Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Autor teme: milohnic1983 - 26. 05. 2017. 21:43:07

Naslov: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 26. 05. 2017. 21:43:07
Razgovarao sam sa nekoliko lovaca u zadnje vrijeme i svi me uvjeravaju da mi za početak ne trebaju optike kao zeiss v8 ili swar z6 ili z8 i da mogu dobiti vrhunski proizvod za duplo manje para . E sad ja sam malo istraživao i nekako su mi ova dva zapela za oko - nikon monarch 7 3-12x56 sf il , leupold vx-3L 3.5-10x56 . Kakva su vaša iskustva i koje su preporuke. ja znam da nikon radi dobra stakla za objektive na fotoaparatima kao i zeiss i leica ali o leupoldu neznam baš puno osim da ga dosta ljudi hvali. 
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: vuk sa motajice - 26. 05. 2017. 22:01:59
Nisu lose ni jedna ni druga ja imam Leupold VXR jako dobra optika medjutim imam prvo pitanje na sta planiras optiku stavljati i kako lovis sa ceke ili ides i u pogon i itd jer sve to pitam radi izbora uvecanja optike a nemoj kupovati kakvi V8 ili Z8 za mnogo manje novca mozes loviti jako dobro i kvalitetno i sa Nikonom, Vortexom, Leupoldom, Meoptom koji su mnogo manje novaca.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 26. 05. 2017. 22:14:57
Nisu lose ni jedna ni druga ja imam Leupold VXR jako dobra optika medjutim imam prvo pitanje na sta planiras optiku stavljati i kako lovis sa ceke ili ides i u pogon i itd jer sve to pitam radi izbora uvecanja optike a nemoj kupovati kakvi V8 ili Z8 za mnogo manje novca mozes loviti jako dobro i kvalitetno i sa Nikonom, Vortexom, Leupoldom, Meoptom koji su mnogo manje novaca.
Stavio bi na karabin steyr sm 12 i mislim loviti na čeku i šuljanjem ako budem uspješan kao i malo streljane a za pogon planiram nabaviti crvenu točku ili širokokutnu .
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 26. 05. 2017. 22:54:13
Ako imaš novaca, ako si u mogučnosti, vrati se opet na najvišu klasu u svojim razmišljanjima. Ne moraju to biti njihovi top modeli i najnoviji ali vrh je vrh. Kasnije češ opet završit na tome, nema za početak... ako možeš uzmi odma najbolje šta možeš šta se tiče stakla. Istina zadovoljit če te i ove srednje klase, nečeš primjetit razliku ali mi lovci smo razmaženi volimo imat te "najbolje" stvari za u lov. Uostalom ako češ gledat top proizvode od Vortexa, kao Razor gen II, to nije ništa jeftinije nego recimo Khales. Ne znam za Nikona ali ima i Leupold skuplji razred...
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 26. 05. 2017. 23:21:21
znači kažeš da se vratim na swar i zeiss kao sta sam mislio u startu ? mozda najbolji izbor je swar z6
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 27. 05. 2017. 06:04:58
Razgovarao sam sa nekoliko lovaca u zadnje vrijeme i svi me uvjeravaju da mi za početak ne trebaju optike kao zeiss v8 ili swar z6 ili z8 i da mogu dobiti vrhunski proizvod za duplo manje para .

Malo skrecem s teme, ali uvijek me zanimalo sta to "iskusni" podrazumijevaju kod opisa opreme "za pocetak ti je to dosta..."
meni je taj izraz "za pocetak" uvijek zvucao malo potcijenjivacki. "za pocetak ne treba ni puska, pa neces valjda jos i loviti nesto?!"

osobno znam veliki broj lovaca, sa velikim iskustvom, i daleko od svojih prvih pocetaka pa cijeli lovni vijek koriste leupolde, nikone, tasco...
Ne brini sto se tog tice. Upotrebljive su - vrlo.

medjutim ako imas novaca, uvijek uzmi visu klasu optike. Daje ti vecu propusnost svjetla, kvalitetnu mehaniku, vjerojatno i bolje garancijske uvjete. ne znaci da neki swar ili bender nece nikako imati reklamaciju u garancijskom roku, ali visoke su sanse da nece, a lece visoke klase su vrhunske svjetlosne propusnosti i davat ce bolju sliku u sumrak.

Puska vrijedi i puska moze, samo onoliko koliko joj optika omogucuje.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 07:40:40
Tako i ja mislim. To za početak mi je uvik bilo malo čudno. Sad pošto sam početnik bi trebao uzet lošiju optiku pa da bi mogao opet mijenjat za godinu dvi!? Ako se može, treba odmah uzet nešto s čime češ bit zadovoljan dugi niz godina a ne nešto šta češ prerast u godinu-dvi. Tu je i psihološki element jer uvijek češ razmišljat, trebao sam uzet onu najbolju, to ču za godinu dvi. Ovako znaš, uzeo si najbolje što si možeš priuštit i više ne razmišljaš o tome. Kod kalibara možda se i može kazat da za početak se može uzet nešto srednje što može pokrit sve situacije pa sa godinama iskustva sam vidiš da li ti treba nešto dodatno i šta ti treba. E sad Swar, Zeiss, S&B, Khales ili nešto 100 to zavisi gdje i kako češ koristit komplet... Ako ti treba svjetlosna propusnost i šta bolje staklo neko se kune u Swara neko u Zeissa, ja imam Khalesa pa mi je odličan, ako ti treba malo robusnija optika izdržljivija na padove i udarce opet ljudi govore da je Swar preosjetljiv da je S&B tu zakon, iako imam Vortexa i smatram da ne može ništa bit robusnije od njihovog Razor Gen II a tu je i garancija najjača na tržištu.... To su več teme za raspravljat  i sve ima svoje + i - ali sa tim najkvalitetnijim proizođačima ne možeš puno falit...
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 27. 05. 2017. 09:56:02
Kahles ima novu politiku i nudi smanjenji izbor optika ali sa dosta nizim cenama.Izbacio je dosta modela iz proizvodnje
i sada nudi 3 komada pod imenom helia a to su 1-5x24 , 2-10x50 , 2,5-12x56 na jako dobru cenu a kvalitet neupitan.
Naravno ima i modela sa 1inc. Momentalno mislim da je to najbolja ponuda na trziste.Recimo u bugarskoj 2-12x50 je
1380eura i ako na tome povratim nivni pdv od 20% to je eksta cena.Za tu lovu taj kvalitet nema.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 10:01:59
A postoje još i K modeli. Recimo K312 i, je optika 3-12x50 sa osvjetljenjem može sve što i lovačka optika u tom povečanju a na tubusu od 34 mm je, robusnije je napravljena, ima otvorene turete pa je moguča korekcija, te ima korekciju paralakse, može služit i za streljaštvo i za lov. Jedino je malo teža od lovačke optike....
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 27. 05. 2017. 10:11:02
Gabro u pravo si ali nije to to.Lovacka je lovacka,tanja,laksa,bolja koncanica i jednostavna uporaba.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 10:36:11
Ma sve je stvar navike šta se tiče končanice. Ja imam K312 i MilDot končanicu i nebi je nikad mijenjao. Zgodna je i za kompenzaciju pada zrna, ne treba dizat odoka nego točno znaš na kojoj je udaljenosti koliki razmak između točaka. Ali to je več neka druga priča sad.... definitivno lovački modeli su tanji, elegantniji, jednostavniji ali ima i ovih drugih pa kako kome paše.... Neko voli crne, neko plave, neko mamu, neko tatu.... zagi zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 27. 05. 2017. 16:14:40
Sve je na kraju stvar izbora ali zelim onaj osmjeh na licu svaki put kad je izvadim iz ormara a ne ono super mi je ali da sam bar uzeo ovo ili ono pa da bude kako sam zelio. Nista onda cu uzeti swar z6i gen2 2.5-15x56 , samo da ne padnem s njom ;-D , ima onaj vic : hoda lovac šumom sa svojom novom puškom i swarovski optikom od 20000 kn i zapne za kamen ,padne na optiku i čuje kvrc a on kaže "molim te bože da je ruka" :-D
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 27. 05. 2017. 16:28:40
Sve je na kraju stvar izbora ali zelim onaj osmjeh na licu svaki put kad je izvadim iz ormara a ne ono super mi je ali da sam bar uzeo ovo ili ono pa da bude kako sam zelio. Nista onda cu uzeti swar z6i gen2 2.5-15x56 , samo da ne padnem s njom ;-D , ima onaj vic : hoda lovac šumom sa svojom novom puškom i swarovski optikom od 20000 kn i zapne za kamen ,padne na optiku i čuje kvrc a on kaže "molim te bože da je ruka" :-D

Dobar ti e nema sta  hao.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 16:29:17
 hao hao hao
O tome osmjehu ti pričam a ako nisi 100% zadovoljan s izborom, toga nema. Za ove kvarove je Vortex zakon, prođeš autom priko optike, vratiš im je i dobiješ novu...
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 27. 05. 2017. 16:38:21
Hvala vam kolege šta ste mi pomogli da potrošim dodatnih 10000 kn :-D hahaha
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 16:45:46
Kako se krenija ne treba tebi pomoč.... zagi zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 27. 05. 2017. 17:24:38
Hvala vam kolege šta ste mi pomogli da potrošim dodatnih 10000 kn :-D hahaha

Vrag odnija prisu, di zuris? Nije diskusija jos gotova!

Sad jos moramo raspraviti back-up, rezervnu optiku za tog Z6, na primjer u vidu jedne sirokokutne optike.... bez rezervne opcije to sve skupa ne vrijedi nista!

 zagi

Salim se. Na manjem povecanju 2.5 X posluzit ce i kao sirokokutna bez problema!
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: deeejan - 27. 05. 2017. 17:57:36
slazem se, roger, ili barem neka crvena tocka... :)
nemas se kaj mislit kolega, ako novac nije problem, nista 'za pocetak'...odmah si uzmi pravu stvar i miran si zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 18:37:34
Ma ništa to skidanje stavljanje!! Kompletno druga puška i optika ili crvena točka mu treba za tu namjenu, novi kalibar ma sve živo....  >:D >:D >:D  ;D ;D
Šalim se, sa tim paketom si dobro pokriven kasnije češ sam vidit šta ti treba i ne treba.... a sve treba  rol rol
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 27. 05. 2017. 19:11:59
Ma ništa to skidanje stavljanje!! Kompletno druga puška i optika ili crvena točka mu treba za tu namjenu, novi kalibar ma sve živo....  >:D >:D >:D  ;D ;D
Šalim se, sa tim paketom si dobro pokriven kasnije češ sam vidit šta ti treba i ne treba.... a sve treba  rol rol
A baš to! sve treba :-D  Ali svaku godinu nešto inače je bezveze ako odmah sve nabaviš ;-)
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: vuk sa motajice - 27. 05. 2017. 19:28:30
Ako vi smatrate pod lose optike za pocetak Meoptu Artemis, Leupold VX3, Leupold VXR, Nikon Monarch 7, Vortex Viper, i itd oprostite onda kolege, zar je imati Swara Z8 ili Zeiss V8 sve montiraj i on ce sam da obara divljac. Mislim svaka cast ali necu dalje komentarisati nista.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: deeejan - 27. 05. 2017. 19:40:53
ma nitko to nije rekao kolega, al ak si covjek moze priustit, ako novac nije problem, a ocito nije, zasto ne...
i ja bi da mogu.
svi mi lovimo s onim sta imamo, s onim sta nam dopusta financijsko stanje. da mozemo izdvojit vise, lovili bi s necim boljim, da novac nije u pitanju, lovili bi s necim najboljim...
to je normalno zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 27. 05. 2017. 19:59:30
Ova tena prelazi u sprdacinu.Oprostite.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 27. 05. 2017. 20:13:55
Kolega ma nije sprdačina, malo se šalimo , ja sam samo pitao za savjet između dvije optike jer sam mislio da je swarovski malo precjenjen ali valjda nije kad ga puno ljudi preporučuje šta na ovom forumu šta globalno na netu. Mislim da je svaka optika dovoljno dobra koliko i čovjek koji ju koristi tako da znam da necu bit nista bolji zbog skuplje optike ali ako cu bit sretan meni je to dovoljno. I ne pokušavamo umanjiti kvalitetu niti jedne optike gore navedene jer sam i sam bio spreman uzeti jednu od njih a ništa još nije ni iskljuceno , čista razmjena mišljenja i malo zezanja . ispričavam se ako smo ikoga uvrijedili jer to nije bila namjera
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 27. 05. 2017. 21:11:35
Malo smo se šalili ali smo i kolegi prenjeli svoja mišljenja, ja mislim da je on shvatio poantu. Nitko nikad nije rekao da su spomenute optike više srednje klase loše - dapače. Jedan prosječni lovac teško če primjetit nekakavu razliku naspram premimum klase i teško če to kraja iscrpiti mogučnosti tih optika. I sam možda stavim na neku pušku u budučnosti neku od tih optika, ne vidim u tome ništa loše. Ali isto tako ne može svatko mirit svojim metrom, nije svakome kuna ista, ako čovjek može sebi priuštit najskuplje svaka čast, samo naprijed. I taj psihološki moment ima svoje, kad znaš da si uzeo najbolje šta si mogao, taj smješak šta kolega spominje kad otvoriš ormar i uzmeš pušku i 100% si siguran da če oprema odradit sve šta treba a jedina greška može doć sa tvoje strane. Nitko mu ne kaže da to apsolutno mora imat i da mora svoju dicu zakinut za mlijeko i kruh da bi to kupio ali ako se čovjek može počastit neka se počasti jedan je život .... Isto tako i škoda i BMW imaju svoje kupce a oboje su dobri auti i ne fali ništa ni jednom ni drugom... Samo koja oprema bila da bila kad se kompletira triba šta više u lov, da je i najbolja na svitu za qrac je kad stoji u ormaru... Ne bije boj svijetlo oružje nego srce u junaka... zagi zagi zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: toplichanec - 27. 05. 2017. 21:36:07
Ma znam ja sve to i večina je točna.
Na Blaser ti ide Zeiss, a na Mannlichera ti ide Swar.
Npr. na mercedesa ne možeš staviti sava esximo, već mora ići Continental ili Michellin.
Jedno ti veže drugo.

A želje su drugo, a mogućnosti .....
Ako ima mogućnosti, nemaš beda,  između vrhunskog jednog i vrhnusnkog drugog nema velike razlike. Kvaliteta bezprijekorna.
Npr. mobiteli, imam Samsunga S7 koji je prije godinu dana bio best buy, inače je koštao ko 6000 - 6500kn, (prodao corsu diesel za te novce) i stvarno je dobar. Sad je izašao S8, a pošto radim u takvoj firmi, mislim da na jesen ide i S8, naravno povoljnije, neki bonusi i tako to. Kako sam techo frik, iskoristio sam jako puno svoj mobitel, a to je ništa prema mogućnostima što ima. Dok drugi nisu niti blizu tome, ali imaju mogućnosti. Svaka čast.
Tak ti je i s optikama, ako imaš kupuj najbolje, nečeš se razočarati, a nečeš niti sve iskoristiti.
Ako nemaš kupuj nešto srednjeg razreda, nečeš imati osmjeh kad vadiš iz ormara, ali češ imati osmjeh kad položiš dlaku na travu. Eto.

Svi smo malo zabrazdili oko tehnikalijama, a bit lova je ipak nešto drugo - onaj iskonski adrenalin pečinskog čovjeka  -  neprocjenjivo, a za sve ostalo je MasterCard.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 27. 05. 2017. 22:20:49
Slažem se kolega , neko je ovdje napisao da priroda vuče čovjeka korjenima i stvarno se osjećam dobro kad sam u šumi , taman samo u šetnji ili planinarenju a šta se tiče lovačkog alata pročitao sam jako puno tog da mogu sam zaključit šta je dobro i o čemu se mašta ali sve šta radim volim dobro istražiti i pitati za savjet . Zato sam i pitao za nikona i leupolda jer sam pogledao dosta recenzija i u specifikacijama mislim da ništa nisu lošiji od swar z6 osim šta je swar nekakav prestiž i slovi kao jedna od najboljih a koliko vidim ovdje svi teže perfekcionizmu šta se tiče lova :-)
O ukusima se ne raspravlja jer netko voli BMW netko audi a netko Mercedes ali svi maštaju o ferrariju .
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 28. 05. 2017. 05:39:57
Vuce sa Motajice,
Ja sam svaku pusku, pa i svaku optiku, birao mozda i po godinu dana.
odluka nikad nije jednostavna. I niko nije rekao da su sve te optike lose (meopta, leupold, nikon, kako navodis). Postavlja se samo pitanje kolika nam kvaliteta treba i za sto, i koliko mozemo investirati.

ja sam sebi poslagao ovako kombinacije, gdje mislim da nigdje nisam zakinut u kvaliteti i primjeni:

puska za ceku i pirs - Zeiss 3-12x56, da izvucem maksimum iz sumraka
puska za pogon, meopta, sirokokutna (imam, dakle,  i ja meoptu i uoce ne tvrdim da je losa)
MK 22 LR, optika Diana za zracnu pusku

E, sad mogao sam staviti i swara i bendera na sve 3, ali cemu, kad govorimo o razlicitim namjenama?
Koliko god me srce nekad vuce u neku investiciju, nastojim uprkos tome biti racionalan, da ne bacam pare.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: springo - 28. 05. 2017. 07:35:05
Ima jedna poslovica koja kaže: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: vuk sa motajice - 28. 05. 2017. 09:56:41
Ima jedna poslovica koja kaže: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"
Ima i ona druga nisam toliko glup da rasipam novce koje sam mukom stekao po bijelom svijetu zarad nekih zvucnih imena koja nista bolje nece doprinjeti da budem veci i jaci lovac u odnosu na neku upola pa i manje vrijednu stvar koja ima debelu garanciju i koja je jako provjerena. Naravno svako kupuje ono sta misli da je dobro i moze a meni licno nesmeta neka kupi ko god sta zeli i ja bih licno volio da svi imamo mogucnosti da uzimamo sta nam se svidja. Ali ja u nekim stvarima imam granice pa makar i mogao kupiti V8 ili Z8 nezelim ga imati i cao. Volim klasiku i nejurim da odstrelim pod svaku cijenu, ima dana srescemo se opet i itd. A za svoje potrebe lova ganjam jednog Swarovskog Habicht 1,5-6x42 i to je to meni nista bolje ni jace netreba.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 28. 05. 2017. 11:35:13
Vuce, svaka ti dala za ovaj post. d4
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: tomo6 - 28. 05. 2017. 12:42:26
Nešto se pita i onog koji stoji iza optike,i svojim prsticem vuče obarac  2p
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 28. 05. 2017. 13:27:07
O tome se rijetko prica.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: pepi2 - 28. 05. 2017. 13:34:05
Najgora solucija je kad na optici ustedis 2-3 tisuce kuna ( tu mislim kad imas ali pametujes) a takva ti klikove prebacuje tek kad puknes metak ili sto drugih cudesa.
Na premiume se jako rijetko netko pozali , sa ovim drugim egzotama rijetko kome se posreci.  Poslovica  "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" sigurno drzi vodu samo trebat ce ti nekoliko desetljeca iskustva da to spoznas ili ako si mudar poslusas starije i dobronamjerne.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 14:08:47
Ajmo ovako  da li netko može sa sigurnošću reci u čemu je recimo swar z6 bolji od ovog nikona monrach 7 ili leupolda vx da zaslužuje da mu je cijena duplo veća ? Dosta sam se bavio sa fotografijom pa znam o objektivima šta je ista stvar jer plaćaš staklo i ime . Fotografi isto imaju ovakve rasprave znaci koji objektiv za koje prilike da li uzeti 50 mm f1,2 ili f,14 razlika u cijeni ogromna a ja i danas ne vidim razliku na fotkama . ali ako ćemo tako gledat posao može obavit i puška od 1000 kn ali svi opet vole pogledat sauera, steyera, blasera Itd a zbog čega ? Zbog toga jer nam je to u prirodi i uvijek težimo boljem, kvalitetnijem i na kraju i skupljem a kad to i nabavimo još dižemo ljestvicu i sad bi možda i neku gravuru ili custom drvo a to definitivno ne pomaze lovu ali se dobro osjećamo kad tu istu pušku izvedemo u šetnju :-) mislim da je na kraju bit svega da svatko kupi ono s čim će biti zadovoljan dok mu to dopuštaju financije i žena ;-)
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 28. 05. 2017. 15:19:28
Eto vidiš shvatija si sve.... zagi zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 28. 05. 2017. 15:41:59
To je vjecito pitanje. Medju nama, laicima u optickoj tehnologiji skoro nemoguce rijecima opisati. A i realna kvaliteta je zasticena patentima.

U svijetu optike, na forumu je mozda najbolji znalac Goran. Bilo bi dobro da nam dade neki komentar.

najbolje je da odes u ducan i usporedjues optike vlastitim okom.
Gledaj:
Bistrina slike
Zamucenost slike na rubovima
Bistrina slike u odnosu na kontrast koncanice.
Bistrina slike kod promjene povecanja, s posebnom paznjom na maksimalnom povecanju.

Doci ces do zakljucka.

Treba napomenuti, da kvaliteta u ovom slucaju nije proporcionalno mjerilo po principu dupla cijena - dupla kvaliteta.
U vrhunskih optika, samo ime branda daje barem 20-30% cijene, ako ne i vise. A nakon tog idu svi ostali nameti, koji skoro pa eksponencijalno dizu cijenu, carine, marze, PDV, takse.

Za mozda 10% bolju kvalitetu stakla, dobijes mozda za 50% vise ili cak duplu cijenu proizvoda.

Koliko ti vrijedi tih 10%, u zadnjim minutama sumraka? To ovisi o lovcu. Ja pesimista, uvjek zamisljam kapitalnog vepra, kako se u zadnjim sekundama sumraka gubi grmlju, a ja ne mogu nista..

Ako uzmes optiku, sirokokutnu, mozda ipak treba ici na best buy varijantu, ili jeftiniju srednju klasu optike jer i tako ne mozes izvuci maksimum u sumrak.

Ako uzimas optiku siroke lece (50-56-60), planirajuci ceste lovove na ceki, e onda je suprotan nacin razmisljanja.

Dat cu ti primjer slabije optike. Rekoh prethodno da imam jeftilen Diana optiku za MK.

I ona ovako radi:
Izbistrim najbolje sta mogu fokus. I sta dobijem:
Ako fokusiram oko na sliku mete da mi bude bistra, koncanica mi malo zamucena.
Ako fokusiram oko na koncanicu, meta mi malo zamucena.
Ako pokusam fokusirati oko "negdje  izmedju", imam dojam da mi je horizontalna koncanica u drugacijem fokusu od vertikalne, i osjacaj mi je da se ni ne dodiruju.
Rubovi slike zamuceni.

To ne zelis da imas za lov.

kad nemas iskustva, ovakve price su samo zbunjujuce. Malo zakljucka se da iz tog izvuci. realno je najbolje usporediti razne optike, i pogledati kroz njih, idealno iz ponude istog ducana.

kad govorimo o best buy varijantama optike, moje je misljenje da Ceske meopte svakako nisu za baciti. U kvaliteti guraju se uz zeissa i slicne.
meopta je vjerojatno opterecena imagem da dolazi iz bivse istocne evrope, i ima nesto jeftiniju radnu snagu i to rezultira nesto snizenom cijenom proizvoda, ali ne i kvalitetom. Mozes slobodno gledati i u tom smjeru.

 
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 16:10:03
E pa to mene i interesira . Jer od stakla vise klase do stakla premium klase ima jako malo razlika i ja isto mislim da su te razlike skoro zanemarive i da se zbog toga ekonomski ne isplati dat duplo vise novaca i na kraju ostaje taj zadnji faktor a to je prestiž i da li je čovjek spreman izdvojiti znatnu količinu novaca za taj osjećaj i taj emblem na optici a tu svakom po izboru i mogućnostima . Kao šta kolega kaže nema bolje stvari nego probati i usporediti  zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 28. 05. 2017. 17:20:03
Kahles definitivno vrijedi pogledat, cijenom jako blizu Meopte a tradicija i kvaliteta na strani Kahlesa....
Evo recimo ovaj link sa e guna, CSX 3-12x56 njihov predzadnji model ali realno gledajuči ništa mu ne fali, 1200 eura mislim da je to ok cijena za ovaj proizvod. Još noviji Helia 5  2.5-12x56 ali ne znam koje su cijene vjerovatno nešto više... U hrvatskoj ja mislim da je Munimentum zastupnik, bar je bio.

http://translate.google.com/translate?u=www.egun.de/market/&sl=de&tl=en (http://translate.google.com/translate?u=www.egun.de/market/&sl=de&tl=en)
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 28. 05. 2017. 17:34:43
Takodjer, pogledaj Docter, optike. zagi

Nekako, mozda sam previse subjektivan, ali nekako americke optike rade se za drugaciji nacin lova. Kod njih sa zalaskom sunca, lov prestaje.
U Evropi, lovi se iza zalaska Sunca.

Tako da, mozda subjektivno, vjerujem da se u Evropi, vise paznje u razvoju tehnologije pridaje propusnosti svjetla za takve uvjete. Ovo sta kazem, ne mora biti tako, ali nekako sam skoro pa praznovjeran oko tog.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 17:44:44
Hvala kolege na savjetima, pogledao sam skoro sve na optics trade u promjeru od 50 do 56 mm, ima jako dobrih stakla samo se treba odlučit . Mislim da necu pogrijesiti ako izaberem bilo koju od ovih zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Traper. - 28. 05. 2017. 18:24:19
Gabro upravo tako  d4 dao si mu ispravan savet.Mislim da se ispod 1000e za optiku ne treba ici ali i dati za swara 3000 je preterano.Neznaci skuplje da po difoltu znaci i kvalitetnije.Niko me zivi ne moze ubedit da je swar z8 kvalitetnija optika od kahles helia i s&b stratos koji kostaju upola manje,govorimo o celokupni kvalitet a to je cvrstina i dugorocnost
mehanizma,preciznost klikova,elektronika,leca i dr.Mozda je propusnost svetla kod swara bolja ali se to vrti 2-3% a za
ta razlika nevredi se pricati ali zato sve ostalo je na strani ove dve.Sama upotreba vojske i policije dovoljni je razlog da se u kvalitet netreba sumljati.Moje znanje o optikama je oskudno ali ja sam se odlucio da za lov biram samo izmedzu
kahlesa i bendera i druge me marke ne interesiraju i niti ih pratim iako mislim da lovac koji nema uslove za malo skuplju
optiku da jedna meopta r1 nedaje opravdanje za neuspeh u lovu.Meopta je sasvim pristojna optika odlicnog kvaliteta.
Iako se momentalne cene kahlesa helia sa novom njihovom politikom o namalenje cene njihovih proizvoda skoro priblizila meopti r2 a nudi neki stepen vise na letvicu kvaliteta.
Pozdrav
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 19:26:35
Gabro upravo tako  d4 dao si mu ispravan savet.Mislim da se ispod 1000e za optiku ne treba ici ali i dati za swara 3000 je preterano.Neznaci skuplje da po difoltu znaci i kvalitetnije.Niko me zivi ne moze ubedit da je swar z8 kvalitetnija optika od kahles helia i s&b stratos koji kostaju upola manje,govorimo o celokupni kvalitet a to je cvrstina i dugorocnost
mehanizma,preciznost klikova,elektronika,leca i dr.Mozda je propusnost svetla kod swara bolja ali se to vrti 2-3% a za
ta razlika nevredi se pricati ali zato sve ostalo je na strani ove dve.Sama upotreba vojske i policije dovoljni je razlog da se u kvalitet netreba sumljati.Moje znanje o optikama je oskudno ali ja sam se odlucio da za lov biram samo izmedzu
kahlesa i bendera i druge me marke ne interesiraju i niti ih pratim iako mislim da lovac koji nema uslove za malo skuplju
optiku da jedna meopta r1 nedaje opravdanje za neuspeh u lovu.Meopta je sasvim pristojna optika odlicnog kvaliteta.
Iako se momentalne cene kahlesa helia sa novom njihovom politikom o namalenje cene njihovih proizvoda skoro priblizila meopti r2 a nudi neki stepen vise na letvicu kvaliteta.
Pozdrav

http://www.ritosa-trgovine.hr/optika/opti%C4%8Dki-ciljnici?product_id=1372 (http://www.ritosa-trgovine.hr/optika/opti%C4%8Dki-ciljnici?product_id=1372)
Ovo su optike koje sam gledao i meni su lično jako slične samo treba vidjet koja je best buy uloženo i dobiveno   Leupold VX-3L 3.5-10x56  , Nikon Monarch 7 3-12x56 SF IL ,Meopta MeoStar R2 2.5-15x56 RD ,Zeiss Victory HT 3-12x56 ,Leica Magnus 2.4-16x56 i ,Swarovski Z6i gen.2 2.5-15x56 ,Docter V6 2.5-15x56 i Schmidt & Bender 2.5-13x56 Stratos . Jednostavno ima previše toga na tržištu i teško je izabrati ma da od ovih nemogu pogriješiti jer su sve dobre i razlika je u nijansama zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 28. 05. 2017. 21:04:41
I meni nekako Kahles i S&B uljevaju najviše povjerenja. Čim to vojska i policija diljem svijeta koristi znači da to može izdržat prilično zlostavljanja i pouzdano je. Ja sam lovac prilično aktivan i gazim svuda i nisam baš pažljiv pa što je oprema čvršča to bolje. Swarovski je, bez da se itko naljuti, ipak za malo veču gospodu od mene , malo je to nježno za seljaka kao šta sam ja. Da razjasnim da nemam praktičnih iskustava sa swarowski proizvodima i neka nitko ne uzima ovo ka referencu to je čisto neko mišljenje koje sam dobio kroz godine, možda griješim potpuno. Isto tako ne volim nešto da bude statusni simbol a ne komad opreme, što se ponekad i dešava, prisutno je u svim sferama života tako i u lovstvu. Volim i cijenim kvalitetu i performanse, i to se nažalost plaća ali se plača i ime.  Od Amerikanaca samo Vortex gledam. Sve ovo je totalno subjektivno, i samo moje mišljenje.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Gabro - 28. 05. 2017. 21:25:05
Takodjer, pogledaj Docter, optike. zagi

Nekako, mozda sam previse subjektivan, ali nekako americke optike rade se za drugaciji nacin lova. Kod njih sa zalaskom sunca, lov prestaje.
U Evropi, lovi se iza zalaska Sunca.

Tako da, mozda subjektivno, vjerujem da se u Evropi, vise paznje u razvoju tehnologije pridaje propusnosti svjetla za takve uvjete. Ovo sta kazem, ne mora biti tako, ali nekako sam skoro pa praznovjeran oko tog.
To je i moje mišljenje. Amerikanci, Australci i druga jaka tržišta za američke optike kad padne mrak imaju druge stvari, dostupne su im razne nočne i termalne optike. Iz toga razloga mislim da su možda stakla malo kvalitetnija kod evropskih proizvodača, čisto radi načina lova i lovne tradicije tržišta za koje su optike primarno namjenjene. Iako u novije vrijeme i Amerikanci ulažu dosta u kvalitetu stakla pa ne vjerujem da je razlika toliko velika ako je ima, pogotovo kod top proizvoda preko bare. Zato je potreba za besprijekornim klik mehanizmom puno izraženija kod njihovih proizvoda jer kod njih je LR jako popularan i večina ljudi kompenzira pad zrna klikanjem (da se tako izrazim) dok se kod nas upuca na +4 na 100 m zatvore turete i to bi bilo to. Ako je dalje digne se 2 prsta poviše kičme i opleti.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 22:23:25
Ja samo želim kvalitetu i to sam spreman platiti ali ni bih volio da to bude statusni simbol niti da me se gleda na taj način . Najbolje ce bit da uzmem najiskusnijeg kolegu iz drustva da ide samnom u kupnju zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: berbenn - 28. 05. 2017. 22:44:32
Kolega, jednom san prilikom bija u lovu, zimski lov, stand i ceka, a mene dopalo dovesti moje pse i susjedove kao gosta i ici u pogon! Sve je bilo ekstra od samog pocetka pa do kraja. Bija san sritan sto san isa u pogon jer inace u pogon idu samo domicilni clanovi! Na pedesetak metara izidje krdo i ja poluautomatom( browning bar) sa tockom opalim pet metaka i odstrelim tri praseta....Srici nije bilo kraja! Da prica bude zanimljivija, covik koji je isa uz mene i vodija me kroz sumu(jer ne poznam teren), nosija je prepravljen zastavin vojni karabin u kalibru 8x57 bez optike....Pred sam kraj lova na dobrih 200 metara(ako ne i vise) ugledali smo drugo krdo(malo veca prasad) i sto se tice sigurnosnih uvjeta bilo je idealno za pucati! Golim okom to nije bas bilo cisto i on kaze meni ajde ti, imas sirokokutnu optiku, a ja mu kazem da se ne usudim, da nemam prakse(bili su to moji pocetci)! Bija san i vise nego iskren, ovo mi je bija najveci odstrel u jednom danu i jednostavno nisan se ni snasa dignit pusku, kad on digne svoju i tras. Prase je palo ko pokoseno! Mislija san da je to srica ali mi je covik koji me je doveja u lov reka da ovaj sa mehanikom tako puca cesto.... Nakon par miseci pucali smo zajno na streljani u mojoj udruzi(on je tada bija moj gost) i iz svoje prepravljene tandjare bija je bolji nego neki sa optikom. Iako i sam zelim kupiti pravu stvar, i iako znam da novac nekad znaci i kvalitetu(ne uvik), a isto tako ne zelim brend i ime kao statusnu moc, zelim naglasiti kako je strelac bitniji od pola opreme! Je, neke stvari su stvarno kvalitetne, ali mislim da je za prosjecnog lovca optika do tisucu eura i vise nego dovoljna, iako na svom oruzju imam i skupljih, a i jeftinijih komponenti! Nadan se da ste me razumili!
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 22:50:44
Kolega, jednom san prilikom bija u lovu, zimski lov, stand i ceka, a mene dopalo dovesti moje pse i susjedove kao gosta i ici u pogon! Sve je bilo ekstra od samog pocetka pa do kraja. Bija san sritan sto san isa u pogon jer inace u pogon idu samo domicilni clanovi! Na pedesetak metara izidje krdo i ja poluautomatom( browning bar) sa tockom opalim pet metaka i odstrelim tri praseta....Srici nije bilo kraja! Da prica bude zanimljivija, covik koji je isa uz mene i vodija me kroz sumu(jer ne poznam teren), nosija je prepravljen zastavin vojni karabin u kalibru 8x57 bez optike....Pred sam kraj lova na dobrih 200 metara(ako ne i vise) ugledali smo drugo krdo(malo veca prasad) i sto se tice sigurnosnih uvjeta bilo je idealno za pucati! Golim okom to nije bas bilo cisto i on kaze meni ajde ti, imas sirokokutnu optiku, a ja mu kazem da se ne usudim, da nemam prakse(bili su to moji pocetci)! Bija san i vise nego iskren, ovo mi je bija najveci odstrel u jednom danu i jednostavno nisan se ni snasa dignit pusku, kad on digne svoju i tras. Prase je palo ko pokoseno! Mislija san da je to srica ali mi je covik koji me je doveja u lov reka da ovaj sa mehanikom tako puca cesto.... Nakon par miseci pucali smo zajno na streljani u mojoj udruzi(on je tada bija moj gost) i iz svoje prepravljene tandjare bija je bolji nego neki sa optikom. Iako i sam zelim kupiti pravu stvar, i iako znam da novac nekad znaci i kvalitetu(ne uvik), a isto tako ne zelim brend i ime kao statusnu moc, zelim naglasiti kako je strelac bitniji od pola opreme! Je, neke stvari su stvarno kvalitetne, ali mislim da je za prosjecnog lovca optika do tisucu eura i vise nego dovoljna, iako na svom oruzju imam i skupljih, a i jeftinijih komponenti! Nadan se da ste me razumili!
Kolega shvaćam šta želiš reći zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: pepi2 - 28. 05. 2017. 22:51:22
E pa to mene i interesira . Jer od stakla vise klase do stakla premium klase ima jako malo razlika i ja isto mislim da su te razlike skoro zanemarive i da se zbog toga ekonomski ne isplati dat duplo vise novaca i na kraju ostaje taj zadnji faktor a to je prestiž i da li je čovjek spreman izdvojiti znatnu količinu novaca za taj osjećaj i taj emblem na optici a tu svakom po izboru i mogućnostima . Kao šta kolega kaže nema bolje stvari nego probati i usporediti  zagi
Najbolje ti uzmi nesto - bilo sto i pocni lovit , ovak dalje je bespredmetno mucenje , kasnije vec budes probao i nesto drugo.Zelim samo jos reci da usporediva kvaliteta ima i vrlo usporedivu cijenu ma kako se zvalo. Nije samo stvar u staklima jer ima puno toga sto definira kvalitetu . Tehnologije i vjestine " savoir faire" stjecu se generacijama , dislocirana proizvodnja ne znaci transfer najmodernije tehnologije i znanja vec potraga za jeftinim rukama (cesto nedovoljno spretnim) i gotovo sigurno transfer one  tehnologije koja je vec nasiroko poznata.Zato je meni tesko probavljivo kad netko kaze da je mala razlika izmedju jedne Austrijske optike iza koje stoji stoljetna tradicija i Germanski inzinjering  i jedne optike sklopljene na Filipinima ,u koju su mozda ugradjena dobra stakla, ali je ostalih 80% komponeti domaci proizvod sa tradicijom od 5 godina i tehnologijom od prekjucer ako bi jedan dan bio cca 20 godina.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 28. 05. 2017. 22:55:53
E pa to mene i interesira . Jer od stakla vise klase do stakla premium klase ima jako malo razlika i ja isto mislim da su te razlike skoro zanemarive i da se zbog toga ekonomski ne isplati dat duplo vise novaca i na kraju ostaje taj zadnji faktor a to je prestiž i da li je čovjek spreman izdvojiti znatnu količinu novaca za taj osjećaj i taj emblem na optici a tu svakom po izboru i mogućnostima . Kao šta kolega kaže nema bolje stvari nego probati i usporediti  zagi
Najbolje ti uzmi nesto - bilo sto i pocni lovit , ovak dalje je bespredmetno mucenje , kasnije vec budes probao i nesto drugo.Zelim samo jos reci da usporediva kvaliteta ima i vrlo usporedivu cijenu ma kako se zvalo. Nije samo stvar u staklima jer ima puno toga sto definira kvalitetu . Tehnologije i vjestine " savoir faire" stjecu se generacijama , dislocirana proizvodnja ne znaci transfer najmodernije tehnologije i znanja vec potraga za jeftinim rukama (cesto nedovoljno spretnim) i gotovo sigurno transfer one  tehnologije koja je vec nasiroko poznata.Zato je meni tesko probavljivo kad netko kaze da je mala razlika izmedju jedne Austrijske optike iza koje stoji stoljetna tradicija i Germanski inzinjering  i jedne optike sklopljene na Filipinima ,u koju su mozda ugradjena dobra stakla, ali je ostalih 80% komponeti domaci proizvod sa tradicijom od 5 godina i tehnologijom od prekjucer ako bi jedan dan bio cca 20 godina.
Naravno kolega , to drži vodu ! Ispravljam se , ja sam mislio na specifikacije samih objektiva . promjer leće, uvećanje ,promjer tubusa , širina vidnog polja itd
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: springo - 29. 05. 2017. 05:36:25
Ima jedna poslovica koja kaže: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"
Ima i ona druga nisam toliko glup da rasipam novce koje sam mukom stekao po bijelom svijetu zarad nekih zvucnih imena koja nista bolje nece doprinjeti da budem veci i jaci lovac u odnosu na neku upola pa i manje vrijednu stvar koja ima debelu garanciju i koja je jako provjerena...A za svoje potrebe lova ganjam jednog Swarovskog Habicht 1,5-6x42 i to je to meni nista bolje ni jace netreba.

Kolega, bez ljutnje ali malo si kontradiktoran.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: roger - 29. 05. 2017. 05:52:59
Mislija san da je to srica ali mi je covik koji me je doveja u lov reka da ovaj sa mehanikom tako puca cesto.... Nakon par miseci pucali smo zajno na streljani u mojoj udruzi(on je tada bija moj gost) i iz svoje prepravljene tandjare bija je bolji nego neki sa optikom.

Tako mogu ljudi, koji:
1) odrasli su s puskom u ruci, i poznaju vlastitu pusku u potpunosti
2) ili treniraju, pa barem na 2 kutije municije u metu, tek trecu trose u lovu. malo sam i rekao.

Takvih je malo.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: berbenn - 29. 05. 2017. 08:01:25
Jasno, ali takvi ipak postoje! Isto je i s optikom. Ne znaci da ce neko sa najskupljom biti bolji od ovog sa srednjom cijenom....Kuzimo se!
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Bodul - 29. 05. 2017. 08:37:37
Ja samo želim kvalitetu i to sam spreman platiti ali ni bih volio da to bude statusni simbol niti da me se gleda na taj način . Najbolje ce bit da uzmem najiskusnijeg kolegu iz drustva da ide samnom u kupnju zagi

S obzirom na uvjete lova na Krku gdje je sve obraslo u makiju (a tamo se skrivaju i DS) ja bih radije razmišljao o nekoj dobroj kombinirki ili drilingu za pogon, a ne dali će optika na karabinu biti Swar ili neki drugi top model.
Uvjeti lova na Krku su takvi da je svinja sve manje, a u pravilu kad se love svinje lovi se i lisica, zimi zec, a zadnje dvije godine i čagalj, pa imati samo karabin u ruci nije baš idealno za takav lov.
Kod kupnje bilo koje optike najviše bih pazio gdje se optika kupuje jer baš kod top modela je u HR bilo dosta problema jer se uveze svašta (vjerojatno uvale uvozniku) i znam za dosta Swara koji su vraćani i slično.
Budućem kolegi Milohniću preporučam da nazove nekoliko dobrih puškara, najbliži Krku je Mačak u Lučicama, pa recimo Rusana, Kavura i sl. koji su upucali na stotine optika i tamo ćeš saznati barem kod kojih optika trenutno ima najviše problema koji se pokažu odmah prilikom upucavanja.
Inače preporučio bih kolegi da ne ide sa optikom objektiva iznad 50 mm, da uzme što se proizvodi u EU, a ne nekakvi filipini i ostale piz....je i iz iskustva mogu reći da je uspoređujući Docter 2,5-10x48 sa Nikonom Monarch promjera te Leupolda VX3 sa objektivom 50 mm prednost u bistrini slike po danu i u sumrak bila na strani Doctera.
Sasvim dobre kvalitete su Kahles, Docter, a da ne govorimo o jednom S&B međutim ne mora biti njegov zadnji top model pa je i cijena "normalna" dok je kvaliteta neupitna.
U svakom slučaju ne ići sa cijenom optike ispod 1.000 E međutim ne ni na neke ekstremne cijene tzv. top modela koji ne daju dovoljno razlike u kvaliteti u odnosu na razlike u cijeni.



Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: milohnic1983 - 29. 05. 2017. 08:47:05
Ja samo želim kvalitetu i to sam spreman platiti ali ni bih volio da to bude statusni simbol niti da me se gleda na taj način . Najbolje ce bit da uzmem najiskusnijeg kolegu iz drustva da ide samnom u kupnju zagi

S obzirom na uvjete lova na Krku gdje je sve obraslo u makiju (a tamo se skrivaju i DS) ja bih radije razmišljao o nekoj dobroj kombinirki ili drilingu za pogon, a ne dali će optika na karabinu biti Swar ili neki drugi top model.
Uvjeti lova na Krku su takvi da je svinja sve manje, a u pravilu kad se love svinje lovi se i lisica, zimi zec, a zadnje dvije godine i čagalj, pa imati samo karabin u ruci nije baš idealno za takav lov.
Kod kupnje bilo koje optike najviše bih pazio gdje se optika kupuje jer baš kod top modela je u HR bilo dosta problema jer se uveze svašta (vjerojatno uvale uvozniku) i znam za dosta Swara koji su vraćani i slično.
Budućem kolegi Milohniću preporučam da nazove nekoliko dobrih puškara, najbliži Krku je Mačak u Lučicama, pa recimo Rusana, Kavura i sl. koji su upucali na stotine optika i tamo ćeš saznati barem kod kojih optika trenutno ima najviše problema koji se pokažu odmah prilikom upucavanja.
Inače preporučio bih kolegi da ne ide sa optikom objektiva iznad 50 mm, da uzme što se proizvodi u EU, a ne nekakvi filipini i ostale piz....je i iz iskustva mogu reći da je uspoređujući Docter 2,5-10x48 sa Nikonom Monarch promjera te Leupolda VX3 sa objektivom 50 mm prednost u bistrini slike po danu i u sumrak bila na strani Doctera.
Sasvim dobre kvalitete su Kahles, Docter, a da ne govorimo o jednom S&B međutim ne mora biti njegov zadnji top model pa je i cijena "normalna" dok je kvaliteta neupitna.
U svakom slučaju ne ići sa cijenom optike ispod 1.000 E međutim ne ni na neke ekstremne cijene tzv. top modela koji ne daju dovoljno razlike u kvaliteti u odnosu na razlike u cijeni.
Hvala na savjetu zagi
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: Neno - 29. 05. 2017. 11:07:33
Ta stvar s omjerom cijene - kvaliteta je malo zajehebana.

Npr razlika u optičkim performansama i kvaliteti mehanizma između optike od 2000 kn i one od 4000 kn je cca 30℅ , dok je razlika između one od 4000 i one od 8000 cca 10℅, a opet između one od 8000 i one od 16000 cca 5℅.

Nemojte se sad hvatati za točne postotke, razumijete šta hoću reći.
Naslov: Odg: Nikon vs Leupold
Autor: vuk sa motajice - 29. 05. 2017. 13:46:05
Kolega Springo neljutim se ja nikada a ovo da sam kontadiktoran posto sam u potrazi Swara, ma to je polovan Swar koji kosta do 700 evra kapak i to je to, nista to nije posebno ali meni ce jako odgovarati za moje lovove i biti super. A do tada moram se snaci sa Leupoldom koji isto jako dobro odradjuje  ::). Springo ima li kakvih dobrih srnjaka, veprova na koncanicu a bice optika.  zagi rostilj