Autor Tema: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?  (Posjeta: 18691 vremena)

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #15 u: 12. 07. 2008. 15:55:18 »
 :D I moj kerusa je isto jako temperamentna. Kad moj otac ustane ujutro pre mene, cesto je pusti iz boksa u dvoriste da se istrci malo i poigra. Kada se ja u tom trenutku pojavim u dvoriste, trci na mene kao luda, skace...ponekad kada su joj noge umazane u blato ili mokre, ona skace na mene i sve me umaze. nemogu da se otmem od nje.Ali ja je zato volim, sto je tako puna energije. Predvece  je mozda malo izvedem u polje u setnju da se malo istrci i izigra, pa cemo videti imali nekih novina u njenom ponasanju...

Interesuje me jos nesto. Dlaka joj je OK, boja, na usima usi.... Medjutim "zastavice" na prednjim i zadnjim nogama su joj prilicno kratke u odnosu na starije bretonce. Hoce li joj porasti sa vremenom ili tesko? Jer to neka mana kod nje?

Offline hzoran

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #16 u: 20. 07. 2008. 19:57:05 »
pozdrav kolege lovci.obecao sam fotografije na predhodnoj stranici medjutim posao (poljoprivredni radovi ) mi to nisu dozvoljavali .ovih dana cu ih postaviti.inace veoma sam zadovoljan bretonkom koju sam dobio prije par nedelja .gledam da je izvedem u polje svaki drugi dan .u pocetku sam je vodio na krace setnje po polju a sad je to vec duza setnja .lepo markira prepelicu , jedino za zecom hoce da potrci ali se vrati na poziv.jedva cekam pocetak sezone na prepelice bas me zanima a, i malo brine kako ce reagovati na pucanj valjda se necemo obrukati.
eto toliko od mene pozdrav svima i dobar pogled/kob 

Offline hzoran

  • K
  • *
  • Postova: 91
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #17 u: 09. 08. 2008. 16:38:38 »
pozdrav svima.evo da saopstim utiske i zapazanja moje bretonke u lovu.ne mogu reci da sam zadovoljan generalno njenim radom mada, sam ja mozda previse ocekivao. prvo sto sam primetio je da kad vidi drugog psa u lovu ona bi se igrala sa njim,dok drugi pas markira ona utrcava ispred njega i kvari mu marku dize prepelice a, mi smo jos daleko ,na pucanj je plasljiva i vrzma mi se oko nogu jedno 10 minuta pa se posle oslobodi pa nastavi da ide ispred nas a opet na pucanj trk kod mene .dzaba keksici i pohvale tj. bodrenje jednostavno se boji pucnja. u cetvrtak sam bio sa njom zadnji put u lovu i samo sam ja poveo psa. u pocetku nije reagovala na pucanj mozda za to sto je bila dalje od kolege koji je pucao i skolski je aportirala prepelicu posle toga na pucanj opet trk kod mene . prepelice smo mi dizali na 2-3metra od nas  a ona nista.ide iza mene i gleda me tuznim ocima ko veli ajdemo kuci meni je dosta.tako da sam otisao ranije iz lova dosta zabrinut.veoma bi cenio ako bi mi neko pomogao savetom . pozdrav svima

Offline niko 67

  • K
  • *
  • Postova: 19
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #18 u: 09. 08. 2008. 20:30:26 »
imam bretonca 4 godine stara i sada nemam nikakvi problema , prva godina je vise protekla u igri druga godina lova na prepelice cvrsto i dugo markiranje dobar aport,na bene slab kratko markiranje podizanje bene prije mog dolaska ali u trecoj godini nikakvi problema sve ok cvrsta marka dobar aport,17 otvor lova na prepelicu sigurno ce sve bit ok

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #19 u: 10. 08. 2008. 20:35:05 »
pozdrav svima.evo da saopstim utiske i zapazanja moje bretonke u lovu.ne mogu reci da sam zadovoljan generalno njenim radom mada, sam ja mozda previse ocekivao. prvo sto sam primetio je da kad vidi drugog psa u lovu ona bi se igrala sa njim,dok drugi pas markira ona utrcava ispred njega i kvari mu marku dize prepelice a, mi smo jos daleko ,na pucanj je plasljiva i vrzma mi se oko nogu jedno 10 minuta pa se posle oslobodi pa nastavi da ide ispred nas a opet na pucanj trk kod mene .dzaba keksici i pohvale tj. bodrenje jednostavno se boji pucnja. u cetvrtak sam bio sa njom zadnji put u lovu i samo sam ja poveo psa. u pocetku nije reagovala na pucanj mozda za to sto je bila dalje od kolege koji je pucao i skolski je aportirala prepelicu posle toga na pucanj opet trk kod mene . prepelice smo mi dizali na 2-3metra od nas  a ona nista.ide iza mene i gleda me tuznim ocima ko veli ajdemo kuci meni je dosta.tako da sam otisao ranije iz lova dosta zabrinut.veoma bi cenio ako bi mi neko pomogao savetom . pozdrav svima

Strah od pucnja može biti veliki problem u radu pasa ptičara. Ako strah od pucnja ide leglom dakle ako je urođen tu nema pomoći takav pas može biti samo kućni ljubimac. Ako je pas samo uplašen dakle prepadnut od nekog praska ili pucnja sa istim treba biti jako oprezan. Jedno vrijeme treba izbjegavati pucanje ili pucati samo kada je pas zanesen i zainteresiran lovom ili ako je dalje od nas pa ne čuje ili slabo čuje pucanj. Ja sam mog poentra od straha na pucanj oporavljao mjesecima. Počeo sam u lovu na prepelice u kolovozu a tek sam normalno lovio šljuke u siječnju. I danas se ponekad doduše rijetko zna prepasti. Pokušajte sa CD ili kazetama na koje se snimi jaka pucnjava (npr.trening sa streljane ili tome slično) i to glasno pustite kada pas jede ili se igra da mu to postane uobičajen zvuk. Mislim da bi to moglo pomoći

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #20 u: 18. 10. 2008. 00:17:13 »
Pozdrav,

Nije me bilo jedno duze vreme, posao, obaveze i sl...

Moram da Vam kazem da sam u prethodnom periodu "intenzivno" radio sa svojom bretonkom i da sam postigo znacajan napredak. Stalno je izvodim u polju punom jarebica, malo po malo pocela je da radi jarebicu sasvim pristojno(da ne kazem odlicno). Nema jarebicu koju ne oseti i ne markira. Medjutim marka nije jos uvek ona cvrsta, sigurna, ali je sasvim pristojno. Na fazana jos uvek nisam naiso tako da neznam kako ce da se ponasa kada nadjemo nekog.Zeca je markirala prvi i jedini put kada je dosla u kontakt sa njim,. Kazem marka nije bas neke preterano "cvrsta" i sigurna ali je vrlo pristojna. Na prepelicu nije radila u pocetku lovne sezone, medjutim zadnjih nekoliko lovova i tu je pokazala napredak, imala je nekoliko marki i naravno odstreljenih prepelica pred njom.Hoce cak i divljac da nosi(mada nije naucena na aport).Kada ubijem nesto uhvati divljac u usta i nosi je po polju, ponekad je donese blizu mene nekad ne...Mislim da je jos mlada i da se pomalo plasi ostalih kerova oko nje kao i lovaca koji idu u grupi samnom pa zato nije sigurna gde da nosi divljac. Sve u svemu popravljamo se  d4. Generalno njenim izgledom nisam zadovoljan mislio sam da ce se kako raste prolepsavati, ali nekako to slabo ide,lepa je ona, ali kokretno usi su joj nekako male i dosta visoko ugradjene, dlaku dobija sve duzu i dizu ,ali dobro... Interesuje me posto je najcesce izvodim na trening gde ima puno jarebica, ona ih nalazi perfekno markira...hocu li morati isto tako da je ucim i na fazana ili zeca ili ce jednostavno, posto je naucena na jarebicu kako treba da radi, znati sta da radi kad nadje fazana?

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #21 u: 21. 10. 2008. 15:55:52 »
Primjetih zgodnu raspravu, pa reko da se ubacim. Nemam bretona, imam vižlu. Po temperamentu i ostalim psihičkim karakteristikama slična bretonu: temperamentna, zaigrana, osjećajna i predana gazdi. Nadovezao bih se na početke rada u polju. Ja sam sa svojim prvim psom bio doslovno svakodnevno u polju od njegovih 5mj. do godine dana. Na početku je to bilo više istrčavanje sa manjim tenzijama prema lovu, ali s vremenom se to mijenjalo. Sa navršenih 14 mjeseci išli smo na IPO, a mjesec dana kasnije na C utakmicu. Pas je položio oboje, sa maksimalnim brojem bodova u poslušnosti, ali kako sudac preferira njemce, dao mu je lošije ocjene za rad. Mjesec dana nakon položene utakmice pas je  "proradio" maksimalno. Prije dvije godine kupio sam kuju (vižlu) i kod nje se ponovila ista stvar - potpuno je proradila tek nakon navršenih godinu i pol.

Ovim sam htio reći da se ne moraš brinuti i da će ti pas biti 100 % koristan tek od navršenih 1,5 - 2 god.
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #22 u: 22. 10. 2008. 16:35:47 »
Da slazem se.

A evo sad jos jednog pitanja  ;)

Prilikom rada pticara svi znamo da je osnovno sto pticar radi markiranje. Medjutim sta se desava kada markira zeca i zec se podigne i pocene da bezi, dali pticar(breton) treba da pojuri zeca laje za nim(kao gonic), pa cak i da prati trag nekih par stotina metara i ili jednostavno da odustane od zeca? Moje misljenje jeste da pticar nikad nemoze da goni zeca, jer mu to nije posao. Medjutim neki iz mog udruzenja kazu, da obavezno mora da ga goni. Ako ga ne goni onda to nije dobar pticar. Pa se ja onda pitam ako ga pticar i markira i goni i prati na tragu...cemu onda sluze gonici?  d4

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #23 u: 23. 10. 2008. 08:37:21 »
Moje mišljenje je da ptičar nebi trebao goniti zeca. Stariji lovci kažu da bi pas trebao goniti zeca, jer u slučaju kada je zec ranjen, a u mogućnosti je trčati, pas bi ga trebao uloviti i udaviti te donijeti vlasniku. Razlog zašto nije dobro da ptičar goni zeca je sljedeći: pas markira zeca na nekoj kraćoj udaljenosti (5 - 10 m), zec se digne i krene u bijeg, pas krene za njim, a lovac puca. Vjerojatnost da pas nastrada je velika. Ako uzmemo u obzir da se sa ptičarom lovi u skupnom lovu, a lovaca, nažalost, ima svakakvih, velika je vjerojatnost da netko od lovaca napuca psa. Meni je to dovoljan razlog da psa stopiram na zeca. Jebo zeca. U cijeloj državi svi zečevi ne vrijede koliko meni moj pas.   
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #24 u: 23. 10. 2008. 12:05:07 »
Saznat ću do sutra koji ispit za ptičare je točno,a jedan od stavki koja se ispituje je suzdržanost na zeca. Ptičar zeca ne goni, nego vuče za njim. A i to kaj veli Jackal, kad pas ferma zeca, zec se diže, a pas stoji ti komotno možeš pucati za zecom, a ako je pas na repu zecu? Znate i samai kako je sa prepelicama, koliko puta pas pojuri za njom pa se mora pucati psu iznad glave. Ili bolje ne pucati, nego da pas samo na prepelicu stoji, pa nakon pucnja na zapovijed ide ju tražit i donijet.

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #25 u: 23. 10. 2008. 12:14:01 »
Koliko ja znam, od svakog ptičara se očekuje mirnoća na polijetanje, odnosno dizanje divljači...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #26 u: 23. 10. 2008. 12:14:32 »
Koliko ja znam, od svakog ptičara se očekuje mirnoća na polijetanje, odnosno dizanje divljači...
Tako je, tako i na zeca!

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #27 u: 23. 10. 2008. 14:44:12 »
Istina je da se na C utakmici tražila mirnoća na zeca, ali C utakmica više nije potrebna, a na IPOu je bitno da ti pas ne ide uz nogu, da se ne boji "šusa" i da ti se vraća na poziv. Na kraju krajeva mislim da to sve ovisi o vlasniku psa i njegovoj želji, odnosno potrebi za određenim karakteristikama psa. Prema vlastitom htjenju formiraš dresuru psa. Dok je štene puštaš ga da potrči za divljači, čisto da vidiš kakav interes ima prema njoj, a kasnije ga "kratiš" po želji ili potrebi.
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #28 u: 25. 10. 2008. 00:23:53 »
OK

Danas sam izvodio psa malo na obuku na fazansku divljac. Sve je bilo u redu pas je mlad, ali je ipak u par navrata markirao fazana.Marka nije bila bas nesto preterano "cvrsta",pas je pri markiranju pomalo nesiguran, kao da kaze mozda jeste divljac, mozda nije, korak napred, korak nazad,markira divljac,markira i dalje, pa pogleda u mene, pa nastavi sa markiranjem... ali je OK.Bitno je da oseti i zapamti miris divljaci.Kada se fazan podigao i poleteo pas je trcao za njim dobrih 100 metara.Meni je ovo u redu, jer pas pokazuje interesovanje za divljac, a vremenom i sa iskustvom nadam se da ce markirati svu divljac bez problema i da ce uz malo rada, normalno i iskustva i marka biti sigurnija i bolja.Mada ponekad zna da markira divljac i jako cvrsto i reletivno dugo(npr.jarebice).

Danas mi se prvi put desilo da pokusam da nateram psa da aportira iz vode. Kada sam bio pored jednog jezera, bacio sam u njega drvo viknuo APORT i pas je bez razmisljanja zaplivao ka komadu drveta  ref.Medjutim kada je stigo do njega ponjusio ga je i doplivao meni nazad.Drvo nije doneo  uf. Ovo mi se desava vise puta, odnosno u polju svaki put kad divljac bude odstreljena moj pas trci ka njoj uzima je u usta i nosi po lovistu u krugu od 10 metara, ali nikako ne ume da donesi meni,zovem psa, molim ga...ali nikako da donese divljac.Pas je mlad ima 8-8.5 meseci, sa obzirom da pokazuje interesovanje za aportiranje i uvek se odiziva u lovu kad ga pozovem po imenu, kako ga najlakse nauciti da aportira ččč Koje vezbe su najpogodnije za ovakav slucaj ččč

Offline donet

  • K
  • *
  • Postova: 49
Odg: Uvodjenje u lov mladog Epanjol Bretonca?
« Odgovori #29 u: 25. 10. 2008. 00:44:49 »
Sto se tice mirnoce na zeca, tu je malo tema komplikovanija. Nemoze pas tek tako markirati zeca. Zec bezi, izvlaci se od psa, i psu je vrlo tesko da markira zeca. Kada se se zec izvuce na cistinu on pocinje da bezi, sa obzirom da je pas osetio zeca sada se od njega ocekuje da zalaje i krene malo da goni zeca i na taj nacin skrene paznju lovcu da je zec tu i da bezi, kako bi lovac ukoliko je u mogucnosti odstrelio zeca. Zasto je sve ovo bitno? Pa bitno je zato sto se sva ova "igra" zeca i psa odigra relativno brzo i vrlo cesto lovac to i ne primeti, a zec odeeee. I zato u mom udruzenju smatraju da pticar treba da goni zeca neko vreme i laje na tragu. Iskreno, ja sam video dva NKD koji to i rade. Zavuces se u gustis sa psom, pas je ispred tebe, ne vidis ga sta radi, da li markira, imali nesto ispred njega i kad odjednom pas laje. Na taj nacin odmah alarmira lovce da je nesto podigo. Iskreno gledao sam ovo vise puta i odstrelio na ovaj nacin nekoliko zeceva. Ali sam video i vise pasa koji jednostavno i ako se prevare pa krenu da gone zeca uopste nece da laju za njim i trce za njim 20-30metara i to je to, vracaju se. U mom udruzenju ovakve pse nevole, kazu: losi su ... Ja iskreno mislim da dobar pticar treba samo da markira zeca(ukoliko moze), i naravno da ga aportira nakon odstrela i eventualno pomogne u potrazi ranjenog zeca u nekom gustisu, a sve ostalo se njega ne tice...