Forum LOVAC

Divljač => Korištenje divljači i plodova lovišta => Lovačka kuhinja => Autor teme: šokac - 30. 10. 2012. 13:58:49

Naslov: Čobanac
Autor: šokac - 30. 10. 2012. 13:58:49
Vidim da nema tema ...
Ovo je otprilike poprilično sličan recept po kojemu ga ja pripremam .
Odmah da napomenem da nije riječ o izvornom Slavonskom čobancu ,
da nebi bilo ... nisu oni tad imali divljači , Fantove ...itd, itd ...
nego otprilike o nekom receptu koji se u današnje vrijeme , tj.
sa sastojcima koji su danas nama poprilično dostutupni pokazao najboljim .


Usput da napomenem iako recept izgleda poprilično kompliciran i možda dugačak
u stvarnosti je poprilično jednostavan a i namirnice su poprilično
jednostavne i dostupne .  (naravno nama lovcima )
Stoga ga preporučujem, nararavno koga to zanima da ga proba .
Ako je količina iz recepta prevelika , sve se jednostavno umanji za svoje potrebe .
Možda vam se sve u potpunosti i ne poklopi iz prvog puta , iako vjerujem
da hoće ali vjerujte da će vas povući i drugi puta jer je jelo stvarno izvrsno .

http://cobanac.com/recept-za-slavonski-cobanac/ (http://cobanac.com/recept-za-slavonski-cobanac/)

Naslov: Odg: Čobanac
Autor: šokac - 30. 10. 2012. 14:03:06
Kao i iza svakog jela neka preporuka ...

  http://nepce.com/vina/crno-vino-pili-smo/2012/baranjski-siler-josic/ (http://nepce.com/vina/crno-vino-pili-smo/2012/baranjski-siler-josic/)
   
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 07. 03. 2016. 09:46:56
Svaka cast na otvaranu ove teme. kako je moguce daje nije ranije bilo?
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: akma - 07. 03. 2016. 11:33:14
šokac ova stavka 3 gdje pise... šećer ...
bolje je pecivni prašak il prašak za pecivo (probano)
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: anubis - 07. 03. 2016. 23:16:36
Može objašnjenje stavljanja praška za pecivo???????
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: ivo samoborec - 08. 03. 2016. 07:44:09
http://www.hedonizam.hr/hedo_dnevnik.html (http://www.hedonizam.hr/hedo_dnevnik.html)
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: tyrol - 09. 03. 2016. 15:38:58
Ivo  d4
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: medakovic81 - 09. 03. 2016. 20:35:44
kolega dodaj u cobanac malo susenih vrganja i susenih crnih trubaca pa da vidis kako se jede .dobar tek i pozdrav od jos jednog sokca
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: avincet2 - 10. 03. 2016. 08:05:18
Nogice,kožice,uho,?????????????

Ja ne stavljam ništa osim čistog mesa; divlja svinja ,ako ima srnetina ili jelensko meso . ako nema stavljam junetinu i to kvalitetnije.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Kohorta - 10. 03. 2016. 08:44:25
Nogice,kožice,uho,?????????????

Ja ne stavljam ništa osim čistog mesa; divlja svinja ,ako ima srnetina ili jelensko meso . ako nema stavljam junetinu i to kvalitetnije.
Ni ja nisam ljubitelj kožica i uha,al dobar Baranjski čobanac bez svinjskih nogica  nebuislo ktiz
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: wortexhole - 10. 03. 2016. 10:21:32
Nogice su zakon. Jedne godine sam s kolegama iz LD Jastreb Sveta Nedelja kuhao kotlovinu na Samoborskom sajmu češnjofki i kotlovine, i tom prilikom je Tomislav Špiček bio u komisiji za ocjenu kvalitete pripremljenoga, i kada je došao do nas rekao mi je ''Sinek daj ti meni zvadi onu nogicu i vuho tam, a ova gospoda nek se natežu s kotletima.'' Zna čovjek što valja, tako ako je dobro za njega, bogme je dobro i za mene. Nismo osvojili prvu nagradu, ali je zato naš tanjur prvi planuo kada smo krenuli dijeliti porcije, pa je to valjda bolje mjerilo nego ono njihovo. Uši i nogice se stavljaju radi gustoće jer puste želatinu. Kada se čobanac skuha, izvadi ih se van da ih onaj tko ih ne voli ne mora gledati unutra, a posluže se sa strane u tanjur, pa tko voli nek izvoli. Meni je osobno češće problem deficit broja nogica nego suficit, jer ih moji kolege lovci vole. rostilj zagi rostilj
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 10. 03. 2016. 10:44:50
Isto radim ako i vi! Svinjski papci- nogice su glavna zabava! Makar 6-8 komada stavim  nakon sto ih prvo posebno obarim. zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: akma - 10. 03. 2016. 17:15:08
kolega ni ja ne razumijem oko ti nogica a pogotovo usi???
kazu radi gustoce OK (nikad ih ne stavljamo) i opet sve bude za 5
za kolegu anubisa: prasak za pecivo se stavlja da se luk sto prije razgradi(probaj kad  dimstas luk stavit pa ces vidjet)
medakovic 81 kaze: gljive i to vrganji i mrtvacke trube -zakon- uvijek stavljati  1liga
jos da se nadovezem na jednu stvar a to divlji zec, njofra daje poseban štih svemu tome a i polomljene kosti od srnceg buta ili plecke koje se na kraju izvade
(tko nije jos probao nema sta da zaj..be tako i ja s tim nogicama samo da li noge od pitomog il divljeg gicana???)
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: HS-2000 - 10. 03. 2016. 21:51:51
I kod nas se stavljaju nogice radi želatina i gustoće samog čobanca ali same nogice bez ušiju...
Prije samog posluživanja vadimo nogice i onda ih malo pobiberimo ili malo vegete stavimo a onda tko prije uzme najbolji dio... z1 happi
Gdje god sam bio oko kuhanja čobanca u slavoniji vidio sam svagdje da ljudi stavljaju nogice...
Pozdrav
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Kohorta - 11. 03. 2016. 06:39:18
Autor: akma

da li noge od pitomog il divljeg gicana???)


Od domačeg gicana,zato što nogica bez kože nema smisla
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: fazan - 11. 03. 2016. 08:22:27
Nisam nikada ni pokušao kuhati čobance , gulaše i paprikaše. Kod mene u društvu izmijenilo se barem 10-tak " glavnih kuhara " za ovo vrijeme mog članstva pa su ta jela nosila obilježja svojih autora .
Mogu ljuto , mogu i slanije , no ne mogu ni vidjeti kada na vrhu pliva dva prsta masnoće . Hoću reći da kako kod mene tako i na drugim mjestima kuhari pretjeruju s masnoćama , nogicama , začinima ,zelenjavom . Od svega toga kvaliteta i gešmek mesa često se ni ne osjeti .Mišljenja sam da je ipak divljačina ta koja mora imati dominantan okus u jelu .
Dobar tek !
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Schultz and Larsen - 11. 03. 2016. 09:22:16
 bravooo
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: ivod - 11. 03. 2016. 10:33:52
Nisam nikada ni pokušao kuhati čobance , gulaše i paprikaše. Kod mene u društvu izmijenilo se barem 10-tak " glavnih kuhara " za ovo vrijeme mog članstva pa su ta jela nosila obilježja svojih autora .
Mogu ljuto , mogu i slanije , no ne mogu ni vidjeti kada na vrhu pliva dva prsta masnoće . Hoću reći da kako kod mene tako i na drugim mjestima kuhari pretjeruju s masnoćama , nogicama , začinima ,zelenjavom . Od svega toga kvaliteta i gešmek mesa često se ni ne osjeti .Mišljenja sam da je ipak divljačina ta koja mora imati dominantan okus u jelu .
Dobar tek !

Sada je Bone glavni kuhar kod vas, gospon Zlatko ?
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: fazan - 11. 03. 2016. 11:16:27
Je ! Ozren Bonačić već par godina kuha , no držimo ga na oku . Kad treba dosoliti nikada ne damo njemu da to radi. Kad on stavi "šačicu " soli to je kao da bi zagrabio lopatom. No dogodilo se njemu da je meso za gulaš napacao kao da je meso za kobasice . Stajalo je dan i pol i naravno da je gulaš bio nejestiv. No volimo ga i naš je !  zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: ivod - 11. 03. 2016. 11:27:28
A zamislite da nije onoliki, nego da je, recimo, gabarita T.K.-a, tada bi stalno bio živčan, još i više presoljavao, te vam svima neprestance držao predavanja kako su svi gulaši do tad pojedeni, u stvari velike zablude vaših života...  teaa
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: akma - 11. 03. 2016. 13:18:28
to sto kaze fazan oko dva prsta masnoce sto pliva to se rijesi da se odvadi zlicom na kraju
za sol dodaj krumpir on malo povuce sol u sebe(poslije ga izvaditi)
 a ljutina naj bolje umjereno( jedino ak se majstoru omakne koja vise ili ak je dosta ekipe a malo cobanca)
 ionako uvijek ima "tabasco"
e sad sto naj vise "obozavam" kod nadrmajstora; kad ga skarabudzi i ostavi ga da malo stane
 a ono cetiri prsta vode skoci gore i jos pita jel dobar!?!!?
zal boze mesa
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: VEThunter - 11. 03. 2016. 13:23:34
 sor dečki, ali nožice, suhe gljive, uši, tabasco, krumpir...?
Tema je čobanac, a ne "ostala gusta jušasta jela na bazi čobanca" teaa

 d1
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: simba - 11. 03. 2016. 18:28:03
Kao što kaže Kohorta kod nas u Baranji pravi čobi bez svinjskih nogica jednostavno ne ide,i vjerujte da će 90% Baranjaca prvo nogice iz kotlića povadit
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: avincet2 - 12. 03. 2016. 14:17:27
Bravo Vethunter, kao što Ti reče  tema je čobanac a ne kojekakvi gulaši.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: wortexhole - 21. 03. 2016. 13:36:08
Potaknut našom temmom, a i samom činjenicom kako kotlić već dulje vrijeme stoji neiskorišten, odlučio u subotu skuhati čobanac. Luk, mrkva, celer, peršin prodinstao na masti, onda ubacio unutra veprovinu, srnetinu i svinjetinu i sve skupa kuhao još nekih sat i pol. Kada je meso pustilo svoju vodu, dodao gljive, domaću slatku papriku, domaću ljutu papriku, pelat paradajsa, ukuhani paradajs, par listova lovora, dva kisela feferona, soli i 3 l vode. Ne stavaljam puno vode jer svi volimo da juha bude gusta i bogata bez potrebe za nekih dodatnih zgušnjavanjem sa brašnom ili krušnim mrvicama.
Na kraju ubacio i žličicu praha od crnih trubača koje sam sam osušio i pripremio da imam baš za ovakve divote, to da jednu posebnu notu i prekrasan miris jelu i pola litre bijelog vina. Nogice ovaj puta nisam stavio, ali samo iz razloga jer ih nisam imao, inače obavezno unutra i njih. Čobanac je bio je za prste polizati. Došao mi je susjed preko puta ceste da vidi po čemu to cijela ulica miriše, kaže da su ljudi zastajkivali i gledali od kuda dolazi taj divan miris.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: akma - 21. 03. 2016. 14:02:07
 VEThunter i  avincet2 dajte vas dvojica objasnite kakvi su to čobanci bez dodataka
..."tema je čobanac a ne kojekakvi gulaši."
..."Tema je čobanac, a ne "ostala gusta jušasta jela na bazi čobanca"
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: VEThunter - 21. 03. 2016. 14:38:52
Najjednostavnije moguće: voda, luk, češnjak, sol, crvena paprika slatka i ljuta i meso. Amen.
Pa sada opet baci pogled na sastojke i razmisli kolika je šansa da je to zapravo izvorni oblik.

A onda razmisli o krumpiru, vegeti, uškama, sušenim gljivama, ajvaru, senfu, tijestu, brašnu, tabascu i ostalom (vidio sam svega) pa si postavi isto pitanje.

O boji da ne govorim! Kada na prvi pogled ne mogu razaznati da li je grah ili "čobanac"...   sor fre

 d1
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: spinnaker - 21. 03. 2016. 14:45:32
wortexhole jako lijepo izgleda, vjerujem da je takvog i okusa.

slično i ja radim, al prvo zapečem meso, a zatim meso van i dinstanje  luka i ostalog povrća.

svakakvih gulaša-čobanaca sam se nagledao, al tvrdim da bez puno povrća nije to to.
kad vidim one žele-e, brašna, kocke...muka mi dođe
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: grom - 21. 03. 2016. 15:13:21
Kad je puno mesa i povrća, začini i polako. Ne treba tu mudrovati. Ko dobra starija ženska, dugo i polako. Pa da vidiš .
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: spinnaker - 21. 03. 2016. 15:23:24
Ko dobra starija ženska, dugo i polako. Pa da vidiš .

E treba moc dugo  hao
Pogotovo sa nekom starijom nabrijanom
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: grom - 21. 03. 2016. 18:15:20
Zato polako uz prethodno dinstanje pa ispadne dugo!
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 04. 04. 2016. 10:55:52
Napravio cobanac za Uskrs i kazu nije bio los a imo je i boje. Popilo se i festalo jer je bilo jako vruce a papci su nestali... zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 04. 04. 2016. 11:08:19
da ne bi falio ispekli smo i jedno divlje jare i dobro posolili i zalili a bilo nas je.... Ljepota lova je i u goscenju prijatelja sa divljacinom i plodovima brda.... Onda po kolacima...
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Zeiss - 04. 04. 2016. 20:31:03
 bravooo zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: šokac - 04. 04. 2016. 21:44:44
Gorane dobro izgleda  d1.

Samo, naravno ako hoćeš poslušati moj savjet drugi put ovo
povrće , mrkva ... sitno isjeckaj ili izribaj što sitnije i na početku idinstaj sa lukom.
Čobanac će ti biti gušći i puniji u ustima .
Ovako povrće na komadiće i kolutove više ide u paprikaš .

Nadam se da ne zamjeraš primjedbu jer je dobronamjerna .
Ima još nešto oko nogica ali drugi put ...

Svako dobro i samo nastavi !   d1   zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 05. 04. 2016. 03:32:42
Primiti savjet od pravog Slavonca je samo dobro i tako cu i naporaviti. Uvijek moze bolje mada je nama da se druzimo i proslavimo sto smo zivi i sto volimo lov i nasu pjesmu.

Ja povrce napravim sitno sa lukom na pocetku i dinstam a kasnije dodam jos mrkve jer ona omeksa meso u fazama pomalo kad god dodajem novo meso. Nogice otkuvam ( u vodi biber, sol i celer) do pola prvo pa onda ubacim pred kraj da se sve stisne i cim se one otvore onda je gotovo. Ostavim da malo stoji i onda navalimo ko Avari i Huni!
Jedan Slavonac iz Osijeka mi je rekao da on stavlja rep od bika a ne stavlja nogice ali meni ovako bolje radi.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: grga33 - 05. 04. 2016. 09:26:45
nogice su zakon, a zasto dodajes jos mrkve, zar ona ne pusti slatkocu previse  zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 05. 04. 2016. 10:50:03
Pusti ali balansiras s drugim stvarima. Mrkva lijepo i prirodno omeksa meso a s druge strane prevagnes slatkocu sa zacinima i celerom. Ne koristim MSG ili Vegetu nego sam prirodne sastojke.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Kohorta - 05. 04. 2016. 19:47:31
 bravooo zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Davor Antunovac - 18. 12. 2017. 16:14:24
Moram i ja reći koju o tom našem famoznom čobancu,kao prvo probajte ga skuhat bez nogica,nije da ja ne volim nogice,ali kad mi se jedu,onda je to u grahu,kiselom kupusu,a može i kao što moj susjed kaže papak paprikaš,nogice čobancu ubiju onaj fini ukus ,normalno da ima divljači,junetine a najbolje je goveđi rep ko može doći do njega,i samo te kosti priznajem u čobancu,eventualno one veće kuhati pa onda pred kraj izvaditi da ne plivaju u kotliću...nikada mi nije bio rijedak,normalno i jako važna stvar je kvalitetna paprika,a ne kao što je nekidan jedan kolega kuhao pa stavio Šafran papriku,strašno....
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: HS-2000 - 19. 12. 2017. 20:13:08
Ovako ide cobanac kod mene i moje supruge.
Ako hoću da bude pravi čobanac ili čorbanac ide obavezno ali obavezno četiri vrste mesa po mogućnosti u jednakom omjeru:divlja svinja,košuta ili tele, obična svinja, junetina...
Od količine mesa stavljamo 50% luka, oko 20% do 30% mrkve, peršina oko 10%, celer...
Nikad ali baš nikad ne stavljamo gotovi fant(to je grijeh),
nikad ne stavljamo bijelo vino,
nikad ne stavljamo gljive...
Uvijek pokušavamo na veću količinu staviti par svinjskih nogica...
Na 1kg mesa ide oko 4-5 litara vode i oko 0,20dkg mesa po čovjeku, ali ja osobno uvijek pojačam pa čak bude 0,25dkg po čovjeku...
Ostalo su nijanse oko ljutine(lovorov list,papar sol,ljuta paprika...) i gustoće.
Ovako nekako izgleda moj čobanac... zagi
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Davor Antunovac - 19. 12. 2017. 20:48:58
Svaka čast ali lega da nisi malo pretjerao sa vodom,nekako mi to puno na kilu mesa,za 5 kila mesa bi ti trebao jako velik kotlić...
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: HS-2000 - 19. 12. 2017. 22:08:18
Tako je kolega 5x4*20litara.
Ali mi slavonci kad imamo feštu malo tko pravi čobanac u kotliću,to se pravi u kotluši na veliko.
Ovo je relativno srednje veselje... ref
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: HS-2000 - 19. 12. 2017. 22:11:35

Kad se prave svatovi onda je u Slavoniji i 50kg mesa malo...ali to je druga tema... zagi
Tko to nije doživio ne vrijedi niti pričati...
Pozdrav i uživajte...   d4
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: grom - 26. 12. 2017. 08:13:18
Sve je to dobro, samo mi nikako ne leži domaća svinja u čobancu ili gulašu. iako je to Slavonija i krme je glavno. Po meni, divlja svinja, jelen, srna, junetina. U Dalmaciji se domaća svinjetina uglavnom peče, lešo ide obično iza klanja s kupusom raštikom ili suho. Gulaš od nje ne radi nitko. Netko je spomenuo goveđi ili juneći rep. Extra dobro, samo je teško do toga doći. Probajte juneće repove lešo, pod peku ili gulaš. Nešto fantastično.
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: roger - 26. 12. 2017. 10:12:24
Govedjih repova sam se najeo cesto, ali na brodu. Filipinski i indijski kuhari to cesto narucuju.
Kod nas sam to vrli rijetko vidio u mesnici. Vjerojatno treba naruciti i dogvoriti s mesarom.
Ali... odlicna poslastica!
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Goran - 09. 01. 2018. 00:55:43
Dva govedja repa i veliki rep od kengura pravi lijepu corbu!
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: Davor Antunovac - 09. 01. 2018. 06:40:17
To mora da je prava papica,ali ja bi još dodao malo ovčetine,  ne puno,volim je i u čobanac malo staviti,po meni je to kao kod fiš paprikaša,mora biti više vrsta riba...
Naslov: Odg: Čobanac
Autor: HS-2000 - 10. 01. 2018. 22:47:53
kolega Davor  bravooo zagi