Autor Tema: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka  (Posjeta: 23658 vremena)

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #45 u: 12. 04. 2013. 13:17:58 »
Kadri su se kotit cijelu godinu a dobri su plivaci i penjaci tak da ih bude dost ostalo.

Offline kiki2

  • K 100
  • **
  • Postova: 186
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #46 u: 12. 04. 2013. 14:20:42 »
ionako nejde nitko u japankama u šumu,treba malo pripaziti i to je onda to.
Slažem se s tim da nitko neide u japankama al nije ti ni svedno kad hodaš a njih po 5-6 kom oko tebe(riđovki)...jednom prilikom sam se provlačio kroz šikaru na tom dijelu lovišta sto je pod vodom sada, ispravio sam se da vidim gdje sam i gdje bi trebao ic...kad na metar od mene u visini prsa jedna riđovka i ja se krenem odmicat i skinut ću pušku pa cu puć u nju kad iza leđa druga u visini glave, kad sam malo stao i pogledao oko mene je bilo 5 kom...sve u visini prsa i glave na ostrugi...ni sam neznam kako sam uopće ušao među njih da ni jedna nije pobjegla...mogla me bar koja ugrist dok sam se provlačio ili spast za vrat sa drveta...nebojim se zmija al ih baš ni ne volim...pogotovo riđovke... zagi

Offline zvane6

  • K 100
  • **
  • Postova: 256
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #47 u: 12. 04. 2013. 14:44:29 »
A dečki znam da vam nije lako i kako se osjećate nešto kao mi u Istri prošle godine kad su nas zahvatili požari. Samo kad se sjetim kako je gorio najbogatiji dio lovišta  i to u doba kad je bilo najviše mladunčadi, pa o štetama nema smisla ni pričati..... teška p....iona paci paci

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #48 u: 14. 04. 2013. 15:36:55 »
Jučer smo obišli poplavljeni dio lovišta da vidimo
dali se voda povlači i da pokušamo doći do poplavljenih
LTO objekata da vidimo u kakvom su stanju .
Pod vodom je ostalo nekoliko jelenskih , srnećih i
hranilište za divlje svinje . Nešto smo pronašli na vodi ,
do nečega uopće nismo mogli doći zbog nanešenog granja i
balvana a neke uopće nismo našli ni u blizini njihovog mjesta .

Voda se polako počinje povlačiti i sada ostaje samo čekati .
Samo pitanje je za koliko vremena će se moći i doći do svih
djelova lovišta i kad se voda povuče jer je voda pokrenula i
neka stovarišta pa balvani doslovno plutaju iznad šumskih puteva .
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #49 u: 15. 04. 2013. 19:46:59 »
Kako su moji vrijedni kolege i susjedi lovci započeli ovu problematiku vezanu za poplave u lovištu, evo da i ja prikažem par sličica o divljači tijekom poplave. Kako nemam baš neku pretjeranu naviku nositi fotoaparat sa sobom u svakodnevne obilaske već slikam uglavnom mobitelom, moj kolega Goran Dorić, dipl.ing.šum., inače šumar kojem je fotografija u malom prstu, poslao mi je par slika s divljači koje je poslikao u jednom posavskom lovištu blizu mojega za vrijeme poplava. Naime, u ovom našem srednjeposavskom bazenu poplave još traju, iako vodostaj Save pada još uvijek je visoka voda na poplavljenim dijelovima. Probleme uzrokuje i podizanje nivoa podzemnih voda te površinske vode tamo gdje nije poplava. U pravilu divljač predosjeti nailazak "veće" vode te se povlači u sigurnije predjele, međutim i često ostaje odsječena na otocima koji nastaju tijekom poplave. Stradavanja divljači uočavamo tijekom poplava kada divljač plivanjem pokušava doći do dijela lovišta koji nije pod vodom te bude iznemogla od plivanja pa često skonča ili se na tom putu zaglavi u prepreke u vidu granja, srušenih stabala i sl. te dolazi do utapljanja. Najgori je slučaj da divljač ostaje na "otocima" zbog straha od vode-plivanja pa skončava od gladi, no nisam se dosad susretao s takvim slučajevima. Znao sam nalaziti male prasce po granama stabala kada se voda povuče, vjerojatno ih je voda zarobila u gustom te nisu imali snage za dalje. Od jelenske jednom pronađoh košutu za vrijeme poplave, bila je mršava, puna krpelja, bolesna te se oslabljen organizam nije uspio izvući. Iz iskustva mojih radnih kolega divljač za vrijeme poplava rijetko je uzimala ponuđenu hranu, što zbog umora što zbog straha. Za poplave možemo reći da su jedan od činbenika prirodne selekcije jer stradavaju najslabiji, bolesni, nespremni. Tijekom ovakvog stanja bitno je osigurati mir u lovištu, lovočuvari bi trebali češće obilaziti i upozoravati "šetače",osobito one sa kućnim ljubimcima, da je umornoj divljači potreban mir te da se upute negdje dalje. Gledajući slike zaključujete kad je "gusto" nikom nije tijesno, no da ne duljim, evo sličica...     
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #50 u: 15. 04. 2013. 19:51:28 »
I sad pogledajte lukavost i borbu za život... Pronašao spas na uzvišenom dijelu...gle prilazi čovjek, ćuli uši, nevjerni pogled i pokret... ...desno voda, lijevo voda, ma moram negdje... Nije problem doplivati i opet zaplivati...sve za život...
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline velimir

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #51 u: 15. 04. 2013. 21:06:56 »
Danas obilazili manji dio gdje se voda povlači

Offline Brane

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1363
  • ... Lovac - Vrbje ...
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #52 u: 15. 04. 2013. 21:24:30 »
Velimire biti će toga još više, nažalost ..  paci

Robi, slike sve govore, ne znam koju riječ odabrati da bi opisao u kojoj se situaciji divljač trenutno nalazi ...
No sve je to priroda i svako zlo nosi neko dobro ..
Što se tiče čaglja, lukavac stari, u nedjelju dignem se ranije, prije 6h, rekoh idem odnesti 2 ruksaka kukuruza, i malo obići, kad preko ceste na jedno 100m prnuše fazan i fazanka, mislim si što njih ovako rano uzbuni, kad baja kroz žito laganim trkom njih svladava, prati gdje slete, opet ih podiže i tako 3-4x uzastopno, stanem s autom, svirnem 2-3 puta, mudrac zastaje na 3 sec pogleda u mom smjeru i nakon toga nastavi sa potjerom .. Iznenadio sam se prateći cijelu situaciju ..
.... Lijepo je biti lovac ovoga našeg kraja ....

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #53 u: 16. 04. 2013. 10:29:45 »
Danas ujutro bio je prilog u "Dobro jutro Hrvatska" iz Lonjskog polja - voda se konačno polako povlači.  d4

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline 7 rem mag

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2185
  • Kad sam bio mlađan lovac jaaaa...
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #55 u: 14. 06. 2013. 20:05:17 »
Bio sam juče tamo na nasipu, naša Sava je izgledala ogromno, al ovo je zbilja veliko...
Tu je moja draga ravan slavonska, ponosim se Slavonac sam ja!

Offline aski

  • K 100
  • **
  • Postova: 318
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #56 u: 14. 06. 2013. 20:53:18 »
nemam riječi,tužno a uglavnom nemožeš pomoći

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #57 u: 16. 12. 2013. 19:22:47 »
Kako su moji vrijedni kolege i susjedi lovci započeli ovu problematiku vezanu za poplave u lovištu, evo da i ja prikažem par sličica o divljači tijekom poplave. Kako nemam baš neku pretjeranu naviku nositi fotoaparat sa sobom u svakodnevne obilaske već slikam uglavnom mobitelom, moj kolega Goran Dorić, dipl.ing.šum., inače šumar kojem je fotografija u malom prstu, poslao mi je par slika s divljači koje je poslikao u jednom posavskom lovištu blizu mojega za vrijeme poplava. Naime, u ovom našem srednjeposavskom bazenu poplave još traju, iako vodostaj Save pada još uvijek je visoka voda na poplavljenim dijelovima. Probleme uzrokuje i podizanje nivoa podzemnih voda te površinske vode tamo gdje nije poplava. U pravilu divljač predosjeti nailazak "veće" vode te se povlači u sigurnije predjele, međutim i često ostaje odsječena na otocima koji nastaju tijekom poplave. Stradavanja divljači uočavamo tijekom poplava kada divljač plivanjem pokušava doći do dijela lovišta koji nije pod vodom te bude iznemogla od plivanja pa često skonča ili se na tom putu zaglavi u prepreke u vidu granja, srušenih stabala i sl. te dolazi do utapljanja. Najgori je slučaj da divljač ostaje na "otocima" zbog straha od vode-plivanja pa skončava od gladi, no nisam se dosad susretao s takvim slučajevima. Znao sam nalaziti male prasce po granama stabala kada se voda povuče, vjerojatno ih je voda zarobila u gustom te nisu imali snage za dalje. Od jelenske jednom pronađoh košutu za vrijeme poplave, bila je mršava, puna krpelja, bolesna te se oslabljen organizam nije uspio izvući. Iz iskustva mojih radnih kolega divljač za vrijeme poplava rijetko je uzimala ponuđenu hranu, što zbog umora što zbog straha. Za poplave možemo reći da su jedan od činbenika prirodne selekcije jer stradavaju najslabiji, bolesni, nespremni. Tijekom ovakvog stanja bitno je osigurati mir u lovištu, lovočuvari bi trebali češće obilaziti i upozoravati "šetače",osobito one sa kućnim ljubimcima, da je umornoj divljači potreban mir te da se upute negdje dalje. Gledajući slike zaključujete kad je "gusto" nikom nije tijesno, no da ne duljim, evo sličica...   

Jedna od slika što si tada postavio .

Goranu    d1      just just

http://www.cosmopolitan.hr/clanci/chill-out/national-geographic-hrvatska-otvara-izlozbu-ljepote-hrvatske-fototalent-2013
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline gperic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 722
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #58 u: 17. 12. 2013. 08:18:50 »
Također čestitke Goranu Doriću, odličnom fotografu, odličnom šumaru i još boljem kolegi.
 just
ex šumar

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: Lovišta RH zahvaćena visokim vodostajem rijeka
« Odgovori #59 u: 12. 02. 2014. 20:29:23 »
Ne znam kako je kod vas u lovištu ali mi u Karlovačkoj županiji imamo vodostaj rijeka kakav je zabilježen prije 40 godina, do lovišta nisam uspio nikako doći jer su svi putevi preplavljeni visokom vodom, sutra ću probati ponovno............ uf uf, pa će biti i koja slika.
270 Win, gente et non dimittet.....