Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: magwin - 12. 03. 2009. 11:16:15

Naslov: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 11:16:15
Baš zato i ne volim pogonski lov. Do sada sam odstrelio samo 2 DS na štandu, imao sam prilike i za više, no upravo iz tih razloga koje si naveo sam odlučio ne pucati. Kad god da sudjelujem u pogonskom lovu, uvijek me trta i to jako trta. Nonstop sam zapet ko puška, gdje mi je ovaj lijevo, gdje mi je onaj desno, gdje smijem puknut, gdje ne smijem, dal će ko na mene puknut, i slično. Bemti, na štandu sam zabundan u reflektirajuće prsluke ko cestar bokte neće hehehe  ;D.
Al to sve ovisi gdje i s kim loviš. Kad odem kod Nikole u goste primjerice, tamo sam relativno miran i bez bojazni jer znam da su tamo redom svinjari pogoniči koji stvarno znaju šta rade i prije svega paze na sve. A bilo je štandova na kojima sam ležao iza drveta i molio boga da ne naiđe nijedna svinja na mene jer sam se bojao lovaca lijevo i desno od mene.

Ipak čeka rulz!

Možda sam ja zato i imao laki zadatak odraditi 100% pada u vatri jer ipak s čeke ti imaš svo vrijeme ovog svijeta smiriti se, namjestiti se, nasloniti pušku i pratiti divljač u pokretu i čekati idealan trenutak za upućivanje šusa. Još i kad loviš s mojim kalibrom, u startu se osjećaš jačim i sigurnijim, što vjerujem isto puno pridonosi samopouzdanju i smirenosti za precizan pogodak.


u potpunosti se slažem s tobom ali valja izdvojiti jedan dio iz tvog posta -  NASLONITI PUŠKU!
u tome je poanta cijele ove priče!
natjecanja u streljaštvu nebi imala uopće smisla kad bi imali mogućnost "nasloniti pušku".
sa naslonom je prilično lako precizno pogoditi i tako je više moguć "pad u vatri"
interesantno je da preko 70% forumaša ima na 100m grupu manju od 5cm.
bilo bi pametno otvoriti temu koja bi se ticala isključivo prema streljaštvu, kao što većina tema o hicima vuče u tom smjeru...
pa da vidimo grupe iz stojećeg stava, bez naslona na 100m?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 11:46:01
pošto smo mi sa foruma vrlo precizni mislim da bi ova tema valjala pomoći mnogima sa usporedbom iskustava.
više spada u streljaštvo ali je u mnogim situacijama i dio lova.
iskustva iz stojećeg položaja bez naslona grupa na 100m iz svih kalibara?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Neno - 12. 03. 2009. 11:57:23
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 11:59:32
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

tako i treba d4
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dean - 12. 03. 2009. 12:25:22
Ja si ne dozvolim da pukne tak nekaj.... Ak nema naslona, nema ni pucanja jer znam koje su moje mogućnosti. Makar sam na Cresu probao na nagovor vodiča(i pogodio, a divljač je pala u vatri), ali nisam siguran da bi to mogao ponovit. Možda i bi, ALI PONAVLJAM, nisam siguran, zato ni ne pokušavam, pogotovo ne na divljači. Naslonim se na drvo, ponesem štap, kolegi naslonim na rame...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 12. 03. 2009. 12:45:48
Bemti sve! Pa kud otvori sad tu temu! Sad ću morat podvrgnuti .308 testiranju u nedjelju! 8x68 ipak neću jer mi je žal municije za takvu zajebanciju. Kad roknem u nedjelju, postam sliku grupe. Brijem da će nas se sad ohoho zainteresirati da isprobamo svoje mogućnosti bez naslona na takvoj daljini.  hao


Inače, u praksi imam sa Cresa iskustava ohoho bez naslona, pogoci su svi u glavu ili vrat osim jednog prošle godine. Al to su ipak daljine pucanja do 60 m i mislim da je to svatko u stanju odraditi preko optike...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: gogo3006 - 12. 03. 2009. 12:48:09
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

Primaš li društvo?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Tava - 12. 03. 2009. 12:55:48
Pucanje i stojećeg položaja bez naslova? Bitno je reći da tu postoje lovačke situacije kada si prisiljen pucati "s ruke" i tu ne možemo govoriti o grupama od 2, 5 ili 20 cm već samo o odstrelu ili promašaju. Kada se radi o pucanju na streljani onda je bitno naznačiti da li se radi o pucanju s optikom ili bez, jer streljaštvo ne poznaje optiku dok lovci kada testiraju oružje to rade sa optikom i tada možemo razgovarati o grupama. No mislim da onaj koji imalo poznaje svoje oružje i posjeduje određeno iskustvo kada je pucanje u pitanju ne bi smio si dozvoliti grupe veće od 5 do 7 cm pod uvjetom da je puška dobro upucana na 100 m. 20 cm grupa je ipak malo previše.

Pozdrav
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 12. 03. 2009. 13:01:07
Ja na mehaniku na nijednu divljač ne pucam pa ne vidim razloga ni zašto bi na metu. Ostajem pri optici bez naslona na 100 m pa ćemo vidjet kakvu ću sramotu uspjet složit hehe...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Schultz and Larsen - 12. 03. 2009. 13:07:55
Malo smo off t. Ali cemo ovo prebacit u drugu temu.

Da nesto glupo kazem i da se opet ponovim. Necu pisati sistematski, nego sam malo da nabacam neke momente koji ja licno mislim su vazni. I na koje treba obratiti paznju.

 Najbolji trening je onaj koji simulira lovne situacije. Razmisli malo o tome.

 Znaci, kad je lovac u pokretu, kada su ruke i prsti hladni, kada si zadihan, kada je vidljivost ogranicena, kada si malo umoran, mokar ili zedan ili .............. Stavi ruksak na ledja potrci "malo" pa onda pocni pakovat seriju od 3 metaka u kasun od banana ili cipela negdje na 80-100 m. P zakoraci opet, promjeni polozaj tijela pa ova druga dva. Dodaj ovome malu dozu straha, kada si malo prepadnut i nemas kontrolu nad situacijom. Sta hocu da kazem?

Zanci, simulirati trening u sto blizim lovnim uvijetima. Probaj pucati skeet ili parkur sa ruksakom od 5-10 kg na ledjima, pa ces da vidis sta se desaje. Isto tako i na streljani sa karabinom. Iz raznih pozicija. Najmirniji strelac je onaj koji je sto blize zemlji. Znaci lezeci. Neko sjedi, neko kleci a neko legne. Ja klecim. ili odmah kleknem vecinom puta u lovnim situacijama. Ako mogu i ako mi teren to dopusti.

Svo treniranje je dobro i pozeljno i doprinosi boljem lovu. Ali ako nesto treniras sto iz pocetka radis krivo, sta onda treniras? Zato treba jedan instruktor koji te gleda sa strane, ili sa ledja i prati/observira i biljezi sta radis pogresno. Zapamtite da je mnogooo teze oducitit lose navike, nego nauciti nove ispravne!

Ja kada ne pogadjam ili sacmom ili karabinom, ili sam ne zadovoljan sa grupama itd. prestanem da treniram(pucam). Zasto? Pa zato sto radim nesto lose ili nisam mentalno u formi. Bacam samo ammo bez veze u ledinu uf

Ali, vazno je probati. Kako? Probaj stojeci malo brze repetirat i pucati pa ces se uvjeriti sta mozes  a sta ne mozes ;) I sta bi trebao da treniras/poboljsas.

Inace, o ovoj temi se moze  lijepo diskutvati i razmijenjivati misljenja i izkustva iz lova ili sa streljane.

 zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 13:16:19
ma sa optikom bilo kojom.
može i sa uvećanjem i preko 40x!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SSG - 12. 03. 2009. 13:41:31
 paci

Ozljeda me sprečava da probam

Jedva čekam oporavak
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: josip89 - 12. 03. 2009. 15:28:19
ovo je dobra tema
ali bi bilo dobro možda reć kako nišanite,šta radite i kako    d7  ili   d6
recimo jel nišanite ko ono pištoljski polako spuštate pušku i kad dođe u centar bum ili refleksno čim podignete pušku bum(za ovaj način treba malo vježbe i upoznat se spuškom) kako disat i slično
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: proof - 12. 03. 2009. 15:41:01
sjećam se teksta na tu temu, ali ne i gdje je to bilo.

na 100m stavite papirnati tanjur. ako iz stojećeg bez naslona možete u tanjur sprašiti 10 uzastopnih metaka slobodno se prijavite na sljedeću olimpijadu.


tak je pisalo, a mene baš zanimaju rezultati vaših proba.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: bravarica - 12. 03. 2009. 16:27:51
Magwin natjerali ste me da provam u nedjelju.

Primaš li društvo?
Di se probaje??
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 16:36:16
sjećam se teksta na tu temu, ali ne i gdje je to bilo.

na 100m stavite papirnati tanjur. ako iz stojećeg bez naslona možete u tanjur sprašiti 10 uzastopnih metaka slobodno se prijavite na sljedeću olimpijadu.


tak je pisalo, a mene baš zanimaju rezultati vaših proba.

 i mene, zato sam i otvorio temu dr.i
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: josip89 - 12. 03. 2009. 16:58:42
koje je to uzastopno vrijeme i to je bitno
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 12. 03. 2009. 16:59:38
Tema je super!!! d4 Blize realnosti i izvodljiva a cini nas boljim lovcima...ukljucujem se cim budem na streljani! ;D

Jos da vam objasnim "igru sa 10 metaka" pa da tek onda bude pucanja.... happi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 17:05:14
koje je to uzastopno vrijeme i to je bitno


ma znaš dobro da je bitno milijun faktora....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: josip89 - 12. 03. 2009. 18:19:00
ma dobro je ali pitam jel ima neko pravilo ili ide odokativnom metodom
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Lazar - 12. 03. 2009. 19:56:22
 uf ja mislio da se uvijek puca bez naslona, moram jednom na streljani probat sa naslonom pa da vidim kakve ce mi grupe onda bit  pesi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dalm - 12. 03. 2009. 22:39:38
Ponavljajte zamnom: svečano se zaklinjem da ću pucati ''iz ruke'', i da neću na forum kačiti slike meta koje sam izbušio pucajući s naslonom... :P
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 12. 03. 2009. 23:44:15
 Zaklinjem se bogom da neću pucati nikako je je u Bosni metak 3 marke a to je nama puno!!! zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 03. 2009. 23:59:14
uf ja mislio da se uvijek puca bez naslona, moram jednom na streljani probat sa naslonom pa da vidim kakve ce mi grupe onda bit  pesi


probaj.


Ponavljajte zamnom: svečano se zaklinjem da ću pucati ''iz ruke'', i da neću na forum kačiti slike meta koje sam izbušio pucajući s naslonom... :P

netreba.lagati se ne može druge, nego samo sebe.


Zaklinjem se bogom da neću pucati nikako je je u Bosni metak 3 marke a to je nama puno!!! zagi


mašala!

pa nije ovo anketa.
nitko nikog na ništa ne tjera niti zahtjeva.u pitanju su samo iskustva i stvarno je čudno kako ih nitko nema  fre

evo ja ću prvi priznati da sam loš strijelac i da imam prosječno grupu od 20cm na 100m bez naslona.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 13. 03. 2009. 00:13:58
 E jebi ga ja baš milio da je anketa- soryy nisam bio u toku!!!! zagi zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 13. 03. 2009. 10:15:19
Tema je super!!! d4 Blize realnosti i izvodljiva a cini nas boljim lovcima...ukljucujem se cim budem na streljani! ;D

Jos da vam objasnim "igru sa 10 metaka" pa da tek onda bude pucanja.... happi
A kaj 10 metaka zaredom ne utječe na rasipanje malo više obzirom na toplinu i širenje cijevi?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 13. 03. 2009. 10:37:22
Pa nije bas pitanje o grupama nego kako naci sto bolji naslon i sto preciznije puknuti a dva zadnja su stojeci....meta je 25cm u precniku...a inace moze i kutija od cipela....sasvim svejdeno. happi
Vazno je da se trenira sa malo stresa i u normalnim uvjetima...nista vise. z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 13. 03. 2009. 10:42:49
Volio bih čuti kako ide ta igra i probati je u nedjelju...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Schultz and Larsen - 13. 03. 2009. 11:01:13
N. hajde objasni forumu kako ja i ti igramo tu igru! Moze se igrat na sljedcem okupljnju forumasa?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: perop - 13. 03. 2009. 11:06:05

evo ja ću prvi priznati da sam loš strijelac i da imam prosječno grupu od 20cm na 100m bez naslona.

Kada se stavi na leđa puni lovački ruksak i da smuliramo lovačku situaciju pretrčimo ili brzo hodajmo 100m i onda vrlo brzo opalimmo tri metka u neku točku od 10cm na 100m koja na toj daljini treba da je niže postavljena između grmlja da simuliramo divljač koja se kreće i nije uvijek potpuno vidljiva gore dobivene grupe od 20cm su često su uobičajene,što ne znači da ne mogu biti i bolje grupe a što postižemo redovitim treningom. Vjerojatno virtualni znalci i ovdje će imati grupe od 1incha na 100m slL ref hao. Već sam pisao da je streljana dobra podloga za lov ali sa stvarnim situacijama u lovu u kojima se često nalazimo nama veliki doticaj.  z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: josip89 - 13. 03. 2009. 11:18:47
Dobro sad neć divljač stajat dok mi drmamo po 3 puta
Ja mislim da je bolje vježbat brzo pucanje ono čim se digne puška sekunda dvije i bum.
samo treba malo vježbat  z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Ry1 - 13. 03. 2009. 11:27:28
i ja se prijavljujem samo da pre toga proverim da li moja puska moze da dobaci 100m
u onu igru od deset metaka trebe ukljuciti i sedenje na dlanovima dok ne utrnu  hao
nego
ko hoce da puca 10 metaka, mali savet
postavite 10 praznih limenki od piva gde je najdalja 150m a najbliza 50
jer...u kutiji od cipela ce biti bar 5-6 rupa a mozda i 7 jer se strelac psihicki pripremi na cilj nakon 2. ili 3. metka i mozak reaguje drugacije (bolje) jer memorise objekt..da ne duljim

Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dean - 13. 03. 2009. 11:35:13
Ja vježbam tako da kaj god pucam budem obučan i odjeven kao kad sam u lovu. I pokušavam pucati bilo kada iz bilo čega, jer nam priroda bude priredila 100 puta zanimljivije situacije nego si mi ih mi samo možemo...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Schultz and Larsen - 13. 03. 2009. 11:42:46

u onu igru od deset metaka trebe ukljuciti i sedenje na dlanovima dok ne utrnu  hao

d4 d4  hao hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 13. 03. 2009. 11:44:33
Obzirom da je Nosler prvi spomenuo ti "igru", čekam njega da napiše trailer instrukcije o toj igri.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: josip89 - 13. 03. 2009. 11:45:19
Meni su pričali neki ljudi iz vojske više njih da su oni znali trenirat na suvo tj bez metaka.kao ono ti nišaniš smiruješ i sve normalno i onda samo ko fol pukneš,to su radili iz svih mogućih pozicija i rekli su da je to jako korisno jer se puno više koncentriraš na druge elemente nego kad stvarno pucaš.
Moram priznat da kad sam prvi put to čuo učinilo mi se to nekako debilno ali kad sam malo o tome razmislio shvatio sam da to može bit itekako korisno
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Ry1 - 13. 03. 2009. 11:50:42
Citat:
jer nam priroda bude priredila 100 puta zanimljivije situacije nego si mi ih mi samo možemo...
potpuno si u pravu dean ali u koliko nastavimo ulazimo u skakljivu temu

prvo, lovac u ulozi matadora na odredjeni nacin kreira situaciju, tj. postupcima odlucuje o eventualnom razvoju dogadjaja. Divljac je manje ili vise svesna opasnosti i instiktom ili iskustvom nastoji razvoj iste okrenuti u svojukorist...u slucaju divljaci ulog ne moze biti veci
Lovac kreira situaciju na isti nacin, instiktom i iskustvom.Olucuje da li ce pucati, da li nece, da li ce promeniti polozaj...
Ako odluci da puca odlucuje o i u  momentu trazeci balans izmedju....mislio sam da kazem nesta o spiritualnoj vezi izmedju lovca i plena ali ..bolje da odem po drink
lov je kreativna rabota(i nije za rekreativce)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Ry1 - 13. 03. 2009. 11:52:58
Taj trening na suvo...to je kao da trenisras  sex sa tarabom
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 13. 03. 2009. 12:33:41
Polako decki...radim,radim...ne stizem sve!! zagi
Naravno da cu objasniti! d4
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 13. 03. 2009. 12:41:09
 Ja uvijek prije pucanja upražnjavam sex. I iskren da budem puno sam hladnokrvniji prilikom pucanja, prije bi "pucao " za sitnicu, a poslije mi treba dobr razlog!!!!!!!!! ;)

 P.S. ne brišite "ovo je moj psihološki profil -a uklapa se u temu!!!!!! zagi zagi zagi ref ref ref
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Zoran - 13. 03. 2009. 12:55:00
Taj trening na suvo...to je kao da trenisras  sex sa tarabom

jedino šta mozeš postici jeste da budeš malo brži na zatvaracu,,,
u tom trenigu,,,,,
 pic
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: proof - 15. 03. 2009. 18:16:40
Želi li netko pohvaliti sa svojim rezultatima?

Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 16. 03. 2009. 06:42:06
Tek sam vidio temu. Odlicna ideja magwin iducu nedjelju idem na streliste pa cu probati i uslikati i poslati bez obzira kakav je rezultat. Dobro je znati jer ce sigurno zatrebati. Ne lovim na nacin kako se lovi kod kuce nego slobodno loviste: vozim nekad satima od dobre loge do druge, trazim vodu ili mogucu lokaciju, vidimo divljac trka pridji blize, klekni ili lezi, nekad stojeci  ili u raskoraku pa gadjaj. nekad hodamo satima po vrucini ili kisi preko brda trazeci od vjetra Volim pucati iz klececeg stava jer je siguran i jednostavan ali stojeci moze dati bolji pregled terena ali i vece grupe nego klececi. pripremam se za lov  u planinama i treniram pa ce mi ovo dobro doci da probam jer ovo je dio lova. nekad lovim iz zasjede s kakvog povisenja ili brda i okolo cistim sto dodje u prihvatljiv domet pogotci su puno sigurniji. Jodan moj prijatelj vjezba 10 sklekova pa opali metak i tako sve dok ne ispali 5 komada. Gledali smo i kako vise radi sklekove meci su sve losiji. teska vjezba za preciznost ali opasno dobra. Ponekad mi se cini da sam prestar za to. Trcanje uz brdo me ubija jer mi je kondicija oslabila pa kad izletim na proplanak srce u grlu pa nikako smiriti cijev a divljac odleti iza brda dok ja to sredim. Kad cekam u zasjedi puls nizak sve klizi i cistim skoro sve sto vidim. Dobra tema i ispit - jedno mjerenje koje ce me usreciti ili ubiti u pojam- vidjecemo....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Neno - 16. 03. 2009. 07:48:03
Sorry narode s _ _ _ lo me ovaj vikend provat ču slijedeći puknut pet komada bez naslona.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 12:25:07
stojeći položaj je dobar i iz sigurnosnih razloga, pogotovo u ravničarskim lovištima i u lovu prigonom!
logično je da je putanja zrna (pogotovo sačme) opasnija za okolinu iz klečećeg ili ležećeg položaja. iz stojećeg postoji i mala mogućnost rikošeta, zavisi opet od terena ali ipak je sigurniji jer nikad neznaš tko je u šumi ili u blizini bilo kojeg terena.
to me je učio jedan stari lovac dok smo išli u pirš i jednostavno mi "usadio" tu osobinu da uvijek pucam iz stojećeg položaja.
jedino sa čeke sam sa naslonom u klečećem položaju.
zato treba misliti na "siguran hitac" ne samo zbog divljači nego i drugih opasnosti.
najviše volim pirš i nakon nekoliko km. je i puška teška, dalekozor a kamo li i ranac a još i štap-malo je previše...
nikad nisam upucavao pušku iz stalka nego samo sa naslonom i onda slijedi obavezno par serija bez naslona i stvarno sam loš strijelac jer nemogu staviti 5 kom. u grupu manju od 20 cm. na 100m.
zbog svega ovog mislim da je bitno biti precizan bez naslona i stojećeg stava.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 16. 03. 2009. 12:52:24
Posteno i  logicno! Treba probati i vidjeti gdje su rupe i to popraviti da je na nekom prihvatljivom nivou! Simulacija lova i gadjanja= odlicna vjezba!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: skyangel - 16. 03. 2009. 16:39:33
Auffff. Kako sam se nabrijao u nedjelju da probam bez naslona, no na kraju mi bilo žao municije. Morao sam štelati optiku i upucavati i na to sam potrošio 10 fucking metaka zbog prokletog okidača. Konačno mi .308 drži grupu sa HP 190 gr. Rusanov okidač mi je gore i ima jako malu silu okidanja nariktanu, a prije toga još i hod pa me sj... i potrošio 10 metaka ufff. Moram maknut hod prije okidanja skroz. Čim to naštelam i puknem još jednom i onda krećemo u tu "igru"...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 18:09:18
Auffff. Kako sam se nabrijao u nedjelju da probam bez naslona, no na kraju mi bilo žao municije. Morao sam štelati optiku i upucavati i na to sam potrošio 10 fucking metaka zbog prokletog okidača. Konačno mi .308 drži grupu sa HP 190 gr. Rusanov okidač mi je gore i ima jako malu silu okidanja nariktanu, a prije toga još i hod pa me sj... i potrošio 10 metaka ufff. Moram maknut hod prije okidanja skroz. Čim to naštelam i puknem još jednom i onda krećemo u tu "igru"...



 hao hao hao hao
10 metaka?? ččč ččč :shok: :shok: :shok: :shok: pa ti ćeš bankrotirat!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 16. 03. 2009. 19:12:23
Ja sam juce "provukao" 40-50 metaka kroz cijev i opet se nisam usudio pucati stojeci na vise od 50m. happi
Jos malo treninga,jos malo....  2p
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 19:20:16
Ja sam juce "provukao" 40-50 metaka kroz cijev i opet se nisam usudio pucati stojeci na vise od 50m. happi
Jos malo treninga,jos malo....  2p

jel ti to malo  pesi
ili ne želiš priznati ?  happi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 16. 03. 2009. 20:14:28
Ja sam juce "provukao" 40-50 metaka kroz cijev i opet se nisam usudio pucati stojeci na vise od 50m. happi
Jos malo treninga,jos malo....  2p

jel ti to malo  pesi
ili ne želiš priznati ?  happi
Imao sam osjecaj da bi grupe bile "sirok pojam" pa reko...bolje da jos treniram... 2p
E sada...izgleda da je greska biti i iskren...al sta ja tu mogu! z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dalm - 16. 03. 2009. 21:34:08
Ehe....ovaj Magwin baš radi smicalice....dao vam je mislit ;D
Nije lako. Svojevremeno ( u mladosti ) sam se dosta bavio zračnom puškom...stojeći stav, opališ metak, spustiš, napraviš par koraka, pa opet. Puška, sama po sebi je dovoljno teška za duže držanje u ruci, možda će bit dobri rezultati ako se ispuca 2-3 metka, po meni je dovoljno 2, bar u lovu ( osim pogon ) se ni ne puca više. Međutim, ako budete pucali 5-10 komada, ne očekujte čuda. Osim, ako odmarate nakon svakog metka.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 21:41:18
nije to nikakva smicalica!
sa zračnicom ja još uvijek volim igranje i mjenjanje udaljenosti i gušt mi je to a i jeftino je!možeš mi se smijati ali ja još uvijek na zračnici imam 6x40!
sky se još nezna igrati i on jedva čeka instrukcije! fre
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 16. 03. 2009. 22:05:22
Jednostavne su instrukcije...par prijatelja,kutija od cipela,nesto metaka,pive i rostilj za poslije...
Pocne se na 200m,pa na 175,pa na 150,pa na 125,i zavrsi na 100m(tu se mora pucati stojeci).

Dva metka na svakom "standu"(ne zaboraviti prepunjavanje izmedju pozicija) i puca se sa naslonom po zelji(stap,sjedeci,lezeci itd.)....normalno vrijeme je 120 sekundi a moze se razvuci i duze..po zelji...svaki promasaj odbija 30 sekundi.

Izvolite...bili lovci,strijelci ili snajperisti...scena je vasa! ;)

PS.E sad,ako vam je zao municije ne kukajte meni nego poslodavcu,drzavi itd. happi  ili pucajte malokalibarkom na krace distance i manje mete.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 16. 03. 2009. 22:11:20
pa bilo bi ovo interesantno sa pivom probat  ref
Samo zato sto si tu siguran u rezultat ,ha?! hao
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 03. 2009. 23:18:36
Jednostavne su instrukcije...par prijatelja,kutija od cipela,nesto metaka,pive i rostilj za poslije...
Pocne se na 200m,pa na 175,pa na 150,pa na 125,i zavrsi na 100m(tu se mora pucati stojeci).

Dva metka na svakom "standu"(ne zaboraviti prepunjavanje izmedju pozicija) i puca se sa naslonom po zelji(stap,sjedeci,lezeci itd.)....normalno vrijeme je 120 sekundi a moze se razvuci i duze..po zelji...svaki promasaj odbija 30 sekundi.

Izvolite...bili lovci,strijelci ili snajperisti...scena je vasa! ;)

PS.E sad,ako vam je zao municije ne kukajte meni nego poslodavcu,drzavi itd. happi  ili pucajte malokalibarkom na krace distance i manje mete.


ludiloooo   ref 2p lizi  z1   12p   lizi  z11 ref sauf sauf z6
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 22. 03. 2009. 23:14:44
zašto je zamrla ova tema?
pa nije moguće da nitko nekada nije pucao u metu na 100m????????
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 22. 03. 2009. 23:27:20
Ma sada se puca na 300 i vise metara....zarne pratis forum?! pljus  Ove je previse lagano! d4
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Schultz and Larsen - 22. 03. 2009. 23:30:13
zašto je zamrla ova tema?
pa nije moguće da nitko nekada nije pucao u metu na 100m????????

Ja ispuco 180 kom. u petak. Na 100, 200 i 300 m. Hoces li slike?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 22. 03. 2009. 23:38:34
zašto je zamrla ova tema?
pa nije moguće da nitko nekada nije pucao u metu na 100m????????

Ja ispuco 180 kom. u petak. Na 100, 200 i 300 m. Hoces li slike?


pa naravno!
nisi valjda bolji od mene da imaš  manju od 20cm  ;D


Ma sada se puca na 300 i vise metara....zarne pratis forum?! pljus  Ove je previse lagano! d4


pa baš zato što je previše lagano  happi
pretpostavljam, kao što je već dosta članova izjavilo da se u lovu ponekad dogodi situacija da nema naslona a dobra prilika na stotinjak metara. fre
a pošto smo ovo svrstali više u lovno streljaštvo čudim se da su rijetki oni koji probavaju svoje mogučnosti, iako je prelagano....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 23. 03. 2009. 01:10:29
Tema nije zamrla i bas je dobra i nista nije prelagano! Cim opucam svoje metke na 100 metara  saljem slike po dogovoru. Jedino je S&L odradio obecani posao. Nije potreban sarkazam samo posten i otvoren  odnos! Magwin guraj dalje d4
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 30. 03. 2009. 21:15:53
e sad sam postao bolji strijelac. smanjio sam grupu na 18,5cm!  ref
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 30. 03. 2009. 23:53:48
Super!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 31. 03. 2009. 00:11:42
e sad sam postao bolji strijelac. smanjio sam grupu na 18,5cm!  ref


POZDRAV!!!
E ovo ti vjerujem!!! Al kad dođeš na 2.3 cm E onda ........ znaš   ref ref hao
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 31. 03. 2009. 00:21:42
e sad sam postao bolji strijelac. smanjio sam grupu na 18,5cm!  ref


POZDRAV!!!
E ovo ti vjerujem!!! Al kad dođeš na 2.3 cm E onda ........ znaš   ref ref hao

ma verujem ja u sebe.... ali ne vjerujem da ću ikad uspjeti utrpati 10-ak komada u manje od 15cm.
zanimljivo je da nitko to još nije isprobao.nakon tolikih količina streljiva, nitko ne puca iz ruke.....stvarno čudesno !!!!  dr.i
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 31. 03. 2009. 00:26:30
 Ovo sam napisao tebi samo da bih na vrijeme upozorio ÐŽems Bondove !!!! ;) ;) ;D zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 31. 03. 2009. 01:25:51
Magwin, Bio sam bolestan ovih dana pa nisam stigao na streliste da probam ali cim se sredim idem pa cu poslati sliku mete kakav god da rezultat bude jer i mene zanima. Odavno nisam pucao u metu tako kako si rekao pa ce biti zanimljivo!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 04. 04. 2009. 15:06:48
Evo prva serija na 100 metara stojeci bez naslona Sako 3006. tek sam danas stigao otici pa probao.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 04. 04. 2009. 15:09:45
Evo jos jedna serija nakon male pauze.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: enigma - 04. 04. 2009. 15:56:00
Evo i moje grupe bez naslona pod 4,5,6
50 metara mehanički nišani ciljano u podnožje mete 30-06 SPCE S&B!!!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Hubert.ctg - 04. 04. 2009. 16:10:02
3,4 i 7 nije SPCE, već  ččč
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: enigma - 04. 04. 2009. 16:17:45
O je je al je sinko izdubo olovkom!Znao sam da če netko pita!
Sa zadnje strane gurana kemiska olovka optička varka izgleda da je prema unutra!!
Evo slike sa zadnje strane!!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 04. 04. 2009. 20:13:46
 just just just just
e to je realnost!
čestitam! odlični rezultati.ne kažem ja bez veze da sam loš.....  :laugh:
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 05. 04. 2009. 11:05:02
Evo zadnje serije od 10 kom opet ista puska i isto sve. Nije lako pogoditi kvalitetno stojeci. Nisam gadjao kao enigma mehanickim nisanom nego optickim pa je puno lakse. Nemam ni jednu pusku sa mehanickim nisanom. Enigma svaka cast na grupi sa mehanickim nisanom. zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 05. 04. 2009. 11:56:48
Kolega Gorane, molim te napisi gdje si isprintao metu, ako je a4 format i daljina 100 m onda si dobar strijelac. Pozz
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Tyger - 05. 04. 2009. 12:18:38
http://www.protargets.com/targets/index2.htm (http://www.protargets.com/targets/index2.htm)  z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 05. 04. 2009. 13:59:19
Zahvaljujem!! d7
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 05. 04. 2009. 15:23:18
Oprosti ja gledao neki film pa nisma pratio Forum. Vidim kolega ti je vec pomogao i poslao. Ima na Forumu jedno mjesto Mete pa pogledaj tamo ima raznih. ja imam svoju kolekciju koju stampam i koristim kad treba. Ako zelis polascu ti ih. PUcam i vjezbam nekad lose nekad bolje nekad sam sretan. Koncentracija i vjezba. Jucer sam bio ispalio oko 80 kom i kuci. Vidi koga sam jucer vidio na strelistu i zamolio da ih uslikam. Tip doveo familiju na streliste da gadjaju 22!
Treba poceti mlad!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 05. 04. 2009. 15:32:26
Evo par slika sa strelista pa idem spavati. Kod mene nedjelja zavrsila a treba raditi ujutro.
Lijep dan svima i dobra kob onima koji love!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dalm - 05. 04. 2009. 20:39:27
Gorane, nisam vidio s čim si radio ovu grupu, ali očito je neko jači kalibar, većina pogodaka je desno-gore, očito trzne jako i baci te natrag, a cijev u zrak  ;) Šalim se, naravno..
I ne stavljaj više slike oružja na forum, srce će mi presvisnut od muke... ;)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 02:19:50
Prijatelju mete su pogodjene sa standardnim i meni dragim Sako Finlight u  3006. To je cime je gadjano zbog vjezbe za lov. Ostalo je samo malo uzitka i da se cijevi procackaju. Ovo nase streliste je jako sareno i meni drago: tu svasta mozes vidjeti. Mogu ti samo reci da ima jako dobrih strelaca i odlicnih pusaka pa i meni srce udara ali ne moze se na sve stici i bas sve imati. Moras polako skupljati ono sto ti pase. Studiram ove moje grupe i stojece i sjedece i imas pravo nekakav patern se formira koji treba analizirati i znati. Cesto mi se desava da prva 3 metka udare gdje hocu a 4 i 5 odlete blizu ali nekontrolirano i pokvare mi grupu. zato uglavnom pucam 3 komada a i da se civjev ohladi. Magwin mi je dao dobru ideju za vjezbu koju odavno nisam radio. Ja zaboravio posusiti pusku prije pucanja i kad sam opalio prvi metak malo ulja iz zatvraraca mi odleti u oko i zamagli pogled. Poslije sam dugo morao ispirati oko zbog toga. Jednostavno sam zaboravio posusiti pusku i cijev prije pucanja. Glupan!
Curice moras voditi u setnju poveremeno da ne polude od dosade kod kuce. Dosta momaka izislo sa novim Tikka tactical u 300WM i vjezbaju li vjezbaju. Puska je jeftinija u odnosu na neke druge pa je dosta popularna a i precizna je i kvalitetna. Samo treba dobro stegnuti zastitinik usta cijevi jer ako je pomaknut siri grupe. Harris bipodi se prodaju ko ludi zadnjih nekoliko godina svak ima po nekoliko komada cini mi se. Imate i vi tamo lijepih komada i Blasera i Sauera  i svasta drugo lijepo ne mislim da vam ista fali. Toliko lijepih i kvalitetnih evropskih pusaka na izboru.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 04:06:08
Evo jedne mete koja ti se mozda svidi!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 09:18:01
Dalm! Hvala na nesto si me podsjetio svojim komentarom pa evo postavljam mali vodic za greske kod pucanja za lijevoruke i desnjake. Nazalost na engleskom ali ako je potreban prevod tu sam.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nikola - 06. 04. 2009. 09:18:48
Evo jedne mete koja ti se mozda svidi!
Meni najdraža i za vježbu i upucavanje.. kvadrat je 2,5 cmx2,5 cm čini mi se
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 09:19:27
I evo je za desnjake! Pogledajte i vidite da li ima smisla ili ne!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 09:22:33
Nikola i meni je draga zato nisam mogao odoliti da je ne postavim. Evo jos jedne koja je inace pistoljska, stampa A4 format a ima odlican kontrast i radi za malokalibarke i za vece kalibre. meni se jako svidja i koristim je ponekad.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: MladenP - 06. 04. 2009. 13:14:21
Ova meta je moj design za A4 format papira. Razmak linija je 1". Najbolje je postaviti na udaljenost od 100 yd (91 met) za one  koji koriste optičke nišane sa 1/4" pomakom po svakom kliku. Meni se sviđa jer glavne (okomita i vodoravna) linije su bolje izražene i pomažu mi da preciznije postavim konačnicu. Takoder preporučujem da se meta postavi tako da vodoravna linija stvarno  leži vodoravno (ili okomita stoji stvarno okomito) jer to može biti vrlo važno kod upucavanja puške. Nije rijetko da, u slučaji kad okomita linija konačnice ne prolazi kroz sredinu puške, ako je puška upucana na na pr. 100met nosi lijevo ili desno na 200 met. Potom, ako se podesi precizno na 200 met nosi lijevo ili desno na 100 met. Ako nekoga interesira kako se to popravlja mogu staviti na forum članak o tome (nažalost članak je na engleskom, ali vjerujem da ima dosta članova foruma kojima to neće biti nepromostivi problem).
Mladen
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 06. 04. 2009. 13:46:04
Mladene stavi mnogi citaju a ako je potrebno prevescemo jer ovo je vazno i pomaze ljudima da upucaju puske kako treba. Meta ti je odlicna i ima smisla ako neko zeli raditi po tome onda je stvarno lako.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: dalm - 06. 04. 2009. 22:28:01
Benti i moj engleski >:( Dajte malo članaka na francuskom...ili prevodite, bar najvažnije, ako ne tražim previše..? Jako korisne stvari, Gorane, prevedi bar ovo za dešnjake i ljevake...Stvarno je nauka u pitanju...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 07. 04. 2009. 00:23:26
OK Napravicu cim prije!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: MladenP - 07. 04. 2009. 03:12:25
OK, ovo je taj članak sa jednog američkog foruma za lovce. Ne traži nikakav specijalni alat ili precizne mjerne istrumente. Jedino traži malo vremena, dvadesetak komada kvalitetne municije, dobar naslon za pušku, miran dan bez vjetra i strpljenja sa mirnim živcima.
Naravno, počine se sa testom na 100 i 200yd (ili na 100 i 200met). Ako test pokaže da da puška nosi pravilno po okomici ili su odstupanja minimalna tj. u okvirima onoga što vlasnik puške drži da je za njega prihvatljivo, test je gotov. Ali ako vlasnik nije u potpunosti zadovoljan i vjeruje da može "iscjediti" još malo preciznosti vrijedi nastaviti.
Pozdrav svima iz kišnog Melbourne-a.
Mladen
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 07. 04. 2009. 04:26:57
Mladene neki nece moci otvoriti docx file. Mozes li staviti kao obicni word  doc bice lakse svima da otvore.  zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: MladenP - 07. 04. 2009. 04:31:10
OK, provati ću.
Mladen
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 07. 04. 2009. 05:20:38
Super! odlican clanak!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: kalnik - 07. 04. 2009. 16:11:14
Probali u nedjelju prijatelj i ja . 100metara, meta 20x20cm, stojeći stav , bez naslona. On sa .222 solidan, ja sa 30.06 ( optika 6x42) JOJ SRAMOTE, sve po rubu. Sa naslona grupa unutar 5 cm, ali ovak bez naslona...KOMA
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 07. 04. 2009. 20:35:22
Probali u nedjelju prijatelj i ja . 100metara, meta 20x20cm, stojeći stav , bez naslona. On sa .222 solidan, ja sa 30.06 ( optika 6x42) JOJ SRAMOTE, sve po rubu. Sa naslona grupa unutar 5 cm, ali ovak bez naslona...KOMA


to ja zapravo želim reći!  d4
realnost je isto dio svijeta i naših života.
u mojim iskustvima, što više vježbam bez naslona, sa naslonom mi je obična zajebancija i mnogi za te rezultate tvrde da je iz stalka....
po meni najbitniji je dio streljaštva i lova trening bez naslona jer to puno utječe na ostale položaje koji se nakon ovih treninga puno lakše savladavaju.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: fly - 07. 04. 2009. 21:20:59

to ja zapravo želim reći!  d4
realnost je isto dio svijeta i naših života.
u mojim iskustvima, što više vježbam bez naslona, sa naslonom mi je obična zajebancija i mnogi za te rezultate tvrde da je iz stalka....
po meni najbitniji je dio streljaštva i lova trening bez naslona jer to puno utječe na ostale položaje koji se nakon ovih treninga puno lakše savladavaju.

[/quote]
Nadam se da nisam OT. Potpuno seslazem s kolegom. Ispucam jedno 4oo komada 22lr iz revolvera na 15 m, recimo na 5-6 treninga. Zadnja dva puta sam poceo biljeziti pogotke-serije.Predzadnji prosjek -47, zadnji -48. Iz za...cije, za probu uzmem stolicu, sjednem, naslonim revolver na kutiju i ....ne izlazim iz desetke.  Da mi je tako s karabinom i  da se ima gdje vjezbati.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 07. 04. 2009. 22:27:14
samo maži!  d4 z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 08. 04. 2009. 02:15:23
Evo jos jedan pokusaj stojeci sa 3006. sa 243 je puno ljepse i lakse moram priznati.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 08. 04. 2009. 02:19:14
ne mogu naci ali klececi je puno bolje i lakse pogoditi. magwin ovo je stvarno dobra podsjetnica. S&L rece negdje kako ovo redovno radi i moram priznati da cu ga kopirati jer mi stvarno treba. sa laksom puskom ( mislim kalibrom) nema toliko problema ali sa 3006 vec se rasipa vise. sad sam nakupio dovoljno uzoraka da vidim kako mi ruka prirodno nosi desno gore svaki put pa to treba popraviti. Dolazi vikend za lov pa cu vidjeti uzivo sta se desava. Puno pozdrava svima! zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 08. 04. 2009. 16:20:05
ne mogu naci ali klececi je puno bolje i lakse pogoditi. magwin ovo je stvarno dobra podsjetnica. S&L rece negdje kako ovo redovno radi i moram priznati da cu ga kopirati jer mi stvarno treba. sa laksom puskom ( mislim kalibrom) nema toliko problema ali sa 3006 vec se rasipa vise. sad sam nakupio dovoljno uzoraka da vidim kako mi ruka prirodno nosi desno gore svaki put pa to treba popraviti. Dolazi vikend za lov pa cu vidjeti uzivo sta se desava. Puno pozdrava svima! zagi


u tome je čest problem skoro svih lovaca.iz jedne te iste puške, koja je upucana sa stalka, jedan strijelec će bez naslona napraviti grupu na svasvim drugom mjestu a drugi na nekom trećem itd....pogotovo je razlika u lijevacima i dešnjacima,. tu su grupe redovno na suprotnoj strani.
to je još jedan bitan faktor! samim upucavanjem sa naslonom pa iz ruke je već i dobar trening.
i po meni je malo besmisleno dati nekome da ti upuca.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 09. 04. 2009. 01:31:37
Ja imam svoj sistem i sve radim sam. Ponekad sa prijateljem odem i proveravamo sa kronografom brzine i to je sve. Ne vidim razloga da to nekom drugom dajem kad mogu sam kako hocu i gdje ja hocu. I kad to neko drugi uradi opet moras sam vidjeti gdje , sta i kako. Lijeni obicno panice prije nego krene sezona lova. "Prirodne" greske u tehnici odrazavaju ove greske koje se mogu korigirati treningom i radom. Benchrest je totalno drugi fokus od lovnog gadjanja i pozicija. Sa bipodom pogadjanje je lakse nego iz ruke stojeci a drugi polozaji mogu donijeti vece greske ili odstupanja. Zato treba vjezbati. Sasvim je logicno da klececi/ lezeci polozaj nudi bolju kontrolu puske i pravca pa je pogodak sigurniji. Vec sam okacio pregled normalnih gresaka na temi lov na daljine pa koga zanima  pogledajte i vidite razliku ljevaka i desnjaka. Nazalost to je na engleskom ali ja cu to prevesti cim ulovim priliku. Ako nema pristupacnih strelista onda je dobro prouciti putanju tvornicke municije koju kupujes i gadjati na 100 m ali znati na koju visinu iznad centre mete pogadjati da bi zrno udaralo u central mete na zeljenoj distanci. 200 m / nula bi bila standardna mjera za lov u RH a kalibar i tezina zrna ce odredititi koliko visoko pogadjati iznad centra mete na 100 m i koliki ce pad biti na 300 m. Kako su 3006, 7x57, 8x57, 9,3 x 62, 7x 64, 6,5 x 55 izgleda dosta popularni bilo bi dobro postaviti tablice sa popularnim tezinama zrna pa da svi mogu imati nekakav vodic jer ce biti varijacija uslijed mnogih faktora razlicitosti.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: sheytan - 07. 06. 2009. 10:37:40
OK Napravicu cim prije!
Moze li taj prevod za desnjake/ljevake? Mora da si zaboravio!  uf
Hvala unapred!

(inache, relativno sam nov ovde, da li je obavezno predstavljanje? POZDRAV SVIMA!  zagi   Zeljko)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Tava - 07. 06. 2009. 11:10:24
OK Napravicu cim prije!
Moze li taj prevod za desnjake/ljevake? Mora da si zaboravio!  uf
Hvala unapred!

(inache, relativno sam nov ovde, da li je obavezno predstavljanje? POZDRAV SVIMA!  zagi   Zeljko)
Moj Željko, predstavljanje je i obavezno i poželjno, stoga navali, a ja ti želim dobrodošlicu.

Pozdrav
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 08. 06. 2009. 04:54:26
OK. KRITIKA PRIMLJENA ODRADICU TO I PONOVO POSTAVITI STO PRIJE. ZABORAVIO SAM.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 08. 06. 2009. 20:12:23
OK. KRITIKA PRIMLJENA ODRADICU TO I PONOVO POSTAVITI STO PRIJE. ZABORAVIO SAM.



ma ne trebaš, vidiš da svi pucaju sa naslonom.
inače bi ova tema bila "opskrbljenija"..... happi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: SEJFO - 08. 06. 2009. 23:26:31
 POZDRAV!!!
 Samo gospodinu fly vjerujem  da je pogodio kao što je naveo, a vama ........pa nisam ja siso veslo!!! ref ref ref ref ;) ;) ;) ;D ;D
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 09. 06. 2009. 01:27:59
Magwin za moj pojam postavio si odlicnu i korisnu temu! Nazalost  mala grupa ljudi koja ovo vjezba i prakticira u lovu pa je i odaziv takav kakav jeste. To nije razlog za predaju! Cim prevedem i preuredim postavicu jer je korisno.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 12. 06. 2009. 08:37:11
Evo kao sto sam obecao sa velikim zakasnjenjem ali je ipak prevedeno. Nadam se da je prevod dobar i da cete razumjeti. Ako nekom nije jasno neka se javi!

Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: sheytan - 12. 06. 2009. 08:48:47
Hvala puno, Gorane!!!  z10
Ako dobro shvaćam, ovo važi i za gadjanje iz ruke, i za gadjanje sa naslonom( sor ako loopam!)?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 12. 06. 2009. 08:58:50
To su tipicne greske i razlozi kod bilo koje pozicije. Odnosi se uglavnom na polozaj i upotrebu zgoba i prsta ruke koja puca. Disanje, puls, ostali moguci polozaji za pucanje/ gadjanje su posebna stvar.
Moglo bi se puno o tome svemu ali .......
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 12. 06. 2009. 16:20:00

obožavam pirš i to mi je najjači dio lova.odavno me je jedan stari lovac učio da je "piršanje" puno napornije od običnog hoda i to mi je bilo malo nejasno dok nisam probao.
još uz taj konstantni napor nositi bilo šta je jako otežavajuće pa čak i lovački štap ili bilo kakav naslon, jako brzo postane "smetalo".
zbog toga mislim da je vježbanje za takvu vrstu lova neophodno i bez naslona je jako bitan faktor.
ma i u pogonskom lovu, bio u pogonu ili na štandu sve je pucanje zapravo iz ruke jer nema se vremena za naslon jer je uglavnom sve u pokretu.bilo to na 5,10,50 ili 100m.
vrhunac mi je kad sam umoren i uspuhan i spreman uputiti kvalitetan hitac. :bunny:
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 13. 06. 2009. 06:51:51
To i jeste kako ja uglavnom lovim. Hodamo satima i pregledavao i pokrivamo teren i onda kad lociramo jelena onda je prilaz i suljanje. Ponekad ceka ali ne kao kod vas uredjen stand nego ceka na zemlji, u kakvom zaklonu, u trupu drveta, u slomljenoj krosnji kakvog stabla, cuperak trave na proplanku ili slicno i cekas ako ce naici tom stazom ili piti vode s tog mjesta ili se valjati u lokvi ili jesti kupine ili neku drugu socno jelo. Nekad tesko penjanje uz brda za dobar pogled ili pozicuju za osmatranje ili samo uporno pracenje divljaci do pozicije za sigiran hitac. Vecinom se puca iz ruke sad ovaj ili onaj polozaj a iz zasjede sa bipoda za sigurnije i preciznije pogotke na dalje mete.
Samo nastavi! zagi
Goran
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Kaligula - 14. 06. 2009. 01:17:08
Od svih načina lova,najviše volim loviti iz nekog zaklona na zemlji,sa bipodom.
 Čeka je OK ali ovako mi je najdraže.
 Doduše ,za takav lov se treba oprezno pripremiti,da nebi bilo neželjenih komplikacija i posljedica ali to se podrazumjeva.
Pošto je stabilnost zahvaljujući bipodu optimalna,da se kvalitetno puknuti i na dalje,što daje jednu posebnu čar.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 15. 06. 2009. 05:37:55
Kaligula!
Apsolutno moj si tip! Moramo se naci jedan dan da odemo negdje na kakav proplanak pa da slozimo  koji preko brda! Lovim lisice, koze i svinje tako a ponekad jelena lopatara u pravo vrijeme. Nista ljepse: slozim sebi napuhan ceski dusek, pusku na bipod i dvogled pored i pokrijem se kamuflaznim platnom da me ne vide samo pogledam dobro okolo da mi se kakava zmija ne zavuce i cekam.Ako su lisice onda vabilica radi a 243W spremno ceka svoj moment.  Ponekad tako cekamo svinje i koze uz vodu, cijedim termosku dok ne naidju a onda Eurovizija! d7
Novi 7 mm Rm je pao pa se polako sprema za proljetne avanture i ceke. Spremam 140 gr novi Barnes TTSX za 7 mm koji je pravi dinamit za ove poslove.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Zoran - 15. 06. 2009. 09:17:58
pogodak bez naslona,, u razdeljak to je moj favorit!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: shandi - 15. 06. 2009. 15:10:22
Kaligula!
Apsolutno moj si tip! Moramo se naci jedan dan da odemo negdje na kakav proplanak pa da slozimo  koji preko brda! Lovim lisice, koze i svinje tako a ponekad jelena lopatara u pravo vrijeme. Nista ljepse: slozim sebi napuhan ceski dusek, pusku na bipod i dvogled pored i pokrijem se kamuflaznim platnom da me ne vide samo pogledam dobro okolo da mi se kakava zmija ne zavuce i cekam.Ako su lisice onda vabilica radi a 243W spremno ceka svoj moment.  Ponekad tako cekamo svinje i koze uz vodu, cijedim termosku dok ne naidju a onda Eurovizija! d7
Novi 7 mm Rm je pao pa se polako sprema za proljetne avanture i ceke. Spremam 140 gr novi Barnes TTSX za 7 mm koji je pravi dinamit za ove poslove.

Vidim da dosta loviš sa .243 Win., pa me zanima koju sve divljač loviš s njim i ima li kod vas kakvih zakonskih ograničenja što se tiče kalibra. I još da mi kažeš, kakvo streljivo koristiš za pojedinu divljač ( naravno sve u .243)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 16. 06. 2009. 02:15:28
243W je jedan od favorita zbog preciznosti, snage i lepeze zrna koje se mogu koristiti i operativnog prostora do 300 m. Lovim s njime: koze, svinje, lisice, lopatare i crvene jelene. St ose tice snage kalibra toga ima dovoljno i previse za lisice i koze ponekad. Koze i jeleni su krhke gradje pa ih 243 razbija bez problema kod svinje imau tvrdju gradju pa im treba jaci i solidniji metak. na lisicama je dinamit na svim daljinama. 243 je dozovljen i preporucen za lov na ovakvu divljac a dokazan u i kod nas a i u USA kao jedan od najpopularnijih jer je djelotvoran a ugodan za rame i oko. Za sambar i wapiti  jelena 270 Win je minimum jer se radi o divljaci koja tezi i do 300 kg pa je nesto vece, snaznije i solidnije potrebno i zakonom odredjeno. za njih se koristi sve izmedju 270W i 458Win. 243 je po mom misljenju idealan za srndaca. St ose tice municije koristim svasta pomalo:
Tvornicka:
Federal  85 gr P243D zrno Sierra GameKing BTHP  koze i lisice
Federal  85 gr P243K zrno Barnes TSX za jelena i svinje ( favorit )
Federal 100 gr P243E Nosler partition za jelena
Federal 70 gr   P243F Nosler balistic tip ( dinamit za lisice )
Winchester XP2 95 gr  SBST243A Supreme Balistic Silver tip ( najbolja municija kao jedna vrsta za sve: efektivna, precizna i explozivna na svakoj divljaci)
Nesto Sako municije ali ne redovno jer mi je Federal puno bolji i na njega sam navikao

Rucno radjena municija:
Norma i Winchester caure, Federal ili  CCI kapisle  sa Barnes 85 gr TTSX, Berger VLD i Sirrocco 80 gr zrnima za razlicitu namjenu.

Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: medo - 16. 06. 2009. 08:32:26

obožavam pirš i to mi je najjači dio lova.odavno me je jedan stari lovac učio da je "piršanje" puno napornije od običnog hoda i to mi je bilo malo nejasno dok nisam probao.
još uz taj konstantni napor nositi bilo šta je jako otežavajuće pa čak i lovački štap ili bilo kakav naslon, jako brzo postane "smetalo".
zbog toga mislim da je vježbanje za takvu vrstu lova neophodno i bez naslona je jako bitan faktor.
ma i u pogonskom lovu, bio u pogonu ili na štandu sve je pucanje zapravo iz ruke jer nema se vremena za naslon jer je uglavnom sve u pokretu.bilo to na 5,10,50 ili 100m.
vrhunac mi je kad sam umoren i uspuhan i spreman uputiti kvalitetan hitac. :bunny:
Naslon,stap i sl. su zakoni pirsanja ali nazalost mi smo nauceni kaubojski.
Zapravo za one koji se s time bave i od toga zive stap je uz dalekozor i pusku najvazniji dio opreme i bez toga se u pirs ne ide.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 16. 06. 2009. 08:58:04
Stap ne koristim i ne poznam nikoga ovde koji ga koriste mada sam cuo da neki "Australski" Austrijanci ne odustaju od dobrih navika iz starog kraja. Stap kao naslon ima svoje mjesto i prednost  i sigurnost boljeg pogotka pogotovo zato sto u nekim situacijama mijenja ugao putanje petka koji postaje kraci i sigurniji i sto brzo pada / udara u zemlju. Na povrsinski manjim i ravnim lovistima ima svoje prednosti jer metak iz karabina moze letiti 5 kilometara u nepoznato pa je moguce opasan. Lovim hodom i suljanjem/ prikradanjem divljaci ili cekom/ zasjedom  na odredjenim mjestima pa cijenim pucanje iz klececeg, stojeceg i lezeceg stava. Volim loviti mobilno sa minimum potrebe opreme, pokretljivo i biti spreman uputiti precizan hitac u svakom momentu. Zato je potrebna vjezba, graditi efektivne navike i vjezbati gadjanje na nepokretne i pokretne mete na svim prakticnim udaljenostima. Ova tema je samo mali podsjetnik na lovcevo  trenutno streljacko umijece nekakav indikator stanja preciznosti ili nepreciznosti. Oni koji se potrude vjezbati bilo koji stil/ stilove ili polozaje imace zato i nagradu. Lisica u zimskom krznu je varljiva meta u stvari puno manja nego sto se cini zbog krzna, srnjak je krhka, ponekad nervozna meta sa dosta malom povrsinom vitalne zone koju treba pogoditi  sigurno da se divljac humano odstrijeli i da se nepotrebno  ne osteti trofej ili meso.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: medo - 16. 06. 2009. 16:33:23
Gdje je vegetacija niska i preglednost velika stap nije potreban, slazem se jer moze se pucati iz nekog drugog stava i tako dobiti oslonac.
 U mnogim lovistima gdje ja lovim promasaj i ranjavanje se placaju pa je oslonac nuzan ,a stap obicno nosi vodic.
Da me se ne shvati krivo,pucam stojeci ali sve manje i manje jer kad si zadihan....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: shandi - 16. 06. 2009. 16:36:57
Gorane hvala na pojašnjenju z10
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 16. 06. 2009. 19:01:18
nekome je štap obavezan a nekome nije.sve zavisi o udaljenosti.ako se prišuljaš na manje od 100m onda stvarno ne vidim potrebe.
a zapravo i tema je "bez naslona".
tebi Gorane nikada neće ni trebati štap kad si obolio na nogare Haris ili kako već.... hao
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Goran - 16. 06. 2009. 23:34:02
Medo ima pravo kad se placa onda se nosi i stap i sve ostalo sto pomaze. Kod mene ranac na ledja pa po brdima i dolinama. Hodas, vidis pucas, bipod je na pusci ali dosta cesto nema za to vremena nego pucas iz ruke stojeci ili jos bolje klececi, pa trcis  i opet pucas i tako u krug do ne zaradis veceru. Nekad vozim po farmi dok ne nadjemo divljac onda suljanje i opet pucaj pa pratis pa opet  pucas. Svasta se desi. Farme su ponekad ogromne i vozis 2 -3 sata od jedne do druge ograde i ne mozes obici moguca mjesta ako ne vozis okolo i trazis. Kad nadjes mora biti jako brz ako su svinje u pitanju one ne cekaju. One ne rastu velike zato sto su glupe nego odmah ubace u trecu i tutanj. Najcesce klececi polozaj na svinje u trku. Znaci moras biti spreman na sve.
Balans puske ( i optike ) je jako vazan kod pucanja bez naslona. Teski i masivni kundaci u kombinaciju sa kompleksnim optikama ili sistemom nisanjenja nisu dobra kombinacija. Laka i brzociljajuca puska sa brzom optikom ( gdje lako zakljucas  i pratis metu) je najbolja. teske puske sa masivnim optikama su vise prikladne za ceke i pucanje na dalje. Zato mislim da lovac koji se krece ne treba optiku vecu od max 50 mm koja ne smije biti previse teska. To je vise prikladno za pucanje sa ceka i zaklona ili na vece udaljnosti. Sinteticki kundaci su laksi a optike sa objektivom izmedju 40 - 50 mm sasvim dovoljne za normalni lov pod svim kondicijama. Treba to sve nositi cijeli dan zajedno sa ostalom opremom pa se svaki kg racuna.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: gorance - 19. 01. 2013. 00:44:03
   Posle početnog oduševljenja predlogom, većina se ućuta.  Samo dva - tri lovca okačiše svoje mete.
    Zar niko više nije probao?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: ROKI 23 - 19. 01. 2013. 10:42:27
nikad nisam puco sa štapa nego uvijek iz ruke valjda zato imam toliko promašaja
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: gorance - 19. 01. 2013. 11:53:48
  Svi junaci nikom poniknuše, i u crnu zemlju pogledaše....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: JANEZ L - 19. 01. 2013. 12:20:46
Lp!

nikad nisam puco sa štapa nego uvijek iz ruke valjda zato imam toliko promašaja

 uf uf uf hao hao hao 1liga zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 19. 01. 2013. 15:50:46
nikad nisam puco sa štapa nego uvijek iz ruke valjda zato imam toliko promašaja
uf uf uf uf
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 19. 01. 2013. 16:34:00
Kod mene u ekipi nitko nikada nije koristio štap,nemoguće je i nema vremena. Ako se lovi divokoza onda naslon ili iz ruke ako nije daleko. Pirš kod vas gore je druga stvar,tu štap može pomoći.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Nosler - 19. 01. 2013. 17:40:26
Kod mene u ekipi nitko nikada nije koristio štap,nemoguće je i nema vremena. Ako se lovi divokoza onda naslon ili iz ruke ako nije daleko. Pirš kod vas gore je druga stvar,tu štap može pomoći.
Kakav vam je nacin lova?
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: gorance - 19. 01. 2013. 18:53:26
   U pogonskom lovu ne verujem da neko i može da puca sa štapa.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: ROKI 23 - 25. 01. 2013. 18:50:17
To ti ja i govorim
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 26. 01. 2013. 21:27:25
Kod mene u ekipi nitko nikada nije koristio štap,nemoguće je i nema vremena. Ako se lovi divokoza onda naslon ili iz ruke ako nije daleko. Pirš kod vas gore je druga stvar,tu štap može pomoći.
Kakav vam je nacin lova?
Pogon, tj. prigon. Ponekad se svinje lovi kao jarebice, skoro u letu.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Joomla - 25. 05. 2013. 19:32:02
Ja ne znam da pucam sa štapa i voleo bi da mi neko objasni tehniku ako je moguće.

Evo par slika sa streljane od juče. Prva na 50m, cal 7x57 upucana sako municija SP 10.1g i proba rws teilmantel 9g. Moj zet pucao sa PPU SP 12.7g a puška mu upucana za rws. Pucano iz ruke bez oslonca stojeći.  zagi

(http://i1323.photobucket.com/albums/u600/JoomlaM/50m_zps31f30da8.jpg) (http://s1323.photobucket.com/user/JoomlaM/media/50m_zps31f30da8.jpg.html)

Druga na 100m 7x57 Sako 10.1g Pucano iz ruke stojeći 3 gore, i sa štapa dva levo dole.

(http://i1323.photobucket.com/albums/u600/JoomlaM/100m_zpsab685dbe.jpg) (http://s1323.photobucket.com/user/JoomlaM/media/100m_zpsab685dbe.jpg.html)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 25. 05. 2013. 19:47:17
nema tu puno filozofije.to ti se zove već Streljaštvo.
grupa pogodaka vrhunskim strijelcima na 100m je minimalno promjera 20 cm.
tehnika gađanja je već nauka sama po sebi:stav,držanje,disanje....da nije tako streljaštvo nebi bilo zanimljiv sport.  z10  d4
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Huntercro - 25. 05. 2013. 20:14:29
joomla zafrkću te, recept je jednostavan, pucati, pucati, pucati, pucati, a ti imaš potencijala za to i imaš s čime  sauf
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Joomla - 25. 05. 2013. 20:18:10
Huntercro  zagi

@magwin
hvala na odgovoru. Misliš 2cm na 100m? Teško da ću ikada nešto uloviti, bolje da se držim RIBOlova  rol
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 25. 05. 2013. 20:22:43
laprda Huntercro... ovu temu sam otvorio odavno a vidiš da se premalo hvale dobri strijelci pogodcima bez naslona.siguran sam da malo lovaca proba uopće puknuti 100m  bez naslona.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 25. 05. 2013. 20:25:10
btw.više od 4g.je stara tema....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Joomla - 25. 05. 2013. 20:26:58
Oprosti što sam digao temu iz mrtvih. Nisam imao lošu nameru!
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 25. 05. 2013. 20:29:17
još bolje! možda se još netko usudi stavit svoju metu.ili puknut bez naslona 100m  ;)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: simba - 26. 05. 2013. 08:53:32
Ja sam probao i pogodci mi padaju niže 20-30cm neznam zašto.Grupa pogodaka ajme majko do 30 cm.Katastrofa,Bilo me sramota slikati pa nemam slike  sor
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 26. 05. 2013. 14:29:19
Kod mene svi pucaju iz ruke, i pogađaju. Hvala Bogu ima tandžara i municije za trening koliko hoćeš.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: zhrvoje - 26. 05. 2013. 17:21:05
I sigurno nikad ne promasuju...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Huntercro - 26. 05. 2013. 17:29:07
mogu pogoditi desetku na meti srnjaka iz ruku sa svojim karabinom, a ko ne vjeruje runda pa da vidimo,

a grupa a bit će po cijeloj desetki

e sad pucanje sa mehaničkim nišanima je već neka druga dimenzija pogotovo iz ruku i na 100 metara
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: zhrvoje - 26. 05. 2013. 17:35:06
Daco ja  znam da ti mozes, ali ne mogu svi...
Ja prvi kad dodjem sa broda nakon 4 mjeseca nema sanse da ista pogodim bez naslona.
Kad vjezbam onda i pogodim...
Poanta je u tome da su kod nas mnogi najveci strelci/snajperisti dok pricaju a ne mogu pogodit metu srnjaka u prirodnoj velicini sa naslonom.
Ali se onda pravdaju da u lovu nikad ne promasuju jer ih papirnata meta cini nervoznim ::)
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: lovac10 - 26. 05. 2013. 17:38:00
A nisi napisao koliko meta srnjaka bude daleko da pogodiš desetku
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 26. 05. 2013. 20:13:59
i koliko puta. happi
Imenjače,ako na meti r 50 od 10 kom pogodiš preko 90 krugova ne da placam pivo nego nekoliko gajbi! z10
jedino s Tucom se neću kladit. pesi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 27. 05. 2013. 16:19:35
mogu pogoditi desetku na meti srnjaka iz ruku sa svojim karabinom, a ko ne vjeruje runda pa da vidimo,

a grupa a bit će po cijeloj desetki

e sad pucanje sa mehaničkim nišanima je već neka druga dimenzija pogotovo iz ruku i na 100 metara
Jbg. mi smo naučili na meh. nišane. Ide to do 100m bez problema. Naravno da nije grupa kao sa optikom, ali je solidno. Ima tu puno faktora, od nišana,okidača, umora...bla bla. Hvala Bogu bude i  promašaja, ali je bilo odstrela svinja i na 150m. Samo što više prašit po metama, s vremenom je to dobro. Kao i sve.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 27. 05. 2013. 18:44:58
a da vidiš kako dečki pucaju  mehaničkima iz ležećih na 100m.mislio bi da je neko upucavao optiku u milimetre...
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: lovac10 - 27. 05. 2013. 18:56:04
Nisam sreo lovca koji je u stanju pogodit tri desetke na 100m na silueti srnjaka,naravno iz ruke a često sam na strelištu
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: fulir - 27. 05. 2013. 22:34:45
evo vepra sa tekme di je huntercro pucao sa još 20tak lovaca iz ruke na 100m ako se ne varam na kraju je bio drugi u ukupnom poredku....
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 28. 05. 2013. 20:26:01
Meh. nišan??? Svejedno odlično i ako je preko optike. To je otprilike to, na mehaniku malo veća grupa bude i amen.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: burki28 - 28. 05. 2013. 22:24:19
Pucano meh.ili optika iz ruke? z14
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: grom - 28. 05. 2013. 22:33:52
Optika vjerojatno jer se ne vidi ova desetka nikako na 100m,moraš odokativno.
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: wortexhole - 29. 05. 2013. 10:05:17
Iz ruke na 100 m s ovakvim rezultatima je za svaku pohvalu.
Ja još uvijek zaigram kada mi naiđe dobar komad divljači, pa nisam siguran da bih pucao čisto iz ruke, jer je veeeelika vjerojatnost da bi promašio, ipak srce malo poskoči od radosti i uzbuđenja pa je svaka pomoć dobro došla ako je u vidu nekog oslonca.
 teaa teaa teaa
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Huntercro - 29. 05. 2013. 12:26:37
sam imal 49 krugova kad sam bil prvi  z11
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Huntercro - 29. 05. 2013. 12:28:30
a ne smatram se nekim strelcem

Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Huntercro - 29. 05. 2013. 12:43:20
kad sam videl kak ljudi gađaju ja sam mali mišek
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: ROKI 23 - 29. 05. 2013. 21:08:17
Dobro tuku nema šta nisam im ni u peti
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Schultz and Larsen - 13. 06. 2013. 22:40:40
Stojeci sa 9,3x62, PPU rucno motan, 4x povecanje, zaredom. Ja sam prezadovoljan :-* nikakvo hladjenje ni cijevi ni sofera pozadi 8)

(http://imageshack.us/a/img856/5136/forumlovac00003g.jpg)

 zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: JANEZ L - 13. 06. 2013. 23:04:12
Lp!

Pa šofer, se dobro ohladio, iz pred pucnjave... z10 d1 ludiloo 1liga bravooo zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: magwin - 14. 06. 2013. 19:37:55
Stojeci sa 9,3x62, PPU rucno motan, 4x povecanje, zaredom. Ja sam prezadovoljan :-* nikakvo hladjenje ni cijevi ni sofera pozadi 8)



 zagi


e ja ti ovo nevjerujem.....  dr.i
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: Fratt - 14. 06. 2013. 19:45:58
Mislio je stojeći sa tripodom...  hao zagi
Naslov: Odg: Grupa pogodaka bez naslona
Autor: deeejan - 15. 06. 2013. 10:45:46
 happi d4 zagi