Autor Tema: KOLIMATOR!!!  (Posjeta: 6736 vremena)

Offline RANGER94

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
KOLIMATOR!!!
« u: 24. 01. 2012. 15:01:34 »
Kolege, koristi li netko od vas kolimatore(laseri za upucavanje oruzja-dostupno u Moni Zagreb)?

Offline syncm2

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #1 u: 24. 01. 2012. 15:26:10 »
Kolege, koristi li netko od vas kolimatore(laseri za upucavanje oruzja-dostupno u Moni Zagreb)?
Mislim da je već pisano o ovoj temi na forumu, malo pogledaj...

A kad već pišem, ukratko ću reći, laser imam i više mi se dopada od kolimatora, čini mi se preciznijim, samo ima manu jer se na suncu crvena točka slabo vidi pa treba tražiti sjenu ili pred noć upucavati. Kolega ima kolimator i... neznam, koristimo i laser i kolimator da približno dobijemo optiku, a onda na stalak za upucavanje i kraj priče. Kad sam kupio stalak rekli su mi da sam lud i da bacam novce, a kad su ga koristili i vidili da sa 2-3 metka upuca optiku onda je sve ok.
9A7PSD

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #2 u: 24. 01. 2012. 16:55:13 »
Kolege, koristi li netko od vas kolimatore(laseri za upucavanje oruzja-dostupno u Moni Zagreb)?
Kad sam kupio stalak rekli su mi da sam lud i da bacam novce, a kad su ga koristili i vidili da sa 2-3 metka upuca optiku onda je sve ok.
Stalak je super stvar (definitivno se potroši minimalno streljiva), samo ponekad ipak treba i vlasnik upucane puške to probati i po potrebi korigirati
 z10
Em ti sumpor.....

Offline RANGER94

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #3 u: 27. 01. 2012. 16:59:49 »
Sad mi tek nista nije jasno! Koja je razlika izmedju lasera i kolimatora?

Offline syncm2

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #4 u: 28. 01. 2012. 09:01:26 »
Sad mi tek nista nije jasno! Koja je razlika izmedju lasera i kolimatora?

Laser, ili laseri, dva modela, jedan je kao metak ide u cijev, poebno za svaki kalibar,  a drugi model ide isto u cijev ali s prednje strane, i univerzalan je za sve kalibre, od 0.22 - 0.50 cal. Kad ga postavis nariktaš crvenu točku koju laser projicira na metu i prema njoj  podesiš končanicu.

Kolimator ide na vrh cijevi ali nema točke i lasera nego preko  svoje optike gledas u kolimator koji ima na sebi "končanicu" i tako poriktas optiku. Znači mora se poklopiti končanica u kolimatoru i optici.

Nadam se da je jasnije sad..
9A7PSD

Offline RANGER94

  • K 100
  • **
  • Postova: 211
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #5 u: 28. 01. 2012. 16:04:29 »
Bravo majstore, sad je sve jasno! Fala lipa! zagi

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #6 u: 28. 01. 2012. 19:53:07 »
Sad mi tek nista nije jasno! Koja je razlika izmedju lasera i kolimatora?

Laser, ili laseri, dva modela, jedan je kao metak ide u cijev, poebno za svaki kalibar,  a drugi model ide isto u cijev ali s prednje strane, i univerzalan je za sve kalibre, od 0.22 - 0.50 cal. Kad ga postavis nariktaš crvenu točku koju laser projicira na metu i prema njoj  podesiš končanicu.

Kolimator ide na vrh cijevi ali nema točke i lasera nego preko  svoje optike gledas u kolimator koji ima na sebi "končanicu" i tako poriktas optiku. Znači mora se poklopiti končanica u kolimatoru i optici.

Nadam se da je jasnije sad..

Samo bi se nadovezao na gore navedeni tekst da i nakon poravnanja končanica sa laserskom zrakom kolimatora potrebno je ispucati metak i vidjeti kako nosi, nema upucane puške bez ispaljenog metka.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #7 u: 28. 01. 2012. 19:58:03 »
U kolimatoru nije končanica nego mreža kao šahovska tabla i kad je puška upucana zabilježi se mjesto gdje je končanica i vrsta streljiva. i nakon nekog vremena samo se provjerava da li je končanica na istom mjestu na mreži

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #8 u: 28. 01. 2012. 20:50:40 »
Bas tako kolimator sluzi kontroli optike i samo grubo moze da posluzi upucavanju a jos nisam vidio upucanu optiku koja je u centru slike na kolimatoru,ove stvarcice su samo korisne za poluautoomate i kominirke za ksrabine nema potrebe ,izvadis zatvarac pogledas kroz cijev i optiku i to je to ,sitne korekcije neidu bez opaljenog metka
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline lovac10

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #9 u: 28. 01. 2012. 21:28:39 »
Uh ovo gledanje kroz cijev baš i ne podržavam, imao sam jedno vrijeme dva komadiča punog željeza sa malim rupicama
pa sam stavljao jedan na početku cijevi a jedan na drugi kraj pa škicao unutra da prvi metak dobijem u metu.Izgubio sam to ili mi je netko maznio ali je solidno služilo a jeftino.Gdje se može kupit kolimator i koliko košta

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #10 u: 28. 01. 2012. 22:07:23 »
Sve sto swm nastelovo gledanjem kroz cijev je bilo 10cm oko centra mete
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3977
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #11 u: 28. 01. 2012. 22:23:58 »
dovoljan je samo jedan metak u veći komad papira na 20m.končanicu na njega,gdje god on bio i fina korekcija na 100m ili željenu daljinu.
laseri nisu idealna rješenja ni za provjeru končanice jer neka fula laser na meti samo par cm.a to je vrlo moguće. više ne vrijedi.za svaku provjeru ako je potrebno stisnuti koji metak a ne misliti jel dobra ili nije...a kod dobre prilike za promašaj se ne može kriviti ništa osim strijelca.

Offline GOGO LOVAC

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
  • Idemo u šumu?
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #12 u: 28. 01. 2012. 22:30:36 »
Laser koji se stavlja u cijev umjesto metka ima u Moniju .
Gogo

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #13 u: 28. 01. 2012. 22:38:14 »
Sve sto swm nastelovo gledanjem kroz cijev je bilo 10cm oko centra mete
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Štef

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3098
Odg: KOLIMATOR!!!
« Odgovori #14 u: 02. 02. 2012. 15:05:34 »
Sve sto swm nastelovo gledanjem kroz cijev je bilo 10cm oko centra mete


 potpisujem
Homo sum: humani nihil a me alineum puto