Autor Tema: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIČARE?  (Posjeta: 91317 vremena)

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: dresura ptičara
« Odgovori #45 u: 30. 01. 2009. 08:16:15 »
Cijenjene kolege dali ima netko tko je već imao kakovih iskustva u dresuri ptičara. kako natjerati psa da zaroni u vodi ili kako ga natjerati da savršeno markira: z14
Prije 15-aestak godina imala sam engleskog ptičara ljubimca, nisam lovac i nije me zanimalo da nauči što treba raditi u lovu ali sve je znala sama od sebe. Markirala, ronila i usred zime a ljeti se moje dijete uopće nije moglo kupati pored toga psa jer bi je vukla iz vode pa i ronila za njom. Ako je pas jako vezan za vlasnika ide za njim i u vodu i u vatru i to treba iskoristiti da nauči zaroniti i uživati u vodi. Opet imam engleskog ptičara i nije htio u vodu dok ja nisam prva ušla i zaplivala. Čini mi se da će najteže biti postići mirnoću kod polijetanja ali mlad je još pa radimo, radimo...

    LP
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #46 u: 27. 02. 2009. 23:44:44 »
Ovako izgleda ferma kad potpuno obučen ptičar markira 4-5 sati.....................slika od prošle nedjelje.............

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #47 u: 03. 03. 2009. 00:13:10 »
 hao hao hao hao

Zoran

  • Gost
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #48 u: 03. 03. 2009. 00:50:28 »
Ovako izgleda ferma kad potpuno obučen ptičar markira 4-5 sati.....................slika od prošle nedjelje.............

pa znaci da je moguce da jos uvjek markira,,,,,,,  hao

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #49 u: 03. 03. 2009. 09:28:23 »
 ;D ;D ;D ;D ;D

Sta markira? Vjerovatno parizer u torbici!?

 ;D ;D ;D ;D ;D

Offline germa

  • K
  • *
  • Postova: 4
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #50 u: 04. 03. 2009. 15:58:20 »

pozdrav svim ljubiteljima pticara a naravno i ostalim lovcima.ja sam kupio irskog setera od radnih roditeljakoji je bio godinu dana star.pokusavao sam ga uvjezbati ali jednostavno ne ide.on ima jako izrazenu volju za lovom i jos nikad nije markirao nista neg samo razgoni svu divljac,fazna,zeca ,srne.posto je ovo moj prvi pticar interesu je me da li je ferma urodena osobina ili se stice radom

Offline miroslav_dabic

  • K 100
  • **
  • Postova: 277
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #51 u: 04. 03. 2009. 16:46:55 »
Moja bretonka je napunila cetiri mjeseca...nisam je nikako izvodio u loviste...kada bih trebao poceti i na koji nacin sa obzirom na godisnje doba....kakvoj obuci pristupiti i sta prvo raditi jer ovo mi je prvi pas i nemam iskustva sa skolovanjam pasa...
Nije car u lovu,car je u hajci...

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #52 u: 13. 03. 2009. 07:48:08 »

pozdrav svim ljubiteljima pticara a naravno i ostalim lovcima.ja sam kupio irskog setera od radnih roditeljakoji je bio godinu dana star.pokusavao sam ga uvjezbati ali jednostavno ne ide.on ima jako izrazenu volju za lovom i jos nikad nije markirao nista neg samo razgoni svu divljac,fazna,zeca ,srne.posto je ovo moj prvi pticar interesu je me da li je ferma urodena osobina ili se stice radom

Da li markira išta? Muhe, leptire, mačku na krovu? Kako reagira na sve dok je na povodniku, mislim da li onda markira? Pokušajte s dugim povodnikom u dvorištu na goluba, prepelicu ili slično.
 Na terenu ne treba raditi niti očekivati nešto prvih 15 min. trčanja, dok se ispuca. Nakon toga na povodac par minuta, pa puštanje u vjetar da radi nosom... Moj recimo markira ali još rijetko izdrži miran nakon polijetanja već pojuri kratko za pticom, to je normalno za mladog psa i to treba uraditi. Kod mene su srne toliko brojne da svaki čas izlaze pred psa na par metara i kad ih vidi isto juri za njma a kad leži u gustišu onda ju markira. Sposobnost markiranja je urođena osobina ali ako nije njegovana i poticana  može se izgubiti.
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline germa

  • K
  • *
  • Postova: 4
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #53 u: 22. 03. 2009. 23:19:27 »
hvala na savjetu.moj pas markira macke i golubove na povodcu ali je problem kad ga pustim u loviste ja vise nemam kontrole nad njim,juri ko muha bez glave.kuci i u setnji on me slusa savrseno a u lovistu jednostavno poludi jer ima jako izrazen nagon za lovom i ne obazire se na mene.sve fazane do sad je gonio dok se ne podignu a onda malo potrci pa se vrati.jos jednom se puno zahvaljujem i nadam se da cemo opet razmjenuti misljenja.
pozdrav
nermin

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #54 u: 22. 03. 2009. 23:31:35 »
hvala na savjetu.moj pas markira macke i golubove na povodcu ali je problem kad ga pustim u loviste ja vise nemam kontrole nad njim,juri ko muha bez glave.kuci i u setnji on me slusa savrseno a u lovistu jednostavno poludi jer ima jako izrazen nagon za lovom i ne obazire se na mene.sve fazane do sad je gonio dok se ne podignu a onda malo potrci pa se vrati.jos jednom se puno zahvaljujem i nadam se da cemo opet razmjenuti misljenja.
pozdrav
nermin
Nije to nagon za lovom jer njega ima svaki pas i po toj logici svaki pas bi trebao bezglavo lutati lovistem ne obaziruci se na gazdine pozive i komande..
To ti je po meni stvar (ne)obuke a nesto o tome bi se dalo napisati..

Ozbiljniji dio obuke obuhvata obuku u poslušnosti i vodljivosti.

Poslušnost je disciplina neophodna svim psima. Ona se sastoji u tome da pas poslušno dolazi na poziv gospodara i da izvršava sve radnje koje traži od njega. Ovoj se disciplini pas obučava od najranije mladosti. Obuku vršiti u dvorištu. Mladom štenetu odmah treba dati ime i dozivati ga imenom npr. “Lesi – dođi”. Kad dođe traba ga nagraditi sa komadićem mesa, čvarka, pomilovati ga i pohvaliti. U početku pas ne zna šta se od njega traži. Treba biti strpljiv i ponavljati radnje koje zahtijevamo da pas shvati šta od njega tražimo. Psa treba zvati imenom, kasnije zviždukom – da nauči dolaziti na poziv. Ne smije se gubiti strpljenje i udarati pas, jer pas to može shvatiti da dolazi da bi dobio batine. Vježbu treba u svakoj prilici ponavljati, a naročito kasnije kada ga privikavamo vođenju na povotcu, obzirom da će pas tada nerado dolaziti, jer ne trpi povodac.

Vodljivost je disciplina kojom nastojimo obučiti psa da poslušno ide na povotcu, uz lijevu nogu, a kasnije bez povotca. Vježba počinje izmečđu 3-6 mjeseci. Njoj prethodi navikavanje psa na ogrlicu. Ogrlicu od meke kože staviti psu oko vrata, ne stegnuti je previše, ali tako da je pas ne može skinuti. Pas je nerado prima, nastoji da je skine, ali brzo navikne na nju. Iza toga se zakači povodac, koji je nešto duži. Pas će pokušati da se oslobodi povotca, pa prvog dana treba pustiti da pokušava da ga se oslobodi. Tek kad shvati da ga se ne može osloboditi, postepeno ga navikavati da se kreće u povotcu uz vodića. Ako pas potrči naprijed, treba naglo trgnuti povodac, a isto tako ako i zaostaje. Psa treba i tada pomilovati i pohvaliti. Ako želimo da psa naučimo – naviknemo da ide strogo uz nogu, treba koristiti zid ili ogradu, tako da on ne može lijevo od zida, a desno mu priječi vodić. Ako pas ipak pokušava desno, ne treba ga udarati, nego blago očepiti. Kad smo sigurni da pas poslušno ide uz nogu, da ne zaostaje, ne istrčava ili ne ide lijevo – desno, možemo oprezno skinuti povodac i dozvoliti da pas ide slobodno uz nogu. Kod tvrdoglavijih primjeraka preporučljiva je upotreba ogrlice na stezanje i sa čavlićima.

 Sjedi
Ova vježba upotpunjuje poslušnost i vodljivost psa. Sa vježbom se počinje kada je pas savladao disciplinu na “vodljivost”. Povodnik se zategne lijevom rukom natrag i malo uvis, a desnom se rukom psu pritišću sapi ka zemlji uz komandu “sjedi”. To se ponavlja nekoliko puta, zatim se izostavlja pritisak rukom na sapi, a samo blagim trzajem povodnika i komandom “sjedi”. Kad pas ovom disciplinom dovoljno ovlada u mjestu, vježbu pokušavamo iz pokreta , dok ne dođemo dotle da on, čim se zaustavimo, sam sjedne.

« Zadnja izmjena: 22. 03. 2009. 23:34:06 od Kobasan »

Offline germa

  • K
  • *
  • Postova: 4
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #55 u: 23. 03. 2009. 10:10:16 »
kao sto sam napisao prije ja nemam problema u setnji,znaci ,ide pored lijeve noge odvezan,kad ja stanem on sjedne.komande tipa sjedi lezi i sl radi bez problema,dolazi na poziv.kad je u kuci nemam niti jedan problem,imam osjecaj da zna sta ja mislim.ako ga prijeko pogledam odmah ide na svoje mjesto a aako mu se lijepo javim spreman je za igru istog trenuka.sve ovo vrijedi u setnji ulicama a u lovistu je jednostavno drugi pas

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #56 u: 23. 03. 2009. 10:23:16 »
Pas je zabrijao da je on tebi gazda kad ste u lovištu!  hao Teletakt je rješenje, ako je tako tvrd. Nema smisla derat se za njim je ti ode autoritet... A ako ga stisneš sa strujom, dolazit će tebi da ga braniš, u tebi tražit zaštitu... samim time biti tebi bliže a i poslušniji...

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #57 u: 23. 03. 2009. 10:30:45 »
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom

Mene zanima kakvo je pravilo u lovu sa labradorom? Kad digne fazana on mora otići u down ili retriveri smiju trčati za divljači u letu, za razliku od ptičara?

HVALA

 dr.i


Offline germa

  • K
  • *
  • Postova: 4
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #58 u: 23. 03. 2009. 10:38:09 »
Pas je zabrijao da je on tebi gazda kad ste u lovištu!  hao Teletakt je rješenje, ako je tako tvrd. Nema smisla derat se za njim je ti ode autoritet... A ako ga stisneš sa strujom, dolazit će tebi da ga braniš, u tebi tražit zaštitu... samim time biti tebi bliže a i poslušniji...

hvala deane,ja mislim da je to rjesenje,gdje mogu nabaviti teletakt.ja zivim u svedskoj i mislim da ovde to ne postoji jer svedani imaju drugacije poglede na pse

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: KAKO ŠKOLUJETE SVOJE PTIčAREč
« Odgovori #59 u: 23. 03. 2009. 10:44:32 »
Ja sam imao sličan problem sa svojim prepeličarom. Nije bio stabilan na pucanj, makar je sa šunjkavcem lakše. Jer on nakon kaj pronađe divljač mora ju glasno goniti, ali naravno kratko. Znači on digne fazana, javi se i tek kad ptica poleti i on krene trčat za njom

Mene zanima kakvo je pravilo u lovu sa labradorom? Kad digne fazana on mora otići u down ili retriveri smiju trčati za divljači u letu, za razliku od ptičara?

HVALA

 dr.i


Labrador spada u skupinu pasa koji su retriveri-donošači divljači... Znači on hoda uz nogu lovcu i nakon kaj ptičar nađe divljač, lovac je digne i pukne, aporter na zapovijed ide po tu divljač.