Autor Tema: Psi bez nadzora-stalna opasnost za divljač u lovištima tijekom cijele godine  (Posjeta: 50371 vremena)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
 to ti je kak si tko protumačio Zakon ali nigdje ti ne piše da ti kao lovac nakon 300 metara od prometnice, naselja... imaš pravo odstrijelit psa. Pročitaj pa provjeri.  zagi
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
Članak 55

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.

(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika, odnosno od stada.

(3) Lovoovlaštenik ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka, bez naknade vlasniku psa i mačke.

(4) Nije dopušteno ukloniti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646

Mislite li da bude izmjena ovog zakona po ulasku u EU, ili mislite da sve ostaje po starom??



Mislim da nece biti izmjene zakona u EU se isto uklanjaju psi i macke u lovistu, sto dovodi zelene i ljubitelje zivotinja na barikade.

Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Lp!

Kod nas u "EU", milsim u SLO, bok nedaj da nešto takvo uradiš. Sa zakonom zabranjeno i pogledati psa ili mačku lutalicu... paci paci paci

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
 e baš to Miro... što znaći ukloniti ?
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline Miro

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1239
  • ...ako želiš biti sretan cijeli život budi LOVAC
To je ono što si napisao - tumačenje ili rastezljivost zakona, ali iz prakse je poznato da ako "ukloniš" psa ili mačku lutalicu iz lovišta - imat ćeš probleme. teaa zagi

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Riječ UKLONITI možemo tumačiti na razne načine, lovci to čine metkom ili krupnom sačmom, ljubitelji životinja mrežicom ili omčom. Na kraju krajeva treba postupiti tako da niti jedna strane ne snosi nikakve posljedice (vlasnik psa) kojeg obično nema kao ni lovac koji UKLONI psa iz lovišta.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Lp!

Kod nas u "EU", milsim u SLO, bok nedaj da nešto takvo uradiš. Sa zakonom zabranjeno i pogledati psa ili mačku lutalicu... paci paci paci

Lovski zdravo
Janez L


Kod Njemaca se uklanjaju raznim kalibrima  ;)  Bas nedavno gledao jednu TV reportazu gdje se neki zeleni gradjani zale ta to, kako su im lovci uklonili kucne ljubimce i da im ne mogu nista. Na pitanje, zasto nemaju nadzor nad svojim psima, kad po zakonu moraju biti na laini itd., pravdali se besmislineim argumentima nastala tisina....

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Neznam kako vi kolege, ali meni je draze takvog lutalicu uklonit iz lovista nego odstreliti prase ili srnjaka.

Offline snajper

  • K 100
  • **
  • Postova: 146
treba djelovat,uklanjat ih ali uz što manje priče i hvaljenja samo  dois

Offline ivek88

  • K 100
  • **
  • Postova: 185

 Ma niti tih 300 m nije problem.

 Bitno je da te nitko ne vidi i da zbrineš tog psa/mačku!!

Offline zelenko

  • K 500
  • ***
  • Postova: 680
NEŠKODLJIVO UKLONITI! Navodno je to novi termin sa koji se budemo susretali.
Ja sam već pisao u ranijim postovima o potrebi i koristi uklanjanja takvih životinja iz lovišta. Kako i svi, bio sam svjedok brojnih šteta na divljači.
ALI....!!!!
Isto tako pisao sam i o nekakvim granicama koje zakon dozvoljava, ali ne bi trebalo prelaziti!!!

NIKAD nisam pucao na rasnog psa sa ogrlicom. Nego se Npr. "u prvom selu zna tko ima recimo Samojeda, Pudlu ili Njemačkog ovčara"
  Neznam... Možda bi trebalo prvo definirati što znači "pas lutalica" , a što  "odbjegli kućni ljubimac"

Mislim da je zakon dosta ne dorečen, ali srećom u našu korist. Jel bi u suprotnom već nas pola ostalo bez pušaka.

Isto tako, uvjek sam se bojao da ne bi poslje pucnja provirio vlasnik psa iza neke živice i doživio velike ne ugodnosti.

Moj prijatelj iz društva je imao slučaj da mu je čovjek pokucao na kućna vrata. Jedva mu je dokazao da nije bio to on. U protivnom bi došlo do fizičkog obračuna, a svi znamo šta to sljedi, pa čak i u samo obrani. Sve dok sud ne utvrdi tko je kriv. A poznavajući naše sudstvo.....da nedužim

ŽENE I RAKIJA

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Isto tako, uvjek sam se bojao da ne bi poslje pucnja provirio vlasnik psa iza neke živice i doživio velike ne ugodnosti.
Upravo sam ovome svjedocio i to 2 puta.
Namjenski smo organizovano trazili i cistili loviste od stetocina i cak nam je mjesna zajednica kupila municiju da rijesimo pse lutalice po selu.Sve je bilo najavljeno i org. da se lesevi pokupe i tako je bilo bar jednom godisnje.Prvo smo ujutro rano prosli kroz selo a onda se pomjerili u brdski dio lovista gdje je jedan kolega vidio da idu 2 psa iz planine(sume) prema selu.Bilo smo zajedno i on je potrcao i presjeko ih te odstrijelio jednog.Odjednom se ispostavi da ide i covjek za njima a inace on i zena mu nemaju djece pa pse vide i tretiraju ko djecu.Zive blizu sume i psi im hodaju po dvoristu i oko kuce nevezani,bez ogrlice itd itd.I sta ce bit ispade tu svadja izmedju cijele 2 porodice jer selo je pa se svi znaju,vlasnici proklinju,jebu,grebu a ne mogu nista po zakonu.Otac od ovoga kolege isto je lovac i inace jako dobri ljudi,pa su sve radili nebili to izgladili,na kraju kupe lovacko stene i dadnu ga ovima kao obestecenje.Medjutim tu nije kraj jer sad taj covjek gdje god sta vidi lovacko kvari i rusi,2 puta kad sam lovio na tome terenu izadje van i galami i psuje.To je bila i zadnja takva akcija sad je to zabranjeno.
Drugi slucaj covjek ima vikendicu u lovistu i uvijek pustena 2-3 psa koji cirkulisu po lovistu i vise se hrane divljaci nego sto ih on hrani.Odjednom jedan mu se vrati ranjen i krepa.Poceo je redom napadat na lovce a nismo ni mi znali tacno kome je dozlogrdilo.Svojom istragom smo utvrdili ko je lovio taj dan i kakvu je municiju koristio kojom je i sprasio psa.Nikad nam taj kolega nije htjeo priznat da je on jer ga strah mada je totalno u pravu.

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Neznam kako vi kolege, ali meni je draze takvog lutalicu uklonit iz lovista nego odstreliti prase ili srnjaka.
   

Mačak slažem se s tobom zagi

Offline snajper

  • K 100
  • **
  • Postova: 146
 kućni ljubimci nemaju što radit u lovištu bez nadzora,moraju biti na pvodcu ili buuum!od ovoga su izuzeti samo lovački psi koji bi mogli biti izgubljeni u lovu,i nisu krivi što ne poznaju granice svog lovišta.i kraj priče!