Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovna kinologija => Autor teme: Deda M - 31. 01. 2010. 00:51:30

Naslov: novi goniči
Autor: Deda M - 31. 01. 2010. 00:51:30
Ima li tko među vama lovci i forumaši neku drugu pasminu osim več poznatih goniča.Otvorio bi raspravu -anketu ili temu,-dali bi netko bio spreman nabaviti neku novu pasminu goniča koja je priznata za lov na d.s.Molim vaša mišljenja i stavove -pozdrav DEDA M.... z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 31. 01. 2010. 13:10:31
Vidim da je malo ljudi na forumu prisutno ,vjerojatno su u lovu pa bi molio da tema ostane otvorena .Da  malo pojasnim svoje pitanje -temu.Vidio sam u ranijim tekstovima da je bilo nekih neuspješnih pokušaja i sastanaka nekih grupacija forumaša kod nekih gatera i po pitanju kareliskih goniča koja je završila nažalost bez uspjeha.Zato me interesira dali tko u H.R. ima kakva saznanja a naročito me zanima iskustvo naših inozemaca -osim Gorana koji je opisao kako je to kod njega.Mišljenja sam da bi se sigurno mogla nači neka druga vrsta goniča koja bi adekvatno i kvalitetno obučena moga raditi sa več našim domačim i poznatim vrstama goniča.Pošto razmišljam o nabavci novog lovačkog psa dvoumim malo između goniča i kevosljednika.Vjerujem da ču čuti vaša razmišljanja ,savjete i iskustva te da če mi to pomoči kao mladom lovcu ali i starom kinologu-amateru za svoju dušu .Eto toliko od mene i čekaču vaše odgovore koji če NADAM se biti ozbiljni i korisni kako meni tako i drugima -mladima ,budučim lovcima.Pozdrav DEDA M.... z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Nosler - 31. 01. 2010. 13:26:17
Naravno da postoje i druge vrste koje bi se mogle koristiti:razne vrste spiceva(lajke,norveski sivi pas,jämtlanski pas),mnoge pasmine griffona iz Francuske i Belgije,razni terijeri....ima tog dosta ali pitanje je zasto? teaa
Ima dosta dobrih pasa na nasim prostorima koji taj posao rade briljantno.
 zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 31. 01. 2010. 16:11:30
Dragi DEDA mraze, ako si ti več stari kinolog onda kao prvo i zadnje znaš koje se pasmine mogu upotrebljavati kod nas kao lovački psi! Čak postoji zakon pa pročitaj!

a nepostoje neke nove pasmine  mad sve i jedna pasmina je starija cak i od tebe!!

e sad skoro pa sve pasmine postoje na našim prostorima koje se koriste za lov!

e sad gonici ti nemaju nikakve veze sa krvosljednicima!

jer ako si misliš ti uzeti krvosljednika i ici sa njim u pogon,,, ja kao mlad ti velim mani se psa niej to za tebe!!!
jer da sad ti dođeš i kvariš pasminu nekuzim te!!

prvo i naj bitnije da ti malo vidiš kakav ti imaš teren, dali možeš tu loviti sa dugonogim ili kratko nogim goničima!!

I JOŠ JEDNOM SVE PASMINE GONIČA SU PRISUTNE U RH,(naravno one koej su zakonski dozvoljene u lovu)
 e sad što ti to nisi vidjeo doživjeo to je nesto drugo!!

a ja pitanje tvoje još nisam skonto!

trazis neku novu pasminu? pa ond aili gonica ili krvosljednika?

ja mislim da ti pojma nemaš šta tražiš?

Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 31. 01. 2010. 17:37:54
Bok svima-e sada da nastavim sa tobom ,ja za tebe nisam kao prvo djed Mraz a drugo vidim da si na svaki post koji neko napiše TI uvijek prvi -zašto ,zaista neznam,dali si tako dobro informiran o svim temama ili da te se uoči kako znaš sve i o svemu najviše.Očekivao sam da mi se javi neko od iskusnijih i pravih ljubitelja pasa ,poznavatelji pasmina sa pametnim savjetom a ne ti.Ja imam pse več dugiiiii nit godina -više nego imaš ti godina-siguran sam u to ,i imao sam nekoliko pasmina koje su bile uvijek u špici,u i na vrhu-barem su tako rekli suci -naši i međunarodni.Što se pak tiče tvojih komentara da neznam što hoču -ja dobro znam UVIJEK što hoču ,mogu i želim ,i obično to i ostvarim,zahvaljujuči godinama i iskustvu.Malo bolje i PAŽLJIVIJE čitaj moje riječi pa si ih točno prevedi da znaš što pišem i pitam -nadam se da če drugi razumjeti što pišem ili pitam .NE želim se prepucavati sa tobom niti skime ali zato nemoj omalovažavati sve koji ne misle kao ti ,a takvih je malo -bar se nadam.Ne zamjeram ti na tvojim bedastočama -mladenačkim.te očekujem od ostalih neki pametan savjet pa češ i ti naučiti nešto.Zato čitaj pažljivo i ne provociraj svakog gdje stigneš,jel nisi najjjpametniji-slušaj i uči jel još si mlad.Pozdrav svima u očekivanju pametnih odgovora -DEDA M.....
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Nosler - 31. 01. 2010. 17:42:01
 Vas dvojica postovanih forumasa!!!!!!!! Prepucavanje na PP! ččč Ako ne znate bolje javno..onda sutite!
PS.Ne morate mi se ispovjedati nego samo pisite normalno! teaa
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 31. 01. 2010. 19:59:17
pa daj covjece postavi pitanje!!!

ja tu nisam nijedno konkretno pitanje procitio!

1 sve prizanate pasmine gonica KOD NAS su one pasmine sa kojima je dozvoljeno loviti!
2 nepostoje neke nove pasmine, sa kojim aje dozvoljeno loviti! vec postoje samo ono sa kojima se smije!!!
3 tu si naveo krvosljednika u kontekstu sa gonicem,,, to nema veze sa vezeom,pasminu krvosljednika upotrebljavati u svrhe necega drugoga je JAKO NEODGOVORNO!!!
4 ti bi neku pasminu pa koju bi ti sta ocekujes od psa!! ??? šta su tvoej kriterije ??? da pas treba da radi???
tek onda ti se nesto moze predloziti za kupnju!
5 opiši ljudima gdje i kakvi su tereni!

6 ja bi ti preporucio za pasminu basset hound naj bolje Vam odgovara uz godine
(http://img222.imageshack.us/img222/6758/basset.jpg) (http://img222.imageshack.us/i/basset.jpg/)
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: nostromo - 31. 01. 2010. 20:45:58
Evo imam i ja pitanje koje i je i nije vezano za ovu temu.

Danas san po prvi put gleda u terenu jednu zenku gonica ali ne znam koje pasmine. Vrlo slican pas Istarskom ostrodlakom gonicu al krupniji. Ova zenka je ista ili cak veca od odraslog dobro razvijenog posavca.

Zna li neko koja je to pasmina?

A sta se tice nove vrste gonica za lov divlje svinje. Pa zar i jedna pasmina gonica ima u standardu DS? Svaki standard koji san ja procita za gonica kaze pas napravljen "za glasan gon lisice i zeca". Postoje pasmine sklonije DS al koliko ja znam ne postoji pravilo. A ja volim igrati na sigurno pa moj glas ide za NLT ;D
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Fruky - 31. 01. 2010. 20:57:15
Šta nabaviti ja već nabavio i to Kineskog goniča.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 31. 01. 2010. 21:54:16
Dobar vam večer kolege -evo vidim da se neko interesira bar malo za moju temu-ja sam pitao u tekstu tko zna naravno dali bi bilo dobro pokušati uvesti neke nove goniče -prvenstveno za d.s.koji bi uz postoječe i poznate naše mogli dobro raditi ,uz dobro i kvalitetno šlolovanje-obuku D.S.,pitačrtr se zašto.Evo odgovora-zato što sam mišljenja da bi bilo više uspjeha u lovu na d.s.-psi koji su još veči i jači bolje bi zadržavali pljen u mjestu ,odnosno nebi bilo problema koji se javljeju u lovu.Naravno da če se to možda činiti glupo ili nemoguče ali ja mislim da to nije loša ideja ,samo iziskuje puno napora i rada sa psom.Ako imate neku ideju o toj pasmini koju ja tražim -pokušavam nači javite se sa idejama kao ranije sa kareliskim goničima i sličnim pasminama.Dali tko ima pravog krvosljednika molim neka se javi ,također.Pozdrav svima -DEDA M.... z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 31. 01. 2010. 21:58:59
nepostoji takav gonič kakvog si ga ti sad opisao! NEPOSTOJI!!!
to moze biti samo copor pasa!!
i to onda mozes sa svakom pasminom!
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Antezg - 31. 01. 2010. 22:15:37
Trebao bi imati mnogo novaca za veterinara i mnogo takvih velikih jakih pasa jer bi svaki lov vodio šivati...
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: nostromo - 31. 01. 2010. 22:17:15
Postoji takav pas, Dogo Argentino ali to onda vise nije taj lov nego nesto sasvim drugo ;).

Ja san nekako steka dojam da sta je gonič veci i jaci da samo sve dalje i dalje goni...
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 31. 01. 2010. 22:39:33
Postoji takav pas, Dogo Argentino ali to onda vise nije taj lov nego nesto sasvim drugo ;).

Ja san nekako steka dojam da sta je gonič veci i jaci da samo sve dalje i dalje goni...

pa to je isto moj prijatelju da si odgovorio postoji lav!  ref
 Dogo Argentino nespada u lovacke pse kod nas zabranjen lov sa njim,,, pa tako ništa od te ljubavi!
a nema ni Dogo Argentino nikakve šanse kad je u pitanju kljova!  teaa
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 31. 01. 2010. 22:54:11
 

Pozdrav!!! zagi

kao prvo imao sam priliku od jednog iskusnog kolege slušati šta sve može DOGO-ARGENTINO u lovu a pratio sam i istu temu, pa vidim ima mladih momaka vrele krvi koji neće neke stvari da shvate vezano za DOGU...a tu ZORANE i ti spadaš... mislim da je DOGO aRGENTINO podcijenjen kao pas više iz neznanja,,(ljubomore) ,, šta sve može..... nego ne može!!!! zagi zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 31. 01. 2010. 23:12:21
Sejfo bravo ali dogo nije tema ove teme -on je podcjenjen kako si rekao ai težak za pravilan odgoj -vlastito iskustvo ali da on lovi nebi bilo izmasakriranih lovaca .Zanima me ovo drugo što sam i pitao a dogo na p.p.Pozdrav  DEDA M...
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 01. 02. 2010. 08:03:17
Deda nisam pobornik takvog lova ali svako ima svoje gušte ,trenutno se kod nas ne može loviti ali ko zna možda se jednog dana promjeni situacija. Zorane jedan moj post nije objavljen upućen tebi  a evo da kažem stvarno pretjeruješ sa svojim cinizmom.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Lazar - 01. 02. 2010. 08:32:28
gonica ima svakakvih,u njemackoj se koristi mali broj pasa vecinom rase sa njemackog i engleskog govornog podrucja,koliko mi je poznato slicna situacija i na balkanu al u francuskoj sam vidjo gonica za koje nikad nisam ni cuo za ds odlicni, po obliku svi imaju klempave usi i slicni su mnogo lice na finskog gonica kojeg ima jedan kolega sa foruma
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Lazar - 01. 02. 2010. 08:39:22
bio sam nekoliko puta u lovu gdje 10 pasa ove rase tjeralo svinje
http://www.dogbreedinfo.com/porcelaine.htm (http://www.dogbreedinfo.com/porcelaine.htm)
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 01. 02. 2010. 10:08:26
Deda nisam pobornik takvog lova ali svako ima svoje gušte ,trenutno se kod nas ne može loviti ali ko zna možda se jednog dana promjeni situacija. Zorane jedan moj post nije objavljen upućen tebi  a evo da kažem stvarno pretjeruješ sa svojim cinizmom.

problem je taj, što sve i jedan post je namjenjen meni i ceka TATiN blagoslov!

sad sam toliko nekako neznam kako se kaze , ma ja ODLAZIM sa foruma i nemoj te me zvati da se vratim
  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 01. 02. 2010. 12:31:03
 fre
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: jura23 - 01. 02. 2010. 14:28:47
Deda nisam pobornik takvog lova ali svako ima svoje gušte ,trenutno se kod nas ne može loviti ali ko zna možda se jednog dana promjeni situacija. Zorane jedan moj post nije objavljen upućen tebi  a evo da kažem stvarno pretjeruješ sa svojim cinizmom.

problem je taj, što sve i jedan post je namjenjen meni i ceka TATiN blagoslov!

sad sam toliko nekako neznam kako se kaze , ma ja ODLAZIM sa foruma i nemoj te me zvati da se vratim
  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

 hao hao hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: DARK - 01. 02. 2010. 14:46:49
Da se malo uključim u ovu temu.
Imao sam priliku voditi Karelijskog gonića u gater na probu na divlju svinju. Jedan pas je bio star skoro 2gosine i a drugi svega 7 mjeseci. To  im je bio prvi kontakt s svinjom. Stariji pas dobro je pokazivao žestrinu na svinju. On je vidoglasan i kada je došao po tragu do svinje tek onda pušta glas. Dosta je žestok i ustrojan i pušta jaki ,puni tj duboki glas. Napada i mislim da u prirodi u gustišu ne bi dugo preživio negdje u otvorenoj šumi možda da. Meni se osobno sviđa ta pasmina i njihov rad koliko sam mogao vidjeti iz jednog primjera. Trebalo bih probati još par različitih jedinki u praktičnom lovu da bih mogli više komentirati i donjeti neke zaključke.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 01. 02. 2010. 14:57:43
Dobar dan svima-eto mi konačno malo odgovora na moje pitanje i hvala ti lazare a i tebi Dark -to me zaninma .što ste vi vidjeli na svoje oči .kako se ponašaju ti novi ,jel kod nas imamo naše domače pasmine ali mogla bi se napraviti dobra kombinacija sa MOŽDA večim i malo jačim i agresivnijom rasom -ne da bude kao neke -dogo -dovoljno ds d.s.bude bliže i dostupna lovcu za hitac a ne da se d.s. ganjaju okolo naokolo ili da ih se otjera ko zna kuda možda i u tuđe lovno područje .To sam tražio i nadam se da če biti jiš prijeddloga ,resprave o tim psima koji nam nisu poznati a oprt su negdje vani dobri ili bolji -kao i nama naši.Dakle hvala vam i čekam i dalje vaše predloge ili savjete ,kako sam rekao od onih koji su vani.Pozdrav svima dobre volje i dobra kob svima -DEDA  M... z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 01. 02. 2010. 22:54:15
Deda nisam pobornik takvog lova ali svako ima svoje gušte ,trenutno se kod nas ne može loviti ali ko zna možda se jednog dana promjeni situacija. Zorane jedan moj post nije objavljen upućen tebi  a evo da kažem stvarno pretjeruješ sa svojim cinizmom.

problem je taj, što sve i jedan post je namjenjen meni i ceka TATiN blagoslov!

sad sam toliko nekako neznam kako se kaze , ma ja ODLAZIM sa foruma i nemoj te me zvati da se vratim
  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*


Forum  a pogotovo ova tema :: Je bez tebe prazna kao gnijezdo napušteno......vrati nam se ja te molim ...........na današnji dan,,,,,,koji je mnogima bitan!!!! hao hao hao
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zoran - 01. 02. 2010. 23:05:00
Deda nisam pobornik takvog lova ali svako ima svoje gušte ,trenutno se kod nas ne može loviti ali ko zna možda se jednog dana promjeni situacija. Zorane jedan moj post nije objavljen upućen tebi  a evo da kažem stvarno pretjeruješ sa svojim cinizmom.

problem je taj, što sve i jedan post je namjenjen meni i ceka TATiN blagoslov!

sad sam toliko nekako neznam kako se kaze , ma ja ODLAZIM sa foruma i nemoj te me zvati da se vratim
  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*


Forum  a pogotovo ova tema :: Je bez tebe prazna kao gnijezdo napušteno......vrati nam se ja te molim ...........na današnji dan,,,,,,koji je mnogima bitan!!!! hao hao hao

rekako sam da me ne zovete!!!
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: leon - 07. 02. 2010. 14:19:02
Mislim, da karelijski pas nije za Balkan. Ako bi bio, več bi lovili s njim. S njim love na sjeveru UE od veverice do losa, medvjeda, itd. Fancuska ima puno dobrih svinjara. To su guascogna, nivernise, vandej, grifoni, ariege, dvobarvni i trobarvni francuz i puno ostalih. A opet su prilagođeni za njihove terene i love u velikim grupama, što kod nas nije potrebno...
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: lujo - 07. 02. 2010. 16:07:44
Iako sam pobornik autohtonih pasmina I smatram da nikave doge, karelijski gonici medvjeda ili rodezijski gonici lavova nisu I nikada nece biti potrebni kod nas u lovu, ima jedna pasmina koja mi se jako svidja a to je grand bleu de gascogne!! Vidio sam I cuo kako gone, to je fantazija, a takav zvonki glas ima malo koji pas!
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Antezg - 07. 02. 2010. 17:20:59
Čujte glas!
http://www.youtube.com/watch?v=0CsAdKTaY2U&feature=related# (http://www.youtube.com/watch?v=0CsAdKTaY2U&feature=related#)
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 07. 02. 2010. 23:55:58
Eto vas pa da se i ja javim -malo .Evo vidite da ima još puno interesantnih pasmina koje su vani na cijeni kao i naši kod nas.Lujo ,ti opet kažeš -samo naši -ALI ipak ima jedan koji se tebi sviđa.Znači da se može nači za svakoga po neka rasa -pasmina ,KOJA bi u kombinaciji sa našim domačim i ispitanim mogla u kompi da bude dobra ,odlična za namjenu goniča ,samo je to veliki posao i trošak,jel dobrog psa treba dočekati da bude dobar,izgubiti živaca i novaca i vremena ,što bi više odgovaralo vama mlađima .Sve je moguče ,ama baš sve samo treba vremena.Možda da neko od nas vidi nešto novo vani možda bi se i odlučio za novu pasminu i nebi bili tolko skeptični prema tuđim pasminama -i to još na licu mjesta -lovu.TA kombinacija bi bila sigurno dobitna,vidjeti ga u šumi na djelu.Hvala na javljanjima i dalje očekujem da se javite sa idejama i dobrim komentarima.Pozdrav od DEDA M...... z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 08. 02. 2010. 00:00:58

 Ovaj pas mi je nepoznat a mislim da spada u grupu novih goniča, pa bih molio mišljenje ,,ostalih forumaša...
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Radan - 08. 02. 2010. 15:42:08
lip pas jeli oštar na svinje i može li proba
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: lovacpd - 08. 02. 2010. 21:29:13

 Ovaj pas mi je nepoznat a mislim da spada u grupu novih goniča, pa bih molio mišljenje ,,ostalih forumaša...
Ma nije to gonic, vec novi terijer.....
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 08. 02. 2010. 21:44:47


ja znam samo da je pas...... a ovo drugo ne znam,,,,,,,,,,,il je možda terijer koji je gledao horor filmove!!!!,,,, hao hao hao hao
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: nostromo - 08. 02. 2010. 22:02:24


ja znam samo da je pas...... a ovo drugo ne znam,,,,,,,,,,,il je možda terijer koji je gledao horor filmove!!!!,,,, hao hao hao hao

 ;D ;D ;D

Kad vec spomenu filmove, ja mislim da su tu terijer i istarka gledali filmove za tate i mame i malo po malo, opa cupa, napravise maloga Biću ;D
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 08. 02. 2010. 23:16:40


Vidiš kako smo mi "U TEMI"--novi goniči!!!! hao hao hao
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: nostromo - 09. 02. 2010. 07:51:23
Evo jedan prilog vracanju na temu.

Engleski zecar.

Ne mogu naci puno podataka o ovoj pasmini a i ono sta san nasa me je vise zbunilo nego naucilo. Naime cini se da ova pasmina iako postoji stotinama godina jos nije sluzbeno priznata. Najrasirenija u Irskoj.  Wikpedia kaze "jedna od rijetkih uistinu srednje velikih pasmina gonica" a narav i kratki opis je da je ovo "beagle na steroidima" ;D
Ako neko zna vise svaka informacija je dobrodosla.

Naslov: Odg: novi goniči
Autor: leon - 10. 02. 2010. 16:29:11
Englezi imaju bigla, zečara i lisičara (foxhound) i puno križanaca među njima. Izložbeni pas je jedno a za lov upotrebi se sve ostalo. Čak nemaju svi pedigre, bitno je, da su psi dobri lovci. Ovi psi love u grupi na ravnom terenu, zato mislim, da nisu za naše područje.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: hrvoje - 10. 02. 2010. 23:03:20
Pozdrav svima! Ja bih postavio pitanje kolegama koji tvrde da neke pasmine nisu za naše terene, da mi objasne koja je to tolika razlika između šume u Engleskoj, Finskoj, Hrvatskoj, Bosni... Ako je pasmina dobra, to mu ništa ne znači. Pa istu divljač gone. Njemački lovni terijer ulazi i radi isto u svakoj jami. Bilo to u Njemačkoj, Francuskoj ili bilo gdje drugo. Ili na Balkanu možda jazavci leže na stablima, pa se ne može jadnik da popne. Koje pizdarije neki pričaju... Što znači jednoj Argentinskoj dogi, borila se ona u Americi sa pumom ili u Bosni sa svinjom?! To je ekstra lovački pas, stvoren za fight sa zvijerima. Odgovorite mi kako to da su se posavski goniči iz Slavonije odlični pokazali u Dalmaciji? Ili istarski goniči iz Istre u C. Gori? Kako je to moguće, kad znamo da su ti tereni totalna suprotnost?
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 11. 02. 2010. 08:06:11
Sejfo ako je onaj bijeli tvoj,de mi jedno štene za unučad, od tetkine snaše susjedovog brata što je kumova na vjenčanju, sinu od od bratove žene odvjetniku koji ih je razvodio , a taj nema veze sa ovima gore ,pa eto kad je tako sve fino rodbinski uvezano oćeš se sjetiti kad bude štenadi svog zemljaka,Pozdrav.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Radan - 11. 02. 2010. 09:15:30
pozdrav svima da se uključim ove nove pasmine mogu se uključiti u naše terene ali koje su to vrste vrime je pokazalo balkan je specifičan kako terenom tako i ljudima .argentinski pasi u nas nikako pogledajmo njihov teren a divljač puma pa svinja imamo li njih nemamo svinja u argentinskim nizinama živi u rupama i njihov lov je specifičan da ne nabrajam a pumr kod mene ih nema neznam u bosni love li .a engleske i druge pasmine koje love u čoporima nisu za naše terene.s zašto su se razvile ove pasmine stotinama godina se uzgajaju i usavršavaju po mome nađi plati kupi pravu robu i guštaj a ne nabavi sa strane pa se misli šta će biti .a može se i topla voda izmisliti
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 11. 02. 2010. 10:27:30
Tako je Radane,ja sam već negdje spomenuo, zašto tražimo kruha nad pogačom,ali neka se ne nađu povrijeđeni ljudi koji imaju ,ili žele imati strane pasmine, ja uvažavam svaki stav .Ja osobno dugo držim stranu pasminu i dragi su mi to psi, ali što više vreme prolazi dobijam želju za našim goničima, a koje sam inabavio prije godinu dana,znači mislim na autohtone na prvom mjestu a onda ex yu pasmine,možda neko želi imati što drugi nemaju,ali Radane to ti onda nema veze s ovim što ja i ti govorimo.Pozdrav.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Radan - 11. 02. 2010. 11:06:13
često se događa da uvoz strani pasmina (a ne mislim na pasmine terijera tičari i još neki srodni ili jako sličnih pasmina  naših pasa)a imajući na umu da nismo prebogati da platimo dobrog pasa dobijamo osrednjeg i poslije nemamo ženku ili mužijaka i parenje sa sličnim pasima dobijamo mišance loše kvalitete. kod mene drži se više strani pasmina i puno pokušaja dobiju se porazni rezultati ali hvala i laži uveličavanje lošeg i dobra prodaja čine čuda da ono šta nevalja bude odlično.u našim uvjetima lova psi moraju imati vrhunski nos i sve ostale odlike,u nas ne mogu loviti psi koji prate divljač vidom,na našim prostorim ne lovi se čoporom pasa u nas su se razvijale jedinke kojima puno nih zavidi a nemaju ih,i sad dali nam je potrebno da se odričemo svog dobrog da bi nabavljali osrednje
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 11. 02. 2010. 11:14:08
LJepo si to rekao,ja nisam mogo pogoditi te riječi,Živ bio.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: peca - 17. 02. 2010. 19:53:27
Argentinska doga u bosni bi preživila 2-3lova najviše dok nebi najišla na iskusnog samca u gustišu i to bi joj bio kraj.Netko je spomenuo da se ne razlikuju šume ovdje i u engleskoj šume su slične ali način lova nije englezi i francuzi uglavnom love sa velikim čoporima pasa bez puške ili sa manjim čoporima i sa puškom.Mislim da našim autohtonim psima treba priključiti brakove i terijere i tada se po meni dobije idealna kombinacija za svinju.Nisam protiv stranih pasmina onih koje love slično našim goničima npr. francuski goniči  mada pitanje je kakvi bi se oni pokazali sami bez čopora (samo jedan pas).Deda M dvoumiš se između goniča i krvosljednika moj ti je savjet uzmi brak jazavčara pa imaš i goniča i krvosljednika a i brak je strana pasmina. z10
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 17. 02. 2010. 21:27:37

POZDRAV!!!
imam svoje mišljenje, i od njega ne odstupam, Kao prvo nemam ništa protiv drugih (stranih) pasmina pasa, al ako gledamo dugoročno unazad, svaka pasmina se razvijala u podneblju gdje je i nastala, svaki pas se kroz istoriju ili povijest, prilagodio podneblju iz kojeg potiče, intelektualno se razvijao kroz vrstu i načine lova za koji je korišten, tako da vremenom, promjenom podneblja,klime,lovišta, ishrane, načina lova itd, je gubio one svoje dobre strane i navike,,,koje je imao u genima gdje je bio autohton. izuzetaka ima al je u procentima malo!!!
Uvijek su mi draži ljudi koji preferiraju i forsiraju svoje autohtone pasmine, iz jednog prostog razloga što je mali milion puta dokazano da "strani psi  nisu ništa bolji od naših domaćih( mislim ex YU). kome :posavci, istrijaneri ,baraci, balkanci, planinci, dalmatinci, trobojci, nisu lijepi psi, nek ode kod okuliste,,,,il nek mi dokaže da su talijanski, francuski, ili bilo koji drugi ljepši il bolji.....
zastupam mišljenje da trebamo forsirati domaće pasmine, a uvoziti samo one koje nemamo il trebamo...(ptičare itd,)
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Pepi18KA - 17. 02. 2010. 21:40:04

 sejfo majstore   z14....slažem se s tobom u potpunosti  z10... ove naše pasmine polako "izumiru"...po meni bolje da se uzgajaju ovi naši domaćini (posavci,istarci....) i još se usavrše u radu i ljepoti   z2 z2...a ne da se tamo neki bugarin i rumunj hvali sa njima i pobjeđuje na europskim utakmicama.... ččč
 
         jednostavno ne znamo cijeniti ono što imamo....žalosno al istinito... paci paci
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 17. 02. 2010. 23:08:09
Kolege i prijatelji dobra vam večer-evo pronašao sam vaša pisana mišljenja o temi koju sam potako,da čujem vas koji duže od mene imate lovne pse,ali došlo je do nekog nesporazuma izgleda.Ja nisam hvalio  Kniti kudio neku našu pasminu samo sam htio čuzi dali je neko imao ,probao ,vidio neku sličnu ili srodnu na d.s.Imam KADApasminu za lov na d.s..Onda vidim svašta -od ozbiljnih razmišljanja ,iskustava pa do šale i zafrkancuje.Ima i nekih stavova za pasminu koju sam spomenuo ,po meni odličnu,na koju se gleda na neki čudan način.Ja sam htio čuti dali bi neka od drugih goniča mogao uz naše da se uklopi u lovu neke svoje poglede na lov d.s. iako nisam bio do sada lovac.Neke stvari sam čuo a neke i vidio ,osobno-ne puno.ali sam zato stvorio neku svoju šemu za d.s. i smatram da nije loša,ali to je duga priča.Kolegi koji tvrdi za dogoa da nebi dugo lovio u Bosni samo ču reči jedno-dogo argentino NE lovi sam več u čoporu sa drugim dugonogim goničima,opet stvarani u mat.zemlji Argentini-i neboj se i tamo psi stradaju ali to je lov i borba za život.A zar naši domači ne stradavaju u lovu-da mladi i neiskusni ili previše hrabri.Ajde mi recite vi iskusni-šta mogu npr.terijeri vepru,starome,iskusnom ili staroj krmači-mogu samo galamiti i stradati.ALI kada ga -ih drže veči psi onda baš nije isto.Prije čete nastradati sa malim psima nego sa večim -velikim.I zašto onda uz naše nebi bilo u lovu i drugih velikih pasmina,pa kako su nekada lovili veliku divljač bez pušaka -sa hrtovima,a ako neko kao ja i spomene dogoa onda ne valja.Ne valja jedino zakon koji ga brani Aza lov za koji je godinama i stvaran Zašto onda ne i neki drugi gonič-ali to je za dužu raspravu.Pozdrav svima DEDA M   z14
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 17. 02. 2010. 23:47:13

DEDAAAAAAAAAAAAA!!! zagi
daj ne jebi muhe......!!!!

Od danas si nam razredni starješina na ovoj temi!!!! hao hao hao

kao i druge kolege.... imam svoje mišljenje a od njega ne odstupam!!! (citat)...

Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Deda M - 18. 02. 2010. 00:21:13
Seeejffooooo-neču sigurno,poštivam tvoje mišljenje i stav ALI shvati i poštuj i moj .Ja samo tražim malo razmišljanja i neku vrstu pomoči od Vas iskusnih -ali ste vi tvrdi i tvrdoglavi i branite svoje teze i ne želite možda ,rekao sam MOŽDA poboljšati uspješnost u lovu.Nisam sigurno protiv naših starih dobrih goniča ali zašto to još ne poboljšati ,a to se sigurno može ,ali ne ovako na papiru i preko noči.Sejfo ,možda to i nije više za nas ali ima puno mladih neka bude njima dobro i bolje-slažeš se s menom,zar ne.Ali o tome čemo drugi put a do tada pozdrav svima i dobra vam kob.ali i dalje prihvačam sugestije dobre namjere i čudi .Pozdrav DEDA M.... z14  I   zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Antezg - 18. 02. 2010. 11:01:50
Deda nemoj shvatiti zlonamjerno moj komentar, ali odi u pogon i vidi kako to sve funkcionira-psi,lov itd pa će ti biti puno toga jasnije-nije poanta da  psi rastrgaju ili zagute vepra uf,nego da ga oblajavaju,a da ti dođeš i pukneš ga ili da ga pokrenu prema štandu,psi najčešće stradavaju kad ih je puno i onda se okuraže i postaju manje oprezni.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Nosler - 18. 02. 2010. 12:55:43

POZDRAV!!!
imam svoje mišljenje, i od njega ne odstupam, Kao prvo nemam ništa protiv drugih (stranih) pasmina pasa, al ako gledamo dugoročno unazad, svaka pasmina se razvijala u podneblju gdje je i nastala, svaki pas se kroz istoriju ili povijest, prilagodio podneblju iz kojeg potiče, intelektualno se razvijao kroz vrstu i načine lova za koji je korišten, tako da vremenom, promjenom podneblja,klime,lovišta, ishrane, načina lova itd, je gubio one svoje dobre strane i navike,,,koje je imao u genima gdje je bio autohton. izuzetaka ima al je u procentima malo!!!
Uvijek su mi draži ljudi koji preferiraju i forsiraju svoje autohtone pasmine, iz jednog prostog razloga što je mali milion puta dokazano da "strani psi  nisu ništa bolji od naših domaćih( mislim ex YU). kome :posavci, istrijaneri ,baraci, balkanci, planinci, dalmatinci, trobojci, nisu lijepi psi, nek ode kod okuliste,,,,il nek mi dokaže da su talijanski, francuski, ili bilo koji drugi ljepši il bolji.....
zastupam mišljenje da trebamo forsirati domaće pasmine, a uvoziti samo one koje nemamo il trebamo...(ptičare itd,)
Podrzavam svaku rijec!! zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Radan - 18. 02. 2010. 13:29:48
pozdrav za sve u nas su se razvijale posebne pasmine pasa koje su godinama i godinama razvijala osjetila nosa i to ih čini jedinstvenim a to osjetilo im pomaže da traže pronalaze na velikim daljinama i tu divljač oblajavaju,ove naše pasmine su i jedinstvene i po tome šta su jedne od rijetki pasmina u svijetu  šta su samostalni i za dobar lov dovoljan je jedan pas,a ostali djelovi svijeta su razvili pasmine koje love u čoporima,u argentini su razvili jedan lov koji se obavlja na konjima i sa kopljem a njihove svinje žive na određenom području i rupama a dogo lovi vidom i skupina pasa u nas nebi bio dobar iz jednog razloga praćenje na velike daljine i vraćanje sa veliki daljina.deda tvoje razmišljanje cjenin i ima sam prilike gledat dogo,oni mi se sviđaju puno i želja mi ga imat ali.ima sam nekad davno bulove pitove i staforde a sada samo istarce
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: zelenadolina - 18. 02. 2010. 13:50:17
Deda M.  evo još jednom da ti kažem,cjenim tvoj stav prema toj pasmini,ali kako sam već rekao ne podržavam taj način lova,kao prvo divljač ne gleda da li pred njom stoji neko velik ili obrnuto i prema tome ,psihologija te divljači ne funkcionira na taj način,neka je jedinka divljači agresivnija a neka je plašljivija ,a na što su u njenom životu i razvoju utjecali ,što priroda ,što čovjek ili neki treći subjekti, a prema tome i mi na našem podneblju smo razvili način lova sa lovačkim psima za divlje svinje,a tu se traže psi glasnog gona,koji idu tražiti divljač ,glasno javljati njen trag,po pronalasku iste glasno oblajavati sa nastojanjem da je pokrenu,te goniti na puškomet lovcu,a potom se vratiti svom vodiču,dakle to je svrha lovačkog psa u ovoj vrsti lova,a ovo o čemu ti govoriš trenutno nema mjesta u današnjoj lovačkoj kulturi i etici lova,u kojoj ta ista divljač zaslužuje poštovanje,oprosti ako sam negdje pretjerao,a vjerujem da na ovom forumu po ovom pitanju imam 99% istomišljenika.
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: KOBI - 18. 02. 2010. 14:35:14
S takvim rasama pasa poput dogoa lov dobija neku sasvim drugu dimenziju i kad bi to sastavio sa danasnjim cudesima i opremom koju ljudi imaju i love snjom mislim da bi se potamanilo sve do zadnjeg grla,takvi psi bi lovili za sebe a sta ce mi pas koji ce udavit svaku manju svinju,sta bi ja tu kao lovac uopste radio.Koliko srna bi udavio dok ga ne bi naucio da lovi samo svinje.
Sta ce ti jaci pas od posavca,baraka,istarca?
Svako lov. udruzenje ce zabranit lov cim napada malo vise snijega,iz humanih razloga,znaci s te strane ti ne trebaju psi-medvjedi da gule prtinu.
A rece ti neko gore sta je svrha pasa u lovu,da nadju,gone i oblajavaju divljac,ostalo je predvidjeno za lovca,a ako lovac nije tu da dovrsi posao,onda vazi ona da i divljac ima pravo na sansu,a bi li je imala da je drzi 5-6 dogoa???
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: Zbrka - 21. 03. 2010. 21:17:35
DEDA LEGENDO!Nastojanje ti je super samo si po meni malo zastranio.Najbolje će se situcija kod nas popraviti tako da se naši lovci koji imaju pse malo više educiraju po pitanjima obuke i držanja pasa.Moje je mišljenje da se strašno puno dobrih pasa uništi lošim radom koji proizilazi iz neznanja i VELIKE pameti ljudi koji te pse imaju.PA kad ti je na IPO ispitu glavna vijest kako je neki pas odložen bez povodnika-to je strašno.Naša kinologija je tu dosta kratka,ali bi tu puno stvari trebalo mijenjati i to je najbolji put da se unaprijedi.A što se tiče Doga,imao sam 10 godina pit bull terijere i nekoliko doga.Pusti to,imamo mi prave lovačke dragulje.I to bi trebali čuvati kao oči u glavi i raditi sve da ih podignemo na nivo koji im pripada! zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: SEJFO - 21. 03. 2010. 23:50:21
DEDA LEGENDO!Nastojanje ti je super samo si po meni malo zastranio.Najbolje će se situcija kod nas popraviti tako da se naši lovci koji imaju pse malo više educiraju po pitanjima obuke i držanja pasa.Moje je mišljenje da se strašno puno dobrih pasa uništi lošim radom koji proizilazi iz neznanja i VELIKE pameti ljudi koji te pse imaju.PA kad ti je na IPO ispitu glavna vijest kako je neki pas odložen bez povodnika-to je strašno.Naša kinologija je tu dosta kratka,ali bi tu puno stvari trebalo mijenjati i to je najbolji put da se unaprijedi.A što se tiče Doga,imao sam 10 godina pit bull terijere i nekoliko doga.Pusti to,imamo mi prave lovačke dragulje.I to bi trebali čuvati kao oči u glavi i raditi sve da ih podignemo na nivo koji im pripada! zagi


 d4 d4 d4 d4 d4 zagi zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: best of habek - 14. 09. 2010. 11:22:53
 Porcelanski gonic
Porcelanski gonic uvezen iz Francuske sa odlicnim karakteristikama , lovnim i eksterijernim. Star 2 ...

Deda M -mislim da bi to bilo dobro za lov;-videl sam video kak ti psi rade d4

-oglas je s ovog portala(isprika moderatorima-malo sam slova posudil) ;)

Pozz svima -dobra je tema pa se more i proširiti s pasminama

Dobra Vam kob zagi
Naslov: Odg: novi goniči
Autor: TUROPOLJE - 14. 09. 2010. 21:30:15
Najgore je to šta tvoje razmišljanje Deda nemaš samo ti nego i dosta lovaca po meni mešetara i pomalo bolesnih, koji su čiste i kvalitetne rase pasa koje su idealne za naše područje pomješali sa krvoločnim pasminama ili visoke sa niskima da bi dobili neku sredinu i šta Bog zna šta još .
Tako da ti posavac i istarac ( govorim o tima pomješanima ) nelaju zvonkim glasom da se ćuje iza dva brda nego nekakvim koje sliči više režanju da če te sad izgristi ( kao da je bijesan,,) velikih širokih glava visokih , povišenih , i sada se čude da nema sljedoglasnosti ili pračenja starog traga a najčešče je danas kad pogonići izlaze iz pogona izlaze psi za njima .

Potrebno je istini pogledati duboko u oći i ne lagati sami sebe ( rečeni prije ) ,,

,,Mislim da je to iskreno velim i meni teško,, kad vidim dobrog psa na starom tragu sljedoglasno prati trag kasnije ustrajno oblajava divljać i glasno i brzo goni kad je pokrene a nakon nekog vremena kad je divljać odstrijeljena vrača se svojim tragom i pronalazi mene koji sam već daleko odmaknuo od mjesta gdje me ostavio i takav pas srednje lijep ili je povišen ili nema boje kakve mora imati da zadovolji eksterijer ,, da bi dobro bilo probati pariti ,, HHHHHHmmmmmmmmmmmmmm tu je ta greška jer ko zna od kojeg kojlena je povukla ta jedinka i zato je dobar a kasnije nedaje ništa ..

Zato koliko je to teško održati prave jedinke rasa koje love kod nas bez ikakvog križanja sa sumljivim jedinkama i težiti ka boljemu i čistijoj rasi ,, RADA i EKSTERIJERA,,

DEDA shvati da divljač se lovi u lovu gdje je nezamjenjivi spoj rada ,, LOVCA I PSA ,, to je deda LOV ,,

 zagi