Autor Tema: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu  (Posjeta: 4840 vremena)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« u: 07. 07. 2008. 23:44:44 »
 Malo sam razmišljao gdje staviti ovu temu i ipak odlučio staviti ovdje. Po meni je ovo veliki problem.
Naime, lovište moje lovačke udruge je dosta ispresijecano cestama i omeđeno sve većim i većim naseljima i zbog toga smo izgubili dobar dio lovno produktivne površine. U zadnjih godinu i pol dana dosta klinaca a i njihovih roditelja su kupili ovakva vozila. Vikendom su obavezno u lovištu i sa quad-ovima se voze kroz šumu i polja te unose nemir među divljać. Prije dva mjeseca su čak organizirali i utrku. Stazu kojom su vozili označili su tako da su na stabla privezali plastične trake (POZOR - VISOKI NAPON) koje po završetku iste naravno nisu pokupili. Šuma i polja kojima se voze su u privatnom vlasništvu ali to su sve male parcele i ima više od 500 vlasnika.
  Što vi predlažete i koja su vaša mišljenja?
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline gardista

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #1 u: 07. 07. 2008. 23:55:50 »
neko mi rece da je najveci uzrok smrtnosti medju americkim tinejdzerima posle bolesti, droge i ostalih cuda upravo voznja toga....

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #2 u: 08. 07. 2008. 08:01:46 »
Malo sam razmišljao gdje staviti ovu temu i ipak odlučio staviti ovdje. Po meni je ovo veliki problem.
Naime, lovište moje lovačke udruge je dosta ispresijecano cestama i omeđeno sve većim i većim naseljima i zbog toga smo izgubili dobar dio lovno produktivne površine. U zadnjih godinu i pol dana dosta klinaca a i njihovih roditelja su kupili ovakva vozila. Vikendom su obavezno u lovištu i sa quad-ovima se voze kroz šumu i polja te unose nemir među divljać. Prije dva mjeseca su čak organizirali i utrku. Stazu kojom su vozili označili su tako da su na stabla privezali plastične trake (POZOR - VISOKI NAPON) koje po završetku iste naravno nisu pokupili. Šuma i polja kojima se voze su u privatnom vlasništvu ali to su sve male parcele i ima više od 500 vlasnika.
  Što vi predlažete i koja su vaša mišljenja?


U dogovoru sa vlasnicima zemlje te vašeg lovačkog društva izjaviti zabranu upotrebe lovišta i zemlje u takve svrhe. Tabla na svakom uočljivom mjestu gdje se mladež iživljava na takav nacin. Bez posebne dozvole takav event nigdje nije dozvoljen jer spada u privatno organizirane utrke koje zakonom nisu dozvoljene.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #3 u: 08. 07. 2008. 08:36:09 »
To je u istinu sve veći problem.
Mi  koji djelujemo u parku prirode Medvednica gdje postoji pravilnik o redu i ponašanju koji govori da je zabranjeno svaka upotreba motornih vozila van asfaltnih cesta i prilaza planinarskim domovima već godinama imamo iste probleme.
brojni motoristi enduro motora ,off roud automobila i u zadnje vrijeme Quad-ovi prava su napast za sve koji se kreću sljemenskim stazama i putevima.( O tome piše na cijeloj stranici i današnji Vijesnik.)
Mi smo u borbi protiv te pošasti prošli 3-4 faze , koje su išle od prijetnji batinama, postavljanja prepreka, sačekivanjem s policijom na izlazima iz šume i na kraju sve to nije polučilo pozitivne rezultate.
No ako nejde silom ide milom ! Tako smo organizirali malu motorijadu u suradnji s nekolicinom poznatih vozača krosa i pozvali na besplatan grah ,roštilj i pivo tih 50 -tak ljudi koji su se vozikali kroz naš teren .
Objasnili smo ljudima u čemu je problem i zašto nismo zadovoljni njihovim ponašanjem i odnosom spram šume i divljači.Mogu Vam reći da sam bio ugodno iznenađen njihovom reakcijom i shvaćanjem što čine svakodnevnim uznemiravanjem divljači i kretanjem gdje im se prohtije.
Naravno da je sve u životu kompromis pa smo i mi tako dogovorili da srijedom  i petkom popodne  koriste dvije staze za koje smo ocijenili da ne pretstavljaju opasnost za divljač i planinare.
Uz sve to još smo im dali važnost što smo ih zamolili da nam tijekom zimskih mjeseci , uz nadzor naših članova , vrše prijevoz hrane za divljač svojim terenskim vozilima .
Danas je suradnja više nego dobra i oni sami drže na uzdi neke svoje nadobudne članove da ne krše dogovor.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline blackpowder

  • K 500
  • ***
  • Postova: 606
  • R.I.P.
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #4 u: 08. 07. 2008. 09:20:59 »
fazan, dobar primjer kako se može doći do riješenja a da vuk bude sit i koza cijela. Princip miroljubive aktivne koegzistencije, ovi mlađi se toga ne sjećaju ali mi stari krampovi...
Nadam se da će se i u drugim društvima na isti način pristupiti riješavanju problema.
R.I.P.  rođ.1960-06-15

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #5 u: 08. 07. 2008. 16:02:15 »
to je pohvalno.jer kad ti njima pristupiš tako da im kažeš "ne smijete se tu voziti",oni ne gledaju na to da stvarno uznemiravaju divljač,nego gledaju tipa ono,"šta oče ovaj lovac,kao da je šuma samo njegova".fazan je pokazao da se stvari mogu riješiti na obostrano zadovoljstvo
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #6 u: 08. 07. 2008. 19:42:05 »
Moje je mišljenje podjeljeno, opravdavam lovce a malo opravdavam i vozaće, šuma nije ni od lovaca ni od vozaća ni planinara nego zajednička društvena itd. Kako se zna da je lov dozvoljen toliko i toliko od naselja da se lovi tu i tu,tako treba dozvoliti i quadistima off roaderima i drugima da koriste odrđeni dio šume za svoje aktivnosti!Jer možda se planinari boje zalutalog metka,lovcima smetaju bikeri,bikerima smetaju beraći gljiva i obratno!
Barem se mi hrvati nesmimo žalit na prostor jer ga imamo i viška premalo nas je a prostora imamo koliko nam srce želi.Nek je što više ljudi po šumi i nek se bave sportom bit će manje droge a više dice,ako divljaći nije smetala buka motornih pila prije nesmeta im ni jedan quad ili motor,nek se raja veseli ;) To je samo moje mišljenje Pozz
Ćaća viče mater plače!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #7 u: 08. 07. 2008. 20:16:36 »
S obzirom da u RH off road voznja nije popularna kao u razvijenijim zemljama trebalo bi uciti na iskustvu drugih.
 Naime quad i cross vozaci bi se trebali ograniciti na odredjeno podrucje jer ako se vozi bez reda negativan ucinak na okolis je strasno velik.
 Isto bi bilo da se u lovistu svaki dan puca non stop.
Oko mene su quadbike staze i sva srneca populacija se pomaknula za 500m minimalno. Problem je u tome sto se sa quad i cross vozilima moze voziti skoro posvuda i vozaci nastoje osvajati stalno nove terene. Efekat je porazavajuci i podsijeca na terene gdje se lovi svaki dan s gonicima. Biciklisti su sasvim ok.gljivari su dobri ako se ne deru previse,a lovci ako love samo ponekad na odredjenom terenu.
 Problem nije uopce jednostavan kako izgleda i treba izici na ruku svakome samo isto tako povesti malo racuna o zagadjenju zraka.

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #8 u: 08. 07. 2008. 20:34:16 »
Znam da je od malih stvari sačinjen svijet ali više zagadi jedna motorna pila ili traktor nego 77 quadova koji imaju normu euro 3 i četverotaktni su tako da su i tiši a i manje dime tako da neće na zagađenje okoliša utjecati nekakvi quadovi nego auto otpad bojleri špaheri akumulatori u vodotocima rijeka i potoka i ostala čudesa
Ćaća viče mater plače!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #9 u: 09. 07. 2008. 08:57:54 »
Istina file, ali koliko km ti napraviš sa traktorom kad izvlačiš drva iz šume, a koliko terena možeš prijeć sa ovim igračkama za teren? I koliko divljači pri tome uznemiriš? Treba u svemu naći mjeru. Sjest za stol i dogovorit se, a ne se derat po šumi jedni na druge i inatit se. Od toga mislim da nema koristi.

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #10 u: 09. 07. 2008. 09:20:50 »
File u pravu si sto se tice zagadjenja ali sumarstvo je neophodno pa tako i njihovi strojevi medjutim sve ostalo je samo hobi.
 Kao sto kaze Dean stvar je povrsine na koju djelujes,a tu su cross sportovi u prednosti jer povrsine nikad dosta. Za takve hobije obicno postoje tereni na kojima se vjezba sa umjetnim nasipima i preprekama. Ako toga nema neka se napravi ili neka se Quadovi voze po cestama koje su namijenjeni za voznju. U SAD je prije 2 godine lovac na guske nastradao kad ga je tip sa quadom pokupio u trski. Ovo znam iz prve ruke. Smijesno je i posljedice nisu bile opasne ali samo docarava kako i gdje se mogu voziti quadovi i sl.
 Uglavnom quad za lovocuvara ili rangera je nesto najbolje u borbi protiv krivolova i narusavanja okolisa.
Hrvatska koliko god je velika ustvari je jakoooooooooo mala. ;)

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #11 u: 09. 07. 2008. 12:27:00 »
 Dogovor između Fazanovog društva i drivera je vjerojatno urodio plodom i to je Ok. No, kad je teren kojim se dečki voze 20% veličine parka prirode Medvednica (možda i manje) onda je to problem jer im nemaš za dati teren za vožnju po šumi. Možda još čudnije u svemu tome je da uz sami rub te šume i polja kuda se voze quadovi postoji privatna motocross staza i po njoj se može voziti tko hoće i kad hoće. Ja vjerujem da je puno veći gušt se voziti po šumi i isprobavat terenske mogučnosti ali trebalo bi...
 Ovu temu nisam otvorio da se ljutim što netko ulazi u lovište i da mi on tamo smeta, ni najmanje. Ovdje je uvijek dosta gljivara, šetaća... i ne smetaju mi ni najmanje i fučka mi se za lov ako sam ja na čeki a netko prođe pješice, to je njegovo koliko i moje (više -manje), ali nije dobro za divljać. Srne su nedavno izlegle, lanad je mala, parenje samo što nije poćelo (možda i je ali nisam primjetio još) i definitivno nije dobro da se sada njih petero (više-manje) drnda po tom dijelu lovišta gore dolje i uznemirava lovište.
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #12 u: 09. 07. 2008. 13:02:03 »
Stef u pravu si.

Ja uvijek polazim od toga kako mi lovci ne trebamo bez potrebe praviti larmu u lovistu. Pa ako se to na nama mora primjenjivati, i ako se mi toga pridrzavamo (osim lova) onda je red da i drugi to postuju. Setaci,gljivari ili biciklisti koju su tihi mislim da je u potpunosti o.k. Quad ili bilo koje drugo motorno vozilo ima da se krece po kolnicima za koji su napravljeni, i koji su kostali crno iza nokta. Isti u sumi nemaju sta da traze.
Kod nas je prosle godine bili dzipijada i prosli su direktno kroz nase loviste. Vozili su "tvrdim"putem uz pratnju policije i nikom to nije smetalo jer su bili korektno najavljeni.

Hocu reci:ista prava za sve.  d4
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #13 u: 09. 07. 2008. 13:23:26 »
Evo primjera kako se mi lovci znamo koji put ponašati spram ostalih korisnika šuma i livada!
Hrvatske Domovine Sin.

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: Quad - kako spriječiti nemir u lovištu
« Odgovori #14 u: 09. 07. 2008. 14:27:58 »
quad vozila nisu napravljena za kolnike nikako nego za šumske puteve i američke plaže d1
Ćaća viče mater plače!