Autor Tema: Optike na mk  (Posjeta: 8927 vremena)

Offline lovac01

  • K
  • *
  • Postova: 16
Optike na mk
« u: 20. 05. 2012. 14:29:08 »
Zanima me kakve optike imate na svojim malokalibarskim puškama?
Većina govori kako mk nema trzaj i da je bezazlena, ali probajte samo postaviti pušku na stalak s kojega pucate i okinuti bez upiranja o rame. Pucam sa standard streljivom (oko 140-150 J) i uvjek se malo ritne.  d6 Uništila mi je neku "no name" optiku sa fiksnim uvećanjem isto kao i gamo 6x40 koji popustio nakon cirka 700 pucnjeva. Sad me zanima dali netko ima iskustva sa Nikko Stirling mounmaster optikama na malokalibarkama?
"SERIJA MOUNTMASTER svojom konkurentnom cijenom idealna je za zračne puške i malokalibarke" Gamo svoju isto reklamira kao optiku za mk i zračnice.
 


Offline JANEZ L

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5623
Odg: Optike na mk
« Odgovori #1 u: 20. 05. 2012. 23:38:26 »
Lp!

Ja imam na svojoj... Vortex Viper 3.5-10x50... z10 d1

Lovski zdravo
Janez L
...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti, ni greh...

[img width=100 height=99]http://i60.tinypic.com/s

Offline brat nikola

  • K
  • *
  • Postova: 56
Odg: Optike na mk
« Odgovori #2 u: 21. 05. 2012. 07:49:26 »
ja ti imam na svojoj 22mag gamo 3-9x50 i ispuco sam nekih 100 metaka i kako sam je upuco tak i stoji do sad...mislim da ju ona nemoze zdrmat ak ti ne ispadne ili nesto slicno...:)

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: Optike na mk
« Odgovori #3 u: 21. 05. 2012. 10:56:19 »
.......................
 d6 Uništila mi je neku "no name" optiku sa fiksnim uvećanjem isto kao i gamo 6x40 koji popustio nakon cirka 700 pucnjeva. Sad me zanima dali netko ima iskustva sa Nikko Stirling mounmaster optikama na malokalibarkama?
"SERIJA MOUNTMASTER svojom konkurentnom cijenom idealna je za zračne puške i malokalibarke" Gamo svoju isto reklamira kao optiku za mk i zračnice.

Tvoja optika je sasvim sigurno bila tvornički neispravna ako ju je trzaj MK uspio "uništiti". sor
MK oružje ima najmanji trzaj i optika koja to ne može izdržati sasvim sigurno je tvornički neispravna ili je "zadnji šrot".
Zračno oružje ima puno veći trzaj nego MK, a ima i tkzv. "povratni trzaj", tako da za nju treba posebna optika.  zagi
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline lovac01

  • K
  • *
  • Postova: 16
Odg: Optike na mk
« Odgovori #4 u: 21. 05. 2012. 14:54:31 »
Znam za ovo sa zračnicama. I sam sam pretpostavljal da je optika bila s tvorničkom greškom, al sam se tješil i mislim si "pa moooooožda..."
Znači onaj mali kratki trzaj od malokalibarke sigurno nemože uništit niti jednu optiku, koju god da stavim?
Nikad nisam s njom negdi lupil ili nedajbože da mi je ispala, pa sam zato i mislil da ju je "trzaj" raštelal...
No name 3-9x40 je skinuta sa zračnice pa je valjda bila već pri kraju ako ne i gotova, a gamo je bila nova novcata optika.

Offline bambi

  • K 100
  • **
  • Postova: 171
Odg: Optike na mk
« Odgovori #5 u: 21. 05. 2012. 19:41:47 »
Interesantno je da i vazdušne puške, pogotovo one jače, mogu isto da rastresu optiku zbog svog specifičnog principa rada i dvostrukog trazaja prouzrokovanog kretanjem i udarom klipa koji potiskuje vazduh potreban za izbacivanje dijaobole.

Offline anubis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 900
  • Any time...any place
Odg: Optike na mk
« Odgovori #6 u: 22. 05. 2012. 12:09:14 »
Česta je zabluda kod lovaca da na MK možeš staviti bilo kakvo staklo. Mali kalibar traži vrlo precizan pogodak i tu do izražaja dolazi solidna optika. Daleko od toga da jeftileni nemogu poslužiti ali to nije posao. Najprodavanija varijanta povečanja za 22 LR kod nas je 4x32, dok se korisnici 22 WMR češće odlučuju za 6x40(42) i/ili varijable poput 3-9 x 40(42). Ovo je iz višegodišnjeg iskustva u direktnoj prodaji i nije nikakvo mjerilo već iznošenje vlastitih zapažanja. Osobno na 22WMR imam VX I 2-7 x 33 i greške nema!

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: Optike na mk
« Odgovori #7 u: 22. 05. 2012. 13:25:56 »
Česta je zabluda kod lovaca da na MK možeš staviti bilo kakvo staklo. Mali kalibar traži vrlo precizan pogodak i tu do izražaja dolazi solidna optika. Daleko od toga da jeftileni nemogu poslužiti ali to nije posao. Najprodavanija varijanta povečanja za 22 LR kod nas je 4x32, dok se korisnici 22 WMR češće odlučuju za 6x40(42) i/ili varijable poput 3-9 x 40(42). Ovo je iz višegodišnjeg iskustva u direktnoj prodaji i nije nikakvo mjerilo već iznošenje vlastitih zapažanja. Osobno na 22WMR imam VX I 2-7 x 33 i greške nema!
Poanta mojeg posta bila je da MK ima najmanji trzaj i ako optika (ili "optika") ne može izdržati taj trzaj onda se ne može zvati optika ! teaa
Onda je to najblaže rečeno smeće upakirano u kučište sličnom pravoj optici.

PS
Ne slažem se sa tvrdnjom da (citat): "Mali kalibar traži vrlo precizan pogodak i tu do izražaja dolazi solidna optika."

Svaki kalibar traži vrlo precizan pogodak !  d7 sor
Sve ostalo je promašaj ili ranjena divljač (ili meta).  zagi zagi
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Optike na mk
« Odgovori #8 u: 22. 05. 2012. 15:22:21 »
A koje to optike jesu za MK a nisu za zračnu pušku? Pitam to jer JESAM stavio optiku predviđenu za MK na jednu "lakšu" zračnu pušku.....


Zračno oružje ima puno veći trzaj nego MK, a ima i tkzv. "povratni trzaj", tako da za nju treba posebna optika.  zagi

Ovo stoji, ali... sor  zar će i neka optika srednje klase "stradati" na zračnoj pušci ...m3
Em ti sumpor.....

Offline OldHunter

  • K 500
  • ***
  • Postova: 543
  • Kad nemam kaj pametnog za reći - šutim !
Odg: Optike na mk
« Odgovori #9 u: 22. 05. 2012. 15:45:41 »
.....................................
Ovo stoji, ali... sor  zar će i neka optika srednje klase "stradati" na zračnoj pušci ...m3

Ako je riječ o slabijoj zračnici (slabija opruga) vjerojatno neće, ali ako si nisi dobar sa gosp. Murphyjem i njegovim zakonom ....... paci
 sauf zagi
Mi Zagorci smo si oduvijek bili dobri sa Hrvatima ! d4

Offline lovac01

  • K
  • *
  • Postova: 16
Odg: Optike na mk
« Odgovori #10 u: 22. 05. 2012. 19:12:31 »
Springerice (na feder) i PCPjke (komprimirani zrak) su moj teren   archery
Kao što kaže kolega, ako je riječ o slabijoj zračnici tipa: slavia 630/631, crosman raven itd (do nekih 200-220 m/s u 4.5mm) ja nebi mario za optiku. Ali ako je riječ o deklariranih 300 ili čak 380 m/s u 4.5 m/s, a da je springerica, e tu bi išo nikko stirling airking
PCP je druga priča jer kod njega nema baš nikakvog trzaja čak ni ako ima 300+ m/s u kalibru 5.5 mm.   d4

Offline steiner

  • K 100
  • **
  • Postova: 382
Odg: Optike na mk
« Odgovori #11 u: 22. 05. 2012. 20:10:14 »
Ja na svojoj mk 22 wmr ima Sirestone 3-9x40 i do sad nisam imao problema.

Offline drazenx

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2122
Odg: Optike na mk
« Odgovori #12 u: 22. 05. 2012. 21:57:09 »
Na mojoj je Tasco target varmint 2,5-10x42 i radi ko urica.