taj tečaj i kod nas u RH, i to vrlo brzooooo...
Iz pouzdanih izvora govorim....

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: meso divljaci
« Odgovori #20 u: 17. 03. 2008. 15:16:04 »
sto se tice zakona, bas kod ove teme kad se radi o mesu i "deranju"( skidanju koze, da me nebi ko pogresno skuzio) divljaci, citam da u njemackoj nesmijes to raditi ako nemas polozen kurs o deranju i komadanju divljaci.
Navodno zbog eventualnog prepoznavanja bolesti (trihinele itd) i odrzavanja higijenskih uvjeta itd...

U pravu si Zorane, bice to sve i kod nas..
Bude taj tečaj i kod nas u RH, i to vrlo brzooooo...
Iz pouzdanih izvora govorim....

Dobro je to.Znanja i zena nikad dosta ;)

salu na stranu, u svakom slucaju je dobro da bi se sprijecile moguce infekcije, bolesti itd..
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Zoran

  • Gost
Odg: meso divljaci
« Odgovori #21 u: 17. 03. 2008. 15:45:38 »
duzni ste mi pivu za ovu temu! a uskoro idemo dalje!
napravicu vam ja kurs za guljenje,divljaci
 samo moram uzeti autorska prava. a budem naplacivo 500eura po uceniku hahahahah!
a vi se zajebajiti do tada sa optikama i oruzjem heheheheh!  z14

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: meso divljaci
« Odgovori #22 u: 17. 03. 2008. 15:59:10 »
Odjeljak IV.
MESO SLOBODNOŽIVUĆE DIVLJAČI

Poglavlje I.
IZOBRAZBA LOVACA U ODNOSU NA ZDRAVLJE I HIGIJENU

1. Osobe koje love divljač s ciljem njenog stavljanja na tržište za prehranu ljudi moraju u dovoljnoj mjeri poznavati patologiju divljači, proizvodnju i postupanje s njom i njenim mesom nakon ulova, kako bi mogli obaviti početni pregled na licu mjesta.
2. Dovoljno je da barem jedna osoba u skupini lovaca raspolaže znanjem iz točke 1. ovoga Poglavlja, na koju se odnose odredbe ovoga odjeljka o educiranoj osobi.
3. Educirana osoba može biti i lovočuvar ili osoba koja gospodari lovištem, ako je dio skupine lovaca, ili se nalazi u neposrednoj blizini mjesta na kojemu se odvija lov uz uvjet da mu se predoči ulovljena divljač i da ga se obavijesti o svakom obliku neprirodnog ponašanja uočenom prije odstrela.
4. Nadležno tijelo mora utvrditi da izobrazba lovaca omogućuje odgovarajuću osposobljenost. Izobrazba mora obuhvatiti najmanje sljedeća područja:
(a) anatomija, fiziologija i ponašanje divljači;
(b) neprirodno ponašanje i patološke promjene koje se javljaju kod divljači zbog bolesti, onečišćenja okoliša ili drugih čimbenika koji mogu utjecati na zdravlje ljudi nakon konzumacije mesa te div­ljači;
(c) pravila higijene i pravilne tehnike rukovanja, prijevoza, evisceracije, itd. divljači nakon odstrela; i
(d) odgovarajuće propise koji se odnose na zdravlje životinja i ljudi te higijenske uvjete koji uređuju stavljanje divljači na tržište.
5. Nadležno tijelo potiče lovoovlaštenike da osiguraju organiziranje izobrazbe.

Poglavlje II.
POSTUPANJE S KRUPNOM DIVLJAČI

1. Nakon odstrela, krupnoj divljači moraju se, što je moguće prije, ukloniti želudac i crijeva, te se divljač mora, prema potrebi, iskrvariti.
2. Educirana osoba mora pregledati trup i sve uklonjene unutarnje organe kako bi utvrdila sve karakteristike koje bi mogle ukazivati na to, da meso predstavlja opasnost za zdravlje. Pregled se mora obaviti što je moguće prije nakon odstrela.
3. Meso krupne divljači smije se staviti na tržište jedino ako se tijelo preveze u objekt za obradu divljači što je moguće prije nakon pregleda iz točke 2. ovoga Poglavlja. Zajedno s tijelom moraju se poslati i unutarnji organi navedeni u točki 4. ovoga Poglavlja. Unutarnji organi se moraju označiti kako bi se znalo da pripadaju određenoj životinji.
4. (a) Ako se tijekom pregleda iz točke 2. ovoga Poglavlja ne otkriju nikakve neprirodne značajke, ne uoči nikakvo neprirodno ponašanje prije odstrela i ako se ne sumnja na kontaminaciju iz okoliša, educirana osoba mora na tijelo životinje pričvrstiti numeriranu izjavu kojom to potvrđuje. U izjavi mora biti naveden datum, vrijeme i mjesto odstrela. U tom slučaju, glava i unutarnji organi se ne moraju slati zajedno s tijelom, osim ako se radi o vrstama koje podliježu oboljenju od trihineloze (svinje, kopitari i ostale vrste) čija se glava (osim kljova) i ošit moraju slati zajedno s tijelom. Lovci moraju ispunjavati i dodatne zahtjeve Pravilnika o mjerama za monitoring određenih tvari i njihovih rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla.
4. (b) U ostalim slučajevima, uz tijelo se mora poslati glava (osim kljova, rogovlja i rogova), te svi unutarnji organi osim želuca i crijeva. Izučena osoba koja je obavila pregled mora obavijestiti nad­ležno tijelo o nenormalnim značajkama, neprirodnom ponašanju ili sumnji na kontaminaciju iz okoliša zbog kojih nije sastavila izjavu u skladu s točkom 4. (a) ovoga Poglavlja;
4. (c) Ako u određenom slučaju nema izučene osobe koja bi obavila pregled iz točke 2.ovog Poglavlja, zajedno s tijelom mora se poslati glava (osim kljova, rogovlja i rogova) i svi unutarnji organi osim želuca i crijeva.
5. Hlađenje mora početi u razumnom roku od trenutka odstrela tako da se postigne temperatura u svim dijelovima mesa od najviše 7° C. Ukoliko to dopuštaju klimatski uvjeti, nije potrebno aktivno hlađenje.
6. Tijekom prijevoza do objekta za obradu divljači mora se izbjegavati držanje lovine na hrpi.
7. Krupna divljač koja je isporučena objektu za obradu divljači mora se predočiti nadležnome tijelu na pregled.
8. Krupnoj divljači s koje nije skinuta koža može se skinuti koža i takva se divljač može staviti na tržište jedino:
(a) ako se prije skidanja kože divljač skladišti i obrađuje odvojeno od druge hrane i ako nije zamrznuta; i
(b) ako se nakon skidanja kože divljač podvrgne završnom pregledu u skladu s odredbama Pravilnika o službenim kontrolama hrane životinjskog podrijetla.
Pravila koja su utvrđena u Odjeljku I. Poglavlju V. ovoga Priloga primjenjuju se na rasijecanje i otkoštavanje krupne divljači.

Poglavlje III.
POSTUPANJE SA SITNOM DIVLJAČI

1. Educirana osoba mora obaviti pregled kako bi utvrdila sve značajke koje bi mogle ukazivati da meso predstavlja opasnost za zdravlje. Pregled se mora obaviti što je moguće prije nakon odstrela.
2. Ako se tijekom pregleda otkriju neprirodne značajke, uoči neprirodno ponašanje prije odstrela ili sumnja na kontaminaciju iz okoliša, educirana osoba mora obavijestiti nadležni veterinarski ured.
3. Meso sitne divljači smije se staviti na tržište jedino ako se trup preveze u objekt za obradu divljači što je moguće prije nakon pregleda iz točke 1. ovoga Poglavlja.
4. Hlađenje mora početi u razumnom roku od trenutka odstrela tako da se postigne temperatura u svim dijelovima mesa od najviše 4° C. Ukoliko to dopuštaju klimatski uvjeti, nije potrebno aktivno hlađenje.
5. Evisceracija se mora obaviti ili završiti po dolasku u objekt za obradu divljači, bez nepotrebnog odgađanja.
6. Sitna divljač koja je isporučena objektu za obradu divljači mora se predočiti nadležnome tijelu na pregled.
7. Na rasijecanje i otkoštavanje sitne divljači primjenjuju se zahtjevi koji su utvrđeni u Odjeljku II. Poglavlju V. ovoga Priloga.

NN 99/07

Pravilnik o higijeni hrane životinjskog podrijetla

Zoki već se zna tko će provoditi edukaciju tako da si malo zakasnio,heheheh z10,ali o tom kad bude službeno


Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: meso divljaci
« Odgovori #23 u: 17. 03. 2008. 18:43:49 »
u njemackoj ce ispit morat polagat svi,iz pouzdanih izvora znam da ce lovce u grupnim lovovima koje organizuju drzavne sume vracati kuci bez polozenog ispita, nece bit dovoljno da ima samo neko ko zna
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline enigma

  • K 500
  • ***
  • Postova: 972
Odg: meso divljaci
« Odgovori #24 u: 08. 06. 2008. 00:22:58 »
Zanima me ovo :kod klanja domaćih svinja životinja se usmrti i u par sekundi se pusti krv,i tjelo praktički ostaje bez krvi ,odmah se počinje sa obradom,a kod odstrela ako je pogodak u glavu ili
vratnu kralježnicu krvarenj nisu baš obilna(za razliku od pogodaka u srce pluča).Sa obradom počnemo za 1  ponekad i  2 sata,ta krv koja ostaje da li povečava opasnost od kvarenja mesa.
Kod takvih odstrela jedan poznanik ostavlja meso preko noći u vodi kao" voda izvuče krv"
Sad se vračam na početak, mesarskim pištoljom kad se usmrti odmah se nožem prerežu vratne žile i srce pumpa još  1 do 2 minute i krv izađe.A kod odstrela (glava kičma) baš i ne.
E sad kako vi tretirate to meso?????????(ovim postom nisam htio potegnut  pitanje o mjestu pogotka  pa nemojte ni vi)
I da li ste primjetili daje to meso lošije kvalitete????
Ako je nešto od ovog glupost molim ko zna nek piše.
P.S
Sad jedan mali savjet kod zamrzavanj mesa vodite računa o kapacitetu zamrzavanja .
A to je koliko kila može zamrzivač smrznut u 24 h.
Zamrzivač prosječne veličine(300 litarski)ima kapacitet oko 20 kg/24h
A to znači DS od 60kg treba zamrzavati 3 dana na uključenom super(ne isključuje se zamrzivač)
Kapicitet zamrzavanja vam piše na srebrnim naljepnicama u ili sa zadnje strane zamrzivača.
Važno je uključiti super jel onda se postižu temperature od -18do-24 što je preduvjet za kvalitetno zamrzavanje.
I naj važnije za tri dana isključite super ;D ;D
« Zadnja izmjena: 08. 06. 2008. 00:24:58 od enigma »
Hey Joe

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: meso divljaci
« Odgovori #25 u: 08. 06. 2008. 11:12:46 »
dal ce iskrvarit il ne nema veze sa kvalitetom mesa a meso sto je provelo noc u vodi je za smece
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: meso divljaci
« Odgovori #26 u: 08. 06. 2008. 11:21:56 »
Ja sam samo primjetio da je meso zilavije ako ne visi koji dan.Od prilike racunam 40c/dan

Sto bi znacilo da ako je temperatura 8c onda moze visiti 5 dana=40C/dan,ako je 10c onda visi 4 dana itd.Ovo ne vazi za jako visoke temperature jer to u svakom slucaju nije mjesto gdje se drzi meso.
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Antezg

  • K 500
  • ***
  • Postova: 858
Odg: meso divljaci
« Odgovori #27 u: 11. 06. 2008. 10:00:39 »
Ovaj pravilnik je korak naprijed , makar i u njemu ima nejasnoća-npr. kako se šalje glava bez rogova  ččč ččč.

Offline Kripton

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: meso divljaci
« Odgovori #28 u: 21. 10. 2009. 17:07:21 »
Ja najviše volim da mi meso trune u mojem trbuhu i mogu vam reči da kad odstrelimo kakvog srnjaka ili nešto drugo, obavezno odmah pripremamo neku klopu od njega i ništ mu ne fali. sve skrešemo do dna lonca, po koju litru vina i svi zadovoljni obično odteturamo kući u sitne sate.  Pa čemu onda filozofirati da li treba jesti trulo ili zdravo svježe meso. Da li se to odnosi samo na meso divljači? Meni je na primjer fino meso i divlje svinje a bogami i domaće. Još nisam čuo da je netko zaklao domaću svinju i objesio ga u neku šupu da tamo visi jedno tjedan ili dva dana, pa da se onako fino izmiriše, pa si je onda išao pripremiti fini paprikaš od nje. :shok: Koja je razlika?! Zar je divljač stigla iz svemira pa treba nekakav poseban tretman da bi prošla kroz naš "osjetljivi" probavni trakt?! Opće je poznato da ako čovječja jedinka pojede trulo meso postoji veliki rizik od raznoraznih crijevnih i drugih bolesti a u najmanju ruku če se kvalitetno "pročistiti" s preda i od pozadi. Čemu onda filozofije okolo toga? Ja ću i dalje sa mesom postupati kako je gore navedeno pa dokle bog da. rol z10 sauf zagi

Offline kmet

  • K 100
  • **
  • Postova: 189
Odg: meso divljaci
« Odgovori #29 u: 21. 10. 2009. 19:42:50 »
Ja ostavim ga u koži da visi nekih 12do18 sati da se ohladi na temperaturi od oko 7 do 10 stupnjeva i onda ga oćistim poa u duboko..........onda  rostilj sauf
G.K..