Autor Tema: HAKKO optike  (Posjeta: 141531 vremena)

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #225 u: 01. 05. 2015. 09:54:01 »
U današnje vrijeme teško je nešto prodati za keš a još k tome i ne izgubiti puno, po meni negdje oko 2000-3000 kn.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline TomTom

  • K 100
  • **
  • Postova: 194
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #226 u: 01. 05. 2015. 12:25:40 »
U današnje vrijeme teško je nešto prodati za keš a još k tome i ne izgubiti puno, po meni negdje oko 2000-3000 kn.
Slažem se kolega..

Dodao bih još da vrijedi onoliko koliko ponudi kupac...

Offline dreger

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #227 u: 11. 05. 2015. 15:30:08 »
Au ,evo ja imam"golden eagle " 1,5-5x32mm ,a da nisam ni znao da je ovo u stvari Hakko(danas JOL),koncanica br.1
dobro je da ga nisam prodao za male pare a bio je i jos je na nekim oglasima  uf

Offline marijo_slat

  • K 100
  • **
  • Postova: 313
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #228 u: 30. 12. 2016. 12:57:01 »
Danas ide jedan superb na upucavanje.Montirao sam kolegi na 22hornet.Prethodna bila 4x32(slaba za taj cal) pa je zamjenjuje sa hakkom 2,5-10x50.Ako kome treba optika za mk ova je na prodaju 4x32.potpuno ispravna sa nosacima.300kn.kriz 1.
Lovac se ne postaje,lovac se rađa.

Offline L○V^C

  • K
  • *
  • Postova: 7
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #229 u: 06. 11. 2019. 19:57:52 »
Pozdrav kolege lovci!

Kao što sam naslov ove teme kaže posjedujem optiku Hakko 6-24x44 Optiku sam dobio sa karabinom i kolega lovac od kojeg sam kupio karabin je išao na takmičenja sa tom optikom. Naime dogodilo mi se par puta da prilikom lova kad pogledam u optiku i probam poklopit končanicu sa nekom metom,končanica mi jednostavno koliko je tanka nestane pogotovo u lovu u sumrak i u ranu zoru. Sad me interesira dali bih trebao promijeniti optiku i uzeti nešto provjereno dobro za lov sa čeke i štand ili bi se nešto dalo sa ovom optikom u što čisto nevjerujem jer je i gazda optike rekao da je to optika za daleko i precizno gađanje. Gazda je pogodio krug ocrtan od kovanice 5kn 2 puta od 2 pokušaja na 100m naravno sa naslonom i tu se vidilo da je optika oke ali ima navedenu zamjerku.Razmišljao sam o Yukonovoj optici 1.5-6x42 ili ipak da uzmem 3-9x40 ili pak neko drugo povećanje. Uz to moram napomenut da na krabinu imam fiksne tunelske nosače,pa bi vjerovatno i montažu trebalo riješiti. Kolege lovci svaki savijet je dobro došao!

edit: moram napomenut da mi se jako sviđaju optike koje imaju osvjetljenu točkicu u sredini končanice iz razloga što se lakše može odredit mijesto pogodka na meti a to je ujedno i razlog zašto mi se baš svidila Yukonova serija Jaeger.

Dobra vam kob!
« Zadnja izmjena: 06. 11. 2019. 20:04:47 od L○V^C »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #230 u: 07. 11. 2019. 05:10:40 »
Pozdrav kolege lovci!

Kao što sam naslov ove teme kaže posjedujem optiku Hakko 6-24x44 Optiku sam dobio sa karabinom i kolega lovac od kojeg sam kupio karabin je išao na takmičenja sa tom optikom. Naime dogodilo mi se par puta da prilikom lova kad pogledam u optiku i probam poklopit končanicu sa nekom metom,končanica mi jednostavno koliko je tanka nestane pogotovo u lovu u sumrak i u ranu zoru. Sad me interesira dali bih trebao promijeniti optiku i uzeti nešto provjereno dobro za lov sa čeke i štand ili bi se nešto dalo sa ovom optikom u što čisto nevjerujem jer je i gazda optike rekao da je to optika za daleko i precizno gađanje. Gazda je pogodio krug ocrtan od kovanice 5kn 2 puta od 2 pokušaja na 100m naravno sa naslonom i tu se vidilo da je optika oke ali ima navedenu zamjerku.Razmišljao sam o Yukonovoj optici 1.5-6x42 ili ipak da uzmem 3-9x40 ili pak neko drugo povećanje. Uz to moram napomenut da na krabinu imam fiksne tunelske nosače,pa bi vjerovatno i montažu trebalo riješiti. Kolege lovci svaki savijet je dobro došao!

edit: moram napomenut da mi se jako sviđaju optike koje imaju osvjetljenu točkicu u sredini končanice iz razloga što se lakše može odredit mijesto pogodka na meti a to je ujedno i razlog zašto mi se baš svidila Yukonova serija Jaeger.

Dobra vam kob!
24X povecanje je svakako povecanje koje ti ne treba za klasicni lov kod nas.

Moj savjet:
uzmi optiku u prvom fokalnom planu (first focal plane - FFP)
ako mislis raditi sve nacine lova; pirsch, pogon, ceka i slicno:
uzmi all around optiku:
nesto na nivou 3-12x56. (3-9x40 ulazi u taj rang all around optike, ali biti ce skromnija u sumrak od ove od 56mm)
Veci promjer lece skuplja vise svjetla i daje ti bolju vidljivost u sumrak.

Ako mislis raditi samo pogone, i eventualno neki pirsch na srnjaka u proljece
onda ce 1.5-6x42 posluziti. ali to je specijalizirana sirokokutna optika, za pogonski lov i divlju svinju u trku.

obzirom na tvoje komentare, i samo pitanje, pretpostavljam da nemas puno iskustva s optikama, pa samo da jos razjasnim FFP, i SFP
FFP - first focal plane, kad zumiras povecanje, koncanica se podebljava propricionalno povecanju.
SFP seconda focal plane, kad zumiras, koncanica je uvijek tanka, ne raste s povecanjem.

Nacelno se FFP koriste u lovu, a SFP za strljastvo.

FFP om,omogucuje procjenu udaljenosti, radi korekcije pada zrna, jer kad znas koliko je nesto daleko, onda znas kako ciljati. Na prmjer sa slike se vidi jelen na 100 i 200 m, pri optici FFP.
SFP optike to ne mogu.

Inace, osvjetljena tocka je preporuka s moje strane!


« Zadnja izmjena: 07. 11. 2019. 05:20:40 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #231 u: 07. 11. 2019. 09:05:20 »
Nacelno se FFP koriste u lovu, a SFP za strljastvo.

ali gotovo svi proizvađači evropske optike imaju 2.FP za lov?
sada je napravio blaser lovačku optiku u 1.FP i malo da nije ovo revolucija...?

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #232 u: 07. 11. 2019. 10:20:52 »
roger je ljepo i stručno objasnio sve što treba po pitanju nedoumica o optici.
Ja bi samo još jednom naglasio da ako se lovi više vrsta lova što znači uobičajeno onda svakako povećanje 1,5-6×42.
Za pucanje u pokretu to je medicina , puno lakše nego mehaničkim nišanima. Za pak daleki hitac i više nego dovoljno 6× , nikad mi nije trebalo veće povećanje.
Naravno može i nešto slično kao 2-7 ×tako nešto kako već je.
A ako je pretežno čeka ili ako se misli imat 2 optike onda ne treba ni u kom slučaju zanemarit ove fiksne kao 8×56 , naročito od velike četvorke. Puno su fiksni jeftiniji a naravno da su i robusniji .Sjajni su u sumrak pa su za čekanje prva liga.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #233 u: 07. 11. 2019. 12:34:54 »
Nacelno se FFP koriste u lovu, a SFP za strljastvo.

ali gotovo svi proizvađači evropske optike imaju 2.FP za lov?
sada je napravio blaser lovačku optiku u 1.FP i malo da nije ovo revolucija...?

moja sirokokutna je SFP, za lov i SFP ne smeta.
 
All round optika za sve, 3-12 FFP.
neki vole, SFP  da im je uvjek ista koncanica bez obzira na povecanje.

Ali ti ljudi:
A) nikad ne pokusavaju procjeniti udaljenost kroz optiku.
B) eventualno koriste range finder, pa za optiku ne treba FFP
c) imaju ugradjen range finder u optiku (visok cjenovni rang)
d) love na manjim udaljenostima, gdje nema procjnjivanja udaljenosti
e) mozda kupuju za long range hunting i treba im tanka koncanica, a range finder imaju.
f) nije ih briga, ili ne znaju sto kupuju
itd...

Ali ono sta sam napisao prethodno je TOCNO. I preporuceni je izbor za nekog ko prvi put kupuju pusku i optiku.
A preporuceno je zato da moze iskoristiti puni kapacitet svih mogucnosti KLASICNE optike. I da nauci koje mogucnosti optika pruza.
Inace, hvala na poklopcu!
Blago meni kad imamo i takvih.
 zagi



« Zadnja izmjena: 07. 11. 2019. 12:42:55 od roger »
Gente Balcanico!

Offline L○V^C

  • K
  • *
  • Postova: 7
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #234 u: 15. 11. 2019. 22:38:24 »
Hvala na informacijama puno ste mi pomogli. Imam jedno pitanje neznam di da ga svrstam pa ću pitati tu: Odlučio sam se prodati navedenu optiku (Hakko 6-24x44) Koja bi bila njena relana vrijendost koliko mogu tražiti za nju? (Optika je oem nikakva kopija i u odličnom je vizualnom stanju bez tragova korištenja.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #235 u: 16. 11. 2019. 21:16:04 »
Sve zavisi koliko novaca imaš i šta ti je prioritet. za Yukon znam da je solidan za sve i ne previše skup.

Offline miki26

  • K 100
  • **
  • Postova: 263
Odg: HAKKO optike
« Odgovori #236 u: 21. 12. 2020. 23:09:53 »
yukon jeager 3-9x40 može i 3-12  ili jol 2,5-10x50 iskreno sviđa mi se buris Fullfield E1™ Riflescope 3-9x40mm ima prijatelj nije velika....... super slika bila oko 4000 kn, kao ove, međutim ne znam ima li kod nas gdje još kupiti ima osvijtljenu končanicu kao i ove...