Autor Tema: Uvoz pasa  (Posjeta: 5804 vremena)

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Uvoz pasa
« u: 30. 01. 2009. 20:21:10 »
Uskoro idem po štenca preko granice, u Srbiju. Što bi sve trebao imati od dokumenata za psa?
Rodovnica exportna (po meni manje bitna jer čovjek može uvesti i psa bez rodovnice, valjda)
Zdravstvena knjižica sa žigovima da je pas uredno cijepljen cjepivima primjerenim za dob šenca
Treba li mi još nešto, tj., treba li uzgajivač pripremiti još nešto?

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #1 u: 30. 01. 2009. 22:21:15 »
trebalo bi biti moguče utvrditi identitet psa dakle tetovir broja upisa iz rodovnika ili(i)čip.uz knjižicu o primljenom cjepivu i tretiranju protiv unutrašnjih parazita(vrijeme primljenog cjepiva najmanje 15.dana prije prelaska granice)
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #2 u: 30. 01. 2009. 22:38:45 »
OBAVEZNO ČIPIRAN!!!

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #3 u: 30. 01. 2009. 22:40:47 »
a mislim da ti treba i dozvola za uvoz iz ministarstva poljoprivrede i šumarstva, a onda i karantena poslije uvoza
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #4 u: 30. 01. 2009. 23:09:15 »
 Ja mislim da ti treba i nešto novaca, nikad se nezna, možda ti zatreba za  rostiljzagi!              hao hao
Homo sum: humani nihil a me alineum puto

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #5 u: 30. 01. 2009. 23:11:46 »
za čipovanje to u Hrvatskoj ne znam da li je još uvijek propis ali za dozvolu od ministarstva za uvoz psa prvi put ćujem da ima u nekoj državi,pa kako onda kerovi dolaze na izložbe?????????
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #6 u: 30. 01. 2009. 23:37:15 »
kerovi dolaze na izložbe sa internacionalnim knjižicama (obično su žute boje), moraju biti čipirani i cijepljeni protiv bjesnila

Unošenje živih životinja, uključivo i kućnih ljubimaca podliježe posebnom režimu, i može se obaviti samo na određenim graničnim prijelazima gdje postoji veterinarska inspekcija. Pas sa stalnim boravištem u zemlji koja nije članica EU može u Republiku Hrvatsku  ući u skladu s odredbama Pravilnika o pošiljkama životinja i proizvoda životinjskog podrijetla koje podliježu veterinarsko-zdravstvenoj kontroli, a za koje nije potrebno rješenje Uprave za veterinarstvo o nepostojanju veterinarsko-zdravstvenih smetnji za uvoz u Republiku Hrvatsku i provoz preko područja Republike Hrvatske i o pošiljkama proizvoda životinjskog podrijetla koji ne podliježu veterinarsko-zdravstvenom pregledu i kontroli u uvozu, izvozu i provozu (Narodne novine, broj 130/04.).

Rješenje o veterinarsko-zdravstvenim uvjetima za uvoz nije potrebno za pošiljke kućnih ljubimaca (pasa, mačaka, ukrasnih i egzotičnih ptica, zamorčadi, hrčaka i dr.) ukoliko:
1. isti nisu namijenjeni za daljnju prodaju i ostaju u vlasništvu uvoznika;
2. iste prati propisana međunarodna svjedodžba o zdravlju životinja ili veterinarski certifikat, u kojemu ovlašteni veterinar zemlje izvoznice potvrđuje da su:
a) životinje zdrave i da ne pokazuju sumnju na zarazne bolesti koje su obvezne prijavljivanju i da ne potječu iz područja u kojima vladaju zarazne bolesti koje se tom vrstom životinja mogu prenositi;
b) psi označeni u skladu s Pravilnikom o označavanju pasa (»Narodne novine« 162/03 i 114/04) tj. psi koji privremeno borave u Republici Hrvatskoj moraju, prije ulaska u zemlju, biti označeni mikročipom ili jasno čitljivim tetoviranim brojem koji mora biti upisan u prateću dokumentaciju;
c) psi cijepljeni protiv bjesnoće:
– prije ne manje od 6 mjeseci i ne više od godinu dana prije otpreme u slučaju primarne vakcinacije, koja bi trebala biti provedena kada je životinja bila stara najmanje 3 mjeseca;
–   prije ne više od godinu dana u slučaju svake sljedeće (»booster«) vakcinacije;
– umrtvljenim sojem virusa bjesnoće.

Pravilnikom o označavanju pasa (Narodne novine, broj 162/03. i 114/04.) propisano je da psi u pratnji posjednika koji se provoze preko područja Republike Hrvatske te oni koji privremeno borave u Republici Hrvatskoj (npr. turistička putovanja, natjecanja, izložbe, lov, parenje i sl.), moraju, prije ulaska u zemlju, biti označeni mikročipom ili jasno čitljivim tetovir brojem (ne priznaje se tetovir broj nacionalnog Kinološkog saveza) koji mora biti upisan u prateću međunarodnu svjedodžbu (certifikat).

Ukoliko su psi koji ulaze na područje Republike Hrvatske označeni mikročipom koji nije u skladu s kriterijima određenim ovim Pravilnikom, posjednik mora osigurati odgovarajući čitač za očitavanje identifikacijskog broja s mikročipa.

            Psi koji su uvezeni na područje Hrvatske u svrhu trajnog boravka, a nisu označeni mikročipom, moraju biti označeni mikročipom u roku 15 dana od dana ulaska u zemlju.

Odredbama Pravilnika o opasnim psima (Narodne novine, broj 26/05.) zabranjen je uvoz i privremeni boravak na području Republike Hrvatske moguće opasnih pasa pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnog kinološkog saveza  (FCI) (pit bull terijera) i njihovih križanaca.

Za ulazak u Republiku Hrvatsku psa u pratnji posjednika potrebno je osigurati pravilno ispunjenu međunarodnu svjedodžbu o zdravlju životinja (certifikat), kako je i određeno Pravilnikom o pošiljkama životinja i proizvoda životinjskog podrijetla koje podliježu veterinarsko-zdravstvenoj kontroli, a za koje nije potrebno rješenje Uprave za veterinarstvo o nepostojanju veterinarsko zdravstvenih smetnji za uvoz u Republiku Hrvatsku i provoz preko područja Republike Hrvatske i o pošiljkama proizvoda koji ne podliježu veterinarsko-zdravstvenom pregledu i kontroli u uvozu, izvozu i provozu ( Narodne novine, broj 139/04.).
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #7 u: 30. 01. 2009. 23:56:17 »
huntercro meni ovdje od silnih odredbi opet nije jasno:konkretno jeli ti moraš u R.Hrvatskoj tražiti odobrenje od ministarstva šumarstva i poljoprivrede dozvolu za nabavku i uvoz psa iz druge zemlje(eto recimo koja nije članica EU (gdje još ni RH nije).Drugo kako ne može biti tetovir broj priznat od Nacionalnog kinološkog saveza ,pa ko je i odgovoran u prvom redu za identitet psa(tetovir broj) ako nije kinološki savez?Postupak oko veterinarske zaštite i certifikat nije problem to se i u BiH izdaje.
Komplikovanije procedure od uvoza psa u Norvešku ne znam ima li na svijetu.
E još nešto u EU ti "ne pije voda"ona žuta nego plava (pasoš)za zemlje EU.
Imam jako mučno iskustvo a Norveška ti je"gora"od EU.
« Zadnja izmjena: 31. 01. 2009. 00:00:01 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #8 u: 31. 01. 2009. 00:13:50 »
pazi nemoj brkati oko uvoza i privremenog uvoza,

drugo nema ulaska u RH bez čipa ako se ne priznaje broj nacionalnog kinološkog saveza.

To su trenutno važeći zakoni na teritoriju RH i nisam ih izmislio ja nego ih je donijelo ministartvo u suradnji sa upravom za veterinarstvo.

Jasno i glasno: nema uvoza psa bez dozvole. Što bi u prijevodu značilo svaka živa životinja koja se uvozi (ne misli se pod time dolazak na izložbe jer je to privremeni uvoz i takva roba mora biti izvežena) mora imati dozvolu za uvoz.
Oko boje sam malo fulao valjda je prije bila žuta, a ovo ti je 100 % sigurno. Kontrolu toga provode carinici na ulazu u RH.
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #9 u: 31. 01. 2009. 02:59:05 »
  uf Mislim da bi bilo najbolje da mi ga čovjek donese osobno.   fre

Zoran

  • Gost
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #10 u: 31. 01. 2009. 04:01:59 »
pa sta ceti pas iz uveza to je svakako drek........  zagi

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #11 u: 31. 01. 2009. 18:23:23 »
Kako bi psa uvezao iz BiH zar to nije uvoz,ni ja tamo nisam ljudima baš prodavao drek,pa mi nije ovo baš jasno.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #12 u: 31. 01. 2009. 18:41:29 »
uvoz je uvoz , svaki ulazak iz druge zemlje je uvoz
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Zoran

  • Gost
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #13 u: 31. 01. 2009. 18:47:19 »
uvoz je uvoz , svaki ulazak iz druge zemlje je uvoz

tako je! samo zavisi dali je carinik vidio ili nije vidio?  rol rol

Zoran

  • Gost
Odg: Uvoz pasa
« Odgovori #14 u: 31. 01. 2009. 18:59:06 »
uvoz je uvoz , svaki ulazak iz druge zemlje je uvoz

tako je! samo zavisi dali je carinik vidio ili nije vidio?  rol rol

ali između ovih zemalja ili drzava ili obrnuto nema uvoza ; http://de.youtube.com/watch?v=snbsxLLIu4s#noexternalembed&feature=related