Autor Tema: Poznavanje standarda i pravilnika  (Posjeta: 5788 vremena)

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Poznavanje standarda i pravilnika
« u: 24. 09. 2010. 08:20:17 »
Pozdrav,

prošlu nedjelju ujutro zvoni meni mobitel. Zove me vlasnik jednog mog psa da je na smotri i da mu sudac neće ocijeni psa jer nije totoviran...

Gospodin sudac se javi na telefon, da kako on da ocijeni psa kad pas nema tetovažu? ima čip govorim ja. E ali on nema čitač, što sad da radi. ne može on ocijeniti psa ako nema tetovažu.

???????

na kraju su čovjeka natejerali da ide kod veterinara ovih dana, da očita čip i dobije potvrdu za to

sve zbog njihovog propusta....


pa ko je tu lud?????

« Zadnja izmjena: 24. 09. 2010. 11:16:06 od Nosler »
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
« Odgovori #1 u: 24. 09. 2010. 09:03:21 »
Hm, kao i kod mnoštva stvari kod nas, tako i u ovom kinološkom smislu postoji mnoge stvari koje su nedorečene, nejasne itd... neki još uvijek tetoviraju i mikročipiraju dok drugi samo mikročipiraju... ovisi od KD-a do KD-a... Debilana da veća nemože biti... Ili ćemo svi tetovirati kao i unatrag 100-njak godina ili ćemo svi prestati?! To je ono što svatko radi kako ga volja, pa se dešavaju stvari da kad dođe sudac iz drugog kraja pa se čudi nekim stvarima koja bi trebala biti amen u kinologiji... Slična stvar je i s ovim IPO-ima od strane HLS-a i HKS-a... neznaš tko pije tko plaća... u teoretskom smislu pas lovca bi čak mogao polagati i dva IPO-a što je sasvim suludo... prvo kao IPO samo za lov kod HLS-a, dok kasnije ako se odluči za uzgoj kod HKS-a... uf uf uf

Tetovirati ili čipirati, kod nas i jedno i drugo...  d4

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
« Odgovori #2 u: 24. 09. 2010. 09:25:21 »
istom psu je prigovoreno da ne trazi kao ptičar jer prenisko nosu glavu, što je karakteristika pasmine i što bi sudac trebao znati...  >:(

a meni ne daju da idem polagati........ kazu moji u klubu da kinolški sudac treba biti moralna osoba i eto neki me ne poznaju dovoljno dobro, te je moj zahtjev odbijen.... iako sami priznaju da udovoljavam svim točkama pravilnika....  WTF???
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Tetovirati ili mikročipirati?
« Odgovori #3 u: 24. 09. 2010. 09:29:13 »
a meni ne daju da idem polagati........ kazu moji u klubu da kinolški sudac treba biti moralna osoba i eto neki me ne poznaju dovoljno dobro, te je moj zahtjev odbijen.... iako sami priznaju da udovoljavam svim točkama pravilnika....  WTF???
:shok:
Ovo bi bio dobar vic da nije zalosna istina...
Inace moja dva psa su chipovana.... d4
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #4 u: 24. 09. 2010. 11:02:35 »
Kad te kinološki sudija želi uvjeriti da je špringer španijel "mali ptičar" i da markira odmah ti je jasno kako stvari stoje i koliki je nivo znanja, a kamoli da zna rad vajmarskog ptičara, koji je btw kontinentalni pričar, a ne otočni pa da ima širok stil kretanja ili neku spektakularnu marku poput npr. pointera... tako da... samo je dovoljno pogledati kako se to radi vani u Njemačkoj... da bi se ušlo u uzgoj prvo pas treba stajati na "trepavicama" i radno se dokazati, a ne da se kao kod nas prvo naštancaju štenci pa se tek onda radi i pas se dokazuje... zato i imamo toliko kvalitetnih radnih pasa... rol Bez obzira na pasminu...

Radom do tipa - Bog i batina za lovca koji želi radnog psa, sve ostalo je  pesi... naravno, pas mora biti u standardu, a ne da liči na magarca... mad

Direktno promašen post na temu tet. ili čip., no objašnjava stanje stvari koje se može opisati iz, nažalost, raznih kuteva gledanja...
« Zadnja izmjena: 24. 09. 2010. 11:16:48 od Nosler »

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #5 u: 24. 09. 2010. 11:17:00 »

Direktno promašen post na temu tet. ili čip., no objašnjava stanje stvari koje se može opisati iz, nažalost, raznih kuteva gledanja...

evo sad nije...  ;)
« Zadnja izmjena: 24. 09. 2010. 11:24:37 od Nosler »
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline Radan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 689
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #6 u: 24. 09. 2010. 13:01:59 »
veterinarski lobi je isposlova da je obavezno čipiranje pasa zbog lakšeg praćenja i kontrole pasa a hks kao i hls nemaju ništa sa tim jer kinološki sudci nisu dužni imati čitač koji imaju samo veterinari i služba na granici

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #7 u: 24. 09. 2010. 13:06:58 »
Po HKS-ovom pravilniku o uzgoju čipiranje i tetovaža isto vrijede i naravno da sudac mora imati čitač... to nema nikakve veze sa inače obaveznim čipiranjem koje propisuje država
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline best of habek

  • K 100
  • **
  • Postova: 249
    • BEST OF HABEK FCI 42/04
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #8 u: 24. 09. 2010. 14:57:00 »
Da dragi kolege ali je i svaka kinološka Udruga po Pravilniku dužna

za svoje priredbe nabaviti čitač ako se i ne radi o CAC ili CACIB

izložbi d1 gdje čitač donese ovlašteni veterinar d4

Pozz svima iz teme ;)

Offline Anni

  • K 100
  • **
  • Postova: 323
    • DIANAS ARGENTUM KENNEL
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #9 u: 24. 09. 2010. 15:33:39 »
slažem se da je stvar organizatora, a ne suca da ima u vlasništvu... 

u svakom slučaju nije stvar vlasnika i ne bi vlasnik trebao gubiti vrijeme vadeći potvrde kod veterinara...
« Zadnja izmjena: 24. 09. 2010. 15:38:12 od Anni »
„The devotion of a dog is a precious gift one that imposes moral commitments no less binding than the friendship of man.“

Offline Fruky

  • K 500
  • ***
  • Postova: 538
  • ovo je moja kinologija
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #10 u: 24. 09. 2010. 19:31:07 »
Pošto kod nas zakoni nisu točno definirani i mogu se tumačiti ovako ili onako pa tako i u ovome slučaju, ali kod nas je još uvijek obavezna tetovaža i nju vodi HKS  a sa mikro čipom nema veze.
što bi bilo kad bi bilo

Offline best of habek

  • K 100
  • **
  • Postova: 249
    • BEST OF HABEK FCI 42/04
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #11 u: 26. 09. 2010. 20:04:04 »
Pošto kod nas zakoni nisu točno definirani i mogu se tumačiti ovako ili onako pa tako i u ovome slučaju, ali kod nas je još uvijek obavezna tetovaža i nju vodi HKS  a sa mikro čipom nema veze.

Pozz Fruky ali nisi u pravu -tetoviranje nije obavezno
a mikročipiranje je - svi psi mlađi od 1.10.2006. moraju biti
mikročipirani d1

-od 2006 do danas ja sam imao 5 legala i nijedno štene nije bilo
tetovirano a primitkom "brojeva" od Heidi iz HKS-a sam izvršio mikročipiranje
i sa ovjerom to otposlao natrag pa sam dobio rodovnice sa naljepnicama mikročipa.

Pozz tebi i svima koji sudjeluju u diskusiji

Offline Fruky

  • K 500
  • ***
  • Postova: 538
  • ovo je moja kinologija
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #12 u: 02. 10. 2010. 20:58:03 »
Hvala kolega best of habek i ovo mi je stvarno prva informacija. zagi
što bi bilo kad bi bilo

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #13 u: 06. 10. 2010. 00:54:53 »
ta opcija postoji već godinu dana trenutno smo u prelaznom periodu u kojem se još uvijek može birati tetoviranje ili mikročipiranje ,kod nas se ljudi još uvijek odlučuju za tetoviranje jer ono košta15 kuna po štenetu a mikročipiranje 80 kuna po štenetu pa je uzgajivačima jeftinije tetovirati kroz neko vreme će se tetoviranje potpuno prestati koristiti i sve udruge su dobile dopis da pojasne uzgajivačima novi način označavanja pasa jer ćemo uskoro preči isključivo na mikročipiranje.

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Poznavanje standarda i pravilnika
« Odgovori #14 u: 06. 10. 2010. 07:17:42 »
ta opcija postoji već godinu dana trenutno smo u prelaznom periodu u kojem se još uvijek može birati tetoviranje ili mikročipiranje ,kod nas se ljudi još uvijek odlučuju za tetoviranje jer ono košta15 kuna po štenetu a mikročipiranje 80 kuna po štenetu pa je uzgajivačima jeftinije tetovirati kroz neko vreme će se tetoviranje potpuno prestati koristiti i sve udruge su dobile dopis da pojasne uzgajivačima novi način označavanja pasa jer ćemo uskoro preči isključivo na mikročipiranje.

I jos jedna stvar koja je u pripremi je da brojevi cipa budu uprintani u rodovnik kako se to radi vanka. Donekle smanjuje mogucnost muljanja. Uz ovu imam i informaciju da ce se vratiti rodovnici sa jos jednim koljenom u natrag.