Autor Tema: Šicara  (Posjeta: 2997 vremena)

Offline Sale Zr

  • K 100
  • **
  • Postova: 163
Šicara
« u: 05. 05. 2009. 22:20:15 »
LD Fazan iz Zrenjanina od 2003. godine organizuje lovačku šicaru za vreme uskršnjih praznika. Tako je i ove godine 18.aprila kod lovačkog doma na putu prema Mihajlovu i Jankov Mostu održana šesta po redu šicara. Za učešće je bilo prijavljeno trideset četiri takmičara, i prvi put ove godine uz pratnju starijih iskusnih lovaca i četvorica dečaka iz lovačkog podmlatka. Pucalo se na vinsku flašu napunjenu vodom na 60 metara na postolju, pivska flaša na 35 metara, i klatno – jaje na 35 metara i 15 metara. U prvom krugu je bilo moguće koristiti dva metka, po potrebi. Svaki pogodak je donosio određeni broj bodova, ali u principu svi koji pogode na sva četiri mesta se plasiraju  sledeći krug, gde je bilo dozvoljeno korišćenje samo jednog metka. Najveća dozvoljena krupnoća sačme je 4mm (šestica), a iskusniji strelci i lovci su svesni da je pravilno odabran metak od proverenog proizvođača presudan za rezultat, ne zanemarujući i veštinu samog pucača. Sistemom eliminacije ostala su tri takmičara koji su u raspucavanju, odnosno gađanju pivske flaše na 60 metara ostvarili sledeći plasman:

1. Janjić Bojan (Stajićevo)
2. Ćurčin Slobodan (Zrenjanin)
3. Stanić Stevica  (Elemir)

Posebno je bilo zanimljivo takmičenje dečaka, koji su na opšte oduševljenje prisutnih uspešno pogađali mete, i pokazali da su naučili kako se pravilno i precizno rukuje lovačkim oružjem. Na kraju redosled je bio sledeći:

1.Cvejanov Nikola rodjen 1997. Taraš
2.Garaji Igor  rodjen 1998. Zrenjanin
3.Garaji Ivan  rodjen 1998. Zrenjanin
4.Šaru Marko rodjen 1997. Zrenjanin

Lovački podmladak i najkomunikativniji takmičar Dušan Ugrizović su dobili diplome od organizatora (Slobodan Ćurčin ispred streljačke sekcije društva i sekretar LD Fazan Dragan Nikolić), a troje prvoplasiranih prigodne nagrade od sponzora Darka Levajića, iz firme Lovac iz Zrenjanina.  Druženje je nastavljeno u prostorijama lovačkog doma, uz piće i pasulj, koji standardno dobro kuva Borislav Martinov, čuveni čika Bora. Posebno se zahvaljujemo Milošević Sanji, jedinoj takmičarki koja je osvojila sve simpatije prisutnih,kao i dvojici takmičara, Mlađanu Diniću i Miletu Nikoliću koji su iz Beča doputovali i učestvovali u, sada već tradicionalnoj „Uskršnjoj šicari”.

Pripreme dan ranije



Organizatori



Joca lovnik i njegova ćerka Sanja



Podmladak



Pobednik




Šefe, koji ti je vrag?

Offline Sale Zr

  • K 100
  • **
  • Postova: 163
Odg: Šicara
« Odgovori #1 u: 05. 05. 2009. 22:23:34 »
Šefe, koji ti je vrag?

Offline Milan Martinek

  • K 100
  • **
  • Postova: 215
Odg: Šicara
« Odgovori #2 u: 11. 05. 2009. 13:51:00 »
Sale Zr,
Kolega lovac i Forumaš,
Drago mi je što si se javio na Forum sa jako interesantnim /za mene do sada najinteresantnijim/
natjecanjem "LOVAČKA ŠICARA" u Zrenjaninu. Sve je za pozdravit i pohvalit. BRAVO ! Ja sam
prisustvovao u svojoj bivšoj Lovačkoj Udruzi "SRNA SAMOBOR" sličnom natjecanju, ali sam imao
na to odmah veliku primjedbu. Zapravo; morali smo svaki od kuče donesti svoju original punu
flašu pive i u nju osobno gadjati! Tko je promašio, morao ju je natašte pred svima /kao kaznu/
popiti. Zamisli, svi smo odreda sutradan rasporedjeni za pogon, i to bez oružja.
NO, svako natjecanje je za preporučiti, jer svatko ima  jednaku šansu za pokazati  u čemu
je najbolji.
Moja jedina primjedba Sale Zr jesu ona četiri lovačka podmlatka na slici. Malo su po mojem mišljenju
/11-13 godina/ premladi da ih se uči na rukovanje i pucanje sa ubojitim oružjem. Njih bi trebalo
prvo učiti na hranjenje i uzgoj naše lovne divljači, a kada im po godinama dodje vrijeme,  tojest ,
Zakonski uvjeti, onda im dati u ruke sačmarice.
ALI, na mladima svijet ostaje i uz jaku kontrolu vodje natjecanja možda može i to.
Pozdrav Milan - uzgajalište divljih zečeva "ŽUMBERAK" - Hrvatska.           z11
« Zadnja izmjena: 11. 05. 2009. 13:55:26 od Milan Martinek »
Imam ja i dobri mana, volim dobro pojest i dobro popit.

Offline Sale Zr

  • K 100
  • **
  • Postova: 163
Odg: Šicara
« Odgovori #3 u: 11. 05. 2009. 20:06:00 »
Pozdrav za kolegu Milana!
Drago mi je što Vam se sviđa šicara. Nisam to spominjao, ali kod nas je procedura za svako takmičenje sledeća = Traži se dozvola od nadležnog MUPa, i ako se dobije na teren izlaze dežurni policajci koji nadgledaju ceo tok takmičenja. Puške moraju biti preklopljene i prazne, i svako odstupanje se kažnjava diskvalifikacijom, a za teže je zadužena policija, do sada hvala Bogu to se nije desilo. Puška se puni na liniji pucanja, a sudija je u neposrednoj blizini pucača. Podmladkari su puške imali u ruci za slikanje, posle su predavane pratiocima koji su sa njima prilazili liniji pucanja, i tek tu im davali u ruke i pratili sa sudijom ceo postupak, od punjenja, do nišanjena i samog pucanja, te prelamanja i pražnjenja. Nisam to detaljnije da sad napisao, izvinjavam se. A u pravu ste za podmladkare za učenje o uzgoju i zaštiti, to su sve deca pravih lovaca koji i te kako prenose znanja, a i obaveze koje idu sa zvanjem LOVCA...








 z10
Šefe, koji ti je vrag?

Offline fulir

  • K 100
  • **
  • Postova: 459
Odg: Šicara
« Odgovori #4 u: 11. 05. 2009. 22:52:57 »
daj malo podrobnije opišite pravila kaj te flaše stoje lete ili nešto treče ?

Offline Sale Zr

  • K 100
  • **
  • Postova: 163
Odg: Šicara
« Odgovori #5 u: 12. 05. 2009. 17:45:35 »
Pravila nisu komplikovana, flaše (napunjene vodom) stoje na postolju, vinska flaša se gađa na 60 metara, a pivska na 35 metara.



Jaje se postavi u korpicu na klatnu

Šefe, koji ti je vrag?

Offline fulir

  • K 100
  • **
  • Postova: 459
Odg: Šicara
« Odgovori #6 u: 13. 05. 2009. 00:29:08 »
ok kužim na prvi pogled izgleda lako moram probati pa da se uvjerim!

valdop

  • Gost
Odg: Šicara
« Odgovori #7 u: 13. 05. 2009. 17:04:56 »
ne bih volio da me opet neko proziva za ovo ili ono ali ne mogu a da ne pitam:
- ko skuplja staklo po travi poslije pucanja, ako ga skuplja, nije valjda da tu ne dolaze i lovački psi ?

 

Offline Sale Zr

  • K 100
  • **
  • Postova: 163
Odg: Šicara
« Odgovori #8 u: 13. 05. 2009. 19:54:16 »
Pravo pitanje valdop! Žao mi je što nemam bolju fotografiju, ovde se ne vidi baš dobro, oko stuba na zemlji je veliko parče najlona (to plavo) na koji padaju delovi stakla, ako nešto i pretekne sve se pokupi i baci u kontejner za đubre.

Šefe, koji ti je vrag?

valdop

  • Gost
Odg: Šicara
« Odgovori #9 u: 13. 05. 2009. 20:00:21 »
sale, znaš što mislim, ali poludim kad u šumi nađem bocu, cijelu ili razbijenu, ovu drugu češče nalazim. sve je počelo prije dvadesetak godina kad sam stao čizmom (novom,gumenom,skupom) na krhotinu pivske boce. i danas imam ožiljak na tabanu. pozz

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Šicara
« Odgovori #10 u: 13. 05. 2009. 20:23:09 »
Koga zmija ugrize taj se i guštera boji...  fre