Forum LOVAC

Lovna kinologija => Nelovne pasmine => Autor teme: STARI AVDZIJA - 20. 12. 2008. 14:54:08

Naslov: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: STARI AVDZIJA - 20. 12. 2008. 14:54:08
http://www.youtube.com/watch?v=3SkRdweA1sM
...U zaštiti stada i tora tornjaci dohakali vuku,pametno ga uvukli u zamku i ulovili.Karakteristično za tornjaka a da pri tome jako pazi da ne bude pojedinačno uhvačen u zamku čoporu uz navlakušu vuka pojedinca.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: lujo - 20. 12. 2008. 15:33:04
ovo mi malo čudno  ččč, da nije vuk uvačen u nekakvu zamku ili ranjen bio... jesi ovo ti snimao ili???
Malo je vuk pre lukav da  ga psi ulove, a još kamoli da im nemože uteć  z2
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: STARI AVDZIJA - 20. 12. 2008. 16:20:42
Mislim da je snimljeno negdje u Hercegovini,nije namještaljka,tornjaci odlično čuvaju stado i iskusni su ovdje je vuk previdio situaciju inaće vukovi znaju pripremit navlakušu da tornjaka izvuku za sobom tako što ga odvlaći jedan vuk i pada u zamku,iskusan tornjak ga neće daleko slijediti sam ako je više tornjaka uz stado nikada neće svi odjuriti za vukom ili medvjedom i uvijek će tu osobinu opreza prenositi na mlađe pse čak im nedozvoljavati da istrčavaju pred rudu.Ovdje je vuk pao u zamku i postao plijen tornjaka neko od prisutnih u blizini je to samo uspio snimiti i sve je autentično i bez režije,možda se sudionici događaja i jave ili neko ko može opisati detaljnije događaj.Ovo nije neuobičajeno za tornjake ,napominjem samo tornjak neće bezglavo juriti za vukovima kako bi uradili neki drugi psi druge pasmine koji se ne boje susreta sa vukom jer vukovi ih jednostavno privuku na teren koji je definitivno pod njihovom kontrolom i gdje su u večeni.Hrabar tornjak je i racionalan i stolječima već izgrađeni oprez rekao bih izgrađeni uslovni refleks i samo savlađivanje vuka vidimo da nije bezglavo nego pametno s najmanje rizika da bez potrebe bude povrijeđen ijedan iako su u večini.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Harry P. - 20. 12. 2008. 17:03:17
Moramo biti svjesni da i ti psi koji čuvaju stada odrastaju u otežanim uvjetima i i automatski se selekcioniraju i "prekaljuju se" kako u vremenski otežanim uvjetima tako i u borbama sa vukovima.

Koliko mogu skužiti ovdje se radi o dva tornjaka i jednom šarplanincu čiji roditelji i roditelji njihovih roditelja nisu bili nečiji kućni ljubimci i spavali u nečijem stanu i služili kao otirač ispred ulaznih vrata.

Sjećam se kad je jedan moj rođak sebi nabavljao šarplaninca, a htio je kvalitetnog i pravog šarplaninca. U ono vrijeme je prešao cijelu bivšu Jugoslaviju dok ga je pronašao, a nije ga pronašao tj. nije ga htio uzeti u nijednoj uzgajivačnici već je posredstvom uzgajivačnica i drugih ljudi koji su imali tu pasminu došao do ljudi-pastira kojima su ti psi služili za obranu stoke od napadaja vukova i od njih je kupio jedno štene.

Doduše on ga nije kupio u svrhu obrane stada od vukova već ga je kupio za sasvim drugu svrhu i tu mu nije bilo premca.

Neznam zbog čega ali ga je na kraju prodao čovjeku u Vinkovce i tamo je u kratko vrijeme pokazao da je pravi šarplaninac ali to je već druga priča...

 teaa Htjedoh samo reći, ukoliko želiš preživjeti moraš se držati one stare "S kim si takav si"  teaa 
 
 
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Huntercro - 20. 12. 2008. 21:33:52
Svaka čast svemu, ali jedno je činjenica - Psi koji su odrasli na plainini uz stado i tamo živili genracijama nisu ni slika ni prilika onima iz uzgajivaćnice gdje nisu ni vidjeli ovcu a kamoli brdo
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Harry P. - 20. 12. 2008. 21:43:08
Svaka čast svemu, ali jedno je činjenica - Psi koji su odrasli na plainini uz stado i tamo živili genracijama nisu ni slika ni prilika onima iz uzgajivaćnice gdje nisu ni vidjeli ovcu a kamoli brdo
... moram priznati da su ovi iz uzgajivačnica bolji... za izložbe i...i...i otirače ispred ulaznih vrata.  hao
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: STARI AVDZIJA - 20. 12. 2008. 22:26:47
da ne bude da je moja zadnja kod večine uzgajivača se i prave te kombinacije sa tvrdim jakim psima a ima i ženki koje vode i koje su žestoke za vuka,ako nisu neke anomalije svaki tornjak bi trebao brzo(i da nije razmažen po stanovima suviše)brzo se  uklopit ako je to u njemu dobro genetski,tornjak i da nije vidio ovce ili janje pri prvom susretu je kao da je dugo s njim i neće mu naudit.Zatim tornjaci se koriste i za zaštutu imovine,nekretnina,firmi i drugo kao i domačinstava,neki od njih bi bili dobri u susretu s vukom to je čisto stvar nasljednih osobina od svojih predaka kao uostalom i sa lovnim psima nekim treba puno vježbe pa su prosječni neki u kratkom vremenu pokažu mnogo i da nisu forsirani,npr.vidiš u boksu ili vezanog oštrog tornjaka a ne mora značit da ima muda na vuka to se tek vidi kad ga osjeti ima li ili je i g.... umrlo u njemu.
 sve je stvar kombinacija u uzgoju pa dobri jaki radni i srčani budu na izložbama bar u BiH.
http://bhtornjak.com/phpbb3/viewtopic.php?f=8&t=289&start=15
mogu se vidjeti fotke pobjednika sa izložbe ali i veoma močan radni pas samo je u rukama pravog znalca
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Harry P. - 20. 12. 2008. 22:53:07
npr.vidiš u boksu ili vezanog oštrog tornjaka a ne mora značit da ima muda na vuka to se tek vidi kad ga osjeti ima li ili je i g.... umrlo u njemu.
  just just just to je ono o čemu ja pričam i na što mislim kada je riječ o psima za takovu vrstu namjene.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: ZARE - 27. 12. 2008. 19:29:49
Veoma impresivno!!
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: kerber - 31. 12. 2008. 00:24:46
Kada je u hrvatskoj zaštićen vuk tornjak je postao hit pasmina preko noći su se pojavile uzgajivačnice koje su subvencionirane financijski po uzgojenom štenetu i ta je štenad prodavana hrvatskim uzgajivačima ovaca u sklopu državne potpore za zaštitu od vuka.50 posto pasa uzgojenih u boksovima kod ljudi koji su se u to ušemili preko veze je oboljelo ili pocrkalo od krpelja raznih bolesti i općenito od životnih uvjeta drugačijih nego što su naučili a o obrani od vuka da nepričamo čim su stigli na odredište i počeli raditi posao za koji su plaćeni.Dakle koje uspio na brzinu je jamio neke sitne novce a za rad i dalje valjaju samo radne linije koje generacijama žive uz stada i selekciju im rade priroda i ovčari koji znaju što takav pas treba raditi bio on čistokrvan ili ne.                                  Problem je i dalje što je vuk globalno zaštićen na nivou države bez obzira što mu je populacija u nekim krajevima prekobrojna a nema dovoljno kvalitetnih pasa koji mogu nadomjestiti odstrel gdje je to potrebno.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: simun2807 - 02. 03. 2009. 20:53:31
Moguce je da ovo nije montirano al sam siguran da je vuk mlad i neiskusan i mali mi je zato mislim da je mlad. Pogledaj te na youtub borbu vuka i sarplaninca snimljenu 60-tih godina na sarplanini
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: KOBI - 02. 03. 2009. 21:22:30
Na prvi pogled ja sam mislio da se o sakalu radi ali poslije se vidi da je ipak bio vuk.
cini mi se da su decki obucavali pse na mladom vuku  fre
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: kum - 03. 03. 2009. 19:31:17
Svaka čast na snimci ali stvarnost je ipak nešto drugo vuk je vuk. d4
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Huntercro - 03. 03. 2009. 19:51:15
tako je bez ljutnje, vuk je vuk
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: canis - 03. 03. 2009. 22:13:29
Ja bih ovako stavio njihov odnos na čisto:
Zreo pas tornjak naučen uz ovce i privrženost njima = Zreo,zdrav vuk!
Odnos jedan na jedan je sličan,ali se odnosi narušavaju sa povećanjem brojnosti na suprotnoj strani,naravno. Ako vidi da u trenu ima nadmoć,tornjak će slijediti urođeni nagon i napasti vuka,ali tako ih je stradalo nebrojeno,to vukovi iskoriste kroz zasjedu i pogoste se,makar bio tornjak od 80 kg., čopor je zao,veoma zao.
Prije šest godina sam doživio izgled napada čopora na stado ovaca. Čoban je bio tu,imao je nekakvog psa,ovce su se uspaničile i rastrčale kroz šumu. U roku  1h  je bilo zaklano 34 ovce. Poslije smo utvrdili da se radilo o čoporu od dvanaest jedinki,s kojima smo u sljedećih tri godine imali posla.
Kada psa se odvede u šumu i on naiđe na psu svježem tragu vuka,on taj dan (možda i sljedećih nekoliko dana) neće od vlasnikovih nogu. Prvi je signal da se nakostriješi i zapinje u noge vlasnika,a ići tražiti,nema šanse. Taj dan je on uz vatru i miran,nikad mirniji.
Takav slučaj je sa gonićima,što smo nebrojeno iskusili.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: zelenadolina - 18. 02. 2010. 21:05:33
Snimka je ako stavimo ruku na srce smiješna,ako je neko nekad od vas vidio vuka,bilo mrtvog ili živog,zna da je vuk živina koja nema karakter ove polumrtve životinje sa ovog snimka,a ja osobno dajem prednost šarcu, a govorim argumentirano jer imam nekoliko pripadnika te pasmine,a koji ne leže u boksu, i kućicu nikad nisu ni vidjeli nego spavaju sa 300 ovaca i 60 koza,ako pretpostavimo da još niti jednu nisu zaklali vuci,a teren na kojem živim je njihova prirodna postojbina,imam dosta razloga ne vjerovati ovoj snimci,jer sam svega doživio po zimi kad su snjegovi i kad je svima u prirodi hrana problem . Normalno da uvažavam hrabrost tornjaka,ali ne onima, što voda ona baba iz zagreba po izložbama i što izgledaju ko lisice.Pozdrav.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: zelenadolina - 18. 02. 2010. 21:39:41
Kolega Canis volio bi čuti da li si ti to gledao,jer priča je u najmanju ruku čudna,prvo da ti kažem ne tvrdim da vukovi nisu poklali to stado,ali sad me dobro prati ,ovce u takvom slučaju ne biježe nego se šokiraju ,i uglavnom stoje u grupi,ili imaju jednu situaciju ako krene bježati ovca sa zvonom koja vodi stado ,onda je moguć kraći bijeg ,a to je do prve manje prirodne prepreke, evo čuo sam i to pa sad znam više,i još nešto sumnjam da je čoban u tom trenutku bio tu,jer da je bio vjerujem tj. znam da bi situacija bila drugačija,opet kažem ne negiram sve to sa sigurnošću,ali ovo što sam ti rekao ,rekao sam iz iskustva.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: lika - 18. 02. 2010. 22:43:19
http://www.youtube.com/watch?v=4j5o36BHw3c&feature=related# (http://www.youtube.com/watch?v=4j5o36BHw3c&feature=related#)
Nema tona aliza pokledat nije lose
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: PinzHunter - 24. 02. 2010. 16:50:59
video je uklonjen jer je nekome smetalo pa je prijavio da film nije korektan iz bilo kojih razloga.

bilo kako bilo tornjaci i šarplaninci su poznati kao dobri čuvari. mišljenja i iskustva su različita i nema smisla sad jednog favorizirati a drugog kuditi.

kod dobro odgojenih pasa vuk 1:1 nema šanse, ako na bilo kojoj strani brojnost prevlada ishod je smrtan i to jako jako brzo.

kod šarca je činjenica da napada odmah bez razmišljanja,dok tornjaci ostaju u "drugom" redu iza ovaca i čekaju dok se vuk približi.
bitno je da uz stado ima kuja koja mužjake drži uz sebe jer su mužjaci snagatori i najebu brzo jer vučice odrade zavodnički posao i stvar je jasna,pokolj.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: lujo - 24. 02. 2010. 17:02:51
Auuuu nebi se s tobom nikako slozio da u situaciji 1:1 vuk nema sanse! Ako pricamo o alfa muzjaku I o istom takvom psu koji nema na sebi bodlje I zastite mislim da niti jedan pas nema sanse! Osobno sam vidio sta vuk radi od utreniranog pitbula I mogu samo reci da je pit brzo iskrvario I da nije imao niti sekunde sanse! Poz
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: markoherc - 24. 02. 2010. 18:00:46
http://www.youtube.com/watch?v=3170gvlnPwU# (http://www.youtube.com/watch?v=3170gvlnPwU#)
evo jedne dobre snimke. moje misljenje je uglavnom od pasa nastradaju mladi i neiskusni vukovi dok iskusni ne napadaju niti se izlazu u rizike ako nisu sigurni , i mislim da bi vucina prava svakog psa mogla "pobjedit" 1-1
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: File - 24. 02. 2010. 18:38:53
u mene ima relativno dosta vuka i najdraži mu e pljen upravo lovački pas,jer nema stoke dovoljno,tako da nije rijetkost da nađemo pojedenog posavca i sl.

al  pravim šarcom ili kavkazom pravi vuk nema baš puno šansi,pit bull također nema šansi i čak je bilo par borbi na you tube u bosni zvale su se korida u .... (nekom selu) uz borbe bikova bile su i borbe pasa jedan šarac je pobjedio 4 ili 5 pitova za redom... sada su makli ta videa vjerojatno zbog brutalnosti...

naravno ne mislim da je šarac bolji za borbe od pita međutim ovi su se namirili na majstora...

al tema nije borbe pasa,koje inače nevolim, al eto koristio sam samo primjer
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: medo - 24. 02. 2010. 20:35:08
Vuk u dobroj kondiciji uvijek je u prednosti i samo je manji broj slucajeva gdje vuk gubi 1:1.
Pricajuci sa starim lovcem koji je na Aljasci zivio cuo sam puno o borbama pasa i krizanju pasa sa vukom itd.
Kaze da je vuk u pravilu jaci, puno jaci.
Znam za pricu sudionika gdje je jedan sarac iz Hercegovine, kao tad najaci pas, nakon 2min pao od vuka.Borba je bila organizirana ranih devedesetih negdje kod Zadra.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: canis - 25. 02. 2010. 21:28:45
Vuk ima veću mišićnu masu i uvijek je u kondiciji,za razliku domaćih pasa.
 
Hoću reći da ovaj ogled nije mjerodavan po pitanju zaključaka koji vode na ... ovaj je ... ili onaj je jači. Ima tu sivila!
Kako u životinjskom,tako i u našem svijetu naše ponašanje,općenito metabolizam ovise o životnim navikama tokom proteklih tjedana, ishrani,fizičkoj aktivnosti.
Fizička aktivnost je u vuka izuzetno istaknuta zbog stalne pretrage za obrokom i čestog osjećaja gladi koji drastično izražava osnovne nagone koje bi ljudi mogli nazvati vučjom krvožednosti.

Pretjerane fizičke aktivnosti i gladi, kod pasa koji imaju vlasnike i hranitelje - ... nema.

Što se tiče grupisanja stada ovaca, o tome se zna poodavno da ukoliko osjete opasnost da se tako ponašaju. Ali tako se ponašaju i ljudi ukoliko su im životi ugroženi, a nije obavezno da će se tako pokušati obraniti svaki put, ovisno o zasjedi napadača.
Vukovi mogu na više načina napasti plijen i dobro je poznato da svaka ženka alfa ima svoj prirođeni, poseban karakter u "vučjem" svijetu koji ujedno određiva i karakter čopora.
Pravila postoje, ali u fauni ih je bezbroj neotkriveno nama ljudima.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Huntercro - 25. 02. 2010. 21:36:39
nema tog pasa koji može parirat vuku, ovdje mislim na krupne jedinke jedne i druge vrste, a ne kao na snimkama gdje psi od 50-60 kg drobe vuka od 30-ak kg
tko je ikad uređivao trofej vuka ili uživo vidio vučju lubanju zna o čemu se govori
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: magwin - 25. 02. 2010. 21:49:10
volim vuka, negov način života i ćud.
dosta sam čitao o tome i canis je ovo ukratko jako lijepo opisao!  d4
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: canis - 25. 02. 2010. 21:58:22
nema tog pasa koji može parirat vuku, ovdje mislim na krupne jedinke jedne i druge vrste, a ne kao na snimkama gdje psi od 50-60 kg drobe vuka od 30-ak kg
tko je ikad uređivao trofej vuka ili uživo vidio vučju lubanju zna o čemu se govori
Naravno, ondje se radilo ili o mladom jednogodišnjaku ili retardiranom iz zatočeništva vuku!
 Po pitanju lubanje,... imao sam prilike nebrojeno puta držati obrađene čelenke vukova različitih starosti. Čak i dvogodišnjaci imaju jasno ocrtane spojeve kosti i čelenke su im još uvijek po obliku nezrele i krhke.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: zelenadolina - 01. 03. 2010. 17:34:34
Onda vidim većina se slaže samnom da je ona snimka smješna,čudna ili montirana,jer dobro reče neko vuk je puno jači ,brži itd.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Zbrka - 27. 03. 2010. 21:46:17
u mene ima relativno dosta vuka i najdraži mu e pljen upravo lovački pas,jer nema stoke dovoljno,tako da nije rijetkost da nađemo pojedenog posavca i sl.

al  pravim šarcom ili kavkazom pravi vuk nema baš puno šansi,pit bull također nema šansi i čak je bilo par borbi na you tube u bosni zvale su se korida u .... (nekom selu) uz borbe bikova bile su i borbe pasa jedan šarac je pobjedio 4 ili 5 pitova za redom... sada su makli ta videa vjerojatno zbog brutalnosti...

naravno ne mislim da je šarac bolji za borbe od pita međutim ovi su se namirili na majstora...

al tema nije borbe pasa,koje inače nevolim, al eto koristio sam samo primjer
Pravi vuk u prirodi je savršen mašina za ubijanje.Priroda mu je namijenila ulogu lovca,pa da bi preživio mora ubijati i to radi skoro svaki dan,i tako hiljadama godina.Odrasli vuk u prirodi je nepobjediv protivnik,za svakog psa.E sad plaha životinja,još zatvorena u nekakav ring sa psom i nije neki protivnik.A što se tiče pitova i kavkaza,ili šaraca ili ne znam čega,moj prijatelj ga imao od 45 kg.Kakav šarac,kavkaz ili nešto.Djaba je...
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Deda M - 27. 03. 2010. 22:31:11
 Bok Zbrka-ja se sa tobom baš nebi složio po tom pitanju,ako si mislio na vuka od 45 kg. ,da mu tornjak ili pravi šarac ili kavkatac ili srednjazijac ne može ništa.Možda ovi koji žive u stanovima ili na balkonima ne ali oni slobodni uz svoje stado,mislim da vujo gubi glavu -ili čuvar koji čuva stado,ali samo 1 na 1.Pitaj kolegu zel. dolinu kako reagiraju njegovi u slučaju opasnosti.Evo tako ja mislim ,i vjerujem da sam u pravu-a ti si misli jeli to tak -pozdrav DEDA M.... zagi  i   z1
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: zelenadolina - 28. 03. 2010. 14:47:13
Deda evo da ti kažem ,rjetki su psi koji mogu jedan na jedan sa normalnim zdravim vukom, ja sam vidio situaciju dva na jedan i vuk se dobro nosio jedno vreme,govorim o prirodi, ali jedan na jedan za sad imam jednog kandidata ali ne znam kako bi to prošlo,ja osobno mislim da je vuk u velikoj prednosti,a ovi moji imaju veliko srce ali u borbi srce nekad nije presudno,nema tu da se neće postaviti i prihvatiti borbu i to onako muški, ali vuk je j...n igrač.Ovo što sam rekao da sam vidio 2:1   bile su dvije kuje sestre i imale su dobrih pola sata muke u dubokom snijegu sa vukom koji mi je djelovao dosta star i potrošen. U potpunosti se slažem sa kolegom Zbrka i pozdravljam ga.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: simun2807 - 29. 03. 2010. 17:25:59
Vuk zna ubit i onesposobit, kako i na koji nacin(brzo i ucinkovito), a pas na taj nacin nezna (ako ima koji to je rijetkost). Ja se kladim na vuka.
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: Zbrka - 15. 05. 2010. 00:24:35
Bok Zbrka-ja se sa tobom baš nebi složio po tom pitanju,ako si mislio na vuka od 45 kg. ,da mu tornjak ili pravi šarac ili kavkatac ili srednjazijac ne može ništa.Možda ovi koji žive u stanovima ili na balkonima ne ali oni slobodni uz svoje stado,mislim da vujo gubi glavu -ili čuvar koji čuva stado,ali samo 1 na 1.Pitaj kolegu zel. dolinu kako reagiraju njegovi u slučaju opasnosti.Evo tako ja mislim ,i vjerujem da sam u pravu-a ti si misli jeli to tak -pozdrav DEDA M.... zagi  i   z1
Dragi moj Deda!Malo sam odužio sa odgovorom ali evo:Mislio sam na pita od 45 kg!Što se toga tiče,a imao sam ih PUNO,NEMA psa na svijetu koji može preživjeti 10 min borbe sa ovakvim psom.A što se tiče vuka-ovako:vučiju glavu kakvu sam ja vidio u živo u Lici,koja je stajala na tijelu od 60 kg,krase zubi kakve nema niti jedan pas na svijetu,osim možda Buly Cutte.I garantiram ti životom da u prirodi ne postoji niti jedan pas-OVČAR koji se može nositi sa takvom životinjom.Ponavljam,u prirodi,na otvorenom bez prisustva ljudi.Plaha životinja,zatvorena u nekakav ring ili ogradu iz koje ne može pobjeći,okružena ljudima je protivnik za psiće od 25 kg!Ja si mislim tako.. zagi
Naslov: Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
Autor: zelenadolina - 09. 06. 2010. 17:33:22
Tako je zbrka slažem se s tobom,osim ono sa pitom i 10 min. vjeruj mi dođi razuvjeriću te.