Forum LOVAC

Lovna kinologija => Lovna kinologija => Autor teme: Anni - 24. 09. 2010. 08:20:17

Naslov: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Anni - 24. 09. 2010. 08:20:17
Pozdrav,

prošlu nedjelju ujutro zvoni meni mobitel. Zove me vlasnik jednog mog psa da je na smotri i da mu sudac neće ocijeni psa jer nije totoviran...

Gospodin sudac se javi na telefon, da kako on da ocijeni psa kad pas nema tetovažu? ima čip govorim ja. E ali on nema čitač, što sad da radi. ne može on ocijeniti psa ako nema tetovažu.

???????

na kraju su čovjeka natejerali da ide kod veterinara ovih dana, da očita čip i dobije potvrdu za to

sve zbog njihovog propusta....


pa ko je tu lud?????

Naslov: Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
Autor: HunterDon - 24. 09. 2010. 09:03:21
Hm, kao i kod mnoštva stvari kod nas, tako i u ovom kinološkom smislu postoji mnoge stvari koje su nedorečene, nejasne itd... neki još uvijek tetoviraju i mikročipiraju dok drugi samo mikročipiraju... ovisi od KD-a do KD-a... Debilana da veća nemože biti... Ili ćemo svi tetovirati kao i unatrag 100-njak godina ili ćemo svi prestati?! To je ono što svatko radi kako ga volja, pa se dešavaju stvari da kad dođe sudac iz drugog kraja pa se čudi nekim stvarima koja bi trebala biti amen u kinologiji... Slična stvar je i s ovim IPO-ima od strane HLS-a i HKS-a... neznaš tko pije tko plaća... u teoretskom smislu pas lovca bi čak mogao polagati i dva IPO-a što je sasvim suludo... prvo kao IPO samo za lov kod HLS-a, dok kasnije ako se odluči za uzgoj kod HKS-a... uf uf uf

Tetovirati ili čipirati, kod nas i jedno i drugo...  d4
Naslov: Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
Autor: Anni - 24. 09. 2010. 09:25:21
istom psu je prigovoreno da ne trazi kao ptičar jer prenisko nosu glavu, što je karakteristika pasmine i što bi sudac trebao znati...  >:(

a meni ne daju da idem polagati........ kazu moji u klubu da kinolški sudac treba biti moralna osoba i eto neki me ne poznaju dovoljno dobro, te je moj zahtjev odbijen.... iako sami priznaju da udovoljavam svim točkama pravilnika....  WTF???
Naslov: Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
Autor: Nosler - 24. 09. 2010. 09:29:13
a meni ne daju da idem polagati........ kazu moji u klubu da kinolški sudac treba biti moralna osoba i eto neki me ne poznaju dovoljno dobro, te je moj zahtjev odbijen.... iako sami priznaju da udovoljavam svim točkama pravilnika....  WTF???
:shok:
Ovo bi bio dobar vic da nije zalosna istina...
Inace moja dva psa su chipovana.... d4
Naslov: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: HunterDon - 24. 09. 2010. 11:02:35
Kad te kinološki sudija želi uvjeriti da je špringer španijel "mali ptičar" i da markira odmah ti je jasno kako stvari stoje i koliki je nivo znanja, a kamoli da zna rad vajmarskog ptičara, koji je btw kontinentalni pričar, a ne otočni pa da ima širok stil kretanja ili neku spektakularnu marku poput npr. pointera... tako da... samo je dovoljno pogledati kako se to radi vani u Njemačkoj... da bi se ušlo u uzgoj prvo pas treba stajati na "trepavicama" i radno se dokazati, a ne da se kao kod nas prvo naštancaju štenci pa se tek onda radi i pas se dokazuje... zato i imamo toliko kvalitetnih radnih pasa... rol Bez obzira na pasminu...

Radom do tipa - Bog i batina za lovca koji želi radnog psa, sve ostalo je  pesi... naravno, pas mora biti u standardu, a ne da liči na magarca... mad

Direktno promašen post na temu tet. ili čip., no objašnjava stanje stvari koje se može opisati iz, nažalost, raznih kuteva gledanja...
Naslov: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Anni - 24. 09. 2010. 11:17:00

Direktno promašen post na temu tet. ili čip., no objašnjava stanje stvari koje se može opisati iz, nažalost, raznih kuteva gledanja...

evo sad nije...  ;)
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Radan - 24. 09. 2010. 13:01:59
veterinarski lobi je isposlova da je obavezno čipiranje pasa zbog lakšeg praćenja i kontrole pasa a hks kao i hls nemaju ništa sa tim jer kinološki sudci nisu dužni imati čitač koji imaju samo veterinari i služba na granici
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Anni - 24. 09. 2010. 13:06:58
Po HKS-ovom pravilniku o uzgoju čipiranje i tetovaža isto vrijede i naravno da sudac mora imati čitač... to nema nikakve veze sa inače obaveznim čipiranjem koje propisuje država
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: best of habek - 24. 09. 2010. 14:57:00
Da dragi kolege ali je i svaka kinološka Udruga po Pravilniku dužna

za svoje priredbe nabaviti čitač ako se i ne radi o CAC ili CACIB

izložbi d1 gdje čitač donese ovlašteni veterinar d4

Pozz svima iz teme ;)
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Anni - 24. 09. 2010. 15:33:39
slažem se da je stvar organizatora, a ne suca da ima u vlasništvu... 

u svakom slučaju nije stvar vlasnika i ne bi vlasnik trebao gubiti vrijeme vadeći potvrde kod veterinara...
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Fruky - 24. 09. 2010. 19:31:07
Pošto kod nas zakoni nisu točno definirani i mogu se tumačiti ovako ili onako pa tako i u ovome slučaju, ali kod nas je još uvijek obavezna tetovaža i nju vodi HKS  a sa mikro čipom nema veze.
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: best of habek - 26. 09. 2010. 20:04:04
Pošto kod nas zakoni nisu točno definirani i mogu se tumačiti ovako ili onako pa tako i u ovome slučaju, ali kod nas je još uvijek obavezna tetovaža i nju vodi HKS  a sa mikro čipom nema veze.

Pozz Fruky ali nisi u pravu -tetoviranje nije obavezno
a mikročipiranje je - svi psi mlađi od 1.10.2006. moraju biti
mikročipirani d1

-od 2006 do danas ja sam imao 5 legala i nijedno štene nije bilo
tetovirano a primitkom "brojeva" od Heidi iz HKS-a sam izvršio mikročipiranje
i sa ovjerom to otposlao natrag pa sam dobio rodovnice sa naljepnicama mikročipa.

Pozz tebi i svima koji sudjeluju u diskusiji
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Fruky - 02. 10. 2010. 20:58:03
Hvala kolega best of habek i ovo mi je stvarno prva informacija. zagi
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: kerber - 06. 10. 2010. 00:54:53
ta opcija postoji već godinu dana trenutno smo u prelaznom periodu u kojem se još uvijek može birati tetoviranje ili mikročipiranje ,kod nas se ljudi još uvijek odlučuju za tetoviranje jer ono košta15 kuna po štenetu a mikročipiranje 80 kuna po štenetu pa je uzgajivačima jeftinije tetovirati kroz neko vreme će se tetoviranje potpuno prestati koristiti i sve udruge su dobile dopis da pojasne uzgajivačima novi način označavanja pasa jer ćemo uskoro preči isključivo na mikročipiranje.
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: nostromo - 06. 10. 2010. 07:17:42
ta opcija postoji već godinu dana trenutno smo u prelaznom periodu u kojem se još uvijek može birati tetoviranje ili mikročipiranje ,kod nas se ljudi još uvijek odlučuju za tetoviranje jer ono košta15 kuna po štenetu a mikročipiranje 80 kuna po štenetu pa je uzgajivačima jeftinije tetovirati kroz neko vreme će se tetoviranje potpuno prestati koristiti i sve udruge su dobile dopis da pojasne uzgajivačima novi način označavanja pasa jer ćemo uskoro preči isključivo na mikročipiranje.

I jos jedna stvar koja je u pripremi je da brojevi cipa budu uprintani u rodovnik kako se to radi vanka. Donekle smanjuje mogucnost muljanja. Uz ovu imam i informaciju da ce se vratiti rodovnici sa jos jednim koljenom u natrag.
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Fruky - 06. 10. 2010. 11:44:45
Mala ispravka jer vjerujem da je moja tvrdnja bila točna. Službeno  HKS-a  još uvijek na svojim manifestacijama priznaje samo tetovir broj i nije dužan imati čitač mikro čipa. Ovo sad nije moja tvrdnja već obrazloženje iz HKS-a.
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: kerber - 06. 10. 2010. 14:43:01
Ako je HKS poslao službeni naputak udrugama o novom načinu označavanja štenadi prilikom prijave legla a je jer sam ga ja kao voditelj udruge dobio i kao što smo u prethodnim postovima pročitali već se primjenjuje onda je definitivno dužan priznati mikročip kao sredstvo identifikacije psa.                                          Da nebi bilo nesporazuma ovo se odnosi isključivo na štence koji  su mikročipirani prije prijave legla te je te brojeve mikročipova voditelj uzgoja poslao s prijavom legla ili eventualno kao što kaže kolega Habek poslao voditelj uzgoja umjesto potvrde o tetoviranju znači u oba slučaja prije printanja rodovnica te su isti uvedeni u rodovnicu.                                                        Nakon toga Hks šalje opet rodovnice udruzi u kojoj je uzgajivač prijavio leglo te se rodovnice ovjeravaju žigom udruge a voditelj uzgoja se potpisuje pored broja mikročipa isto kao što se potpisivao pored tetoviranog broja i time je rodovnica i način označavanja valjan.             Dakle čipiranje pri prijavi legla nije isto kao standardno čipiranje koje obavlja veterinar radi svoje evidencije prilikom kojeg se čip stavlja u zdravstvenu knjižicu a pošto se broj čipa dobije u 2 ili više primjeraka duplikat broja koji ste za pojedino štene dobili prilikom cijepljenja protiv bjesnoće ljepi veterinar u zdravstvenu knjižicu psa te je isti identičan broju u rodovnici a veterinar vam nakon što provjeri čitačem broj naplaćuje cijepljenje psa 140 kuna a ne 180 koliko bi vas koštalo sa evidencijskim čipiranjem.
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Anni - 08. 10. 2010. 09:59:41
Uz ovu imam i informaciju da ce se vratiti rodovnici sa jos jednim koljenom u natrag.


to bi bilo više nego odlično!!!!!!!!!!!!!!


Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: Zoran - 08. 10. 2010. 10:22:09
mafija sused mafija
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: nemcic - 09. 11. 2010. 10:19:01
Pozdrav!

Zanima me moze li se ukradenom psu uci u trag i dali veterinarske stanice uploadaju baze podataka - ako se uploadaju, kao npr. godisnje cijepljene protiv bjesnoce - preko čipa. Moj pas je bio i tetoviran i čipran!
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: valdop - 09. 11. 2010. 10:53:37
Pozdrav!

 Moj pas je bio i tetoviran i čipran!

zašto bio, možda ga pronađeš . . .
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: best of habek - 09. 11. 2010. 14:49:05
-gospodo vidim da ste ušli u raspravu a ne znate "materiju"

-1.prijava legla sa ovjerenim dokumentom o parenju ide HKS-u putem
voditelja uzgoja pripadajuće udruge KD -npr.Koprivnice ili dr.
-2.kada se štenci okote usmeno javljate vođi uzgoja
-3.kada su štenci starosti od 4-6 tj. zovete vođu uzgoja na pregled doma
-4.vođa uzgoja popisuje leglo po muškim i ženskim živim primjercima te primjerak šalje
HKS-u u Zagreb ,Ilica 61.,
-5.po ovjerenom spisku od strane HKS-a odlazite ovlaštenoj Veterinarskoj stanici
i veterinaru sa pravom potpisa koji ovjerava dokumentaciju od HKS-a zajedno sa Vama
i vođom uzgoja -te se opet šalje u Zagreb sa jednim primjerkom naljepnice mikročipa
6.- sa dobivanjem rodovnica sa naljepnicom mikročipa vođa uzgoja pregledava kopiju spiska
o mikročipiranju i ovjerava kao i nekad dok je bilo tetoviranje - uz otisak pečata(štambilja) .

Mislim da sam Vam malo bolje objasnil a ak nisam možete me nazvati na mobitel
pa Vam bu sve potanko objasnil -moj.br. je 091 204 7968 (Dražen)

Pozz svima i Dobra Vam kob te za kolege iz SRB i BIH - Dobar pogled
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: valdop - 09. 11. 2010. 15:18:54
e ako sad nije jasno onda se riješiti psa što prije, čovjek je sve objasnio i tako treba raditi a ne mudrovati, jest da je više posla nego kad se dijete rodi ali tako je kako je, pravilnik treba ispoštivati ili se ne baviti psima.  :smil4226ce1d491b5:
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: kerber - 09. 11. 2010. 22:47:07
pa možda i neznamo materiju ali ovaj vaš poredak po točkama 1234 uz dužno poštovanje vašem znanju u koje nimalo ne sumnjam nepije vode iz razloga točku jedan je fizički nemoguće izvesti prije točaka 2 3 i 4 iz jednostavnog razloga prijava legla prema HKS se šalje u dobi od 6-12 tjedana nemože prije a obuhvaća formular o prijavi legla koji šalje voditelj uzgoja u kojoj je datum štenjenja, parenja , broj štenaca ,spol ,boja i imena te rodoslovlje uz to se prilaže potvrda o parenju i kopije rodovnica oba roditelja.   što znači recite mi  kako vi prijavljujete leglo u točki 1  koje se kod vas tek šteni u točki 2 i znate ove podatke prije štenjenja osim ako niste možda ............vidoviti fre
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: best of habek - 10. 11. 2010. 07:15:11
Kerber -da se svi vođe uzgoja drže pravilnika bilo bi i više reda u uzgoju;

-a prije točke 1. bi vođa uzgoja isto tako po pravilniku bi trebali vidjeti
papire od pasa koji se sparuju jer se teži kvaliteti(a ne po onome- tvoj pas radi,
moja kuja radi -bumo parili?!; a ima i onoga -kuja se sparila- buš mi dal od svog psa papire?) pesi

-tak da vezano na moju "vidovitost" , pročitaj pravilnik zajedno sa ovim
kaj sam napisal u ovom postu- i to je to teaa

Pozz i Dobra kob
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: kerber - 10. 11. 2010. 22:50:42
Kolega mislim da pravilnik poznajem dosta dobro hvala na prjedlogu a ako u nešto i nisam siguran posjedujem primjerak istog pa ljepo uzmem i pročitam.           Što se tiče izbora jedinki za parenje kod nas još uvijek vlasnik ima pravo birati gdje će pariti ukoliko oba psa imaju u rodovnici ispunjene uvjete potrebne zato a vođa uzgoja može samo predložiti svoje mišljenje i to ako ga stranka zatraži za razliku od nekih europskih zemalja gdje je za parenje potvrda uzgojne komisije .    A  rodovnicu na uvid treba zatražiti svaka stranka od suprotne strane da se uvjeri dali  psi imaju ispunjene uvjete za uzgoj i eventualno da nisu u srodstvu a ne voditelj uzgoja čiji je posao da svu dokumentaciju pregleda dali je u redu prilikom prijave legla i prvo uzgajivači moraju biti dovoljno educirani da znaju što psi trebaju imati za pravilan uzgoj a ako nisu dovoljno upućeni njihovo je da se raspitaju u njihovoj udruzi gdje će im se pružiti informacije i svaka potrebna pomoć.         Što se tiče ostalog svaku nepravilnost treba sankcionirati ako se uoči i ko nemože na lakši nauči pravila na teži način pa ubuduće razmisli ako i dalje želi biti uzgajivač osnovno pravilo je ako neznaš kako bi a ti po zakonu........pa će se kolege jedan put duriti ali drugi put će razmislit a ako iz toga ništa ne nauče ni nisu poželjni u našim redovima............hvala na dobronamjernim savjetima  teaa ali netreba izmišljati toplu vodu pravila već postoje samo ih se treba držati i biti dosljedan a kvaliteta uzgoja se jako brzo vidi i pokaže uzgajivači koji nemaju kvalitetu ili nešto nauče pa napreduju ili netraju dugo mi smo mala zemlja priča o kvaliteti daleko putuje a o nekvaliteti još dalje.       Sve najbolje želje u uzgoju i lovu pozdrav i dobru vam želim kob zagi
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: best of habek - 13. 11. 2010. 16:55:55
-tako je dragi kolega kerber -vidim da smo se usuglasili sor

-vjerujem da smo i drugima objasnili postupak pa da ne moraju dalje istraživati d1

Pozz i dobra kob zagi
Naslov: Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
Autor: nostromo - 31. 12. 2010. 17:13:50
Uz ovu imam i informaciju da ce se vratiti rodovnici sa jos jednim koljenom u natrag.


to bi bilo više nego odlično!!!!!!!!!!!!!!




Evo ih! Novi ispod cekica, upravo stigli!  d4