Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: Kaligula - 27. 11. 2008. 20:21:45

Naslov: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 27. 11. 2008. 20:21:45
Pošto se u zadnje vrijeme dosta puta spominjao problem sa prvim hitcem,koji završi gdje ne treba a sljedeći dobro pogađaju,volio bih čuti i vaša iskustva,vaše mišljenje. Mislim da uzrok treba potražiti u dvije stvari :
Nedostatno očišćenoj cijevi,u kojoj je ostalo dovoljno ulja da zakomplicira stvar.

Početnoj temperaturi cijevi,i temperaturi pri svakom sljedečem hitcu,
ukoliko se ne rade pauze dostatne da se cijev potpuno ohladi.

Mene također zna zezati taj prvi hitac,i pričao sam sa Kavurom o tome.

 I on isto misli da uzrok tom problemu treba tražiti u gore navedena dva razloga.

Da je uzrok tom fenomenu loše postavljen mehanizam,onda bi se ta "greška" opetovala,ponavljala i pri sljedečim hitcima,jer to je konstantna greška,i nije mguće da se pojavljuje selektivno.



Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Zoran - 27. 11. 2008. 20:27:09
jeli mislis kad se puca iz škripca ili, maualno!
ja sa oba nemam problema!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Huntercro - 27. 11. 2008. 20:52:50
ja mislim da je problem nedovoljno očišćena cijev od ulja
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: nazime - 27. 11. 2008. 21:12:45
Pušku spremam u ormar očišćenu i nauljenu i isto tako kad je nosim sa sobom u lov obrišem je izvana i iznutra. Mislim da bi to svatko trebao učiniti i tako si riješio onaj prvi problem.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Huntercro - 27. 11. 2008. 21:15:00
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: OldHunter - 27. 11. 2008. 21:26:55
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru
Ja (gotovo) uvijek nakon lova pušku očistim, eventualno osušim, cijev iznutra "posprejam", a izvana prebrišem masnom krpicom (od Balistolla). Zatim ide na "odmor" u zato predviđeno mjesto - metalni ormar.
Prije nego idem u lov pušku prebrišem suhom krpom izvana, a cijev (od karabina) filcanim čepićima "odmastim". I tako već godinama i SVE puške su u besprijekornom stanju.  d7  d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Zoran - 27. 11. 2008. 21:31:15
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru

ali ako ti je ormar u podrumu i zbog velike kondenzacije, onda bi bilo bolje da je nafajtaš  gss
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: kmkole86 - 27. 11. 2008. 21:34:59
svaka cast ciscenju cevi, i ostataku ulja od ciscenja takodje, na stranu to, problem prvog hitca ili flajera,  moze a i ne mora da se javlja,a jedan od problema je sto pri zagrevanju cevi pri opaljenju dolazi do neznatnog izduzenja cevi, nesto mizarno ali utice na preciznost i to je samo jedan od razloga. zato postoji ona vecita polemika upucavati pusku na hladnu ili toplu cev.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: OldHunter - 27. 11. 2008. 21:44:38
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru

ali ako ti je ormar u podrumu i zbog velike kondenzacije, onda bi bilo bolje da je nafajtaš  gss
E onda lijepo kupiš onaj granulat koji na sebe "kupi" vlagu, staviš ga u ormar sa oružjem i to bi trebalo biti to.  d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Zoran - 27. 11. 2008. 21:46:21
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru

ali ako ti je ormar u podrumu i zbog velike kondenzacije, onda bi bilo bolje da je nafajtaš  gss
E onda lijepo kupiš onaj granulat koji na sebe "kupi" vlagu, staviš ga u ormar sa oružjem i to bi trebalo biti to.  d4

ja imam termostat sa fenom ugrađen!  :bunny:
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: pepi2 - 27. 11. 2008. 21:58:57
ne treba uljit cijev iznutra nego treba biti i suha u ormaru

 
U knjizici sa instrukcijama Sako za svoje oruzje preporuca da se cijev lagano naulji iznutra ako oruzje duze vremena stoji odlozeno
 naime kako kazu niti najbolji materijali i tehnika obrade ne garantiraju da cijev nece oksidirati
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: kmkole86 - 27. 11. 2008. 22:00:31
zorane al ima i pregradu za jaja i deo za hladjenje piva  z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 27. 11. 2008. 22:20:33
Neposredno nakon streljane ili lova,čim stignem doma,
čistim oružje,temeljito.
Kad je potpuno čisto,nauljim cijev iznutra i spremam u ormar.
 Prije iduće upotrebe,vrlo temeljito ju očistim od ulja,koristeći pritom filc čepiče,krpice,Rusanov komplet sa vrlo dobrom vodilicom,i degreser sprej.
 Na kraju još provučem i vatu na knap,kako bi ju maksimalno od ulja očistio.
 I opet mi se pojavi problem sa prvim metkom - flayerom.

U mom slučaju,vjerujem da je odgovor u tome da je karabin bio upucan na toplu cijev a ja bi da mi pogađa centar sa prvim hitcem.
 Po toplom vremenu,vjerovatno je puuuno manja razlika ali sad,kad je oko 0 C  a upucavano je na + 16 C ...
Misli da ću to rješiti tako da nakon prvog hitca pričekam  5-10 minuta pa tek onda pucam drugi put i na taj naćin ću ju upucati.
 Meni je prvi metak u lovu ujedno i zadnji.
 Tako mora biti.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 27. 11. 2008. 22:26:49
Ako ti je karabin nov moze biti jos jedan razlog... dr.i
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 27. 11. 2008. 23:47:41
Nov ?
Par mjeseci je kod mene ali je odradio 120 šuseva.
Slušam pozorno.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: nazime - 27. 11. 2008. 23:55:06
Ne kužim ko upucava karabin na toplu cijev! Pa kad sjediš na čeki 5 sati i dođu svinje, pukneš 1 metak da zagriješ cijev, a onda pucaš na svinje?  hao
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Ry1 - 27. 11. 2008. 23:58:56
Citat:
zato postoji ona vecita polemika upucavati pusku na hladnu ili toplu cev
ne znam gde si cuo te polemike..ocigledno nismo sedeli na istim prelima.

Kaligula, odvajas li cev od kundaka pri svakom ciscenju i ima li kondak uradjen "bedding"?
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:08:52
Ne kužim ko upucava karabin na toplu cijev! Pa kad sjediš na čeki 5 sati i dođu svinje, pukneš 1 metak da zagriješ cijev, a onda pucaš na svinje?  hao
Kad sam rekao topla,nisam mislio reći da je pucano metak za metkom.

 Pauza između hitaca je postojala ali nisam čekao da se u potpunosti ohladi.

 Na +16 C razlika u pogotku između prvog i drugog nije bila tako oćita ali sad,kad su temperature osjetno niže i razlike su se povećale.

Nekima te varijacije ne igraju ulogu ( prvi mi nosi +3 gore i 2 desno ) ali mene to ubija u pojam.


Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 28. 11. 2008. 00:11:04

Da je uzrok tom fenomenu loše postavljen mehanizam,onda bi se ta "greška" opetovala,ponavljala i pri sljedečim hitcima,jer to je konstantna greška,i nije mguće da se pojavljuje selektivno.


Greska...vjerovatno je to problem! Citam tvoj naj noviji post i sve me podsjeca na neku neskladnocu izmedju mehanizma i kundaka. sor

Drugo,mozda nisi napravio dobar "break in" pa ti je onda rasturanje neki problem...(manje vjerovatno)...to bi onda bila konstantna greska,lose grupe sa prljavom cijevi itd.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:12:03
Citat:
zato postoji ona vecita polemika upucavati pusku na hladnu ili toplu cev
ne znam gde si cuo te polemike..ocigledno nismo sedeli na istim prelima.

Kaligula, odvajas li cev od kundaka pri svakom ciscenju i ima li kondak uradjen "bedding"?

Ne odvajam cijev od kundaka.
 To sam činio samo kad sam poštelavao okidanje na karabinu i poslije više ne.
Karabin je SAKO 75 Sintetic Stainless i nisam radio bedding.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:17:43
Norma Vulkan 180grs --  grupa na 100 metara sa bipoda =  15mm

Handloaded Mega  185grs -- grupa na 100 metara = 14mm

Najlošije podnosi 150grs Norma Jaktmatch,njega dosta rasipa.

Mislim da je tome uzrok 1:11 twist rate.

Medo mi je negdje provjerio,kaže da taj twist rate najviše "voli" 165-168grs zrna.

Nešto sam bzrna u toj težini  naručio,kad složim budemo vidjeli.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:20:14

Da je uzrok tom fenomenu loše postavljen mehanizam,onda bi se ta "greška" opetovala,ponavljala i pri sljedečim hitcima,jer to je konstantna greška,i nije mguće da se pojavljuje selektivno.


Greska...vjerovatno je to problem! Citam tvoj naj noviji post i sve me podsjeca na neku neskladnocu izmedju mehanizma i kundaka. sor

Drugo,mozda nisi napravio dobar "break in" pa ti je onda rasturanje neki problem...(manje vjerovatno)...to bi onda bila konstantna greska,lose grupe sa prljavom cijevi itd.

Skinut ću cijev sa kundaka,sve provjeriti za svaki slučaj.
 Sumnjam da je to ali ..
 Pretpostavka je osnova svakog zajeba u životu.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 28. 11. 2008. 00:22:09
Kaligula...da nije greska u glavi!! 15mm i ti se brines.... z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 28. 11. 2008. 00:25:17
a zašto ga ne upucaš sa veeelikim razmacima da je totalno hladna cijev?
ako te to toliko muči posveti samo tome jedan cijeli dan.
ako nakon toga "šara" mikenjaj streljivo ili pušku!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:26:13
E .ebi ga sad. sauf
Znam,znam,to mi i moja žena kaže,ali nemrem si pomoći. uf
Znaš,to je dosta frustrirajuće ...
Prvo pukneš metak pa on odluta gore desno a onda sljedeća tri staviš u vrlo lijepu sitnu,uzornu grupicu.
Uffff !!
Frustrira me to majke mi. dois
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:28:32
a zašto ga ne upucaš sa veeelikim razmacima da je totalno hladna cijev?
ako te to toliko muči posveti samo tome jedan cijeli dan.
ako nakon toga "šara" mikenjaj streljivo ili pušku!

Tako će i bit.

Odoh na Vrapčak ujutro i ima da se smrzne ko pič.. između dva šusa,sunce joj ljubim !!!! dois

Do podneva neidem doma,makar mi jaja otpala na -6 C.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 28. 11. 2008. 00:29:13
Pogledaj istu stvar kao i skyangel...pomoci ce ti.Jebeno je ako je sinteticki kundak jer se tesko radi beding ali ide i to. Mirno spavaj! d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 28. 11. 2008. 00:30:32
Pogledaj istu stvar kao i skyangel...pomoci ce ti.Jebeno je ako je sinteticki kundak jer se tesko radi beding ali ide i to. Mirno spavaj! d4

to i ja mislim d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Zoran - 28. 11. 2008. 00:31:49
Kaligula da ti možda nemaš previšepapira ugrađenog u svoju montažu?????
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:32:26
Pogledaj istu stvar kao i skyangel...pomoci ce ti.Jebeno je ako je sinteticki kundak jer se tesko radi beding ali ide i to. Mirno spavaj! d4

Mirno spavaj ?? paci
 Nema spavanja dok to ne dovedem u red.
 Ima da radi ko SSG 08 kad završim s njom. dois
Da vidiš što radi 08. d4
Ajjjooojj !! ref
Kad sam vidio što jedan naš čovjek radi s tim čudom,naježio sam se.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 28. 11. 2008. 00:34:49
Kaligula da ti možda nemas previse paire ugrađenog u svoju montažu?????

Kaligula?! :shok: :shok:
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 00:37:47
Kaligula da ti možda nemaš previše paira ugrađenog u svoju montažu?????

Što je to "paira" ?

papiraaaaaaa

Nemam.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: kmkole86 - 28. 11. 2008. 02:46:11
Ne kužim ko upucava karabin na toplu cijev! Pa kad sjediš na čeki 5 sati i dođu svinje, pukneš 1 metak da zagriješ cijev, a onda pucaš na svinje?  hao

kada upucavas pusku, prvi ispaljujes na hladnu cev, ako odmah posle toga ispalis drugi i ne sacekas da ti se cev ohladi ispalio si ga na toplu cev i onda vec moze doci do greske zbog uticaja temperature cevi na preciznost, jer metak ispaljen iz hladne i tople cevi ne nosi isto. ako nastavis dalje da pucas bez hladnjenja cevi, trebao bi da grupises pogotke oko drugog hitca jer je i on kao i hitci posle njega ispaljeni na toplu cev. taj uticaj toplote cevi i greska flajera nije uvek velika i primetna, ali je ima. za potrebe lova i pucanje na razumne daljine je zanemarljiva i niko ne obraca paznju na nju, cenim i da vecina upucava karabin sa 3 metka ili ga nosi na upucavanje, pa posalje 5 metka a natrag dobije 2. naravno to je samo jedan od faktora koji uticu na preciznost i postoje jos njih dosta tako da tesko da mozes da posmatras uticaj samo tog efekta, a da ne obratis paznju na municiju,bedding, istrosenost cevi, spoljasnju temperaturu itd, naravno u domenu lova to je cisto cepidlacenje. snajperisti specialnih snaga, koriste veoma dobru municiju ili je sami pune, upucavaju svoje puske na hladnu cev mada opet oni imaju dobre puske pa kod njih ta greska i nije velika, a i minimizuju je na druge nacine. to toliko ide u detalje da imaju razlicite balisticke tablice zavisno od spoljne temperature itd. nego da ne skrecemo sa teme.

malo mi susti pri pomisli da je sako nesto zajebao, ne lici na njih, ali ko zna, desi se. da je do loseg nalezanja na kundak pravilo bi ti greske pri svakom hitcu. nema ti radosti, sedi, uzmi rakicu (zbog zime) pa onda jedan metak pa rakica i odmor, dok se cev ohladi, a rakica da te zagreje, pa drugi i treci i naravno ponavljaj postupak sa rakicom izmedju  ;D pa javi sta je bilo. sta god bilo, od necega moras da krenes, pa polako otkrices u cemu je problem. jbg zajebani su ti flajeri, ako nista drugo dovoljno da pizdis jer ga ima a ti ne znas zbog cega i kako da ga uklonis. koliko vidim posto si fanatik preciznosti, navikni da uzimas u obzir i spoljnu temperaturu, i njen uticaj na cev i let metka.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Antezg - 28. 11. 2008. 12:02:54
Je Sako je zasro motku samo jednom i to baš kod 75 stainless synthetic-veliki broj pušaka je povučen sa tržišta jer se pri niskoj temperaturi znala rasprsnut cijev-neka greška u materijalu-malo potraži po netu i vidjet ćeš zanimljivih slika i članaka. Svakako provjeri po brojevima da slučajno tvoja puška ne upada u tu skupinu.
Probaj zategnuti šarafe koji drže kundak i sistem zajedno ako već nisi.
Probaj provuć papir između kundaka i cijevi-treba biti free floated.
Najvjerojatnije je do kundaka, ali za praktični lov je i više nego dobro.
Kako i sa čim si čistio cijev? Ako ju izmaltretiraš do kraja i skineš sav bakar moguće  je da prvi šus neće ići kako treba, zato i benchrest strijelci imajo onaj 1 fouling shot-probaj manje čistit-samo da skine garež. 
Naravno mislim da sve ovo što sam napisao već znaš, ali eto možda je nešto promaklo z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 28. 11. 2008. 12:10:08
Ne kužim ko upucava karabin na toplu cijev! Pa kad sjediš na čeki 5 sati i dođu svinje, pukneš 1 metak da zagriješ cijev, a onda pucaš na svinje?  hao


 nema ti radosti, sedi, uzmi rakicu (zbog zime) pa onda jedan metak pa rakica i odmor, dok se cev ohladi, a rakica da te zagreje, pa drugi i treci i naravno ponavljaj postupak sa rakicom izmedju  ;D pa javi sta je bilo. sta god bilo,

Sa ovim ces garantovano dobiti jos jedan problem-glavobolju!! ;D
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: kmkole86 - 28. 11. 2008. 12:18:51
da ali ova je dobra  d4 a i ako ne otkrijes o cemu se radi, mislim da ti nece biti vazno  hao
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Antezg - 28. 11. 2008. 12:35:49
Ili će se kompletna grupa proširiti pa onaj prvi neće biti važan :laugh:
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Hubert.ctg - 28. 11. 2008. 14:04:23
Hm, možda tajna leži u centriranju zrna  z14
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: sharp - 28. 11. 2008. 14:34:09
Svojedobno sam napravio eksperiment sa nauljenom cijevi da vidimo kako ce to utjecati na hladan sus. Puska je bila Steyr SSG, 308, sredstvo WD-40 naneseno (pretpostavljajuci da to sredstvo ljudi najcesce stavljaju u cijev u pokusaju ciscenja) u cijev i pustimo 5 suseva na udeljenosti od 100 m. Znate kaj se dogodilo? Bas nikaj! Grupa uredna kakva i bude uvijek iz te cijevi. Nismo mogli skuziti koji je prvi, a koji zadnji sus.
Nisam pokusavao u necem drugom niti mi je praksa jer previse volim svoje cijevi da bi ih castio uljem prije pucanja.
Ali svakako imam pitanje za kaligulu. Kad ides nesto odstrijeliti prvo puknes u zrak?
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 28. 11. 2008. 15:55:12
Svojedobno sam napravio eksperiment sa nauljenom cijevi da vidimo kako ce to utjecati na hladan sus. Puska je bila Steyr SSG, 308, sredstvo WD-40 naneseno (pretpostavljajuci da to sredstvo ljudi najcesce stavljaju u cijev u pokusaju ciscenja) u cijev i pustimo 5 suseva na udeljenosti od 100 m. Znate kaj se dogodilo? Bas nikaj! Grupa uredna kakva i bude uvijek iz te cijevi. Nismo mogli skuziti koji je prvi, a koji zadnji sus.
Nisam pokusavao u necem drugom niti mi je praksa jer previse volim svoje cijevi da bi ih castio uljem prije pucanja.
Ali svakako imam pitanje za kaligulu. Kad ides nesto odstrijeliti prvo puknes u zrak?


SHARP, ne,ne pucam prvo u zrak kad idem u lov.
Kad idem u lov,imam pravilo.
Jedan metak -jedan odstrel.

Što se tiće tvog eksperimenta,teško je Steyr SSG 69  uspoređivati sa bilo kojim lovačkim karabinom pa čak i sa večinom snajperskih pušaka.

To čudo je u mom srcu zauzelo počasnu ložu.

WD-40  nije sredstvo za takve testove,jer je prerijedak i slabo učinkovit.
 
Uzmi neko kvalitetnije sintetičko ulje visoke gustoće pa onda probaj pucati,ali sa lovačkim karabinima,a ne sa work horsom SSG-om.

Zajebo sam se što sam upucavao karabin na relaivno visokoj temperaturi i sad kad je hladno,razlike su oćite.
Papak.
Neće se ponoviti,ne boj se.
Nikad više neću biti tako glup.


Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 28. 11. 2008. 17:28:03
probaj ponest električnu grijalicu i ugrijat pušku prije pucanja
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: kmkole86 - 28. 11. 2008. 17:48:11
josip89 probaj cold bore shot i google   d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: medo - 28. 11. 2008. 18:29:11
Je Sako je zasro motku samo jednom i to baš kod 75 stainless synthetic-veliki broj pušaka je povučen sa tržišta jer se pri niskoj temperaturi znala rasprsnut cijev-neka greška u materijalu-malo potraži po netu i vidjet ćeš zanimljivih slika i članaka. Svakako provjeri po brojevima da slučajno tvoja puška ne upada u tu skupinu.
Probaj zategnuti šarafe koji drže kundak i sistem zajedno ako već nisi.
Probaj provuć papir između kundaka i cijevi-treba biti free floated.
Najvjerojatnije je do kundaka, ali za praktični lov je i više nego dobro.
Kako i sa čim si čistio cijev? Ako ju izmaltretiraš do kraja i skineš sav bakar moguće  je da prvi šus neće ići kako treba, zato i benchrest strijelci imajo onaj 1 fouling shot-probaj manje čistit-samo da skine garež. 
Naravno mislim da sve ovo što sam napisao već znaš, ali eto možda je nešto promaklo z10
Povucene su sve puske s trzista oko 4000 kom jer samo je jedna serija imala tu gresku u materijalu. Sve sto nije zatrazeno od Saka da se vrati nije ni bilo rizicno.
 Znaci tko ima Sako 75 neka uziva ;)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Huntercro - 28. 11. 2008. 18:46:51
Ne znam ali kod mene su cijevi suhe i očišćene i nemam tih problema, to sam jedino imao sa papovkom koja je imala nauljenju cijev, pa mi dva tri odu gore a onda dalje sve normalno pa zato kad sad napunim sa kvalitetnim barutom i kapslom skoro da ne moram čistit
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: medo - 28. 11. 2008. 18:51:26
Nekad se dogodi nekad i ne da malo ulja zasmeta medjutim pravilo kod lovaca i bench rest pucaca je da se prije pucanja u metu opali jedan tek onako da se cijev osusi u potpunosti.
 To nek radi tko zeli ,a meni odgovara jer znalo je biti iznenadjenja. Isto tako ulja vise utjecu na zrno nego sprejevi poput WDa.
 Najbolje je da svak proba i jedno i drugo pa da bude siguran.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: sharp - 28. 11. 2008. 22:11:55
Naj se ljutiti kaligula sto te malo pocetnik zaje... ;D
Htio sam ti reći sljedeće: nešto ti nije ok sa strojem i mislim da bi to  trebao provjeriti. Ne znam što konkretno,ali toliki + ne bi se smio događati na prvi šus. Znam da si ljubitelj precize i da te to izjeda. Eliminiraj dio po dio i moraš doći do rezultata.
Ja sam ti onaj ružni što je svojedobno imao TRG-S. Cjevčica mu bila "debela" isto kao i ova tvoja  koju imaš sada. Pucao sam jednom zgodom na Vrapčaku i ako mi bilješke ne lažu bilo je 2 C. Na toj temperaturi upucao uredno stroj (300 m zero), poslije ga temeljito očistio i nauljio cijev. Sutradan izvukao ulje van i prvi šus u onaj muš što onako lijepo blinka ;D , a ja vesel kao pas! Da i ja sam zaljubljen u SAKO od toga dana, ali mi moj nije zadavao brige baš nikada. Žao mi samo što ga nisam zadržau u ormariću....ali to je druga priča.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: SEJFO - 28. 11. 2008. 22:24:58
 Ako imamo dvije iste puške i ako jedna u minuti ispali 20 metaka a druga samo tri  postoji vjerovatnoća da je cijev koja je ispalila više metaka zagrijanija i ne preporučujem da se dira dok se ne ohladi!!!
(ovdje je bila zafrkancija pa sam je eto popravio da budem u temi) ;) ;) zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: STARI AVDZIJA - 25. 01. 2009. 00:32:54
ovaj se post sejfin ubuđavio pa da ga osvježimo.Zašto pucati prvi metak "onako"radi ulja u cijevi.
Je li to ako se nema vremena posušit cijev šta li?
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: bravarica - 29. 01. 2009. 23:03:37
Šta je to, ali vi vidite svjetlo kroz cijev vaše puške. d7
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: antraga - 30. 01. 2009. 23:18:29
kada ne ide posao u javnoj kući ne mjenjaju se kreveti...
jednostavno promjeni pušku!!!

 Dobrodosao na Forum LOVAC!

Prije nego nastavis sa daljnjim pisanjem predstavi se u rubriku namjenjenu za to. Usput, procitaj pisana pravila foruma. Schultz d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 11. 02. 2009. 14:41:18
i to nekoliko puta dnevno  fre
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: File - 11. 02. 2009. 16:41:28
To su gluposti, ustvari ko hoće neka čisti 36 puta dnevno.
Ako je sve normalno nije bilo kiše,upadanja u blato i ostale pizdarije netreba čistit nego eventualno jedan put tokom 10 dana lova i to preventive radi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: PH DBK - 11. 02. 2009. 19:16:18
To su gluposti, ustvari ko hoće neka čisti 36 puta dnevno.
Ako je sve normalno nije bilo kiše,upadanja u blato i ostale pizdarije netreba čistit nego eventualno jedan put tokom 10 dana lova i to preventive radi

previše !

jedna gewera dole još ima na cijevi kukasti križ !
8 x 57 (7,9).. NIKAD nije očišćena.. NIKAD !!! i opalila je, veli gazda, preko 10.000 komada.
On je svojevremeno kalirao divljač u Capriviju. Cijev k'o staklo, grupa sasvim pristojnih 3-4 cm...

pa ti trljaj i guslaj...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Lazar - 11. 02. 2009. 19:27:21
to je mozda druga prica,bude tamo po 45° pa se kovjek ni neznoji  ;)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: medo - 12. 02. 2009. 08:31:13
Ocistim ako mi je dosadno kod kuce ili kad znam da necu ici u lov duze vrijeme  ;D
Ima puno lovaca koji ciste samo jednom godisnje i pucaju puno, sve je ok.

 Jedino cistim uvijek nakon lova ako pucam s PPU ;)

Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Schultz and Larsen - 12. 02. 2009. 08:35:47
Cistim uvijek poslije koristenja. Nekad se desi da preskocim.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 12. 02. 2009. 23:09:03
Nakon streljane ili lova, kad stignem doma, obavezno čiščenje.
 Bez obzira na sve.
U sef ide tek besprijekorno čisto i nauljeno.
Stvari se imaju čuvanjem a ne kupovanjem.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Falkon - 26. 03. 2009. 22:06:16
Kaligula, isti problem sa prvim hicem imao sam i ja na poluproizvodu zvanom Zastava M70. Problem je bio u jako lošoj obradi kundaka pa je cijev u nekoliko točaka dirala cijev. Morao sam sve dobro prešmirglati i onda ponovno premazati da zaštitim i od tada puška uvijek dobro grupira. Što se tiče čišćenja, još mi se nikada nije desilo da bilo koju pušku spremim u ormar a da prije toga nije očićena. Čak i kada nisam pucao, a lovi se više dana zaredom, prebrišem pušku izvana sa lagano nauljenom krpicom i obavezno iznutra cijev sa suhom da uklonim eventualni kondezat vlage. Ako je pucano, obavezno je svaki put dobro kompletnu očistim i nauljim.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 26. 03. 2009. 23:54:36
Kaligula, isti problem sa prvim hicem imao sam i ja na poluproizvodu zvanom Zastava M70. Problem je bio u jako lošoj obradi kundaka pa je cijev u nekoliko točaka dirala cijev. Morao sam sve dobro prešmirglati i onda ponovno premazati da zaštitim i od tada puška uvijek dobro grupira. Što se tiče čišćenja, još mi se nikada nije desilo da bilo koju pušku spremim u ormar a da prije toga nije očićena. Čak i kada nisam pucao, a lovi se više dana zaredom, prebrišem pušku izvana sa lagano nauljenom krpicom i obavezno iznutra cijev sa suhom da uklonim eventualni kondezat vlage. Ako je pucano, obavezno je svaki put dobro kompletnu očistim i nauljim.

Drago mi je da nisam jedini koji tako razmišlja i postupa.
 Makar mi se mnogi naši kolege smiju zbog toga.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: skyangel - 27. 03. 2009. 08:10:57
Kaligula,  fre

 d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: sheytan - 12. 06. 2009. 09:10:58
El može jedno stručno?  d1
Npr., za poluautomat - kad se završi čišćenje(cev, naravno, skinuta), ja bih malo naprskao WD-a u nju, i, pre lova, provukao Bore snake kroz nju, da ne bih karabin ponovo rasklapao. Valja li sistem, šta mislite(u smislu - da l je dovoljno cev zaštićena, i da l ne bi trebalo da imam problema sa prvim metkom)?

Hvala!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: crni3006 - 12. 06. 2009. 11:48:48
 Pozdrav!
 Ja osobno volim suhu cijev prije pucanja,da nebi slucajno promasio i promasaj pripisao pusci,a u biti kriv ja... pljus
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kaligula - 14. 06. 2009. 01:22:06
El može jedno stručno?  d1
Npr., za poluautomat - kad se završi čišćenje(cev, naravno, skinuta), ja bih malo naprskao WD-a u nju, i, pre lova, provukao Bore snake kroz nju, da ne bih karabin ponovo rasklapao. Valja li sistem, šta mislite(u smislu - da l je dovoljno cev zaštićena, i da l ne bi trebalo da imam problema sa prvim metkom)?

Hvala!

Nit je WD rješenje za adekvatnu zaštitu oružja od korozije niti je Bore Snake i slična sredstva primjerena zamjena za odmaščivanje karabina prije lova ili streljane.
Ne žali vremena da ti oružje bude adekvatno zaštićeno ili adekvatno oćiščeno prije uporabe.
Tijekom godina uporabe će ti se taj trud višestruko isplatiti.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Lazar - 06. 10. 2011. 23:20:11
bas citam nesto interesantno o ovom prvom metkukoji zna biti neprecizan i razlog tome nije uvijek uljana cijev jer vecinom se ljudi cude jer misle da nisu dobro ocistili od ulja, uzrok je prvise cista cijev, jos nesto interesantno sto sam naso da jedinice policije za intervencije kad izlaze iz stanice policije i ocekuju upotrebu vatrenog oruzja imaju bure napunjeno pijeskom gdje nabrzinu opale po metak da se cijev malo zacadi  ččč
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: evaeva - 07. 10. 2011. 11:23:55
jos nesto interesantno sto sam naso da jedinice policije za intervencije kad izlaze iz stanice policije i ocekuju upotrebu vatrenog oruzja imaju bure napunjeno pijeskom gdje nabrzinu opale po metak da se cijev malo zacadi  ččč

Mi lovci opalimo jednom po divljači pa ako ne pada poduplamo i drugi put, ipak poprilično treba skupiti toga pijeska da se napuni bačva hao.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 07. 10. 2011. 11:54:25
to je vrlo moguće da ispucaju jedan prije akcije.
a kantu od 10 litara sitnog pijeska probaj propucati.  ;)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: šokac - 07. 10. 2011. 13:24:13
Vjerujem da prije akcije valja grunuti jedan da zagriješ cijev
ali mene zanima čemu sluzi ono kad se nakon akcije ljevom drži flaša
a desnom onako s kuka režeš po oblacima  2p 2p happi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 07. 10. 2011. 13:43:13
Vjerujem da prije akcije valja grunuti jedan da zagriješ cijev
ali mene zanima čemu sluzi ono kad se nakon akcije ljevom drži flaša
a desnom onako s kuka režeš po oblacima  2p 2p happi


e to bi trebalo biti jako kažnjivo!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mpeca - 09. 11. 2011. 21:52:07
Ja  po  povratku  iz  lova  pucao  ili  ne  temeljno  ocistim  svoj  poluautomat  a  cev  dok  krpica  ne  bude  potpuno  bela  i   ubacim krpicu  u  leziste  metka   i  odozgo  dobro  nauljim  balistolom i  tako  do  vece  pre  polazak  u  lov.pre  spavanja  ocistim  temeljno  i  cev  a  i  leziste  metka  od  ulja.  Za  precizan  pogodak  sve  mora  biti  suvo  ko  barut.Postoje  specijalne  puske  sa  bul  barelima  kod  kojih  nema  znacajnijeg  odstupanja  kod  nauljenih  lezista  ali  to  je  retko.Sigurnije  je  temeljno  osusiti  jer  je  preciznost  mnogo  veca  a  i  nemoze  doci  do  pregorevanja. 
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 18. 04. 2015. 22:01:13
Što bi mogao biti uzrok kad prvi metak odluta 15ak cm,iza toga ostali idu u centar,cijev očišcena,osusena,puca se s naslonom zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 18. 04. 2015. 22:17:13
i meni je to čudno ali pojava je istinita.baš zbog toga na nekim natjecanjima je dozvoljeno najaviti prvi hitac "u rov" koji neće biti bodovan.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 18. 04. 2015. 22:19:34
Ok na natijecanju,a kad je meta srnjak kojeg cekaš misec dana? zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 18. 04. 2015. 22:23:12
onda prvi opališ prije ulaska u lovište.  happi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 18. 04. 2015. 22:28:16
I tako svaki put?Onda ne trebam ji cistiti pusku,često odlazim u lov ujutro i popodne pa tako 2 put tjedno pa više cu metaka opaliti u prazno nego sto mi je dlaka na glavi a nisam ćelav,dapače zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Traper. - 18. 04. 2015. 23:54:11
To je zato sto je optika stelovana na vrucu cev.
Kad se steluje puca se samo na hladnu cev, tojest sa pauzu izmedzu hitca,jer u lovu prvi je uvek sa hladnu cev. ;)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 19. 04. 2015. 04:07:04
a ako i na mehanički nišan uvijek nosi dobro upucan na hladnu cijev a prvi uvijek nosi krivo?
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 19. 04. 2015. 07:13:37
Nisam probao mehanikom,ponavljam greška je 15ak cm,to mi je nestvarno puno  zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: perop - 19. 04. 2015. 07:16:26
 d1
Čitao sam ako se puška ćisti Brunoxom da nema uljnog hica jer su komponente od kojih je ulje napravljeno drugačije. Dakle rješenje za uljni hitac je BRUNOX,

Ovo i nije toliko dobra vijest jer osim uljnog hitca treba naći novi razlog za promašaje treba se odmah oprebaciti na hladnu cijev ali valjda će već izmisliti kakav grijač.  hao hao hao
 z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 19. 04. 2015. 07:53:20
Zvuci mi kao problem koji nastaje kad mehanizam ne sjedi dobro u kundaku.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Lazar - 19. 04. 2015. 09:21:46
kod 15 cm bi ja reko da nesto nije u redu sa spojem metala i kundaka ili montaze ali nista neobicno evo i nijemcima nefunkcionise 180.000 heklera kod vojske kad se ugriju  hao hao
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Traper. - 19. 04. 2015. 11:17:05
kod 15 cm bi ja reko da nesto nije u redu sa spojem metala i kundaka ili montaze ali nista neobicno evo i nijemcima nefunkcionise 180.000 heklera kod vojske kad se ugriju  hao hao

Lazare ako je to sto kazes, onda ce svaki metak ici gde mu je volje.Meta ce biti isarana a ovde je rec da samo prvi luta a ostali idu u malu grupicu.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: leon - 19. 04. 2015. 11:35:51
Što bi mogao biti uzrok kad prvi metak odluta 15ak cm,iza toga ostali idu u centar,cijev očišcena,osusena,puca se s naslonom zagi

Imam upucano na prvi metak (uljni strijel).
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 11:49:50
Nisam probao mehanikom,ponavljam greška je 15ak cm,to mi je nestvarno puno  zagi

Susjed koliko hitaca si puknuo kad si upucavao pusku?? Mslim da ti je to prije svega sta si pusku upucao na prevrucu cijev.
Pukni prvi hitac vidi koliko si vani korigiraj koncanicu i pokusaj sutra ponovno...( kad dobijes prvi di zelis onda ce ti prva dva tri biti uvijek tamo di hoces bez obrira na brzinu pucanja a poslje se grupa malo dize gore , tako je bar bilo kod mene)  Najveci prob je to sta bi svi tili upucat pusku u 5 min( pa ajmo puknut sad najprije neka tri iz naftalina da ih ne bacimo , pa sad imamo 5 siljana vojnih, e kad smo priblizno dobili prema centru sad cemo jo 7-8 komada koje cemo pucat i onda sutra kad dodjemo provjerit kako smo super to upucali ono "banana")  hao
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 19. 04. 2015. 12:56:45
Ostavi pusku ne ociscenu 15-tak dana i pukni opet metak pa nam javi jeli ima odstupanja.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 13:42:09
Ostavi pusku ne ociscenu 15-tak dana i pukni opet metak pa nam javi jeli ima odstupanja.

Ako ima Steyr ok ako ima zastavu nakon 15 dana nece ni proletit zrno od hrdje.. hao
Malo karikiram nadam se da ne nece neki shvatit doslovno zagi..
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Falkon - 19. 04. 2015. 14:43:29
Meni je Crvena Zastava imala isto takve flyere. Prvi metak cca10-15 cm gore, poslije grupa savršena tamo di je puška upucana. Nakon savjeta iskusnijih, utvrđeno da kundak na više mjesta dosta čvrsto naleže na cijev. Skinut kundak i pobrušeno tako da više nije bilo doticaja sa cijevi i flyeri nestali.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 19. 04. 2015. 16:56:16
Dečki pokušat cu par savjeta odraditi pa jav8m rezultrezultat.puno hvala na savjetima zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 19. 04. 2015. 20:49:36
ja sa time nemam nikakvih problema, pušku ne čistim svaki put poslije pucanja,nego recimo jednom u mjesec dana,ali poslije čiščenja cijev obavezno pošpricam sprejem za odmaščivanje (sprej za kočnice). puška je upucana na hladno i nikakvi flajeri se ne događaju niti nakon trećeg brzog hitca. radi se o crvenoj zastavi 7x64
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 21:18:43
ja sa time nemam nikakvih problema, pušku ne čistim svaki put poslije pucanja,nego recimo jednom u mjesec dana,ali poslije čiščenja cijev obavezno pošpricam sprejem za odmaščivanje (sprej za kočnice). puška je upucana na hladno i nikakvi flajeri se ne događaju niti nakon trećeg brzog hitca. radi se o crvenoj zastavi 7x64

Nemas flayer zato sta si upucao pusku na hladno.. Pokusaj puknut 10-15 kom pa ces vidit da puska nosi vise i kad pusku upucas nakon 15 tak hitaca onda prvi put kad ces pucat na hladno zna poci na stranu..
 Nije mi jasno to s ciscenjem jednom na mjesec???? Dok sam bio klinac ja:))) nosio sam ocevu zastavu i nedaj boze puknut par hitaca na hladnom vremenu pa uci u toplu planinsku kucu a ne ocistit ju( pa ta puska je sutra izgledala kao dimnjak od kondenzacije i baruta).. Ps. Isti kalbar:)) 7x64
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 19. 04. 2015. 22:08:11
prije će bit da nešto ne leži dobro oko kundaka i cijevi

meni se je to dogodilo na saueru 202 375
puca se iz stalka 1 metak odluta drugi idu dobro
prebacimo se na drugu daljinu ista stvar
i tako par puta
problem je bio u tome što saraf koji drži kundak nije bio stegnut već je imao lufta (problem je rješio kolega forumaš 50 AE)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 22:37:13
prije će bit da nešto ne leži dobro oko kundaka i cijevi

meni se je to dogodilo na saueru 202 375
puca se iz stalka 1 metak odluta drugi idu dobro
prebacimo se na drugu daljinu ista stvar
i tako par puta
problem je bio u tome što saraf koji drži kundak nije bio stegnut već je imao lufta (problem je rješio kolega forumaš 50 AE)

Onda to nije josipe samo prvi metak nego se ponavlja nakon nekoliko suseva ili???
Ne razumin prebacite se na drugu daljinu pa se ponovi??  Pa zar je daljina bitna da bi iznedju svake promjene dobio flayer??

Josipe taj jedan metak je uvik bio prvi ili je znao biti2 ili npr4
Od 5 naprimjer... Neznam koliko pucas u susu:)
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: RANGER94 - 19. 04. 2015. 22:45:35
Coviku je samo prvi metak iz ciste cijevi na hladno flayer! O cemu pricate, kakvo drvo, kakvi vijci. Pa lipo je receno u cemu je problem. Citajte postove do kraja. Kolega ce probati iz prljave cijevi na hladno pa viditi sto se dogadja...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 22:46:56
Što bi mogao biti uzrok kad prvi metak odluta 15ak cm,iza toga ostali idu u centar,cijev očišcena,osusena,puca se s naslonom zagi
Koliko sam skuzio ovdje nema ponavljanja nego izricito 1 hitac ( i to se desava ako sam dobro shvatiio samo s hladnom cijevi i uvijek prvi hitac) pa mislim da stoga nece biti da je do kundaka...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 22:51:32
Coviku je samo prvi metak iz ciste cijevi na hladno flayer! O cemu pricate, kakvo drvo, kakvi vijci. Pa lipo je receno u cemu je problem. Citajte postove do kraja. Kolega ce probati iz prljave cijevi na hladno pa viditi sto se dogadja...

Pa to i kazem ranger 94, isti prob sam imao i ja....... Nije do niceg nego je kad je upucavao pusku taj put ispucao previse i pregriao cijev pa mu je optika postalana po tom zadnjem susu i onda ima prob sljedeci dan dok ne pukne prvi metak i dok cijev koliko toliko nije topla...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 19. 04. 2015. 23:12:23
znači prvo pucamo 100 ili 150 metara iz stalka
prvi metak nije u grupi već je negdje (nebitno di i nije uvjek na istom mjestu) i puška se ne miče iz stalka

sad idemo puknut na 200 ili 250 ili 300 ili 350 metara nebitno
puška se uzima i nije više u stalku pa se odnese i puška i stalak na drugu daljinu
i ponavlja se opet isto

kad je kundak zategnut nikakvih problema
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 19. 04. 2015. 23:15:42
kolega mbiloglav

jel taj prvi sta odluta uvjek na istom mjestu svaki put ili šara
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Kimboarap - 19. 04. 2015. 23:42:20
znači prvo pucamo 100 ili 150 metara iz stalka
prvi metak nije u grupi već je negdje (nebitno di i nije uvjek na istom mjestu) i puška se ne miče iz stalka

sad idemo puknut na 200 ili 250 ili 300 ili 350 metara nebitno
puška se uzima i nije više u stalku pa se odnese i puška i stalak na drugu daljinu
i ponavlja se opet isto

kad je kundak zategnut nikakvih problema
Je to nesto rucno radjen stalak ili???? Tvoj prob mi zvuci kao da ti stalak nevalja pokusaj puknut s vreca... Da ti je flayer uvijek ili lvo ili desno ok.. Ali ako ti sara onda nije do toga da ti je upucana na toplu cijev..  Cak ako pusku ne stavis ispravno u rame moze ti rasipat vamo tamo..
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: josip89 - 19. 04. 2015. 23:59:39
nije moj stalak
i moj problem je bio taj da šaraf nije bio zategnut
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 20. 04. 2015. 07:20:28
Dečki ispričavam se sinoč sam dosao iz Like i zaspa na kauču dok ste vi razglabali o mom problemu,danas cu još malo pošmirglati kundak jer mi se cini da pi dira cijev u jednoj točki,pokušat cu opaliti jedan metak,zatim pušku necu cistiti pa cu sutra opet puknuti pa javim rezultat,naime bio u Lici kod Vukose,covika koji ima 2 lovišta i posjeduje zastavin 223,a sad slusajtenikad,ali bas ga nikad nije očistija u10g,to i ja mogu potvrditi jer ga jaaako dobro znam,puca rws i odmah mi nudi okladu 3 metka o čep od spreja koji se nasao na stolu na 150m,radi se o zaista dobrom strelcu i ja sam svijedocio odstrelu puno vrana,lisica i cega sve ne,e sad ti budi pametan zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 20. 04. 2015. 08:46:17
Nemas flayer zato sta si upucao pusku na hladno.. Pokusaj puknut 10-15 kom pa ces vidit da puska nosi vise i kad pusku upucas nakon 15 tak hitaca onda prvi put kad ces pucat na hladno zna poci na stranu..
 Nije mi jasno to s ciscenjem jednom na mjesec???? Dok sam bio klinac ja:))) nosio sam ocevu zastavu i nedaj boze puknut par hitaca na hladnom vremenu pa uci u toplu planinsku kucu a ne ocistit ju( pa ta puska je sutra izgledala kao dimnjak od kondenzacije i baruta).. Ps. Isti kalbar:)) 7x64

Ne znam zašto bi puknuo 10-15 komada odjednom, em skupo em ne vidim svrhu toga. Za to je papovka i mali kalibar.

Govorim o čišćenju cijevi,a ne puške iz vana. Možda kroz dva izlaska u lovište puknem 5 -10 komada i tek je onda idem čistiti (cijev),al da bi jednom puknuo i odmah išao čistiti cijev,to ne. Samo je prebrišem izvana kada se "stemperira" sa kućnom temperaturom.   

I da....drugo je korištenje puške po hladnom i vlažnom ,a drugo po ljeti.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 20. 04. 2015. 12:03:19
ja sa time nemam nikakvih problema, pušku ne čistim svaki put poslije pucanja,nego recimo jednom u mjesec dana,ali poslije čiščenja cijev obavezno pošpricam sprejem za odmaščivanje (sprej za kočnice). puška je upucana na hladno i nikakvi flajeri se ne događaju niti nakon trećeg brzog hitca. radi se o crvenoj zastavi 7x64
Cijev cistim poslije 50-tak metaka. Neke cistim cesce a neke rjedje zavisi koloko pucam iz njih. Niti flajera niti hrdje....
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 20. 04. 2015. 13:27:51
Prešmirglao sam kundak i sad vizitka prođe bez problema,prije je obican papir zapinjao u jednoj točki,osušio sam cijev suhim krpama do temelja i odoh opaliti 1 metak,ponavljam uzeo sam 1 metak,stalak meta na 90 m.duum i pogodak idealan centar u plus 4 cm,sutra opet 1 metak bez cišćenja zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: perop - 20. 04. 2015. 13:46:55
 teaa
Cijev karabina samo dobro očisti suhom krpicom bez ulja. Ima li puška optiku ??
 z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 20. 04. 2015. 13:50:15
Meni su cijevi uvijek nauljene, prije lova provučem dvije krpe i temeljito osušim. Nikad nisam primjetio problem.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: leon - 20. 04. 2015. 14:24:14
Tako i ja radim, prvi šus je malo gore, ne smeta.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 20. 04. 2015. 14:45:23
Nisam primjetio nikakav pomak, nikad.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 20. 04. 2015. 14:53:25
Meni su cijevi uvijek nauljene, prije lova provučem dvije krpe i temeljito osušim. Nikad nisam primjetio problem.

Nauljene ih drzim samo kad znam da je dugo necu koristiti (par mjeseci).

Ljudi moji radite nauku od ciscenja puske. Sva novija municija nije korozivna i ne smeta cijevi apsolutno nista. Komotno ih cistite jednom u mjesc dva,ako cesto pucate. Druga stvar je 7.62, 7.9, .223, .308 kad puknete 100kom. dnevno.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 20. 04. 2015. 15:05:00
Jbg. kad koristim papovku i M48, za lov imam kvalitetno streljivo pa nema brige što se toga tiče. Jedino što mi vrag ne da mira pa uvijek imam u ruksaku kutiju-dvije fmj za napucavanje. Tu kompromisa nema, čim dođem doma odmah u garažu i dobro nauljim. Tko  ne puca vojno streljivo nema baš razloga za brigu ako je cijev nova. Ona nagrižena iako nosi dobro, zna korodirati. Što je i logično jer je "načeta" , tj. oštećena .
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 20. 04. 2015. 15:11:52
Jbg. kad koristim papovku i M48, za lov imam kvalitetno streljivo pa nema brige što se toga tiče. Jedino što mi vrag ne da mira pa uvijek imam u ruksaku kutiju-dvije fmj za napucavanje. Tu kompromisa nema, čim dođem doma odmah u garažu i dobro nauljim. Tko  ne puca vojno streljivo nema baš razloga za brigu ako je cijev nova. Ona nagrižena iako nosi dobro, zna korodirati. Što je i logično jer je "načeta" , tj. oštećena .

Poluautomati su druga prica. Njih moras isti dan cistiti zbog garezi u komori povratnika plinova.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 20. 04. 2015. 15:49:38
Jbg.ovo je 22-250 mini mauzer,kažu obavezno čistiti poslije svakog pucanja isti dan,mislim da sam možda ja malo pretjerao s tim,a naravno da ima optiku,leupold vxll 6-18x40 zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: perop - 20. 04. 2015. 15:59:50
Jbg.ovo je 22-250 mini mauzer,kažu obavezno čistiti poslije svakog pucanja isti dan,mislim da sam možda ja malo pretjerao s tim,a naravno da ima optiku,leupold vxll 6-18x40 zagi

teaa

Ako puška ima optiku može biti problem u vezi optike ili montaže. Ako se ponovi ista odstupanja zrna poslije prešmirglanog kundaka treba skinuti optiku i opaliti par metaka s puškom bez optike. Ako se ponovo pojave odstupanja tada je vjerojatno problem s cijevi a to nije dobro.
 z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: RANGER94 - 20. 04. 2015. 16:00:40
Aj pa obavezno pukni i sutra jedan pa javi, iako mi je cudno da kundak ometa samo taj prvi metak. Jer ako ometa, ometa i na hladno ina toplo, na cisto i prljavo!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 20. 04. 2015. 16:13:29
Jos nismo gotovi sa istrazivanjem.  ;) Prvo da proba ovo...
Nema prijekog puta u ovoj "igri".
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: leon - 20. 04. 2015. 18:09:21
Meni su cijevi uvijek nauljene, prije lova provučem dvije krpe i temeljito osušim. Nikad nisam primjetio problem.

Nauljene ih drzim samo kad znam da je dugo necu koristiti (par mjeseci).

Ljudi moji radite nauku od ciscenja puske. Sva novija municija nije korozivna i ne smeta cijevi apsolutno nista. Komotno ih cistite jednom u mjesc dva,ako cesto pucate. Druga stvar je 7.62, 7.9, .223, .308 kad puknete 100kom. dnevno.

A šta ako loviš po vlažnom vremenu. I u cjevi ima vlage, mora da zardža, pogotovo koja zastava.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 20. 04. 2015. 18:24:17
Pokusat čemo eliminirati jedno po jedno,javljat ću rezultate,a vi sl8bodno komentirajte i iznosite svoja iskustva pa ćemo vijerujem zajedno doći do riješenja zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 20. 04. 2015. 18:39:42
Pokusat čemo eliminirati jedno po jedno,javljat ću rezultate,a vi sl8bodno komentirajte i iznosite svoja iskustva pa ćemo vijerujem zajedno doći do riješenja zagi
Samo ti sutra reci kako si prosao. d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 20. 04. 2015. 18:57:46
A šta ako loviš po vlažnojm vremenu. I u cjevi ima vlage, mora da zardža, pogotovo koja zastava.

Ma ne ulazi vlaga, bas ako te to muci uzmi krep traku ili selotejp i metni na usta cijevi.
Mene je vise mucilo ulazenje snijega i leda u bokericu,al to je za drugu temu.
Problem je vrlo jednostavno rijesen sa komadicem pvc vrecice i gumice.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: .50AE - 20. 04. 2015. 21:56:03
Mene je vise mucilo ulazenje snijega i leda u bokericu,al to je za drugu temu.

Eh, dok je bilo onih risovih prezervativa bez lubrikanta  ;)... stalno su bili na svim dugim cijevima.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 20. 04. 2015. 22:05:00
Obicna "markica" za mete promjera 1x1cm je dovoljna za karabine ako je BAS ruzno vrijeme. Smotas 15-tak u novcanik i imas dugo vremena.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 11:04:30
Dakle ista meta isto odstojanje,cijev prlj zagiava od jucerašnjeg hitca,jedan metak duum,pogodak smjesten 1,5cm povrh jucerasnjeg,SUPER!!!!,danas opet ciscenje cijevi namjerno je neču temeljito osušiti pa sutra opet,
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 21. 04. 2015. 13:22:51
Dakle ista meta isto odstojanje,cijev prlj zagiava od jucerašnjeg hitca,jedan metak duum,pogodak smjesten 1,5cm povrh jucerasnjeg,SUPER!!!!,danas opet ciscenje cijevi namjerno je neču temeljito osušiti pa sutra opet,

A zasto ces je cistiti? Ostavi je garavu kakva je. Nista joj nece biti. Eventualno provuci vatu na sipki dva-tri puta. 1.5 cm je nista na 100m.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mladjo - 21. 04. 2015. 15:02:01
pa vjerojatno da se uvjeri da je čišćenje stvarno uzrok flyera... mene moj m70 ubija nakon uljenja... tako da mu je dosuđena doživotno samo žičana četka i suha krpa(barem iznutra) zagi, jer jedino na taj način nema problema...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 15:19:31
Upravo tako mladjo,želim se uvjeriti sto je uzrok flayera,ako je to skliska cijev ok ali hocu da znam,dosad sam
 prominija 7-8 karabina u standardnim kalibrima,najvise pucam steyerom ssg 308 win kojega mi ne pada na pamet dati od sebe iz njega sam puknuo valjda sve vrste municije,tipove zrna i gramaže al na ovakav slučaj flayera nisam naišao i sad samo zelim biti siguran u uzrok tog događanja,za mene je 22-250 nova igracka al dogodila se ljubav na prvi pogled i hocu da znam na cemu sam,inače stigla je još jedna igračka 243 win sava kranj s novom bellerovom cijevi,ako netko ima iskustva nek mi preporuči dobar metak za nju,dali ima neki kojeg beller posebno dobro ljubi zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 21. 04. 2015. 15:45:12
Polako,polako...jos nije zavrseno! tea
Sad ostavi tako pusku dvije nedelje pa probaj jedan metak. Tek tada ce mo znati jeli od ulja ili neceg drugog. d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 15:58:00
Ma naravno,upravo sam ocistio cijev kako to inace radim,znaci nisam je bas ono posusio do temelja pa cu sutra opet jedan da vidimo rezultat zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 21. 04. 2015. 16:09:07
Ma naravno,upravo sam ocistio cijev kako to inace radim,znaci nisam je bas ono posusio do temelja pa cu sutra opet jedan da vidimo rezultat zagi
Poslije toga ostavi pusku da stoji u ormaru bar par nedelja pa opet probaj... znam zasto to kazem...  d4
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 16:11:57
Teško par nedilja.1.5 je blizu zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 21. 04. 2015. 16:22:06
Ako problem nije uljani hitac nego mozda puska ne lezi dobro u drvetu onda se pokaze kad malo "odlezi". Pocne prvi metak da luta. Nakon toga idu svi u isto mjesto pa je ostavis da "odmori" i sve se ponovi...
E sad se mozda desilo da si dobro zavrnuo sarafe sto drze kundak i da se to vise nece ponavljati ali ja bih to detaljnije probao. zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 16:27:47
E sad si mi stavija bubu u uho.pokusat cemo i to zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Nosler - 21. 04. 2015. 16:36:07
E sad si mi stavija bubu u uho.pokusat cemo i to zagi
Meni bi bilo zao da sve ne probas kad vec imas volju. zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 16:49:36
Necu ni ja biti miran dok sve ne probam,puska mora biti 100%da bih ja mirne duse s njom u lov zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 21. 04. 2015. 19:20:07
,inače stigla je još jedna igračka 243 win sava kranj s novom bellerovom cijevi,ako netko ima iskustva nek mi preporuči dobar metak za nju,dali ima neki kojeg beller posebno dobro ljubi zagi

Sve ovisi o twistrateu ili ti o zavoju cijevi. Neke vole teska ,a neke lagana zrna.
Ak imas para to nije nikakav problem, uzmi kutiju od 60gr, jednu od 90 i jednu od 105graina pa ces saznati sta ta cijev voli.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 21. 04. 2015. 20:41:50
mislim da je brzina ipak presudnija od težine.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 21. 04. 2015. 20:48:49
Ok ovo s 243 cemo prebaciti na novu temu da ovdje ne skrenemo s teme zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 23. 04. 2015. 20:15:20
Evo ga opet lagani flayer,nakon namjerno teme zagiljito neposusene cijevo ode prvi 10 cm livo i 4 gori,manje nego do sad ,sad opet proba bez ciscenja
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 23. 04. 2015. 20:32:48
Ne kuzim nista  sor

Da li je to samo prvi hitac? Il se zna desiti sa 3. 4. 5. im zrnom?
Ako prvo zrno skrene sa putanje ,onda ce se to desiti i sa narednih 5 komada ako je cijev nauljena. Misljenja sam da jedno zrno ne moze odmastiti cijev.

Kupi sprej za ciscenje kocnica i prije uporabe puske naspricaj ga u cijev. Ako i tada nije zrno u centru onda je do optike,kundaka ili nesta treceg.

Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 23. 04. 2015. 20:51:01
Samo prvi al mislim samo nakon ciscenja cijevi zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 24. 04. 2015. 12:08:34
E kad ti uđe buba u uho,jutros čišćenje cijevi,pa dooobro sušenje sa 5 suhih krpica i-neeema flayera,strogi centar,mislim da je uzrok neposusena cijev nakon cišcenja,e tako je to kad te razmazi steyer pa ti se ovakve stvari nikad nisu dogadale,sad jos proba sutra mislim prljavom cijevi i ako bude ok mislim da bi to moglo biti tio zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Gabro - 24. 04. 2015. 12:29:46
Ja svaki put kad idem na brod nauljim iznutra cijev, prodjem uljnom krpicom, dobro i ostavim tako jer znam da ce puska lezat neko vrime. Kad dojen doma i prije lova, dobro je izbrsiem sa par krpica, onda sprej za kocnice, ostavim da se osusi i spremno za uporabu.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: RANGER94 - 24. 04. 2015. 12:34:26
Nemojte se puno igrati sa sprejem za kocnice!
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 24. 04. 2015. 14:35:28
Zašto??? I ja ga koristim za čišćenje. Najprije nauljim i stoji tako dok rastopi prljavštinu. Onda mesinganom četkicom i sprejem isperem dok ne procuri čisto. Zatim malo nauljim i posušim pa opet nauljim ako ide u ormar. Hoće nagristi lak i sintetiku pa treba paziti. Inače odlična stvar.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: RANGER94 - 24. 04. 2015. 15:10:54
Koristin ga i ja nekad, ali umjereno i razumno! Sprej je pre agresivan i nakon njega obavezno sprej za oruzje! Onda nema problema...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: perop - 24. 04. 2015. 15:31:29
 teaa
Ja koristim Carburetor cleaner.
 z10
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 24. 04. 2015. 15:54:29
to je dokaz koliko smo žrtve reklama i "namjenskih i kvalitetnih " proizvoda.
svim sprejevima "za čišćenje" kočnica,karburatora itd. je osnova NITRO RAZRJEĐIVAČ koji košta 10-20 kn 1 litra.
isto kao "benzin za čišćenje" koji je jako skup će očistiti i obični benzin.
isto tako Sprej za čišćenje lanca na motociklu košta da boli a traje 1 čišćenje.to napravim sa 2 dl.običnog benzina i vozi.
ako baš hoću sprej stavim ga u posudu za komarce sa pumpicom ili klasičnu za pranje stakla i sprejaaaaam...
 z10 d1
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: leon - 24. 04. 2015. 16:05:43
Nemojte se puno igrati sa sprejem za kocnice!

I ja koristim samo sredstva koja su za oružje, ostalo može dugoručno štetiti .
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 24. 04. 2015. 16:50:26
Ne može.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: zhrvoje - 24. 04. 2015. 20:25:27
Ne treba pretjerivati sa uljem, puno je bitnije drzati oruzje u prostoriji koja nema vlage...
Ako nema vlage nema ni korozije, mazao ulje ili ne...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 24. 04. 2015. 21:08:48
Djelomično točno,nagrižena cijev mora biti masna. Sačmarica nakon lova izvana isto tako. Neće odmah ali ako je bila u znojnim rukama cijeli dan, za malo vremena ne treba ti CSI jer imas svoje otiske na njoj.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 24. 04. 2015. 21:17:30
Ode tema z2 zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: zhrvoje - 24. 04. 2015. 21:19:20
Djelomično točno,nagrižena cijev mora biti masna. Sačmarica nakon lova izvana isto tako. Neće odmah ali ako je bila u znojnim rukama cijeli dan, za malo vremena ne treba ti CSI jer imas svoje otiske na njoj.

Nisi me skroz razumio, ili nisam bio skroz jasan.
Nakon ciscenja oruzja ne treba puno uljiti ako u prostoriji nema vlage...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 24. 04. 2015. 22:36:29
Naravno, samo lagano proći sve.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Mladen.M - 27. 04. 2015. 09:48:38
Čitam, gledam, razmišljam,....ponešto sam i osjetio na svojoj koži - uzrok flyera može biti i u municiji. Neznam koju koristiš ali i kod kućno napravljenih metaka gdje su skoro pa sve mjere 101% identične, kada izbjegneš uljni hitac, kad eleminiraš hladnu cijev pucanjem recimo 10 komada /i između hitaca pričekaš da se cijev ohladi na radnu temperaturu/ ponekad se dogodi flyer.
Razlog je "skoro pa sve mjere 101%"/ - e pa nisu sve i tu je mogući odgovor na pitanje flyera!
Ako nije mjerena recimo: koncentričnost čahure, debljina stijenke grla čahure  ili još neke "sitnice"  dogodi se da jedan odleti van grupe koja je meni u pravilu ispod 3 cm/100m / 10 komada.
Po meni i to bi trebalo uzeti u obzir - znači municija sama po sebi, posebno ako je kupovana.
Svojevremeno sam u samomom početku reloadinga otvorio dosta orginalne municije i mjerio sve i svašta - i svašta sam izmjerio. Jedna kutija RWS H-mantel recimo imao je i preko 1 grein baruta razlike od najmanje do najviše.
Naprimjer: skroz očišćena cijev sa kemijom (relativno "dobra" i nova cijev Blasera R8) trebala je 5,6 ispaljenih zrna da se pogodak i grupa vrate na staro mjesto (to mi je bilo poznato od ranije pa se nisam ni čudio). Ima tu svačega ali za lov (moje mišljenje) je važno da puška bude suha a najbolje garava od jednog ili više "šuseva" prije pucanja na divljač
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: tyrol - 27. 04. 2015. 17:19:13
Djelomično točno,nagrižena cijev mora biti masna. Sačmarica nakon lova izvana isto tako. Neće odmah ali ako je bila u znojnim rukama cijeli dan, za malo vremena ne treba ti CSI jer imas svoje otiske na njoj.
d1
Malo smo otišli s teme, no....

Na mojoj Ižovki 58: nakon lova stavljena u futrolu i dok smo odradili ručak i druženje (znači max. par sati iza lova) evo ti smeđih fleka (hrđe!) po cijevima...znači kondenzacija ili vlaga d1 naravno nije joj ni brunaža nešto "svježa"
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: mbiloglav - 27. 04. 2015. 18:45:32
Mladene potpisujem sve,pogotovo zadnju recenicu zagi
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Goran - 16. 05. 2016. 06:35:54
Biloglav i ja se slazem. nekoliko puta sam ranije spomenuo iz svog iskustva da je vazno drzati municiju na hladinjem mjestu dalje od toplote i sunca jer tlak moze poprilicno skociti a da ne kazem razlike u brzini zrna. Isto tako ako radis reloading onda punis u ono vrijem i kondicije u kojiam ces pucati. Nije  najpametnije puniti zimi a pucati ljeti jer razlike mogu biti dramaticne. Opasni benchrest i drugi takmicari pune metak po metak na streljani dok se takmice vjerovali ili ne.  Nikad ne ostavljati municiju na suncu bilo u autu bilo negdje drugdje pogotovo ne u Australijskom ljetu. baruti nisu uglavnom termo stabilni pa su razlike ocite u pritisku i sagorjevanju a i u brzinama na razlicitim temeperaturama i to moze biti veliki problem.
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Huntercro - 16. 05. 2016. 08:34:57
Desilo se nekoliko puta na takmičenju, municija iz auta ...
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: Hlatki - 02. 07. 2016. 08:24:38
Svašta čitam o čiščenju , flyerima itd..imam puno toga za naučit, sad ste me natjerali da ču i ja morati provijeriti flyer iza špricanja Balistolom.
Kad sam montirao durbin kod puškara utvrdio je da je kruna oštečena zbog čiščenja s špagom , i vojnom tekkucinom za čiščenje pa je cijev razbacivala oko 7-8 cm.  E sad kako me je on svjetovao samo šipka za čiščenje i s krpicama, ne mesingana četkica, ne vojne tekučine jer nagrizaju, ne WD40 jer s vremenom skida brun.  Isto tako čiščenje nakon pucanja, pa ponovno čiščenje nakon 2 tjedna jer cijev ima u sebi mikronska puknuca i iz njih garž izade nakon cca 10 dana (zbog elastičnosti cijevi). Probao sam očistiti pusku odmah i kasnije , i stvarno nakon 2 tjedna kad prodem s krpicom malo je prljava. Da nije mozda flyeru baš to razlog?
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: magwin - 02. 07. 2016. 14:23:45
tako svaka 2 tjedna neće ti krpica biti savršeno čista.to je tako....
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: spinnaker - 03. 07. 2016. 11:13:09
Probao sam očistiti pusku odmah i kasnije , i stvarno nakon 2 tjedna kad prodem s krpicom malo je prljava. Da nije mozda flyeru baš to razlog?

nema veze flayer sa zmazanom krpicom.

bitno je da je cijev suha prilikom pucanja, a to što je malo zmazana ne smeta- štoviše  još i bolje "radi".

a to što ti zmazana krpica izlazi nakon dva tjedan je normalno. probaj čistiti PAP ili PASP pa ćeš vidjeti nakon 5 čišćenja da će opet biti zmazano
Naslov: Odg: Uljni hitac i početna temperatura cijevi. Uzrok flyera ?
Autor: grom - 03. 07. 2016. 11:54:24
Neće ako je cijev nova, to se lako čisti. Ako je nagrižena, uvijek će biti crna krpa.