Autor Tema: BRESSER optike  (Posjeta: 3224 vremena)

Offline Lovac

  • Administrator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2368
    • KUHADA
BRESSER optike
« u: 24. 11. 2011. 10:35:07 »
Da li je netko koristio ili čuo o ovoj njemačko kineskoj "kombinaciji"?
http://www.bresser.com/about/aboutus.html

Rolf Bresser is one of the leading designers in our industry, and maintains a legacy of fine optical quality and German precision that BRESSER is known for throughout the world. His first binocular designs were the Condor and Minit models in 1982.

BRESSER® is a partner of JOC (Jinghua Optical and Electronics Co., Ltd.) Company, bringing you factory-direct, high-quality optical instruments designed and manufactured in our own facilities.

The home office in Guangzhou is one of the largest and most sophisticated manufacturing factories for consumer optics in the world.

JOC
A leader in Asia's optoelectronic field, JOC maintains two facilities in China, one in Guangzhou, and the other in Kunming. JOC was established in 1997 and manufactures a full range of telescopes, binoculars, spotting scopes, digital microscopes, lens modules for digital cameras and mobile phones, digital night vision, laser rangefinders, and optical engines for micro projectors. JOC Guangzhou has ISO9001 and ISO14001 certification.

Offline Mali Matek

  • K 500
  • ***
  • Postova: 636
Odg: BRESSER optike
« Odgovori #1 u: 24. 11. 2011. 10:41:02 »
tu i tamo se nađe u lidl-u (noćni monookular, dalekozor..)

Offline šokac

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2062
Odg: BRESSER optike
« Odgovori #2 u: 24. 11. 2011. 11:05:05 »
Imao taj dalekozor iz Lidla ( kupila ga žena kad je išla po namirnice , bio na nekakvoj akciji ).
Sve što je sa njega moglo otpasti , otpalo je . Sad se djeca igraju sa njim .
Možda za nekoga tko će se par puta godišnje poslužiti ...
Uglavnom za ozbiljnijeg lovca beskorisno , naravno pričam samo za taj dalekozor . Ostalo neznam .
Puti stari mene natrag zovu, kojima sam išao ko mali,
polja, njive i rastove šume, moj su korak dobro upoznali...

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: BRESSER optike
« Odgovori #3 u: 24. 11. 2011. 17:38:11 »
Ja imam bresser 8x40 več 10 godina i radi dobro za 100€ koliko sam tad dao, vodootporan, nikad se nije zarosio ili me ikako razočarao  zagi