Autor Tema: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine  (Posjeta: 50289 vremena)

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
dobro,u vecini slucajeva se moze pretpostaviti sto je kucni ljubimac,a sto lutalica.moze se desiti da kucni ljubimac pobjegne,ode iz dvorista,ode za kujama,izgubi se itd i ne treba odmah pucati..ali..kucnog ljubimca svoj vlasnik i trazi..
a drugacije izgledaju i drugacije se i ponasaju lutalice ili psi koji imaju vlasnika ali slobodno harace lovistem i presetavaju se od sela do sela..i tu treba delati penicilin kao najefikasnije rjesenje d7 z10

Offline zelenko

  • K 500
  • ***
  • Postova: 680
Moram priznati da me je zainteresirala ova rasprava, premda se nije uključilo puno ljudi.
Danas sam slučajno pričao sa jednim od glavnijih ljudi u kinološkom društvu i on sam mi potakne ovu našu temu. Zato ponovno i pišem ovdje.
Naime zakon je donešen još 1999 godine, a zove se "ZAKON O DOBROBITI ŽIVOTINJA".
Da odmah pojasnim ne odnosi se na pse lutalice direktno. Odnosno ne na pse kojima se vlasnik NE MOŽE UTVRDITI

Citat iz zakona "Nitko ne smije životinju bez razloga ubiti, nanositi joj bol i patnju protivno odredbama ovoga Zakona. "
Objašnjeno mi je sljedeće. Ako usmrtite psa i vlasnik se žali, iako je pas bio van 300M pojasa. U slučaju spora pravnik se poziva na ovaj zakon i mi tu gubimo bitku.

Mi bi trebali učiniti sljedeće;
*Uhvatiti psa
*Provjeriti ćip/ustanoviti vlasnika
*Od vlasnika potraživati štetu nastalu na divljači

Članak 9.

(1) Usmrćivanje životinja se može provesti kad:
- bi liječenje životinja bilo dugotrajno i povezano s patnjama, a ishod liječenja neizvjestan,
- je životinja dostigla visoku starost da joj otkazuju osnovne životne funkcije,
- životinja boluje od neizlječive i/ili zarazne bolesti, posebice one koja može ugroziti ljude,

- je životinja opasna za okolinu, __ovdje vjerojatno ne misle na divlajč__
- je protekao rok iz članka 26. ovoga Zakona.
(2) Za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovoga članka, o usmrćivanju odlučuje posjednik životinje, a za slučajeve iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka, veterinar.
(3) Životinju može usmrtiti samo veterinar ili stručno osposobljen veterinarski tehničar pod nadzorom veterinara.


Nemojte me krivo shvaćati da ja tu nešto namećem, ne.. Samo želim sprječiti moguće probleme koji mogu nastati. Siguran sam da svatko zna kako igra i kako smije igrati na svom igralištu.
Ovaj zakon bi se trebao detaljno sprovoditi od strane policiskih dožnosnika od 01.07.2013(što mi ima logike, "EU")
Pozdrav

Više o ovom zakonu možete pročitati na:
http://www.poslovniforum.hr/poljoprivreda/zakon_o_dobrobiti_zivotinja.asp
« Zadnja izmjena: 10. 05. 2013. 00:01:26 od zelenko »
ŽENE I RAKIJA

Offline danimus2005

  • K 500
  • ***
  • Postova: 723
  • "...nigdar ni tak bilo, da ni nekak bilo..."
 z14
 bravooo Zelenko. Upravo si rekao pravu stvar i drago mi je da si podijelio to sa nama na način da si potkrijepio sa faktima i spoznajama drugih ljudi koji nisu lovci.
Naime, upravo to sam ja nekoliko godina objašnjavao u svojoj sad već bivšoj udruzi, ali se nitko nije našao tko bi dijelio moja razmišljanja, tj. shvaćanja zakona.
Čak je i u jednom broju LV-a pisalo gotovo identično što ti kažeš i ovi moji nisu shvaćali-pucali su po psima sve u 16. mad
To je jedan od većih razloga zašto sam izašao iz tog društva jer se vršio pritisak i na mene da pucam po psima sa prijetnjom zabrane lova ako ne učinim isto.

Još jednom,  d4 za post.

 z10
.....dok je zbrojovka ili suhl u mojoj ruci, neka bježe sve koke, patke, mačke, fazani, lije, srne, svinje, jeleni i vuci.....

Offline zelenko

  • K 500
  • ***
  • Postova: 680
Znate i sami da se naši političari stalno dodvoravaju gospodi iz EU. Tako da bi bilo pravo čudo da mi ostanemo i dalje "divljaci koji ubijaju pse i mačke po poljima!". Mi smo od 01.07.2013 Gospoda d1 Haha uf
ŽENE I RAKIJA

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Odlično zelenko, usporedbe radi ZAKONA O LOVSTVU i ZAKONA O DOBROBITI ŽIVOTINJA. U ZOL-u je članak o uklanjanju nedorečen i može se svakojako tumačiti, dok je u ZODŽ članak zakona vrlo jasan i ultimatvan, te je zbog toga bitka u nekakvom sporu unaprijed izgubljena. Sad se postavlja pitanje da li je ZOL dobro napisan itd, itd. ...... zagi

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Varijanta "A" uhvatiti psa, odvesti do veterinarske stanice, pronači vlasnika , dobiti parnicu zbog štete na sudu = UTOPIJA

Osmotri, utvrditi da se radi o skitnici, "pelcovati" s 223 ili slično, zakopati duboko. = Realnija metoda
Imam upalu volje.

Offline kcujko1

  • K
  • *
  • Postova: 80
U članku 2 Zakon o zaštiti životinja određuje područje primjene, a tamo piše da se zakon ne primjenjuje na gospodarenje lovištem. Prema tome, bez zamjerke, ali pozivanje na Zakon o zaštiti životinja u ovom kontekstu nije pravilno. Ne pada mi na pamet braniti one "lovce" koji jedva čekaju da nešto ubiju (namjerno ne kažem odstrijele), pa u nedostatku boljeg pucaju na svakog psa. Međutim, reda mora biti i jedan pas, bilo da je lutalica bilo da je samo trenutno bez nadzora, može napraviti prilično štete u lovištu.

Pošto u gospodarenje lovištem spada i uklanjanje mačaka i pasa lutalica (Zakon o lovu kaže točno tako - "uklanjanje") lovci su dužni ukloniti takve pse iz lovišta. Kako to napraviti, druga je stvar. Ako ga se može uhvatiti, privezati odvesti veterinaru da se putem čipa utvrdi vlasnik, ili ga odvesti u šinteraj - odlično. No ja baš ne bih pokušavao uhvatiti nadrk... lupoidnu mrcinu od 30-ak kila, radije ga odstrijelim. I sve po propisu.

Offline zelenko

  • K 500
  • ***
  • Postova: 680
Osmotri, utvrditi da se radi o skitnici, "pelcovati" s 223 ili slično, zakopati duboko. = Realnija metoda

Ni meni se nehvata mrcina 30+ kila koja reži na mene. Čak mi ne pada to na pamet. Nije ni da mi se baš kopa. Mada se čini najsigurnijom opcijom ako već do pucanja dođe.
Zato sam prije pisao da se izbjegava pucati na pse sa ogrlicom i čistokrvne pse. Jer kod takvih bi uglavnom bilo problema. A dok sud ne utvrdi krivca(što traje), puške su Vam na hlađenju.

Jednom mi je supruga rekla kako možeš ubiti mačku? Na Youtubu sam našao snimku kako domača mačka kolje malog zeca uz sav onaj njegov pisak. Nakon toga sam je pitao;Koga ti je sad više žao?? Odlazeći od mene promrmljala je;  2p mačku. ;)
ŽENE I RAKIJA

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
sve je to pet na papiru al nema sanse za taj zakon u praksi
a psi i macke ce se gomilati po lovistima
i opet bu po starom.. d7 i tiho..

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
"Šuti i radi"   teaa

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Upravo tako kako Harry kaže.
"SSS" - Shoot, Shovel and Shut up!
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline Fratt

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1878
Suze mi naviru.  paci paci paci
 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6 d6
"i samilosni je za ljude!!!"

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
e ovakve filmice treba dat u javnost kad bude neka slijedeca afera o tome kako lovci ubijaju jadne pse lutalice

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Mene samo interesira jesi li uspio cijepit kojeg od ovih dzukaca...
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline NikolaDodig

  • K 100
  • **
  • Postova: 133
Meni licno je zao ubiti psa ali sve ovo treba pobiti, dzukele....
Kada ćutimo uglavnom nešto i saznamo a kada pričamo, pričamo samo ono što već znamo......