Autor Tema: CARL ZEISS optike  (Posjeta: 250608 vremena)

Offline berbenn

  • K 500
  • ***
  • Postova: 719
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #720 u: 21. 02. 2016. 21:32:02 »
U cemu je razlika?

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #721 u: 21. 02. 2016. 21:45:54 »
ne koristim ni jedan ni drugi a evo bas gledam na YouTube i zeiss mi se vise svidja 9 prstenova za 9 distanci i jednostavno se okrece metri pisu na prstenu,  u Prinzip i bt od swara funkcionise isto
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #722 u: 22. 02. 2016. 08:06:00 »
Ajmo, zar niko nema i nije gledao ZEISS Diatal 7x50 T* ?  zagi z10 archery

Offline HunterCroat

  • K
  • *
  • Postova: 47
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #723 u: 18. 03. 2016. 09:20:10 »
Ima netko zeissa victory diavari 2.5-10x50 T* sa koncanicom Z 500????
Ako ima kako mu se u praksi pokazala koncanica i na kojem povecanju ju je upucavao za kalibar 8x57 s@b hpc 12.7g( 197gr).  zagi
Ja sam nesto pokusavao ali nisam uspio dobit precizne suseve na oznacenim daljinama:(

Pozdrav, ja imam identičnu optiku, koji god kalibar bio pušku moraš upucat pri najvećem povećanju optike na 100m.
Te crte su napravljene na osnovu Blaserovog cdp-a u 300. win mag... Ja sam se postedio muke pa sam kupio blasera tog kalibra i upucao na cdp tako da nemam šta namještat. Bitno mi je samo da stavim na maksimalno povecanje i tada su crte  funkcionalne. Kada upucavas neki drugi kalibar ne moras se mucit, zeiss ima tablicu i prema gramazi metka i proizvodacu ti daje korekciju crta u slikovnom obliku, na kojem ce rapid z funkcionirat za tvoj kalibar :)

http://ballistic-calculator.zeiss.com/ballistic evo kalkulator, izaberes streljivo, optiku i to je to... Vidim da si davno pisao, vjerojatno si ovo i rijeso do sada...

Takodjer u pdfu na netu imas uputstvo za drugi nacin, gdje pomcou formule sam izracunas povecanje na kojem ce ti crte funkcionirat :)

« Zadnja izmjena: 18. 03. 2016. 09:32:30 od HunterCroat »

Offline HunterCroat

  • K
  • *
  • Postova: 47
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #724 u: 18. 03. 2016. 10:10:12 »
Ima netko zeissa victory diavari 2.5-10x50 T* sa koncanicom Z 500????
Ako ima kako mu se u praksi pokazala koncanica i na kojem povecanju ju je upucavao za kalibar 8x57 s@b hpc 12.7g( 197gr).
Ja sam nesto pokusavao ali nisam uspio dobit precizne suseve na oznacenim daljinama:(

Optimalno povecanje ti je na 9x, vidi se na slici koliko ti koja crta oznacava metara, što ne znaci da ne mozes pucat pri povecanju 10x, samo na kalkulatoru ovu crvenu strelicu pomjeri na 10x i dobit ces novi izracun udaljenosti za to povecanje
« Zadnja izmjena: 18. 03. 2016. 10:12:33 od HunterCroat »

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #725 u: 18. 03. 2016. 10:26:48 »
Ovako po tablicama nitko nemoze znati koje je optimalno povecanje nego na streljanu i puknut da vidis koji pad zrna imas na 300 pa tek onda mozes doci do nekih bitnih podataka da bi mogao znati na kojem povecanju upucati... Inace imam tu optiku i koncanicu vec 7 god i nisam niti malo odusavljen s njom( da mogu vratit nikad je nebih uzeo) albsta je tu je.....
 
Ovo sta je V8 stavio prstenove za svaki kalibar mogu objesit macku o rep i prodavat marketing onika koji nisu nikad probali( kao prvo nesto sta se upuca u zg u tunelu nema nikakve veze s tim kad se dodje kod mene na 1300 m nadmorske visine) znaci najbolja moguca stvar su oznake u mils i puknut i zapisat stvarne padove na stvarnim daljinama jedino to ce radit kako treba.....
BT od swar za sad to radi  1liga

Offline Kimboarap

  • K 500
  • ***
  • Postova: 546
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #726 u: 18. 03. 2016. 10:30:26 »
Ovako nesto i nemas brige.... Podesis po stvarnom padu a ne nekom unaprijed zadanom...

Offline HunterCroat

  • K
  • *
  • Postova: 47
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #727 u: 18. 03. 2016. 10:37:28 »
Ovako nesto i nemas brige.... Podesis po stvarnom padu a ne nekom unaprijed zadanom...

U pravu si, deklarirani pad zrna od prozivodaca rijetko kad bude tocan  rol
Ja je imam 3 godine i uglavnom lovim s ceke s njom, za sumrak je odlicna, dalje od 200 m nisam puca tako da...
Pucao sam i na divokozu i muflona takodjer do 200 m... Za moje potrebe odlicna, turret i ne trebam kad gledas  a rapid z eto ako sta uleti jednom na dalje da pokusan  happi

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #728 u: 18. 03. 2016. 19:05:29 »
Ovako nesto i nemas brige.... Podesis po stvarnom padu a ne nekom unaprijed zadanom...
upravo ako...  najjednostavnije i najefikasnije

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #729 u: 19. 03. 2016. 13:47:50 »
puno pušaka nema jednaku dužinu cijevi, niti propuštanje pritiska pokraj čahure, pa tako ne može isti metak ni imati jednaku brzinu. kako će onda imati isti pad??? pa i smjer...

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #730 u: 19. 03. 2016. 15:09:39 »
Kako se mjeri taj pritisak i gdje zavrse gasovi ?

Offline maki01

  • K
  • *
  • Postova: 8
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #731 u: 24. 03. 2016. 15:15:27 »
Bok,
imam pitanje pošto su u cijeni tu negdje, a jedna je dosta starija druga nova.
Što je bolje Zeiss Terra 4–12x50 ili Zeiss Diavari-Z 2,5-10x52 (može ga se na egun-u naći).

Često bi se koristila u sumrak i po noći.

Hvala

Hvala na informacijama  ;D

Na montirana Zeiss Diavari-Z 2,5-10x52:
« Zadnja izmjena: 24. 03. 2016. 15:28:26 od maki01 »

Offline DejanG

  • K 500
  • ***
  • Postova: 931
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #732 u: 24. 03. 2016. 16:43:09 »
Da li se još proizvodi Zeiss sa fiksnim uvećanjem 7x50 i 8x56 ?

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3159
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #733 u: 24. 03. 2016. 18:21:25 »
Kako se mjeri taj pritisak i gdje zavrse gasovi ?

Malo smo off topic, a pomalo i science fiction, i nama krajnjim amaterskim korisnicima nebitno, ali evo ukratko.

Nova metoda je piezzova metoda, gdje se na cijev izbusi rupa (u ispitnom centru), u nju se postavi kristalni transduktor (uredjaj koji moze mijenjati energiju iz jednog oblika u drugi), i koji nakon ispaljenja probnog punjenja promjeni svoja elektromagnetna svojstva, kad se to izmjeri, i usporedi s tablicama dobije se neka vrijednost mjerenog (maksimalnog) tlaka.

Slijedeci je nacin mjeracem naprezanja, gdje se ostavlja mjerac (ustvari u obliku tanka zica) preko (okolo) cijevi. Kod ispaljenja cijev se minimalno prosiri, i vrati na staru mjeru (zeljezo je relativno rastezljivo), opet preko referentnih tablica se rastezanje cijevi pretvori u vrijednosti tlaka.

Starije (i mozda preciznije)metode su  CUP i LUP (copper unit of pressure) i  (lead unit of pressure).
Dakle, opet se busi rupa na cijevi u koju se stavlja bakrena (copper) ili olovna (lead) kapisla (koja je prazna, nije to inicijalna kaipsla da ne bude zabune).

Kod ispaljenja probnog naboja testna kapisla se deformira. Deformacija kapisle je razlicita za olovo ili bakar, pa se i razlikuje CUP ili LUP vrijednost. Izmjeri se deformacija u odnosu na ocetnu mjeru. Opet se iz referentnih tablica izvlaci protuvrijednost tlaka u mjernim jedinicama za tlak.

Inace, ni jedna metoda nije 100% precizna, i rezultati variraju i kad se mjeri istom metodom, ili pak kad se usporedjuju pojedine metode medjusobno, ali daju neke okvirne vrijednosti koje su od znacaja konstruktorima oruzja.

Inace za propustanje pritiska pored cahure nije mi poznata ni jedna mjerna metoda, vjerojatno ovisi o tipu cahure, leguri obojenog metala itd, a dosta tipova pusaka (uzlijebljenih cijevi) ima i "ventilacijske" rupe pored zatvaraca za ublazavanje tlaka ako sta "procuri", a sto ne bi trebalo.
Naime prednost modernog metka jeste da se kod ispaljenja cahura prosiri koliko leziste dopusta, i samim time zadihta cijev da bi sav plin bio iskoristen za potisak zrna.
« Zadnja izmjena: 24. 03. 2016. 18:23:52 od roger »
Gente Balcanico!

Offline HunterCroat

  • K
  • *
  • Postova: 47
Odg: CARL ZEISS optike
« Odgovori #734 u: 12. 04. 2016. 19:57:47 »
Pozdrav kolege, imam pitanje! Kupio bi zeiss counquest dl s asvom i crvenom tockom, malo sam gledao cijene i najeftinije sam nasao za 8900 kn preko njuskala sta se prodaje. Da li je moguce da prodaje optiku 2000 kn jeftinije od svih ostalih a da nije neka spacka? Oglas stoji jako dugo pa me to brine!