Autor Tema: Autohtone pasmine  (Posjeta: 2508 vremena)

Offline lujo

  • K 100
  • **
  • Postova: 295
  • Plivaj, plivaj nećeš daleko...
Autohtone pasmine
« u: 13. 01. 2010. 14:14:35 »
Zanima me zasto lovci kinolozi na ovim nasim prostorima, drze (koriste u lovu) ne autohtone pasmine pasa? Nije da ih osudjujem samo me interesiraju koji su razlozi? Naime imamo vrhunske autohtone pasmine, koje su potekle na ovim prostorima I ne vjerujem da bi bilo koja druga pasmina bila adekvatnija za ove prostore ( na stranu jamari, koje nemamo)! Mozemo se pozabaviti I usporedbama ako ima zainteresiranih ;) poz
Plivaj, plivaj nećeš daleko...

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #1 u: 13. 01. 2010. 20:50:10 »
Pa ako se itko nagleda raznih pasmina pasa onda su to kinolozi. Vjerojatno ti isti kinolozi onda i znaju šta je dobro, a što manje dobro.

Jamare nemamo, ptičare nemamo. Imamo samo goniče. Kod većine "svinjara" se brak jazavčar pokaza puno bolji i zahvalniji od naših. Bigl je za zeca gotovo kao i brak za svinju.
A često puta se dogodi kad kupujemo domaće štene da zapravo kupujemo mačka u vreći. Stranih pasmina je neusporedivo više od naših, pa se lovcima nudi i veći izbor.

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #2 u: 13. 01. 2010. 21:34:01 »
Razmišljam lokalno!!!! zagi

Posavci, balkanci, istrijaneri (oba) , ,baraci,  trobojci, alpinci(crnog)!!!!, su najbolji goniči na svijetu,,,,,,, svi stranci više cijene naše pasmine od nas samih,....a i mi (ex YU) smo malo iskvareni između sebe,,,,,, i tu stagniraju  i ne dolaze do izražaja autohtone pasmine!!!!! zagi zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline lujo

  • K 100
  • **
  • Postova: 295
  • Plivaj, plivaj nećeš daleko...
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #3 u: 13. 01. 2010. 21:38:33 »
Svako štene je "mačak u vreći", neovisno o pasmini (brakovi imaju problema sa kralježnicom npr.)... sa psom treba raditi, tako se dobivaju pravi radni psi. Genetika je kod psa, kao talent kod sportaša, 15% uspjeha ... ostalo je rad (trening), rad (tening) i samo rad(trening)! nevidim zašto bi beagle bio bolji od dobrog radnog istarca ili posavca na zeca, odnosno brak od posavca, balkanca ili  istarskog oštrodlakog na svinju... A šta je sa očuvanjem naših pasmina? Očuvanje naše kinološke baštine ovisi o nama i o nikom drugom  dr.i To je moje mišljenje, ali se isto tako slažem da postoje ukusi i o njima se ne raspravlja, niti su oni tema ove TEME  zagi
Plivaj, plivaj nećeš daleko...

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #4 u: 13. 01. 2010. 22:59:12 »
jedan moj zemljak(okolina Šapca)radio u Austriji,i vremenom se zbliži sa gazdom gde je radio.Lovci obojica,i reši ovaj moj da pokloni gazdi štene balkanca(žensko,4 meseca).Gajio gazda štene,i počeo da ga vodi.Ovaj moj ne sme da pita,a ovaj Austrijanac poslovično ćutljiv.Jednog dana pozove ga gazda u kancelariju.Ovaj premro,nije to svaki dan,misli uz put šta je uprskao,odmotava film,ali ne može da skonta.Pita njega gazda posle kraćeg uvoda odakle njemu ona ženka(imala je tad nešto više od godine),ovaj kaže istinu da se oštenila kod njega,i pita šta ne valja.Ma sve je u redu,kaže gazda,i poče da je hvali.Uz put pita da li su svi psi koji se gaje u kraju takvi,ovaj odgovara da su uglavnom.Gazda mu održi vakelu da mi opšte ne znamo da poštujemo i cenimo svoje,jer takvi psi vrede suvog zlata.Sasvim je nebitno što je to u pitanju bila balkanka(srpski gonič),isto se moglo desiti sa bilo kojom autohtonom pasminom zapadnog Balkana.Istina je da su ex-Yu goniči izuzetno cenjeni u Evropi,Maloj Aziji,Bliskom Istoku,i da kad stignu na krajnje odredište postižu cenu koja je višestruko veća od one kojom je pas plaćen prvom vlasniku.
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline KISS

  • K 100
  • **
  • Postova: 243
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #5 u: 13. 01. 2010. 23:33:57 »
 d4 just
Slazem se...  zagi

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #6 u: 14. 01. 2010. 07:34:50 »
valjda postoji razlog zašto pojedine pasmine su stvorene na određenim predjelima pa i sama boja pasa kao i dužina dlake  i dužina nogu svojstvenoje je određenim područjima.dovođenjem određenih pasmina iz drugih krajeva koje su namjenjene drugčijem načinu lova mi na određeni način utječemo na promjenu te pasmine.jedan primjer za biglove koliko se meni čini on je namjenjen kuničarenje to jest lov kunića a ovdje je veliki zečar(a zec i kunić ko nebo i zemlja )a autohtone pasmine stvarane su stoljećima i sad su čini mi se počele nevaljat




Offline lujo

  • K 100
  • **
  • Postova: 295
  • Plivaj, plivaj nećeš daleko...
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #7 u: 14. 01. 2010. 10:10:57 »
Na stranu ukusi, ali mislim da bi morali vise cijeniti svoje I posvetiti se ocuvanju nasih pasmina! Pozivam sve lovce koji u buduce misle nabaviti psa da razmisle prije nabavke I da ako nije bas o glavu, da kod biranja psa daju makar jednu malu prednost domacim pasminama! Moglo bi nam se dogodit da za desetak godina necemo vise imati prave radne istarce, posavce, balkance, barake... Slicna stvar se desila "istarskom Barbonu" (autohtona istarska pasmina), kojeg je danas jako tesko naci, ako je uopce moguce! Poz
Plivaj, plivaj nećeš daleko...

Offline hrvoje

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: Autohtone pasmine
« Odgovori #8 u: 14. 01. 2010. 19:46:43 »
Svaka je lovačka pasmina pasa na neki način posebna. Primjerice: Za braka i NLT-a je po meni suvišno i komentirati. To što oni imaju, rijetko koji drugi imaju. Istarac ima eksplozivnost i veliku brzinu, al zato kratko goni. Bigl je sporiji, nevjerojatno uporan i inteligentan, te ponekad i satima goni. Da ne idem u nedogled, tia sam reć da je svaka pasmina dobra i kvalitetna, ali se po karakteristikama ipak bitno razlikuje od neke druge, i sve je stvar izbora tko šta voli.

Neki od vas tvrde da su naše pasmine najbolje na svijetu. Al nemojte podcjenjivat strane, jer upravo te dolaze iz zemalja koje imaju tradiciju lova i selektivnog uzgoja pasa staru po nekoliko stoljeća, pa i preko tisuću godina. Evo, ja se upravo sad pitam što mi to znamo o kinologiji. Vani je kinologija jedna vrsta znanosti, kod nas je u većini slučajeva jeftini biznis, al čast iznimkama.