Autor Tema: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?  (Posjeta: 44494 vremena)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #150 u: 24. 04. 2015. 22:36:29 »
Naravno, samo lagano proći sve.

Offline Mladen.M

  • K 100
  • **
  • Postova: 308
  • Bu-ba
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #151 u: 27. 04. 2015. 09:48:38 »
Čitam, gledam, razmišljam,....ponešto sam i osjetio na svojoj koži - uzrok flyera može biti i u municiji. Neznam koju koristiš ali i kod kućno napravljenih metaka gdje su skoro pa sve mjere 101% identične, kada izbjegneš uljni hitac, kad eleminiraš hladnu cijev pucanjem recimo 10 komada /i između hitaca pričekaš da se cijev ohladi na radnu temperaturu/ ponekad se dogodi flyer.
Razlog je "skoro pa sve mjere 101%"/ - e pa nisu sve i tu je mogući odgovor na pitanje flyera!
Ako nije mjerena recimo: koncentričnost čahure, debljina stijenke grla čahure  ili još neke "sitnice"  dogodi se da jedan odleti van grupe koja je meni u pravilu ispod 3 cm/100m / 10 komada.
Po meni i to bi trebalo uzeti u obzir - znači municija sama po sebi, posebno ako je kupovana.
Svojevremeno sam u samomom početku reloadinga otvorio dosta orginalne municije i mjerio sve i svašta - i svašta sam izmjerio. Jedna kutija RWS H-mantel recimo imao je i preko 1 grein baruta razlike od najmanje do najviše.
Naprimjer: skroz očišćena cijev sa kemijom (relativno "dobra" i nova cijev Blasera R8) trebala je 5,6 ispaljenih zrna da se pogodak i grupa vrate na staro mjesto (to mi je bilo poznato od ranije pa se nisam ni čudio). Ima tu svačega ali za lov (moje mišljenje) je važno da puška bude suha a najbolje garava od jednog ili više "šuseva" prije pucanja na divljač
Što OČI vide RUKE naprave! Ili?...

Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #152 u: 27. 04. 2015. 17:19:13 »
Djelomično točno,nagrižena cijev mora biti masna. Sačmarica nakon lova izvana isto tako. Neće odmah ali ako je bila u znojnim rukama cijeli dan, za malo vremena ne treba ti CSI jer imas svoje otiske na njoj.
d1
Malo smo otišli s teme, no....

Na mojoj Ižovki 58: nakon lova stavljena u futrolu i dok smo odradili ručak i druženje (znači max. par sati iza lova) evo ti smeđih fleka (hrđe!) po cijevima...znači kondenzacija ili vlaga d1 naravno nije joj ni brunaža nešto "svježa"
Em ti sumpor.....

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #153 u: 27. 04. 2015. 18:45:32 »
Mladene potpisujem sve,pogotovo zadnju recenicu zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #154 u: 16. 05. 2016. 06:35:54 »
Biloglav i ja se slazem. nekoliko puta sam ranije spomenuo iz svog iskustva da je vazno drzati municiju na hladinjem mjestu dalje od toplote i sunca jer tlak moze poprilicno skociti a da ne kazem razlike u brzini zrna. Isto tako ako radis reloading onda punis u ono vrijem i kondicije u kojiam ces pucati. Nije  najpametnije puniti zimi a pucati ljeti jer razlike mogu biti dramaticne. Opasni benchrest i drugi takmicari pune metak po metak na streljani dok se takmice vjerovali ili ne.  Nikad ne ostavljati municiju na suncu bilo u autu bilo negdje drugdje pogotovo ne u Australijskom ljetu. baruti nisu uglavnom termo stabilni pa su razlike ocite u pritisku i sagorjevanju a i u brzinama na razlicitim temeperaturama i to moze biti veliki problem.

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #155 u: 16. 05. 2016. 08:34:57 »
Desilo se nekoliko puta na takmičenju, municija iz auta ...
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Hlatki

  • K 100
  • **
  • Postova: 123
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #156 u: 02. 07. 2016. 08:24:38 »
Svašta čitam o čiščenju , flyerima itd..imam puno toga za naučit, sad ste me natjerali da ču i ja morati provijeriti flyer iza špricanja Balistolom.
Kad sam montirao durbin kod puškara utvrdio je da je kruna oštečena zbog čiščenja s špagom , i vojnom tekkucinom za čiščenje pa je cijev razbacivala oko 7-8 cm.  E sad kako me je on svjetovao samo šipka za čiščenje i s krpicama, ne mesingana četkica, ne vojne tekučine jer nagrizaju, ne WD40 jer s vremenom skida brun.  Isto tako čiščenje nakon pucanja, pa ponovno čiščenje nakon 2 tjedna jer cijev ima u sebi mikronska puknuca i iz njih garž izade nakon cca 10 dana (zbog elastičnosti cijevi). Probao sam očistiti pusku odmah i kasnije , i stvarno nakon 2 tjedna kad prodem s krpicom malo je prljava. Da nije mozda flyeru baš to razlog?
« Zadnja izmjena: 02. 07. 2016. 08:27:48 od Hlatki »

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3975
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #157 u: 02. 07. 2016. 14:23:45 »
tako svaka 2 tjedna neće ti krpica biti savršeno čista.to je tako....

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #158 u: 03. 07. 2016. 11:13:09 »
Probao sam očistiti pusku odmah i kasnije , i stvarno nakon 2 tjedna kad prodem s krpicom malo je prljava. Da nije mozda flyeru baš to razlog?

nema veze flayer sa zmazanom krpicom.

bitno je da je cijev suha prilikom pucanja, a to što je malo zmazana ne smeta- štoviše  još i bolje "radi".

a to što ti zmazana krpica izlazi nakon dva tjedan je normalno. probaj čistiti PAP ili PASP pa ćeš vidjeti nakon 5 čišćenja da će opet biti zmazano

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
« Odgovori #159 u: 03. 07. 2016. 11:54:24 »
Neće ako je cijev nova, to se lako čisti. Ako je nagrižena, uvijek će biti crna krpa.