Autor Tema: Gospodarenje lovištem  (Posjeta: 2962 vremena)

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Gospodarenje lovištem
« u: 17. 05. 2007. 10:32:45 »
Citat:
Nek se ne naljute članovi lovačkih društava ali mislim da je to u LD največi problem, zbog puno članova i ide se logikom tko će prije. Nadam se da čete se složit samnom.
Da Vanja, slažem se s tobom. Danas se u velikoj večini LD ide sistemom tko će prije i puce se na ono što izače. Nije bitno što je, bitno je da se puca.
« Zadnja izmjena: 18. 05. 2007. 02:42:40 od LOVAC »

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Gospodarenje lovištem
« Odgovori #1 u: 17. 05. 2007. 12:23:38 »
Nebih se složio s vama. LD je zakupnik lovišta u kojem je lovio moj djed, lovimo moj otac i ja, a gospodarimo na način da mogu loviti i naša djeca ako budemo lovozakupnici. Ima lovozakupnika koji gospodare kao da nitko poslije neče loviti ili ih nije briga.
VANJA:
Nepoznam način gospodarenja u lovištima gdje si ti lovozakupnik pa se ovo ne odnosi na tebe.

Offline Vanja

  • K 500
  • ***
  • Postova: 648
  • Lovac se ne postaje, lovac se rađa...
Odg: Gospodarenje lovištem
« Odgovori #2 u: 17. 05. 2007. 16:30:22 »
Naravno da nisu sva lovačka društva ista i da ima uzornih LD kao što je tvoje, kako ti kažeš. Svaka čast. Ali da LD i lovozakupnici ulože više truda i uvedu više reda, lovstvo u Hrvatskoj bi bilo na mnogo višim granama nego što je sad. I to mi nitko ne može osporit. A prostora za napredovanje ima mnogo.
Moja lovišta su sva na koncesiju (30 god) i nama nije u  interesu očistit lovište nego nam je uzgoj divljači na prvom mjestu.  A tome u prilog govore rezultati i strana klijantela koja se uvijek vrača.
Ne bih htio bit subjektivan ali žalosno je što takvih lovišta nema puno, uz toliki potencijal Hrvatskog lovstva. Uz više reda i truda bilo bi mnogo bolje.
« Zadnja izmjena: 17. 05. 2007. 16:36:11 od Vanja »

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
Odg: Gospodarenje lovištem
« Odgovori #3 u: 17. 05. 2007. 17:19:29 »
Nikola ovdje se pojavila jedna od osnovnih tema u HR lovstvu i šire, a to je gospodarenje lovištem.  Danas sam baš razgovarao s ajednim gospodinom doajenom našeg lovstva i čovjekom koji lovstvo i ljude u njemu kod nas jako dobro poznaje. Pa smo se dodatkli i te teme, tj. podjele tipova lovozakupnika odnosno koncesionara. Tu se javljaju osim ove dvije vrste koje ste spomenuli i još neke varijacije, tj. osim koncesionara (onoga koji osim LGO i novaca zakupnine mora imati i plan unaprečenja tih lovišta i razvoja turizma u tih 30 godina - tj. nekakav elaborat kako misli u tom lovištu gospodarti i unaprijediti ga...) i  lovozakupnika tipa LOVAčKO DRUŠTVOkoje se mora boriti sa mnogobrojnim članstvom i ako ne gospodari komercijalno   i sa još uzimanjem novog broja članova jer nema za preveliku lovozakupninu!  ... Nastavak slijedi
« Zadnja izmjena: 18. 05. 2007. 02:43:12 od LOVAC »

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Gospodarenje lovištem
« Odgovori #4 u: 17. 05. 2007. 22:20:21 »
Napisaao sam u velikoj večini LD sa puca na prvo što izače. Bar koliko čujem od prijatelja iz drugih društava, a tako je i kod nas.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Gospodarenje lovištem
« Odgovori #5 u: 01. 03. 2010. 02:54:05 »
Lovistem gdje ja lovim gospodari sumarija a clanarinu placam lov. drustvu koje opet nema nista sa sumarijom tako da se ne zna ni ko pije ni ko placa a dokle ce bit tako vidjet cemo,politika se opasno umjesala  :pferd:
Lov se otvara i zatvara kako se kome digne,a svaki lugar je lovocuvar i samim tim oslobodjen clanarine i svega...
Divljaci ima,ako znas moze se skupit poneki trofej,jest da nije nesto al dobro je...