Autor Tema: labora  (Posjeta: 2014 vremena)

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
labora
« u: 06. 07. 2009. 21:21:45 »
evo kako u Istri rjesavaju problem sojki.
zovu je skrila,labora.....,a tehniku postavljanja pokazao mi je jedan stari lovac. najuspjesniji lov sa istima je jesen i zima kad nema hrane. lani ih je 70-ak ulovio,a kaze i dobro najeo.

Zakonom zabranjeno....amen!! teaa
« Zadnja izmjena: 07. 07. 2009. 20:56:56 od Nosler »
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: labora
« Odgovori #1 u: 06. 07. 2009. 21:25:26 »
Nije ovo lose, dobra caka. Nego sta ako podmetne glavu nesto drugo?
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2458
  • Gun Nut
Odg: labora
« Odgovori #2 u: 06. 07. 2009. 22:02:45 »
Pokojni djed mi je pricao da su se nekad davno ovako lovile i jarebice kamenjarke...
A i sad ako se koja zaleti onima koji love sojke, mislim da se ne bune previse...
Jedino se sad ne mogu sjetit kako su kod nas zvali ovakve klopke.
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Jakyy

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: labora
« Odgovori #3 u: 06. 07. 2009. 22:16:15 »

Zanimljivo, jesi li i sam probao?
Baš ću probat na zimu, pošto sada ima i dosta divljih grlica, postoji velika vjerovatnost
da bi i one sada mogle dobit po glavi!

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Odg: labora
« Odgovori #4 u: 06. 07. 2009. 22:21:12 »
Zvali su ih PLOMKE
Ćaća viče mater plače!

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2458
  • Gun Nut
Odg: labora
« Odgovori #5 u: 06. 07. 2009. 22:28:46 »

Zanimljivo, jesi li i sam probao?
Baš ću probat na zimu, pošto sada ima i dosta divljih grlica, postoji velika vjerovatnost
da bi i one sada mogle dobit po glavi!

Decki ne znam bas koliko je danas lovne ptice dozvoljeno loviti zamkama...

Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline Jakyy

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: labora
« Odgovori #6 u: 06. 07. 2009. 22:47:16 »
Citat:
Decki ne znam bas koliko je danas lovne ptice dozvoljeno loviti zamkama...
Slazem se, kad bolje razmislim ovo nije moralno, niti sportski, a ni zakonom dozvoljeno  uf!
Ipak kad dođe prilika u lovu onda samo...d7

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: labora
« Odgovori #7 u: 06. 07. 2009. 22:50:19 »
zar sojka nije stetocina???
zovu je jos  i skrila. postavio sam ih vise kom ali sada nema ucinka. jos jedna stvar koja je vazna ,a nisam je postavio:kad kamena ploca padne bilo bi dobro da okolo ima sitnijeg kamenja,tako da se sojka ne izvuce. a ako se izvuce,vise nikad nece doci do labore.

-kamena ploca bi trebala biti postavljena pod kutem manjimod 60,radi brzine poklapanj.
-pazite ruke kod postavljanja jer prvih par puta sigurno ce te dobiti po njima  happi happi.

ako sta nije jasno slobodno pitajte.
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: labora
« Odgovori #8 u: 06. 07. 2009. 22:54:06 »
Citat:
Decki ne znam bas koliko je danas lovne ptice dozvoljeno loviti zamkama...
Slazem se, kad bolje razmislim ovo nije moralno, niti sportski, a ni zakonom dozvoljeno  uf!
Ipak kad dođe prilika u lovu onda samo...d7

za to su prije bila zaduzena djeca,dok su cuvali stoku na ispasi. a sigurno da su spasili i grozde i kukuruz.

zamkarenje je isto lov zar ne??
samo sta u ovom slucaju ne kupujes zamke nego ih sam radis. koliko si spretan toliko ulovis.
koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2458
  • Gun Nut
Odg: labora
« Odgovori #9 u: 06. 07. 2009. 22:56:30 »
Na onom kukuruzu ispod ploce ne pise da je samo za sojke...
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: labora
« Odgovori #10 u: 06. 07. 2009. 23:03:02 »
Nesto slicno postoji i kod nas u Dalmaciji. Zovu ih škrilje i lov na ovaj nacin je zabranjen.

U vrime moga dida s njima su se lovili Kosovi. Sapinjale su se zimi nad mistima di se skupljala voda.

Offline Jakyy

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: labora
« Odgovori #11 u: 06. 07. 2009. 23:20:05 »
Citat:
zar sojka nije stetocina???

Da kolega šojka je svakako štetočina, ali je i ujedno lovna divljač,
ali je ovaj način lova zabranjen.

Evo da se prisjetimo se malo zakona...

ZAKON O LOVSTVU
VII. LOV I KORIŠTENJE DIVLJAČI I NJEZINIH DIJELOVA
Članak 64.

(1) Zabranjeno je loviti divljač:

1. načinima i sredstvima kojima se ona masovno uništava,

2. u pojasu 300 m od ruba naselja u nizini i prigorju te 200 m u brdsko-planinskim područjima,

3. kad je ugrožena poplavom, snježnim nanosima, poledicom, visokim temperaturama, požarom ili na drugi sličan način, osim u svrhu spašavanja,

4. zamkama, stupicama, klopkama, mrežama, živim i umjetnim mamcima ili vapcima, upotrebom pomoćnih sredstava u lovu (magnetofona, gramofona, reflektora i sličnih zvučnih i/ili svjetlećih sredstava, zrcala i drugih zasljepljujućih naprava), ljepljivim sredstvima ili hranom u koju je stavljeno omamljujuće sredstvo ili otrov, osim za svrhu iz članka 52. stavka 2. ovoga Zakona i točke 3. ovoga stavka, ali ne otrovom,

5. optičkim ciljnicima za noćni lov s mogućnošću elektroničkog povećavanja ili pretvaranja slike, električnim ili elektroničkim ubojitim ili omamljujućim napravama, eksplozivom, istjerivanjem plinom ili dimom,

6. gaženjem i lovljenjem motornim vozilima ili čamcima na motorni pogon te letjelicama svih vrsta,

7. hrtovima i ostalim psima koji nisu lovački te lovačkim psima koji nemaju položen ispit prirođenih osobina,

8. zvijerima,

9. samostrijelom i sličnim napravama ako posebnim propisom nije drukčije regulirano,

10. zračnim oružjem i svim vrstama hladnog oružja,

11. primamljivanjem hranom, vodom ili drugim sredstvima, osim divlje svinje, medvjeda, lisice, čaglja, kune, tvora i mungosa na mečilištima.

(2) U pojedinačnom lovu na jelena, srnjaka, lisicu i šojku kreštalicu dopuštena je upotreba rikalica, vabaka i pisaka kao pomoćnih sredstava u lovu.

(3) Lisicu, tvora, mungosa, puha velikog i kune dopušteno je loviti stupicama i klopkama za tu namjenu, u skladu s lovnogospodarskom osnovom.

(4) Osobi koja ima položen sokolarski i lovački ispit dopušten je lov pticama grabljivicama iz umjetnog uzgoja, upisanim u upisniku koji vodi Hrvatski sokolarski savez, na temelju dopuštenja središnjeg tijela državne uprave, nadležnog za poslove zaštite prirode i ovlaštenika prava lova.

(5) Sokolarski ispit polaže se pred povjerenstvom koje imenuje ministar.

(6) Program o polaganju sokolarskog ispita i propis o načinu lova s pticama grabljivicama (sokolarenje) donosi ministar

Offline markoherc

  • K 100
  • **
  • Postova: 262
Odg: labora
« Odgovori #12 u: 06. 07. 2009. 23:26:43 »
kod mene se i sad znaju nac tzv. ploče , klopke kao na slici, uglavnom love jarebice kamenjarke s njima. ali ako ja naidjem na nju ploca ide bar na 2 djela... >:( >:( >:( >:( :tommy:

Offline ri istra

  • K 100
  • **
  • Postova: 231
Odg: labora
« Odgovori #13 u: 07. 07. 2009. 07:18:16 »
kod mene su sojke postale napast jer ih nitko ne lovi,lani sam posadio nekih350kvadrata kukuruza,a ubrao samo 30 klipova,sve ostalo su pokljucale,a u vinogradu da i ne pricam. nitko ih ne lovi pa su se nakotile. prije nego sm ih poceo lovit pitao sam lovce da li cu s njima imati problema radi sojki,odgovor je bio "samo ih ti lovi i ovako ih ima previse".

koja je najbolja riba u jadranskom moru???
kad janjac padne u more

Offline Jakyy

  • K
  • *
  • Postova: 15
Odg: labora
« Odgovori #14 u: 07. 07. 2009. 09:24:52 »
Potpuno te shvaćam i ja imam isti problem!
Smatram da bi mi lovci trebali malo više iću u lov i na štetoćine poput šojki, a  ne samo na predatore (iako je i taj lov dosta zanemaren).
Često puta lovcima se u lovu ne puca u šojke jer "tu nema mesa", a i bez veze troše streljivo (to su odgovori nekolicine mojih poznanika lovaca).
Dok ima takvog stava šojke će i dalje predstavljati probleme. teaa