Autor Tema: Vebasto  (Posjeta: 5838 vremena)

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Vebasto
« u: 11. 01. 2009. 12:24:20 »
Znam da služi za grijanje auta, ali na kojem principu radi ne znam. Kako se ugrađuje?

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Vebasto
« Odgovori #1 u: 11. 01. 2009. 12:59:49 »
Znam da služi za grijanje auta, ali na kojem principu radi ne znam. Kako se ugrađuje?


Vebasto je sistem grijanja automobila neovisno o grijanju samog auta.Znaci radi na principu sagorijevanja goriva kao jedan mali motor. Ima svoju pumpu za gorivo, auspuh za izbacivanje sagorijelih gasova. Prikljucuje se naprimjer direktno u sistem hladnjenja motora. Postoje razni sisitemi ugradjivanja ovisno o motoru i mjestu oko motora.Svaki vebasto ima poseban pribor za ugradnju ovisno o vozilu.Znaci prikljucak za crijeva,elektroniku itd..
Imaju sisitemi koji se pokrecu mehanicki, a imaju i sistemi koji se automatski pale, recimo pozivom telefona, daljinskim paljenjem itd..
Pored ovog sistema grijanja koji zagrijava motor i unutrasnjost vozila imaju i sistemi koji zagrijavaju samo unutrasnjost vozila a rade na istom principu, znaci sagorijevanjem goriva.
Ima ih koji rade na benzin i koji rade na dizel.Ima ih cak i koji rade na struju od 220 volti, ali tu si ovisan o izvoru struje i naravno o kablu koji je za to potreban. Cijena se krece od 450 Eura pa na vise.

Nadam se da sam uspio donekle dati odgovor na tvoje pitanje.

Pozz

PinzHunter
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Vebasto
« Odgovori #2 u: 11. 01. 2009. 13:50:43 »
I više nego donekle. Zanima me samo grijanje kabine.
Jel moguća ugradnja u kućnoj radinosti ili mora u servisu? Mislim, koliko je komplicirana ugradnja i gdje se ugrađuje?

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Vebasto
« Odgovori #3 u: 11. 01. 2009. 14:14:11 »
I više nego donekle. Zanima me samo grijanje kabine.
Jel moguća ugradnja u kućnoj radinosti ili mora u servisu? Mislim, koliko je komplicirana ugradnja i gdje se ugrađuje?

Ugradnju mozes napraviti i sam ako se osjecas da mozes to napraviti.Nije problematicno jer za svako vozilo dodje uredan opis postavljanja i za to potreban pribor. Na internetu mozes dosta toga pronaci i vidjeti kako je to u ugradjeno u vozila poput tvojeg.Moras samo vidjeti pogodno mjesto pod motor-haubom.Znaci prvo pronaci to mjesto gdje se moze pricvrstiti.Obezbijediti dovod goriva te odvod gasova.Prikljuciti elektroniku i provuci crijeva za topal zrak koji vodi u kabinu i to je to.ali ima posla dobrih 3 sata plus priprema oko samog drzaca za vebasto.

alo ako imas povoljan servis onda to prepusti njima i uzivaj. pic
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Vebasto
« Odgovori #4 u: 11. 01. 2009. 15:59:58 »
Manje modele možeš ugraditi pod sjedalo....koliko mi se čini u tom slučaju bušiš 4 rupe 6mm za pričvršćivanje uređaja, 1 rupu 22mm (auspuh) i 1 rupu 6mm za dovod goriva, od instalacije idu 4 žice na termostat, 2 žice na pumpu za gorivo i 2 žice na napajanje (provučeš ispod tapecirunga)....sve skupa procjenjujem na 2-3 sata posla.
Postoje modeli na naftu i na benzin, tako da koristiš gorivo iz rezervoara vozila.
Jedini nedostatak je visoka cijena uređaja.
http://www.navstore.com/pdf/webasto/Webasto%20AT2000-06.pdf
Najmanji model je dostatan za grijanje povećeg terenca.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Vebasto
« Odgovori #5 u: 11. 01. 2009. 18:02:38 »
Cijena je paprena.

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Vebasto
« Odgovori #6 u: 11. 01. 2009. 22:55:18 »
Cijena je paprena.

Je...ali da nadjem koji stari/pokvareni sa kojeg zelenog  tam-110, mislim da bi ga rado preselio u vikendicu...kada malo bolje razmislim, cak mi se cini da sam kod nekoga u garazi vidio jedan (ali xxl, za bus ili nesto takvo), a da covjek nije ni svjestan sto ima...
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3977
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Vebasto
« Odgovori #7 u: 12. 01. 2009. 00:23:37 »
Cijena je paprena.

Je...ali da nadjem koji stari/pokvareni sa kojeg zelenog  tam-110, mislim da bi ga rado preselio u vikendicu...kada malo bolje razmislim, cak mi se cini da sam kod nekoga u garazi vidio jedan (ali xxl, za bus ili nesto takvo), a da covjek nije ni svjestan sto ima...

ma nazime to treba za pokretnu čeku d4 happi

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: Vebasto
« Odgovori #8 u: 12. 01. 2009. 12:30:47 »
Dalo bi se nešto izvest. Ne znam koliko je bučna ta naprava.

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Vebasto
« Odgovori #9 u: 12. 01. 2009. 12:36:19 »
Dalo bi se nešto izvest. Ne znam koliko je bučna ta naprava.

Nekako bi buku i riješio ali smrad od ispušnih plinova teško, jedino da izvedeš nekakav auspuh visine 4-5 metara  ;D

Provjereno odlična stvar ti je mala plinska grijalica na kartuše s šamotnom cijevi oko nje i nije skupo.
Imam upalu volje.

Offline frenk

  • K
  • *
  • Postova: 25
Odg: Vebasto
« Odgovori #10 u: 12. 01. 2009. 13:30:32 »
Konkurenca Webasta je Eberspacher, koji je isto tako dobar. Neki pričaju, da čak bolji.
http://www.eberspacher.com/products/
Uputstva za ugradnju


Truma ima isto mali grijač, koji radi na plin. Truma E2400
http://www.truma.com/truma05/de/produkte/detail1_80217.html
Upotstva za ugradnju


« Zadnja izmjena: 12. 01. 2009. 13:32:39 od frenk »

Offline .50AE

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1513
Odg: Vebasto
« Odgovori #11 u: 12. 01. 2009. 14:44:02 »
Konkurenca Webasta je Eberspacher, koji je isto tako dobar. Neki pričaju, da čak bolji.

Nakon detaljne usporedbe mogu samo konstatirati da osim boje i vrlo male razlike u obliku kućišta  nema neke bitnije razlike između Airtronic i Air Top modela...vjerojatno se i jedni i drugi proizviode u istom pogonu u kini.

Dalo bi se nešto izvest. Ne znam koliko je bučna ta naprava.

Nije jako bučna...u trenutku paljenja plamena u komori za sagorjevanje malo zatuli, a nakon toga imaš samo lagano šuškanje iz auspuha, jedva čujno na 5m. Što se ispušnih plinova tiče, bitno ih je samo izvesti van (po uputstvu za montažu okomito, prema dolje!), poželjno je čak da auspuh nije predugačak. Čuo sam da noviji modeli tih naprava odbijaju suradnju ako akumulator nije do vrha pun.
...umjesto glave ima barutanu, pa su mu misli nalik na eksplozije...