Autor Tema: EPAGNEUL BRETON  (Posjeta: 115045 vremena)

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #375 u: 18. 09. 2013. 13:30:53 »
Clanak 15. Ime cistokrvnog psa
Imena svih pasa iz jednog legla moraju imati isto pocetno slovo. Ime uzgajacnice /uzgojno ime/ sastavni je i nedjeljivi dio imena psa oštenjenog kod jednog uzgajivaca i mora se uvijek potpuno navoditi uz ime psa.

Iz pravilnika Hrvatskog kinološkog saveza  zagi

Da to sam skuzio,jer kada sam kupovao Marinu,uzgaivac me je pitao da odaberem ime koje pocinje sa slovom M,ja sam namjerno rekao Marina da bi malo suprugu nasekirao,jer ime moje bivše je bilo Marina rol hao

Ali me sada zanima jedno,posto ja nisam "pro" uzgajivac,niti nemam uzgajivacnicu,kao onda sa imenima štenaca koje moja kuja okoti?Jel ih ja biram ili?

Offline kcujko1

  • K
  • *
  • Postova: 80
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #376 u: 18. 09. 2013. 13:37:02 »
To da imena moraju slijediti isto početno slovo je točno, ali to je ipak samo ime koje se navodi u papirima.
Tko će psa u lovu dozivati "Wyatt Earp"??? Nitko ne brani da pas ima neki normalni nadimak na koji se odaziva, a ono što piše u papirima neka ostane za one koji se papirima i bave.
Ili kako je Slavko Štimac jednom rekao - piše Hund, ali piše i Mile...

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #377 u: 18. 09. 2013. 16:15:25 »
To da imena moraju slijediti isto početno slovo je točno, ali to je ipak samo ime koje se navodi u papirima.
Tko će psa u lovu dozivati "Wyatt Earp"??? Nitko ne brani da pas ima neki normalni nadimak na koji se odaziva, a ono što piše u papirima neka ostane za one koji se papirima i bave.
Ili kako je Slavko Štimac jednom rekao - piše Hund, ali piše i Mile...

Pa normalno da su sva ta "fancy" imena samo za papire,ali upravo me to zanima.
Zanima me koja imena moram postaviti u papirima za svoje vlastito leglo?
Imaj na umu da nisam uzgajivac,niti imam uzgajivacnicu,moja kuja i pas koji ju je pario,oboje imaju papire i polozen IPO(ako je to bitno)!Kako uopce prijaviti leglo,te koje pocetno slovo imena moram naditi?

Offline moro

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1880
  • Bolje ružno pivat nego lipo plakat..
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #378 u: 19. 09. 2013. 20:12:15 »
Dali je ikome poznata krvna linija Wayatt Earp iz Srbije?
Čuo sam da je taj pas bio ili je još uvjek odličan.
Ima li itko kakvu informaciju o tome Bretoncu?
[/quote
 Pravo ime tog psa je Vayass Erp Alesasandro & Nicola iz poznate uzgajivačnice A&N u Srbiji evo ti i fotka pa uživaj ako voliš bretone  z10

Offline velimir

  • K 100
  • **
  • Postova: 315
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #379 u: 20. 09. 2013. 10:30:13 »
Nemoraš imati uzgajivačnicu da prijaviš leglo, u uzgojno ime staviš naziv mjesta gdje živiš ili nadimak, prezime ...
primjer Aron od ...
Ime koje se koristi u radu psa treba biti kratko i jasno možeš probat sa početnim slovima roditelja štenca ili ako je to prvo leglo kreni sa slovom  A .   d4 zagi

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #380 u: 20. 09. 2013. 22:24:45 »
Hvala svima na odgovorima,sada mi je puno jasnije.U međuvremenu "izguglao" sam pravilnik o imenima legala,pa eto ako nekoga zanimaju pojedninosti ovdje se sve moze procitati:

   Članak 3.
Ime uzgajivačnice
1. Psi ne mogu nositi ime uzgajivačnice drukčije od onoga koje je zaštićeno od strane
uzgajivača.
2. Jedan uzgajivač može zaštititi samo jedno ime uzgajivačnice iako uzgaja više pasmina.
3. Ime uzgajivačnice mora se koristiti za označavanje svih pasa jednog uzgajivača, bez obzira
na različitost pasmina.
4. Dodijeljeno ime uzgajivačnice je osobno i doživotno ili dok se ne ugasi.
5. Registrirano i odobreno ime uzgajivačnice više se ne može mijenjati. Ono se u pravilu gasi
smrću vlasnika uzgajivačnice ili pismenim izvješćem vlasnika uzgajačnice o prestanku
uzgoja. Ustupanje uzgojnog imena nasljednicima uzgajivača koji je zaštitio uzgojno ime,
može odobriti HLS uz dokaz nasljedno pravnog prijenosa. Vlasnik zaštićenog uzgojnog
imena može za sudionike u uzgoju uzeti bračnog partnera, braću ili potomke uz uvjet da nisu
mlađi od 18 godina. Predstavljanje takve zajednice ostaje i dalje na osnovnom vlasniku
uzgojnog imena (imena uzgajivačnice).
6. Ukoliko je želja zaštititi uzgajivačnicu koja se nalazi u vlasništvu više osoba, u zahtjevu za
uzgajivačnicu mora biti navedeno tko je nosilac uzgojnog prava, a tko suvlasnik.
7. Prijedlog za zaštitu imena uzgajivačnice treba podnijeti na propisanom obrascu . Prijedlog
mora sadržavati najmanje tri različita prijedloga imena, a Povjerenstvo za lovnu kinologiju
HLS –a će odlučiti o imenu uzgajačnice, a prednost će dati prioritetima navedenim pod
brojem jedan ukoliko traženo ime nije već dodijeljeno.
8. Nakon dodijeljivanja imena uzgajivačnice uzgajivač može putem pismene obavijesti HLS-u
odustati od njezine zaštite.
9. Vlasnik jednog zaštićenog imena uzgajivačnice dužan je držati se odredaba Pravilnika
HLS-a o uzgoju i upisu pasa i uzgojnih pravilnika i sve čistokrvne pse koje je uzgojio ili
nabavio u svoje vlasništvo bez iznimke upisati u rodovnu knjigu HLS-a. Ime uzgajivačnice
može se koristiti samo kod upisa štenadi za koju su rodovnice izdane poslije datuma
registracije uzgajivačnice.
10. Zaštićeno ime uzgajivačnice vlasnika koji se ne drže odredaba ovoga pravilnika HLS-a o
uzgoju i upisu pasa bit će brisano iz evidencije HLS-a.
Članak 11.
Ime psa
Imena svih pasa iz jednog legla moraju imati isto početno slovo. Ime uzgajivačnice (uzgojno
ime) sastavni je i nedjeljivi dio imena psa oštenjenog kod jednog uzgajivača i mora se uvijek
potpuno navoditi uz ime psa. Jedino se ime uzgajivačnice može opetovano pojavljivati u
imenima štenadi koja potječu iz istog legla.

Offline moro

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1880
  • Bolje ružno pivat nego lipo plakat..
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #381 u: 21. 09. 2013. 22:32:16 »
¨Ti se kolega na početku zanimao za određenu uzgojnu liniju,  a sad doša do pravilnika o imenima..?? Ma pusti to nabavi sebi psa( ako već nisi)  kupi kutiju-dvije  patrona  i čekaj da se otvori sezona..!! d7 d1 zagi

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #382 u: 22. 09. 2013. 00:05:34 »
¨Ti se kolega na početku zanimao za određenu uzgojnu liniju,  a sad doša do pravilnika o imenima..?? Ma pusti to nabavi sebi psa( ako već nisi)  kupi kutiju-dvije  patrona  i čekaj da se otvori sezona..!! d7 d1 zagi
Istina,pitao sam na pocetku za to-dobio odgovor,pa se lagano tema okrenula na imena ludiloo

Nazalost,jos nisam lovac,financije mi to ne dopustaju,za sada samo "iznamljujem" kuju(džaba) kumu koji ju koristi na patke d7 džaba je dok ne stignu gosti iz Italije rol

Offline sljukar

  • K 500
  • ***
  • Postova: 561
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #383 u: 23. 09. 2013. 08:23:25 »
Evo i kod mene pojacanje stiglo z14 superti
Apas -3.5 mj,moja mlada nada (Becker del cuore grande X Mari od Postara)
 zagi

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #384 u: 23. 09. 2013. 11:36:19 »
Evo i kod mene pojacanje stiglo z14 superti
Apas -3.5 mj,moja mlada nada (Becker del cuore grande X Mari od Postara)
 zagi
Ljepo štene,još ljepša glava bravooo
Jel to možda krv od Ivšinog Beckera iz Sl.Broda?

Offline sljukar

  • K 500
  • ***
  • Postova: 561
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #385 u: 23. 09. 2013. 11:51:18 »
Tako je!! d4
Jel ti poznat pas?

Offline ikominator

  • K
  • *
  • Postova: 21
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #386 u: 23. 09. 2013. 18:57:53 »
Tako je!! d4
Jel ti poznat pas?
Hohohoho kako ne bi znao Beckera,taj di god da se pojavi,pokupi glavnu nagradu z10
Becker ima hebačku krv,još nisam cuo da se netko pozalio na njegove štence!
Samo ti malca forsiraj u lov,da mu krv malo proradi d6

Moja Kuja ti je od Beckera kći,od malena sam ju "forsirao" u lov,iako nisam još lovac,nego onako-sa kumom!
Iako nije bas za izložbu(fali joj kila happi),u pronalasku,markiranju...je besprijekorna i dosta je tražena za iznamljivanje u lovu d7

Offline sljukar

  • K 500
  • ***
  • Postova: 561
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #387 u: 23. 09. 2013. 19:29:35 »
Ajd super,iskreno se nadam da ce bit ko njegovi predci jer ja u njega polazem velike nade!
Jel moze koja fotka tvoje kuje i od kojih je pasa sa majcine strane,te kad je proradila ( tj.sa kolko),kakav joj je nos,marka,radius... zagi
Inace kod Apaseve majke je isto jeeeb...krv,najjaca Postareva. d4

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #388 u: 23. 09. 2013. 20:44:56 »
Ja sam se napucao ispred svojih, a bilo im je 8 mjeseci samo. Ako je on pravi samo ti njega u lov sa 6-7 mjeseci slobodno, do tada malo vježbaj aport i navikni na pušku.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: EPAGNEUL BRETON
« Odgovori #389 u: 23. 09. 2013. 20:46:54 »
.