Autor Tema: RASKLOPNI-PREKLOPNI NOŽEVI (Folding Knife), LOVAČKI, TAKTIČKI i dr VAŠA ISKUSTVA  (Posjeta: 5487 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
 d1
                                                                                             teaa
Volio bih znati što cijenjene kolege s ovog Foruma misle o rasklopnim (preklopnim) noževima te njihovim manama i prednostima u odnosu na fixne noževe. Koji su najbolje tvrtke koje proizvode preklopni noževe? Preklopni noževi po vrsti namjene lovački, taktički, višenamjenski i sl. Vezano uz vrstu namjene po Vama osobno koji su najbolji preklopni noževi? Koje preklopne noževe koristite? Kakva su Vaša iskustva s ovom vrstom noževa i slično. Ja osobno smatram da među preklopnim noževima uopće noževi ZT Knives (Zero Tolerance Knives) zauzimaju posebno mjesto.

https://zt.kaiusaltd.com/

http://hiconsumption.com/2016/02/best-zero-tolerance-pocket-knives-for-edc/
                                                                                      zagi
« Zadnja izmjena: 08. 08. 2017. 08:17:25 od perop »

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Victorinox hunter nema premca gss ,cijena ,prakticnost,upotrebljivost,trajnost...nevjerujem da ima sta bolje a jeftinije.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
perop, iskreno, strucnjak za nozeve ja nisam.
Kvalitete koje ocekujem  od noza su: da drzi ostrinu, i da bude koliko-toliko otporan na ruzinu.
Predrasude prema sklopivim ili fiksnim nemam.

Kad je rijec o sklopivom nozu, trazim da ima k tome i minimum dodatnih funkcija koje mi mogu posluziti, ali realnih funkcija - ne hipotetskih.
Znaci, moderni "swiss army knife" sa gomilom od dvadesetak i vise funkcija, a od kojih mi trebaju mozda 2-3 izbjegavam.

Kad spominjem dodatne funkcije noza,  bitno je reci da sa godinama postajem zaboravan.
Cesto mi se znalo desiti da odem u lov pirsanjem, i zaboravim stap.  uf

Znaci, pojavila mi se potreba za sklopivom pilom, kao dodatnom funkcijom kad u lovu moram odrezati granu / stap.
Zato sam trazio takav skolpivi noz.
Slucajno mi se ukazala prilika u jednom ducanu, i kad sam vidio pilu na nozu, odmah sam uzeo.
I nikad nisam pozalio.

Rijec je o "Kodiak" sklopivom nozu, tvrtke "Browning".
http://www.browning.com/products/knives/hunting-knives/kodiak.html

(moj noz ima nesto drugaciju drsku, a na linku je vjerojatno nova serija)

Drzi ostrinu, ne hvata ruzinu, pila reze granu bez problema, a sa gut cutterom uspijevam otvoriti meksu divljac: Dakle, srnecu divljac, i nazime do 60-tak kila.

Svinju od 100 gut cutter vec ipak ne moze otvoriti.

Uglavnom , noz za preporuciti.
Gente Balcanico!

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
                                                                                                     teaa
roger  d1 bilo mi je čudno da se jako malo piše o preklopnim noževima. Ako se ide u uobičajeni lov oni su moj prvi izbor, zbog težine i jednostavnosti. Druga je stvar ako se ide u lov na više dana tada uz preklopni nosim i fiksni nož. Ja u ruksaku nosim i sklopivu pilu za drvo koja je jako efikasna.
                                                                                               zagi
« Zadnja izmjena: 08. 08. 2017. 10:12:37 od perop »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Fiksni noz, malo duze ostrice mi je nezaobilazan, pogotovu u slucajevima traznisranja mesa.

E, sad, pila, sklopiva pila, cavli, cekic, kosir, sjekirica, motorna pila, sve su to stvari koje dobro dodju, i treba ih imati u autu, mozda u ruksaku, ali ovaj dzepni nozic je moj "survival knife".

Uglavnom, imam jedan "lovacki pojas", dan prije lova na njega nanizem sitnice koje mislim da mi mogu trebati.
Znaci, kad izadjem iz auta, zapasem si pojas, i imam sve sta mi treba. Ne moram razmislajti.
Plus puska na rame, i dvogled oko vrata.

Od tih sitinica na pojasu mogu nabrojati;
Range finder, sklopivi noz, fiksni noz, lampa, etui za streljivo, visak za sitnu divljac, pistolj za samilosni.... naravno ne sve za svaki lov, vec samo ono sta planiram u narednom lovu. Na taj nacin si ustedim i olaksam nosenje ruksaka, ako mi nije potreban.

Medjutim, mogu reci, sklopivi browning noz je u svakom lovu.

Da dodam naknadno, u editu, nekako imam dojam da su fiksni nozevi nacelno jaci, sa duzom ostricom, vecom drskom koja je ergonomski bolje prilagodjena ruci, pa tako ugodniji za duzi i zahtjevniji rad (transiranje na primjer).
Sklopivi nozevi, ergonomijom su vise prilagodjeni osnovnoj funkciji a to je da se sklope, manje za duzi rad, a vise za nosenje.
« Zadnja izmjena: 08. 08. 2017. 11:08:45 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Max011

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1216
  • Zbogom Šakira bejbi...
Preklopnjak je dobar onoliko koliko mu je jaka brava i to je alfa i omega kad se razmišlja o nabavci istog. Dakle prvo brava pa onda sve ostalo.

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Preklopnjak je dobar onoliko koliko mu je jaka brava i to je alfa i omega kad se razmišlja o nabavci istog. Dakle prvo brava pa onda sve ostalo.
teaa
Max u pravu si čelik (vrsta materijala), način izrade i svakako brava čine osnov dobrog preklopnog noža.

Ovdje ih ima za svačiji ukus i džep.

17 Best Elite Folding Knives to Upgrade Your EDC - Gear Patrol

https://gearpatrol.com/2015/06/17/best-elite-folding-knives/
 zagi
« Zadnja izmjena: 09. 08. 2017. 11:25:25 od perop »

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
sto se tice preklopnih nozeva, eka nordic t8 je nesto u sta sam zaljubljen.
za dizajn, lezanje u ruci, prakticnost, cista petica.
ostrina i drzanje ostrine, takodjer...jedan kolega se nebu slozil samnom ;D , pozdrav sjor z10 , al ja sam zadovoljan.

svicarci su odlicni i ja ih volim. on mi je pojam dzepnog nozica bio oduvijek...
medjutim, oni su stvoreni za gablec i slicne lakse poslove i ne treba od njih ocekivati cuda, jer za to nisu ni napravljeni.
jedini problem koji imam s njima, kao sta je kolega roger naveo, je taj sta im uvijek nesto fali, a imaju nesto sta ne da mi nije potrebno, nego ne znam ni cemu sluzi.
po meni, svicarac mora imati noz, pilu, otvarac za boce i otvarac za konzerve (na njima je manji i veci sarfciger), otvarac za butelje i krizni sarafciger.
amen. nista vise ni manje.
naravno 11cm duzina.
takav model nisam uspio jos vidjeti, ako netko zna neka javi. :)
i jos nesto. umjesto onih cackalica i pinceta utaknutih u drsku (koje meni ne sluze nicemu, osim da ih redovito izgubim) bilo bi puno bolje kad bi postojala opcija s nekom 'turpijom' il slicno, koja se vadi iz drske, za ostrenje.
al dobro, to su sad vec moje fantazije happi
ko nece te silne dodatke, victorinox solo 11cm, odlican izbor za svaki dan.
 zagi

Offline ralf

  • K 100
  • **
  • Postova: 209

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
« Zadnja izmjena: 09. 08. 2017. 14:04:29 od perop »