Autor Tema: Istocno Sibirska Lajka  (Posjeta: 4193 vremena)

Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Istocno Sibirska Lajka
« u: 15. 11. 2007. 17:09:14 »
ŠPIC TIP I PRIMITIVNI TIP PASA
SPITZ AND PRIMITIVE TYPES   


ISTOčNO SIBIRSKA LAJKA   [FCI No. 305]
Originalni naziv rase: LAIKA WASTATCHNO-SIBIRSKAIA
Zemlja porekla: RUSIJA
Sekcija: 2
Podsekcija:

Stvorena u lovnim područjima istočnog Sibira i Dalekog istoka. Nastala je ukrštanjem evenkiške, lamutskerske, amurske i drugih lajki. Konstitucija je snažna. Visina grebena mužjaka 55-63 cm, a ženki 53-61 cm. Indeks dužine tela mužjaka je 104-108, a ženki 106-110.

Tip i držanje: Uravnotežena, živahna. Tipično kretanje je galop mešan sa kasom.

Boja: Različite. Biber-so, tigrasta, melirana, bela, siva, crna, crvena i braon u svim šatiranjima. Male fleke (melirane) u svakoj od boja na nogama su dozvoljene.

Dlaka: Duga. Osnovna dlaka je gruba, gusta, ravna. Na vratu i plečkama dlaka pravi kragnu, a kod mužjaka na grebenu grivu. Podlaka gusta, meka.

Skelet: Snažan. Muskulatura dobro razvijena. Koža je debela bez nabora.

Glava: Klinasta, ali sa širokom lobanjom. Dužina njuške gotovo je jednaka dužini lobanje. Prelaz od lobanje ka njušci je postepen. Potiljna kost jako izražena. Njuška gledano iz profila, klinasta. Gornje linije glave paralelne. Usne suve, priležuče. Stoječe uši su trouglaste. Oči nisu velike, ovalne, koso postavljene, tamne boje. Nosna pečurka tamna, a kod belih i svetlih boja dlake dozvoljena je braon boja. Zubi su beli, snažni i makazasti.

Vrat: Mišičav, dužina je približne dužini glave, greben dobro razvijen, prelazi visinu
leča. Grudni koš je dubok, širok, mišičav. Slabine duge, blago padajuče. Stomak je blago prikupljen.

Prednje noge: Ravne i paralelne. Ugao izmeču plečki i ramenjača je 90-100 stepeni.
Visina lakta nešto je veča od polovine visine grebena. Prednje došaplje blago nagnuto.

Zadnje noge: Ravne i paralelne, sa dobro izraženim uglovima. Došaplje je gotovo vertikalno.

Šape: Gotovo okrugle. (Zaperci se ne odstranjuju)

Rep: Prstenasto ili srpasto na slabinama nošen, zavijen, nekada pokriva butinu ili srpasto na dole nošen. Doseže do skočnog zgloba, a može biti krači za 1-2 cm.



Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #1 u: 15. 11. 2007. 17:25:18 »
Pozdrav,svim forumasima.Otvorio sam i ovu temu,jer imam i od ovih pasa kod sebe,tako da bih zelio da podelim neka iskustva sa vama.Interesuje me da li neko od vas ima i da li lovi sa ovim prelepim psima.
Imam 2 primerka od njih i ujedno su to prve dve Istocno sibirske lajke u Srbiji!
Pozdrav!

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #2 u: 16. 11. 2007. 09:44:57 »
Pozdrav,svim forumasima.Otvorio sam i ovu temu,jer imam i od ovih pasa kod sebe,tako da bih zelio da podelim neka iskustva sa vama.Interesuje me da li neko od vas ima i da li lovi sa ovim prelepim psima.
Imam 2 primerka od njih i ujedno su to prve dve Istocno sibirske lajke u Srbiji!
Pozdrav!
Vidio sam ih jednom u zivotu i cuo nekoliko odlicnih prica o lovovima uz lajke.Vidio sam caki ineki kratki video.Mada ne sklice nasem gonicu gone jednako dobro koliko vidim i cujem

Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #3 u: 16. 11. 2007. 19:16:11 »
Pozdrav,svim forumasima.Otvorio sam i ovu temu,jer imam i od ovih pasa kod sebe,tako da bih zelio da podelim neka iskustva sa vama.Interesuje me da li neko od vas ima i da li lovi sa ovim prelepim psima.
Imam 2 primerka od njih i ujedno su to prve dve Istocno sibirske lajke u Srbiji!
Pozdrav!
Vidio sam ih jednom u zivotu i cuo nekoliko odlicnih prica o lovovima uz lajke.Vidio sam caki ineki kratki video.Mada ne sklice nasem gonicu gone jednako dobro koliko vidim i cujem
Lajke su za individualni lov i ne mora da mnogo lovaca ucestvuje u lovu.Lajka ne goni!Lajka trazi divljac i pritom koristi sva cula,a ne samo culo mirisa.Kad pronadje divljac pokusava da ga zaustavi u mestu.Najbolje je da su 2 ili 3 lajke koje su dobro obucene.Za razliku od gonica koji mogu da i danima gone divljac,lajka pokusava da je zaustavi do pola sata i posle toga ako ne uspe vraca se kod lovca i nastavlja sa radom.Ne moze da se desi da se lovac iz lova vrati bez psa.E sad i lajke se izmedju sebe razlikuju u radu.Od svih rasa Istocno sibirska je naj uverzalnija i sa najvecim parametrom trazenja divljaci...
Ovo je Chana,Istocno sibirska lajka mog prijatelja Ivana iz Finske i od njegove linije je i moj Nalle...



Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #4 u: 17. 11. 2007. 08:27:48 »
Na videu koji sam gledao upravo su drzale losa i oblajavale ga stoga sam i mislio da gone.Gon ili oblajavanje,vec sto je,bio je isprekidan i sto je los bio blize lovcu one su lajale sve brze.Cuo sam da isto tako rade i u Rusiji kad love trofejne veprove.Volio bih da to vidim.

Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #5 u: 17. 11. 2007. 09:21:32 »
Na videu koji sam gledao upravo su drzale losa i oblajavale ga stoga sam i mislio da gone.Gon ili oblajavanje,vec sto je,bio je isprekidan i sto je los bio blize lovcu one su lajale sve brze.Cuo sam da isto tako rade i u Rusiji kad love trofejne veprove.Volio bih da to vidim.
Da,mozda ja nisam dobro napisao.Lajka laje divljac samo dok ga vidi,a po tragu ne laje...
Evo jedan mali klip sa Naletom.Nazalost vlasnik gatera nije imao hrabrost da ga pusti unutra....
http://www.youtube.com/watchčv=TMampUuHT_I

Offline shaga

  • K 500
  • ***
  • Postova: 570
  • Wild Boar
    • Ima jedan grad na moru............
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #6 u: 29. 11. 2007. 16:56:35 »
Dvoumio sam se vise puta dali da se uklulucim na ovu temu i da priznam da nisam imao pojima da se ovim psima ide u lov!!!
Jednostavno naucen (naviknut) na drugi izgled lovackog psa............
Stvarno lijepo izgleda.
I nije mi jasno ono iz predhodnog posta da goni samo kada vidi divljac (pa to mogu da rade i svi psi)
Bez ljutnje ali jednostavno nevidim sebe sa ovim psom u lovu.
 
"A u ruke Mandusica Vuka Bice svaka puska ubojita"!!!!

Offline stankosi

  • K
  • *
  • Postova: 26
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #7 u: 01. 12. 2007. 00:10:47 »
Dvoumio sam se vise puta dali da se uklulucim na ovu temu i da priznam da nisam imao pojima da se ovim psima ide u lov!!!
Jednostavno naucen (naviknut) na drugi izgled lovackog psa............
Stvarno lijepo izgleda.
I nije mi jasno ono iz predhodnog posta da goni samo kada vidi divljac (pa to mogu da rade i svi psi)
Bez ljutnje ali jednostavno nevidim sebe sa ovim psom u lovu.
 
Tu nema nista lose,zato je i forum da se nesto vidi i cuje novo.
Lajka trazi divljac,i samo u trenutku kad je vidi pocinje da laje,i upravu si da to rade i drugi psi ali drugi psi nisu u stanju da tu istu divljac zadrze u mestu i po nekoliko sati.
Lajke uvek pokusavaju da zastave divljac,i u vecini slucajeva im to i polazi za rukom.Retko ces imati prilike da pucas u svinju od samo nekoliko metara razdaljine,ako lovis sa gonicima.Nikad nema da ti se dogodi da satima a nekad i danima cekas pomocnika (psa) iz lova,ako lovis sa lajkama,jer lajka ako ne zaustavi divljac u prvih pola sata,ona odustaje,vraca se kod gazde i nastavlja da radi dalje..Mnogo puta neces morati i da pucas,i trosis municiju.....ako lovis sa Istocno sibirskim lajkama.
Znaci lov sa lajkama je razlicit,od lova sa gonicima.Ako si sam sa gonicima,mnogo su ti male sanse da se vratis iz lova sa ulovom.Sa lajkama je drugacije,i ne treba ti niko u sumi,dovoljne su ti 2 obucene lajke i puska...mada nekad ti ni puska nece trebati z1.


« Zadnja izmjena: 01. 12. 2007. 00:14:39 od stankosi »

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Istocno Sibirska Lajka
« Odgovori #8 u: 01. 12. 2007. 09:50:12 »
Mene to podsijeti na NLTerijere od kojih su mi neki gonili,a neki samo lajali kad vide i zaustave divljac.
Po ovome znas da su psi nasli divljac dok sa gonicima nije uvijek tako jer znaju biti premeki ;)
Zanimljive su mi lajke i volio bih probati s njima lov na losa