Autor Tema: Pticar i gonic -. sve u jednom  (Posjeta: 6628 vremena)

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Pticar i gonic -. sve u jednom
« u: 17. 10. 2007. 03:15:28 »
Malo je cudan naslova teme, ali nisam znao kako da ga slozim.
Uglavnom radi se o sljedecem, zanima me kakv je obicaj kod lovaca koji imaju pticare, dali ih koriste samo  za lov na pernatu divljac,ili eventualno zeca, ili ih koriste i kao gonice za DS-e...

Naime znam nekoliko lovaca koji imaju pticare (Prepelicar, Kratkodlaki i ostrodlaki njemac) i oni ih uredno vode u lov na fazana, sljuku ali i ds-e i lisice...

Dok u razgovoru s drugim kolegom cujem kako on svog setera koristi iskljucivo za lov na sljuke, fazana i patke, a da za ostalo ima braka i kopova...

Cisto da vidim vase misljenje i iskustva...


Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #1 u: 17. 10. 2007. 08:04:58 »
Kao prvo i prvo ljudi vode u lov i obicne dzukele pa su ti isti ljudi zadovoljni takvim lovom.
Moze neko (kao sto kazes) voditi pticara kao gonica i gaonica kao pticara ali ti rezultati nece SIGURNO biti ni blizu onima za koje ih je krv predodredila!!!
Istina je recimo da istrijanac digne sljuku,seter trci (cesto bez pustanja glasa) za zecom ali to nije to!!!
Jedino postoji jedan pas, a sa tim sam se upoznao na ovom forumu, kojega mozemo nazvati "univerzalnim" a to su VAJMARSKI PTICARI.
Nego kao sto kazem i ja sam se prvi put sa tom rasom upoznao ovdje na forumu pa i tebi pedlazem da procitas nesto o njima jer je zanimljivo!!!
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #2 u: 17. 10. 2007. 08:42:08 »
pročitajte malko više o oštrodlakom nijemcu  :P
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #3 u: 17. 10. 2007. 08:55:11 »
U kvalitetnom šunjkavcu možeš imati psa za sve.

Zoran

  • Gost
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #4 u: 17. 10. 2007. 08:58:28 »
Sve zavisi koji pticari!
Sto se tice njemackih mislim i na vajmarskog! te pse mores za sve koristiti! (dok vajmarac je i sluzbeni pas) i ( i prije je imo ispit u njemackoj napad i obranu) do duse i danas to lovci sve rade u njem,austriji! sa njima!
ja samo vjerujem u pticare njemackog porijekla!  a isto tako ti psi su za sve!  z4

Zoran

  • Gost
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #5 u: 17. 10. 2007. 09:05:43 »
U kvalitetnom šunjkavcu možeš imati psa za sve.

znas sta ja mislim da nije kvaliteta same pasmine neupitna,jedino ako nije nesto divlje sa nekom divljom rodovnicom!
mislim vise da je do skolovanja psa! sta hocu reci mozes imati naj kvalitenije stene a isto tako mozes ga upropastiti!

(I cak mislim da bi i meni bolje bilo da sam si kupio starijeg psa sa iskustvom u lovu! nego da ja ih odgajam!
mislm za prvog lovackog psa kojeg kupius! a sad vec kad su mi prosli 4psa malo je lakse sa odgojom i skolovanjem)
mislim da je bolje da lovac uci od psa a ne obrnuto!
ali opet je to neka druga tema!)
« Zadnja izmjena: 17. 10. 2007. 09:10:02 od Zoran »

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #6 u: 17. 10. 2007. 09:18:52 »
U kvalitetnom šunjkavcu možeš imati psa za sve.

znas sta ja mislim da nije kvaliteta same pasmine neupitna,jedino ako nije nesto divlje sa nekom divljom rodovnicom!
mislim vise da je do skolovanja psa! sta hocu reci mozes imati naj kvalitenije stene a isto tako mozes ga upropastiti!

(I cak mislim da bi i meni bolje bilo da sam si kupio starijeg psa sa iskustvom u lovu! nego da ja ih odgajam!
mislm za prvog lovackog psa kojeg kupius! a sad vec kad su mi prosli 4psa malo je lakse sa odgojom i skolovanjem)
mislim da je bolje da lovac uci od psa a ne obrnuto!
ali opet je to neka druga tema!)
Porpisujem!
Ali jeli lakse "pokvariti" pricara kada ga ucic na pogon ili gonica ččč
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Zoran

  • Gost
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #7 u: 17. 10. 2007. 09:22:52 »
neznam bar pricare koje sam ja imo i imam dok su bili stenad svi prvo markiraju recimo zeca pa su ga gonili!

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #8 u: 17. 10. 2007. 09:31:16 »
Ma razumijem ja sta vi hocete da kazete.
Ali daj tom mladom psu (bilo kom) ovcu on ce trcati za njom (dok ga ne naucis da to ne valja naravno).
Ja (mislim da ces se sloziti) pod gonom podrazumjevam ne samo lajanje na divljac nego i ponasanje i snalazljivost na terenu!
E sada mi reci koji bi pas bolje prosao u sikari: Njemacki pticar ili istrijaner!
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline Bobi

  • K 100
  • **
  • Postova: 326
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #9 u: 17. 10. 2007. 09:45:01 »
Ma citao sam ja i o vajmarcima i ostalim njemcima, pticarima i gonicima...
Nije to upitno, vec uvijek u praksi ima razlicitih primjena i iskustava pa me zato zanima vase misljenje...
Konkretno kod ovih mojih kolega psi uredno rade na ptice i zeca, markiraju i sve po propisu, a kada smo isli na DS-e nemam rijeci, njemica ga nadje, oblajava i digne iz sikare samo tako!

Nego stvar je u tome sto ljudi pricaju jako puno o nosu pticara, koji ne treba kvariti i sta ti ja znam... A ja to sve govorim iz prica, nazalost jos nisam imao prilike imati svog psa za lov pa da vam kazem nesto iz iskustva!

Ima kod nas i jedan bretonac koji isto fantasticno odradi svaki posao, dok recimo bio sam u gostima gdje ekipa vodi braka na fazane, e to je bio posao  d5

Zoran

  • Gost
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #10 u: 17. 10. 2007. 09:46:13 »
Ma razumijem ja sta vi hocete da kazete.
Ali daj tom mladom psu (bilo kom) ovcu on ce trcati za njom (dok ga ne naucis da to ne valja naravno).
Ja (mislim da ces se sloziti) pod gonom podrazumjevam ne samo lajanje na divljac nego i ponasanje i snalazljivost na terenu!
E sada mi reci koji bi pas bolje prosao u sikari: Njemacki pticar ili istrijaner!


njemacki ostrodlaki mislim! jer on je moze preskociti!  ;)
ali samo i to ima veze sa tim sta ti napravis sa psom!
gonici znaju samo jedno i svakako ce biti bolji u svojoj klasi, a samo da pticara radis za svinje i to se moze e tada takvoga pas treba porediti sa gonicima!
sto hocu reci ljudi koje imaju pticara oni vecimom imaju za ptice bar kod nas jer neznaju da taj pas moze jos toga!
kad nekom kazes pticar on kaze sta ce ti to! zasto jer vecina bar u hr. nezna sta pticar je!

Zoran

  • Gost
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #11 u: 17. 10. 2007. 09:49:12 »
Ma citao sam ja i o vajmarcima i ostalim njemcima, pticarima i gonicima...
Nije to upitno, vec uvijek u praksi ima razlicitih primjena i iskustava pa me zato zanima vase misljenje...
Konkretno kod ovih mojih kolega psi uredno rade na ptice i zeca, markiraju i sve po propisu, a kada smo isli na DS-e nemam rijeci, njemica ga nadje, oblajava i digne iz sikare samo tako!

Nego stvar je u tome sto ljudi pricaju jako puno o nosu pticara, koji ne treba kvariti i sta ti ja znam... A ja to sve govorim iz prica, nazalost jos nisam imao prilike imati svog psa za lov pa da vam kazem nesto iz iskustva!

Ima kod nas i jedan bretonac koji isto fantasticno odradi svaki posao, dok recimo bio sam u gostima gdje ekipa vodi braka na fazane, e to je bio posao  d5

ja jos nisam bio sa svojim psima na svinje pa ti nazalost nemogu reci kako se ponasaju!
ali kod prvog puta kad budem iso javim ti!
pozz

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #12 u: 17. 10. 2007. 09:53:52 »
Ma razumijem ja sta vi hocete da kazete.
Ali daj tom mladom psu (bilo kom) ovcu on ce trcati za njom (dok ga ne naucis da to ne valja naravno).
Ja (mislim da ces se sloziti) pod gonom podrazumjevam ne samo lajanje na divljac nego i ponasanje i snalazljivost na terenu!
E sada mi reci koji bi pas bolje prosao u sikari: Njemacki pticar ili istrijaner!


njemacki ostrodlaki mislim! jer on je moze preskociti!  ;)
ali samo i to ima veze sa tim sta ti napravis sa psom!
gonici znaju samo jedno i svakako ce biti bolji u svojoj klasi, a samo da pticara radis za svinje i to se moze e tada takvoga pas treba porediti sa gonicima!
sto hocu reci ljudi koje imaju pticara oni vecimom imaju za ptice bar kod nas jer neznaju da taj pas moze jos toga!
kad nekom kazes pticar on kaze sta ce ti to! zasto jer vecina bar u hr. nezna sta pticar je!
d4
To je to!!!
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline john deere

  • K 500
  • ***
  • Postova: 536
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #13 u: 17. 10. 2007. 23:18:26 »
sad kako mi je frend nabavio ptičara pa se bacio u istrazivanja o njima. pročitao je da u njemačkoj ptičar ima položene sve ispite osim jamarenja. to govori sve o svestranosti. i slažem se s vama da mozes imat stene od zlata bilo koje pasmine, ak ti ne znas s njim radit od njega nece biti nista!
As I walk through the valley of the shadow of death, I fear no one, for I am the meanest motherfucker in the valley!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Pticar i gonic -. sve u jednom
« Odgovori #14 u: 18. 10. 2007. 08:57:26 »
sad kako mi je frend nabavio ptičara pa se bacio u istrazivanja o njima. pročitao je da u njemačkoj ptičar ima položene sve ispite osim jamarenja. to govori sve o svestranosti. i slažem se s vama da mozes imat stene od zlata bilo koje pasmine, ak ti ne znas s njim radit od njega nece biti nista!
Postoji D utakmica za ptičare koja se kod nas, koliko znam nikad nije radila. U njoj se od ptičara traži i da glasom javlja i goni divljač visokog lova.
Koliko je teško uštimat psa ta radi daleko koliko ti hočeš, da lovi za tebe a ne sebe. Da nače divljač koja je pala iz zraka, da slijedi ako je divljač išla na nogama i da ju donese, da donese iz vode, da odradi krvni trag... Neka pokuša pa nam javi rezultat. Ja to pokušavam sa šunjkavce i tek ove godine očekujem rezultat, pas sada ima 2,5 godine.