Autor Tema: Aimpoint S1  (Posjeta: 8823 vremena)

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Aimpoint S1
« u: 03. 12. 2018. 23:20:58 »
Pozdrav kolege, zanima me da li netko ima iskustva sa aimpoint s1 crvenom točkom  ?
Postavio bi je na poluautomat kojeg koristim isključivo za lov divlje svinje pogonom a naboj je kugla 12/76 .

Mislim da bi bio precizniji i brži sa crvenom točkom i vidim da je s1 osmišljen za sačmarice i možeš je jednostavno montirat na šinu .

Kakva su inače iskustva sa crvenim točkama na sačmaricama ?
zagi

 

 
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #1 u: 04. 12. 2018. 07:12:50 »
Moje misljenje (teoretsko) je da je to prvenstveno komercijalna izmisljotina za sacmaricu, nama nepotrebna.
Sa sacmaricom se ne "nisani", sacmaricu se instiktivno usmjerava jer su mete pokretne (pernato-letece ili sitne i trcece - zec)

U americi, mozda ima neke prednosti u primjeni,
jer cesto love purane prikradanjem.
Onda "upucaju" crvenu tocku na sacmaricu na taj nacin da dovedu tocku na najpovoljniji dio posipa, pa time povecavaju efektivnost na puranima.

Pravo pitanje bi trebalo postaviti ovako:
Primjena crvene tocke na sacmarici u lovu na prepelice, fazane, jarebice, sljuke, itd...
Meni se za sad nije pojavila potreba za takvim dodatkom, ali mozda bude (kad narastem). zagi

Gente Balcanico!

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #2 u: 04. 12. 2018. 07:21:37 »
Kolegi treba za kugle sa sačmaricom, za lov divljih svinja. Ne smatram preko potrebno ali ne vidim zašto ne. Šta veča točka jer se puca na blizu i može to bit korisno... Inače za lov sačmom teška glupost. Volio bih vidit onoga ko lovi šljuku s aimpointom ili bilo kojom crvenom točkom.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #3 u: 04. 12. 2018. 10:05:43 »

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #4 u: 04. 12. 2018. 10:10:45 »
Kolegi treba za kugle sa sačmaricom, za lov divljih svinja. Ne smatram preko potrebno ali ne vidim zašto ne. Šta veča točka jer se puca na blizu i može to bit korisno... Inače za lov sačmom teška glupost. Volio bih vidit onoga ko lovi šljuku s aimpointom ili bilo kojom crvenom točkom.

evo kolega i takvog... d4

doduše to je bila samo proba jel se može... puška je kratka i točka je upucana na vuširovu kuglu za u pogon... onda sam probao kak je pucat na leteće da ne skidam svaki put točku dolje... i ide lijepo... zagi
« Zadnja izmjena: 04. 12. 2018. 10:13:35 od mladjo »

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #5 u: 04. 12. 2018. 10:47:52 »
Eto na!! Bravo Mladjo!! Vidiš da čovik može nešto naučit svaki dan  zagi zagi
Ali po meni prije iznimka nego pravilo, možda negdje gdje je čistije i di se može popratit i stavit pticu u televiziju to možda i ide. Znam za slučaj gdje je kolega zabunom šljuku odstrelio devetakom, davnih godina  uf. U uobičajenim uvjetima gdje se šljuka lovi ja to ne bi na pušku stavljao, niti za iti jednu vrstu lova na ptice.
Ali čovjek je pitao za kugle a to očito može!!

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #6 u: 04. 12. 2018. 10:48:56 »
Hvala na odgovorima, dosta pucam u lovnom streljastvu , parkur i lovacki trap pa i sam znam da tocka nema smisla na sacmi ali kugla je druga prica pa me zbog toga zanima .
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #7 u: 04. 12. 2018. 10:50:36 »
veći efekt bi bilo s ovim
http://mikron.hr/index.php?route=product/product&path=113&product_id=112

Mehanicki nisan za bokericu?

Moja iskustva s ovime su slijedeca:
Stavio ja to na bokericu, stavio i dva cilindricna promjenjiva choka, grupa parnih pogodaka s kuglom sve oko 10 cm na 50 m. Jako dobro. Inace bellot kugle, i neke talijanske, skoro identicno nose.
Ali.. ja ne nosim bokericu u lov s kuglom na svinje nego karabin, pa sam to skinuo i sad stoji u ladici.
Bokerica mi je za pernato i zeca.

Moj lovi-drug i prijatelj.
On to stavio, kad i ja, bokerica mu sa fixnim chokovima (mozda 3/4 i 1/4, ili tako nekako), kugle mu lijepo grupiraju na metu, takav ciljnik ocito popravlja preciznost, ali ni on ne lovi svinje s time - nosi karabin za pogon, ali on je ostavio to na bokerici, pa isao povremeno na sitnu divljac, fazane i sl.

Mislim da za fazane - nije nisanio nego koristio pusku kao da tog nema, sve je to OK, ali dok na kraju to nije ispalo negdje u lovistu u blato, travu, strniste, sikaru... i sad toga on vise nema. Novo ne narucuje - ne treba mu.

Pouka je ako se to zavida, paziti kako osigurati vijke, treba staviti thread locker. I popravit ce preciznost za kugle.
Gente Balcanico!

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #8 u: 04. 12. 2018. 11:03:25 »
Slažem se kolega Roger .
Kako sam u gustišu sa psima i često u prilici da me napadne vepar , volim imati na izbor više naboja zbog sigurnosti .
Zbog toga mi odgovara poluautomat i to kugla jer ima veliku zaustavnu moc i ne treba mi za pucanje na daljine vise od cca 80 m.
Nekako mislim da kad dignes pusku nemoras razmisljati da li je dobro sjela nego samo da poklopis tocku sa svinjom :-)
Tocka je inace 6 moa
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #9 u: 04. 12. 2018. 11:53:04 »
Zbog napada DS poluautomat?

U Africi u lovu na opasnu divljač nema poluautomata, šta misliš zašto?
Imam upalu volje.

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #10 u: 04. 12. 2018. 12:53:08 »
Zbog napada DS poluautomat?

U Africi u lovu na opasnu divljač nema poluautomata, šta misliš zašto?
Kolega ja nisam ni blizu iskusan lovac ni strijelac kao vi, pa mi mozda treba vise psihicki ,da se bar osjecam sigurnije sa tim da imam mogucnost vise kugli a crvena tocka je cisto zbog malo bolje preciznosti .
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #11 u: 04. 12. 2018. 13:23:41 »

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #12 u: 04. 12. 2018. 13:25:58 »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3163
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #13 u: 04. 12. 2018. 15:34:00 »
Zbog napada DS poluautomat?

U Africi u lovu na opasnu divljač nema poluautomata, šta misliš zašto?

Da pomognem Milohnicu, pa da uskocim.
Prvi i svima ociti razlog je pitanje pouzdanosti, da poluatomat ne zaglavi u kriticnom trenutku.

Premda bi se ovo moglo pobijati razlictim argumentima jer se u krivolovu na slonovacu i nosoroga nazalost uspjesno koristi AK 47, ali i raznorazne rucno radjene puske na nabijanje s crnim barutom, seoske prozvodnje, ili jos iz 19 stoljeca

Medjutim za pravog etickog lovca tradicija je viteski lov, iz blizine, a ideal je expresica adekvatnog kalibra.

Drugi prakticki razlog je sta u vecini africkih lovnih zemalja poluatomat danas nije dozvoljen.
U Namibiju se doduse i moze jos nekako uvesti, ali za to u pravilu slijede komplikacije i pitanja kod prijave na ulasku u zemlju. ("zasto bas poluautomat za lov u nasoj zemlji, objasnite)

Pa onda ostaju ostale opcije.
- najcjenjenije je dvocijevno oruzje, expresice, koje nacelno skupo.
- Karabini, najcesce, jeftinija opcija (u zlatno doba safarija izmedju 2 rata poznat kao "cheap european contiental rifle" kako ga je opisala visoka klasa koja je sebi mogla priustiti expresice)
- I vrlo interesantno danas kod americkih lovaca, ruger r1, jednomentni, falling block, adekvatnog kalibra.

U praski ipak najcesce ide lovac s adekvatnim karabinom, da plasira prvi hitac cim preciznije, sa siroko kutnom optikom ili na mehaniku. udaljenosti su male, najcesce do 50 metara, vrlo rijetko do 100.

A pokriva PH, sa expresicom, ako se situacija odmakne kontroli i dodje do napada, ali to je krajnja akcija za spasiti ljudski zivot ako je stvarno kriticno.

Idealno bi bilo da lovac sve odradi makar i sa popratnim hicima, nakon pracenja po krvnom tragu. PH da ne puca, jer klijent placa odstrel. Zato samo u krajnjoj nuzdi

Da se vratim na temu, koliko bi kod nas poluatomat pomogao za samobranu od ds, ako je unutar pravila sa spremnikom 2+1, nasuprot sacmarici sa dve kugle, kombinirki ili drillingu, realno nema nekih prednosti, ako ostavimo pitanje pouzdanosti sa strane, osim sta je jeftiniji od dobre expresice - ako govorimo o novome.
Gente Balcanico!

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Aimpoint S1
« Odgovori #14 u: 04. 12. 2018. 17:26:11 »
Najveca mana poluautomata u pogonu je njegova duzina. Zato je kombinirana puska idealna...expresica za siroke mase ;)
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ