Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Oprema i Odjeća i obuća => Autor teme: sile - 20. 02. 2011. 13:20:27

Naslov: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 13:20:27
sinoč sam isprobao prototip postolja za upucavanje pušaka....ali i revolvera te pištolja uz dodatne elemente..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 13:21:23
....
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 13:22:51
... prvih 13 zrna je prošlo kroz apsolutno istu rupu...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 13:28:42
...nakon 15 hitaca meta je ovakova...napominjem da nikakvog odmaranja tj.hlađenja cijevi nije bilo osim što sam poslije svakog hitca vadio zatvarač i provjerio dali je zrno zaista izašlo iz cijevi jer na papiru mu nije bilo traga te što sam prvih pet metaka imao u spremniku puške a ostalih 10 je ubacivano pojedinačno u ležište..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 13:29:44
...korišteno streljivo..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sgrah3 - 20. 02. 2011. 18:26:37
Na kojoj udaljenosti je bila meta?? d7 2p
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Nosler - 20. 02. 2011. 19:33:33
Dugo nisam vidjeo ovakav sklop glodanja i struganja.... d4
Prakticnost i potrebu tog ne mogu da komentarisem....objasni kako si zamislio?! zagi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 23:00:48
Dugo nisam vidjeo ovakav sklop glodanja i struganja.... d4
Prakticnost i potrebu tog ne mogu da komentarisem....objasni kako si zamislio?! zagi
praktičnost : pušku stegneš u predviđene prihvate (napravljena je i priprema za stezanje glave puške uz nosač podkundaka-opcija po potrebi) a pošto je sve podesivo po apsolutno svim osima dovedeš pušku u vaservagu pa i optiku tada lakše postaviš u vaservagu... ukoliko imaš optiku sa varijablom bez čvrstog stezanja puške u nepomično postolje nemožeš pouzdano utvrditi tj.provjeriti ima li optika paralaksu ili nema... pri upucavanju puške lijepo je prije toga nedvojbeno utvrditi koje od željenog i odabranog streljiva cijev najbolje grupira tj."drži" a bez ovakove naprave to se može samo nagađati jer faktor ljudske greške pri nišanjenju i okidanju je neizostavno prisutan dok ovo postolje niti diše niti ima otkucaje srca niti ima problema sa kojekavim neraspoloženjima.. (u narednim danima ovaj uređaj če dobiti i okidanje putem hidraulike tako da ni obaraču čovjek neče dirati) nadalje-kad se odluči sa kojim streljivom čemo upucati pušku radi se upucavanje sa puškom čvrsto stegnutom u gornji pomični dio postolja koje je sa dolnjim fiksnim dijelom povezano preko 4 linearna ležaja koji kližu na brušenim 20mm h6 šipkama a istovremeno je aktivan i hidraulični amortizer koji služi da trzaj toga sklopa bude pitom..taj hidroamortizer ču naknadno zamjeniti sa verzijom na kojoj se može podešavati tvrdoča otpora pri kretanju... kako bi se po opaljenju sve vratilo u identičan početni položaj napravio sam i podesivi opružni sklop koji je u stalnom prednapetom stanju kojim se također može fino ugoditi otpor trzaju... radni hod uređaja je 70 mm a po potrebi ga je moguče i produžiti znatno više... cilj mi je imati što mekši i dulji hod sklopova pri pucanju svim kalibrima ..
u ovako izamortiziranim uvjetima pucanje apsolutno nemože naškoditi ni karabinu ni optici...naravno pod uvjetom da su u startu ispravni i jedno i drugo !!
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Nosler - 20. 02. 2011. 23:08:29
Znaci to sve radi provjere tehnicke preciznosti i optike?!
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 20. 02. 2011. 23:22:29
Znaci to sve radi provjere tehnicke preciznosti i optike?!
moglo bi se to i tako reči... mene to veseli
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Nosler - 21. 02. 2011. 07:18:05
Znaci to sve radi provjere tehnicke preciznosti i optike?!
moglo bi se to i tako reči... mene to veseli

Naravno,ako te veseli svrha je ispunjena! d4
Mozda si trebao dodati neke gumirane povrsine gdje kundak dodiruje postolje i jedan feder od postolja do zastitnika od obaraca.
Prednji naslon..jos malo napred.
22LR je jedno a puska sto trza malo jace je skrooooz drugo. zagi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 21. 02. 2011. 08:07:28
Znaci to sve radi provjere tehnicke preciznosti i optike?!
moglo bi se to i tako reči... mene to veseli

Naravno,ako te veseli svrha je ispunjena! d4
Mozda si trebao dodati neke gumirane povrsine gdje kundak dodiruje postolje i jedan feder od postolja do zastitnika od obaraca.
Prednji naslon..jos malo napred.
22LR je jedno a puska sto trza malo jace je skrooooz drugo. zagi
svi kontakti drveta i steznih prihvata če biti obloženi impregniranom 5 mm gumom a zadnji oslonac kundaka je moguče povuči znatno unazad...dakle prednji prihvat podkundaka ide gdje god hočeš naprijed..
što se tiče skrooooz drugačijih trzaja napravit ču i video sa npr. pumparicom 12/76 i kuglom u cijevi pa potom 9,3x62 itd.itd.  vjeruj mi da nema razloga za skepticizam
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 21. 02. 2011. 08:10:37
Znaci to sve radi provjere tehnicke preciznosti i optike?!
moglo bi se to i tako reči... mene to veseli

Naravno,ako te veseli svrha je ispunjena! d4
Mozda si trebao dodati neke gumirane povrsine gdje kundak dodiruje postolje i jedan feder od postolja do zastitnika od obaraca.
Prednji naslon..jos malo napred.
22LR je jedno a puska sto trza malo jace je skrooooz drugo. zagi
svi kontakti drveta i steznih prihvata če biti obloženi impregniranom 5 mm gumom a zadnji oslonac kundaka je moguče povuči znatno unazad...dakle prednji prihvat podkundaka ide gdje god hočeš naprijed..
što se tiče skrooooz drugačijih trzaja napravit ču i video sa npr. pumparicom 12/76 i kuglom u cijevi pa potom 9,3x62 itd.itd.  vjeruj mi da nema razloga za skepticizam
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: silvertip - 21. 02. 2011. 08:11:16
valjda se to može skinuti sa ovog stroja i odnjeti na streljanu
ili svi moramo kupovati cnc ili nekakav drebang
poz
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Mladen.M - 21. 02. 2011. 10:09:01

Mislim, dakle mislim da to sa nekim jačim kalibrom teško da bu išlo.

Kolika je daljina na koju si pucao, za 22 bi bilo ok na 50 metara a sve ostalo jače na 100. Ako ti uspije super, baš sam radoznao.

Ja pokušavam napraviti stalak za bench rest i mora to biti iz ramena jer to je mjerodavno za dobar pogodak poslije na živu metu.

Stiskaš, ne stiskaš, gdje stiskaš i kojom silom, .... sve važno za dobar šus a srce i disanje još jedan problem koji moraš smiriti da bi bio siguran u dobar pogodak kao onaj sa stalka. Vrlo često se razlikuju. Mislim dakle mislim.....
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: neznalica - 21. 02. 2011. 14:45:43
Lijep natpis na zidu

Sprava izgleda super,hoce li biti napravljeno i neko postolje za nju na samoj streljani??
Ne vidim rupe za spajanje na samom doljnjem postolju.
Steta sto nema tri sipke kao klizne vodilice da se jos poveca stabilnost i pravocrtno kretanje jer trokut je naj stabilniji element i
osiguro bi ti najbolje vođenje .
A onda nebi trebao ni ovaj set s mjernim listovima kao razmak ali kao sto si reko sve je u fazi razrade.

Svar izgleda super i nadam se da ce se dobro pokazat
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 21. 02. 2011. 17:40:19
Lijep natpis na zidu

Sprava izgleda super,hoce li biti napravljeno i neko postolje za nju na samoj streljani??
Ne vidim rupe za spajanje na samom doljnjem postolju.
Steta sto nema tri sipke kao klizne vodilice da se jos poveca stabilnost i pravocrtno kretanje jer trokut je naj stabilniji element i
osiguro bi ti najbolje vođenje .
A onda nebi trebao ni ovaj set s mjernim listovima kao razmak ali kao sto si reko sve je u fazi razrade.

Svar izgleda super i nadam se da ce se dobro pokazat
ha,ha... lijepo primječeno..
međutim..ipak je piramida najstabilnije geometrijsko tijelo..ali i ona se sastoji od trokutova  zagi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Lazar - 21. 02. 2011. 19:14:27
ja uvijek mislio da je kugla najstabilnija......
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: neznalica - 21. 02. 2011. 20:31:21
Uvijek treba teziti ka necemu  ;)
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 22. 02. 2011. 10:24:49
ja uvijek mislio da je kugla najstabilnija......
pokušaj zakotrljati piramidu hao
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sgrah3 - 04. 05. 2011. 07:42:40
Sile nema novosti o postolju,gdje je zapelo? ččč superti
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 04. 05. 2011. 13:49:49
Sile nema novosti o postolju,gdje je zapelo? ččč superti
o prika..pa napravio sam u međuvremenu još jedno postolje.. puno jednostavnije i kombinacija je aluminija i čelika... slike uskoro..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sgrah3 - 04. 05. 2011. 16:11:05
Stavi ih što prije možda bi se kaj dalo kopirati fre zagi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 12. 03. 2013. 19:29:48
još samo antikorozivna zaštita nekih dijelova i ovaj višenamjenski alat je gotov...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 12. 03. 2013. 19:49:48
 :shok: :shok:, zasigurno služi za namjenu kojoj je napravljen ali mislim da za rukovanje tom spravom trebaju tehnička uputstva.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 12. 03. 2013. 20:32:01
mogučnost čvrstog prihvata raznoraznih kundaka zahtjeva da stezni elementi budu svojim položajem prilagodljivi kundaku... kad je puška čvrsto stegnuta a bez naprezanja i uvijanja kundaka pređe se na komande za navođenje puške prema cilju...  svi pomaci su izvedeni dvostranim komandama i u navojima sitnog koraka tako da možeš končanicom "brojati" milimetre na 100 metara... ništa tu nije komplicirano, kad bi par puta radio na ovom alatu uvidio bi da je u stvari sve vrlo jednostavno....a ČVRSTO do bola !   
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 12. 03. 2013. 20:42:18
Cijena ????  fre fre
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 12. 03. 2013. 20:56:57
Cijena ????  fre fre
nije ovo za prodaju... napravljeno je za moje potrebe rada na mojim i tuđim puškama...
ukoliko bi bilo nekoliko potencijalnih kupaca tada bih razmislio i o nekoj seriji i cijeni (izrada na cnc-u) jer ovakova pojedinačna izrada sa razvojnim fazama je preskupa (prototipska izrada ubija)...  nebih da vas gnjavim sa kuknjavom o tome koliko je u hodu odbačeno napravljenih i funkcionalnih varijanti a sa kojima zbog nekih detalja nisam bio zadovoljan itd.itd.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 12. 03. 2013. 21:21:58
Znam da je u ovaj stalak uloženo mnogo truda i da mu cijena nije mala, a moram ti priznati i to da softiciraniji još nisam imao prilike vidjeti. Mene dobro služe i dvije vreće sa pijeskom.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: JANEZ L - 12. 03. 2013. 21:45:48
Lp!

Sile!!!, baš si napravio Space shuttel!!! 1liga ludiloo z10 d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Fratt - 12. 03. 2013. 21:59:36
Super je,svidja mi se sto si ukomponirao i amortizer za preuzimanje trzaja...mnogi böck-ovi to nemaju. zagi
Stvarno stroj za upucavanje u pravom smislu.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: VEThunter - 13. 03. 2013. 10:03:32
Sile prvo  :shok: pa  bravooo

 d1
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 13. 03. 2013. 12:10:10
Super je,svidja mi se sto si ukomponirao i amortizer za preuzimanje trzaja...mnogi böck-ovi to nemaju. zagi
Stvarno stroj za upucavanje u pravom smislu.
to je amortizer sa mogučnošču potešavanja otpora sabijanju i povratu tako da podesivi opružni element nemože rezultirati udarom čitavog sklopa sa puškom pri povratnom hodu...
od samog upucavanja meni je zanimljivije gledati face kolega kad vide s kakvim paralaksama imaju optike a pogotovo što uvide koliko im odstupa točka nišanjenja sa nočnim dodatkom i bez nočnog dodatka na dnevnoj optici...
ma baš sam zadovoljan sa svim mogučnostima ovog alata...
tko god ima kakvih sumnji u svoju opremu a nije mu problem doči do mene neka dodje i uvjeri se u stvarno stanje stvari..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: lovac10 - 13. 03. 2013. 12:24:18
Jako mi se sviđa stalak i kako sile nudi stalak forumašima ja se nudim da napravim spomenutu antikorozivnu zaštitu (ako je to bruniranje) pa da stalak izgleda još bolje
Pozdrav
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 13. 03. 2013. 13:13:14
Koja darežljivost.............................. d4 d4.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 14. 03. 2013. 10:08:48
Moj stalak za upucavanje malo je manje softiciran od onoga što ga je sile izradio, izgleda ovako kao na slici dolje........ fre
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Milan26 - 14. 03. 2013. 10:22:53
Bitno da sluzi svrsi  bravooo
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: GoranG - 14. 03. 2013. 22:54:43
Šile stalak za poželit sad čekamo nove slike i još neke dorade jer ti nikad nemaš mira kod takvih stvari   bravooo
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 15. 03. 2013. 07:59:56
Šile stalak za poželit sad čekamo nove slike i još neke dorade jer ti nikad nemaš mira kod takvih stvari   bravooo
evo sinoč stigao jedan dodatak koji se samonivelira i projicira končanicu na zid tako da imaš idealnu vertikalnu i horizontalnu liniju za postavit optiku na pušku...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 15. 03. 2013. 09:24:08
Pitamo se što je slijedeće.......................... fre fre.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: ivan0904 - 16. 03. 2013. 22:27:21
 svaka cast za stalak i trud...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 19. 03. 2013. 12:42:35
sklop za stezanje rukohvata..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Milan26 - 19. 03. 2013. 13:16:49
Lipo nema sta  bravooo
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: lovac10 - 19. 03. 2013. 18:24:34
U praksi se nalazi puno različitih kundaka pa onda to bude slučajeva da to stezanje bude nezgodno
Inače trud i posao za sve pohvale
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 19. 03. 2013. 18:52:17
U praksi se nalazi puno različitih kundaka pa onda to bude slučajeva da to stezanje bude nezgodno
Inače trud i posao za sve pohvale
kako god da je rukohvat izveden ovaj oslonac se prilagodi samom rukohvatu pa se tek onda sve podoteže... možda na slikama nije sve baš najočiglednije ali sklop je podesiv po svim parametrima rukohvata...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: simba - 19. 03. 2013. 19:20:25
Bravo majstore.Svaka ti čast !
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 25. 03. 2013. 10:47:11
...još jedan način stezanja rukohvata
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 25. 03. 2013. 10:52:11
...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: evaeva - 25. 03. 2013. 12:15:24
Možda ne bi bilo loše staviti nešto mekše između donje strane rukohvata i postolja, da ne leži na tvrdome (može i koža) kao taj remen.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: GoranG - 25. 03. 2013. 18:21:58
Šile ovo s remenom je funkcionalno samo nedostaje estetika nije valda da češ na tom ostat .
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Tyger - 25. 03. 2013. 19:24:59
Ako se dobro sjecam, prije dosta vremena netko je na forum stavio nacrt stalka. Pa da li se tko sjeca ili mozda ima kakav nacrt stalka?
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Kokot - 26. 03. 2013. 12:08:26
U temi: Škripac za pušku-engl. gun
su crteži i opisi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Kokot - 26. 03. 2013. 12:09:53
Ako si na takav stalak mislio?
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: velimir - 26. 03. 2013. 13:51:58
sinoč sam isprobao prototip postolja za upucavanje pušaka....ali i revolvera te pištolja uz dodatne elemente..
A ljepo ti na zidu piše  hao
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 27. 01. 2014. 11:19:57
https://www.youtube.com/watch?v=KsT2eJsbMnw (https://www.youtube.com/watch?v=KsT2eJsbMnw)
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: lovac10 - 27. 01. 2014. 11:28:10
Nekoliko puta mi se dogodilo da nakon upucavanja puške koja je bila stegnuta grupa pogodaka sa čeke je bila neočekivana, odnosno trebalo je korigirat končanicu tako da sad upucavam da pušku ne stežem
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 27. 01. 2014. 11:35:05
Nekoliko puta mi se dogodilo da nakon upucavanja puške koja je bila stegnuta grupa pogodaka sa čeke je bila neočekivana, odnosno trebalo je korigirat končanicu tako da sad upucavam da pušku ne stežem
naravno da je sa čeke grupa pogodaka drugačija jer svaki puta čovjek "drugačije"drži oružje...  ovo postolje služi da isključiš sve greške koje čovjek radi pri opaljenju i kad utvrdiš da je sa montažom+optikom+bedingom+cijevi+metkom sve ok taka upucaš na "obične tj normalne" načine pušku po sebi tj onako kako inače pucaš i stvar riješena...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: ivan0904 - 27. 01. 2014. 20:40:15
prika svaka ti čast....
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: ROKI 23 - 27. 01. 2014. 20:59:24
Ovo je čudo ko Tex Viler uf
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Ry1 - 28. 01. 2014. 11:07:45
moze li ljudski i bez ljutnje?
Ovaj shiletov stalak jeste mastorija ali nepotrebna stvar za upucavanje puske
Vec mi se desavalo da me napusavaju zbog slicnih izjava, oprastam : neznanje, neiskustvo i ubedjenja bazirana na teoriji.
Jedna stvar je izvesna, ako Shile (meni drag lik inace) upuca bilo koji karabin iz tog stalka , a ja posle toga ne naparvim (uzimajuci u obzir ljudski faktor) par milimetara vecu grupu ja ne znam da pucam!
jel' posteno?
Teorija da iz jednom upucane puske svako puca drugacije ne drzi vodu
kada je puska upucana, kada se krst, kriz, koncanice dovede u ravan parabole zrna na recimo 100 metara ili znas ili ne znas.
Razlike ce biti male , a bice uslovljene (uvjetovane) boljim ili losijim odnosom kundaka i visine nisana u odnosu na gradju i polozaj strelca...nikako na to kako puca
Ako zna, pucace dobro, malo losije nego stalak ili nista losije..ako ne zna ima opravdane u kundaku, ako nema, onda opravdanja nema.
E sad...
Satalak koji sa fabrickom municijom strese 10 metaka u pola minute (mislim na municiju dostupnu puku) ja cu da pojedem...polako secem brusilicom komad po komad i gutam
Ko puni municiju ne treba mu stalak, treba mu dobar naslon
Ko se usudi da kaze drugacije poslacu ga u dve tacke o mom trosku a kada se vrati ubedjen morace da vrati pare u:
Norvesku
SveCku
UK
USA
AUS
i nekoliko emirata
da vidi kako beavers upucavuju puske za takmicenja na 1000m bez stalka..
naslon da
stalak ne
i da vide kako se menjaju za puske sa priblizno istom parametrima i postizu rezultate
sad
ako samo dosadan ili gnjavim, a mislim da jesam najbolje da i ne diskutujemo o ovom
samo sam hteo da kazem da dve vrece (dzak) napunjene suvim peskom ili pirincem (rizha) zavrsavaju sve sto veverice treba da znaju i postignu(beavers already know)
i da , ako je za utehu, napredniji ste od ostalih koji se bakcu ovom tematikom pucajuci na 50m preko naslona kirbajske tapacirane stolice iz gostinjske sobe


Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Neno - 28. 01. 2014. 15:02:57
Sile ovo je čudo šta ti napravi ali daj mi kaži kako puška upucana na stalku nosi kasnije"iz ruke"?
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 28. 01. 2014. 17:40:18
Sile ovo je čudo šta ti napravi ali daj mi kaži kako puška upucana na stalku nosi kasnije"iz ruke"?
naravno da je sa čeke grupa pogodaka drugačija jer svaki puta čovjek "drugačije"drži oružje...  ovo postolje služi da isključiš sve greške koje čovjek radi pri opaljenju i kad utvrdiš da je sa montažom+optikom+bedingom+cijevi+metkom sve ok taka upucaš na "obične tj normalne" načine pušku po sebi tj onako kako inače pucaš i stvar riješena...
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Neno - 29. 01. 2014. 11:34:42
Ima smisla.

I meni če bojim se trebat za koju godinu, več sad vidim da se grupe polako šire, nekad bi nakon trečeg šusa rekao puška valja-nevalja.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Nosler - 29. 01. 2014. 16:29:09
Ima smisla.

I meni če bojim se trebat za koju godinu, več sad vidim da se grupe polako šire, nekad bi nakon trečeg šusa rekao puška valja-nevalja.
Ako ti trebaju vise tri susa onda svakako nesto nije uredu. happi happi
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Neno - 30. 01. 2014. 08:04:28
Za te druge "šuseve" tri je misaona imenica  rol
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: simba - 30. 01. 2014. 11:16:28
Neno o kojoj puški je riječ.Meni se također događa da mi poslije 3-4 metka razbacuje a cijev je kao nova.Radi se o preradi M98.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Ry1 - 30. 01. 2014. 14:10:01
ne moze da se desi, pucanje sa stalka koji lici na ludacku koshulju mora da bude isto ili veoma slican pucanju sa ramena uz naslon...ako nije prodajte karabine
ako mislite da nije tacno, moj karabin u zalog..a rame gubi ko izgubi, stalak mi ne treba
Haustor -Sejn (http://www.youtube.com/watch?v=UKOGjNq9GKk#)
pusku drzi drugacije onaj ko ne zna da gadja jer kriz posle stalka uvek stoji tamo gde ga je svevisnji stalak upucao
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: lovac10 - 30. 01. 2014. 19:24:38
Stvar je u stezanju kundaka u stalak,
neki se kundak u nekim stalcima deformira i onda dolazi do drugačije slike pogodaka
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Laufer 223 - 30. 01. 2014. 21:19:43
Čitajući diskusiju nameće se pitanje: upucavanje iz stalka da ili ne? U lovačkim pametovanjima znam reći: i najlošija optika koja drži šus bolja je od mehaničkog nišana. Temeljem toga smatram da je upucavanje iz bilo kakvog stalka koji anulira grešku strelca kvalitetnije od upucavanja bez stalka. Dugo godina koristim jednostavni stalak napravljen od autodizalice i kvadratne cijevi i služi svrsi. Sva moja 4 karabina upucana su iz stalka tako da ponovno pucajući iz stalka sa sigurnošću od 100% mogu pogoditi 5 kn na 100m, ili garantirati pogodak srnjaka u vrat iz čeke sa naslonom u krugu 100m. Kod upucavanja bez stalka sa naslonom na vrečicu pijeska ili riže i sl može se precizno upucati puška, ali uvijek postoji mogučnost makar i minimalna greške strelca ili greške optike, da ista šeta. Kod takvog upucavanja dolazi do veće potrošnje municije dok se ne utvrdi greška. Kod pucanja iz stalka puška je fiksna i nema greške strelca, ako pogoci šetaju greška je mehaničke prirode. E sad neke puškarske radionice u gužvi s vremenom i zakupljenim terminom na streljani  kad treba u kratkom vremenu upucati što više pušaka upucavaju puške na "tu negdje i to je dobro". Osobno sam se uvjerio da se pogoci optikom  u 6 sati u sedmicu smatraju dobrim i uredno se naplate. Uglavnom nitko ne prilaže metu, a često korisnici vlastitog oružja niti ne znaju za +4 cm na 100m. Istina neki si daju truda koriste stalak (često napravljen od postolja mitraljeza) i savršeno upucaju oružje, ali mislim prema reklamacijama koje dobijam da su takvi u manjini.
Sad ona famozna nedoumica: Kako puška upucana iz stalka drži pucano iz ruke ili naslona?
Pripremajući materijal za novu knjigu  Lovna balistika prof. I. Z. Jakelić i moja malenkost napravili smo praktičan test.
Pet strelaca pucalo je iz stalka 5 metaka svakiu metu na 100m. Puška Zastava 223 Rem. Municija Sierra 55 grena  Game King. Svaki strelac dobio je dobru grupu, ali na drugom mjestu. Zašto. Zato što svaki drugačije vidi i možda drugačije drži oružje da neidem u detalje. Što se je cijev više grijala grupa se širila, tako da su 4 četvrti i peti strelac imali najšire grupe, ali još uvijek lovno upotrebljive. Interesantno je da pucano iz Blasera R-93 kalibra 30-06 50 hitaca uzastopno grupa ne pada iako se cijev ne može zbog vručine ni pipnuti. Isto se događa i sa Sauerom 202 isti kalibar. Dakle kvalitet cijevi igra ulogu kod grupiranja pogodaka.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Absolom - 10. 02. 2014. 18:32:03
Kolege lovci,
imam balistički turet na optici i čekam da mi stigne laserski daljinomjer te planiram upucati pušku na 150, 200, 250, 300 m i dalje ako bude išlo. Zapravo ne upucati koliko potvrditi koliko mi je potrebno "klikova" na optici za te udaljenosti. Imam kalkulator na računalu koji mi je to izračunao (točno za moju pušku i municiju) samo ja bi to volio potvrditi u praksi da si onda mogu naručiti naljepnicu točno s tim udaljenostima.

Ovako nekako: http://customturretsystems.com/ (http://customturretsystems.com/)

Moje pitanja su:
Gdje to mogu isprobati iz stalka s napomenom da udaljenosti prelaze dostupne u klasičnim streljanama?
Ili da li se negdje može unajmiti stalak za upucavanje? (pa ja sam to probam u svom lovištu)

Ne bih to volio "iz ruke"...

Unaprijed hvala,

T.
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 10. 02. 2014. 19:38:39
Sile ovo je čudo šta ti napravi ali daj mi kaži kako puška upucana na stalku nosi kasnije"iz ruke"?
evo kako nosi kasnije... puška lagano potkundakom oslonjena na priručni naslon..
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: sile - 10. 02. 2014. 19:43:25
kolega absolom to možeš odraditi u osijeku na strelištu pampas...što se tiče slavonije
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: lovac10 - 10. 02. 2014. 21:29:28
Absolom. odakle si?
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Absolom - 10. 02. 2014. 23:08:47
Zagreb,
ispričavam se, zaboravih napomenuti u postu....
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Absolom - 15. 02. 2014. 17:28:01
Nema ništa u okolilici Zg?
Naslov: Odg: postolje za upucavanje karabina..
Autor: Štef - 17. 02. 2014. 12:36:26
Nema ništa u okolilici Zg?

imaš na streljani u Vrapču i besplatnu streljanu za lovce (uz prethodnu najavu) i stalak za upucavanje...   zagi