G. Boodez mislim da ova generacija šumara se večinom brine o rušenju..
Moš ti mislit šta oćeš. Ja ne tvrdim da su svi zlatni, al znam da debela većina šumara itekako brine o šumama.
Pogledaj samo razliku između državnih i privatnih šuma i sve će ti bit jasno....
Dovoljno sam star da sam mogao vidjeti kako se kvalitetno gospodari sa šumama i nije padalo na pamet niti jednom sjekaču da sruši šumsko voče jer na tim prostorima obitava divljač kojoj je to prirodna hrana , kao i kesten bukvica , žir itd . Bio je nadziran od šumara koji su vodili brigu uo šumama a danas se najviše brine o proračunu .
Sjekač ruši ono što mu ja obilježim. Gledaš na sve sa stajališta lovca, i dobro, samo nikad ne zaboravi da šumski plodovi služe u prvom redu za razmnožavanje drveća a ne za hranu divljim svinjama.
Evo jednog primjera .. Nadležnima je potrebno x broj kubika da se popuni proračun 1 ) proglasi se dio da se suši drveče ili je bolesno i provede kroz papire i sječe je slobodna .. ( i prije su se sušile šume i bilo je bolesno drveče tada su se vršile izlučivanje posušenih ili bolesnih jedinki a ne ko danas po tri četiri odjela odjednom .
Ako se pokoje drvo u nekom odjelu osuši nije problem i to je redovna pojava. Ali ako svake godine iz nekog odjela vadiš 100 suhih komada i stvaraju ti se rupe u šumskom sklopu, onda je nešto kardinalno pošlo po zlu i takvu je šumu najbolje pomladit pa posjeć što prije to bolje. To se danas nažalost događa s Lužnjakovim šumama a razlog je gotovo uvjek isti - spuštanje ili rjeđe dizanje nivoa podzemnih voda. Zato kad čuješ da vodoprivreda planira neke bolesne kanale Dunav-Sava ili hidrocentrale na Dravi možeš pretpostavit šta će se desit pa zajedno samnom pred bagere stat s puškom
Ako ste toliko osposobljeni G Boodez recite mi samo ko je onda zadužen za čiščenje linija ( zbog opasnosti od požara ) ili ko je nadležan za održavanje ravnoteže u ŠUMSKIM DOBRIMA .Šta ako svojim ( ne ) postupcima narušavate ravnotežu u šumama i divljač zbog nedostatka hrane odlazi u druge predjele npr. oranice i vrši štete na usjevima , livadama ..
Znaći samo jedno da ste narušili ,,Bonitet jednog lovišta ,, a po vašem stručnom mišljenju ne snosite nikakvu odgovornost ..
A šta kad ti divljač cjelu godinu hraniš kukuruzom pa ona da smanji kiselinu u želudcu guli koru s drveća i tako ga uništava ? Oćeš platit tu štetu, a kriv si 100%? A šta kad se srne skupe na sječinama pa pogrizu vrhove na 90% mladog drveća i prave bonsaije od njih? A šta kad svinje pojedu sav žir iz godine u godinu pa nemožeš pomladit šumu, oćeš ti osigurat zaštitu na što te obvezuje zakon o lovstvu? Di je tu ravnoteža ?
Dali znate da jedna šumska cesta ( makadam) več ugrožava bonitet lovišta kao i mir u lovištu .
Mir u lovištu je sastavni dio boniteta. Šumska cesta narušava mir, to je točno ali ako budeš redovito kosio bankine dobit ćeš svjetlu prugu koja DIŽE bonitet za srnad i jelensku divljač, čak mislim i za svinje al nisam 100 %.
A da li ti znaš da svi koji koriste šumske ceste plaćaju naknadu za to, OSIM LOVACA ?
Ovo sve pišem jer volim prirodu i lov i svakako mi je jasno da postoji vrijeme kad je potrebno uzeti plodove napornog rada iz šumskih predjela ( rušenje zrelih šuma ) kada dođe vrijeme za to.
Potpisujem ovo, i nadam se da ces neke stvari pogledat i iz druge perspektive